Wykluczające słowa kluczowe mają istotny wpływ na powodzenie niemal każdej kampanii AdWords. Zwykłe słowa kluczowe decydują o tym, czy dana reklama będzie wyświetlana w systemie AdWords, natomiast wykluczające słowa kluczowe blokują jej wyświetlanie. Jeśli przykładowo sprzedawca nowych rowerów nie chce, aby jego reklama była wyświetlana w wynikach wyszukiwania haseł dotyczących rowerów używanych, może zastosować frazę –używane jako wykluczające słowo kluczowe.

Dlaczego warto używać wykluczających słów kluczowych?


Wykluczające słowa kluczowe poprawiają skuteczność kierowania kampanii reklamowej, ponieważ dzięki nim reklama jest wyświetlana tylko tym klientom, którzy są zainteresowani oferowanym produktem lub usługą. Zapobiegają wyświetleniom, które nie generują kliknięć a tym bardziej nie prowadzą do konwersji na potencjalną ani realną sprzedaż. Wykluczające słowa kluczowe poprawiają skuteczność kierowania reklam, podnosząc ich ranking, obniżając CPC i korzystnie wpływając na zwrot z inwestycji (ROI). To zaś oznacza lepszą jakość ruchu w witrynie generowanego przez AdWords, za niższą cenę.

Wielu klientów AdWords sceptycznie podchodzi do ograniczania liczby wyświetleń i kliknięć, ponieważ zależy im na dotarciu do jak największego kręgu użytkowników. Jeśli jednak wykluczające słowa kluczowe zostaną prawidłowo dobrane, zapobiegają wyświetleniom i kliknięciom, które nie przynoszą zysku, a mogą nawet być szkodliwe. Zalety wykluczających słów kluczowych zdecydowanie rekompensują straty powodowane zmniejszeniem liczby wyświetleń. Zalecamy więc stosowanie ich jako głównej strategii optymalizacji kampanii i maksymalizacji ROI.

Jak używać wykluczających słów kluczowych?


Wykluczające słowa kluczowe można definiować na trzy sposoby, podobnie jak w przypadku zwykłych słów kluczowych. Aby określić słowo kluczowe jako wykluczające, należy je poprzedzić odpowiednim znakiem interpunkcyjnym.

  • Wykluczające słowa kluczowe z dopasowaniem przybliżonym (-przykład): reklama nie jest wyświetlana w wynikach wyszukiwania haseł zawierających wykluczające słowo kluczowe. Jeśli wykluczające słowo kluczowe składa się z kilku wyrazów, reklama nie zostanie wyświetlona tylko wówczas, gdy wyszukiwane hasło zawiera wszystkie te wyrazy (w dowolnej kolejności).
Przykład: rower, -wycieczki gps.

Reklama będzie wyświetlana w wynikach wyszukiwania następujących haseł: „wycieczki rowerami górskimi”, „wyprawy rowerowe z gps”.

Reklama nie będzie wyświetlana w wynikach następujących haseł: „wycieczki rowerowe z gps”, „wycieczki gps rowerem”.

W większości przypadków zalecamy używanie kilku jednowyrazowych wykluczających słów kluczowych z dopasowaniem przybliżonym, ponieważ pozwala to zminimalizować ilość działań związanych z optymalizacją.

  • Wykluczające słowa kluczowe z dopasowaniem do wyrażenia (-"przykład"): reklama nie jest wyświetlana w wynikach wyszukiwania haseł zawierających wykluczające słowo kluczowe z określoną kolejnością wyrazów.
Przykład: rower, -"wyprawa rowerowa".

Reklama będzie wyświetlana w wynikach wyszukiwania następujących haseł: „rowery wycieczkowe”, „rowery na wycieczki”.

Nie będzie natomiast wyświetlana w wynikach następujących haseł: „wyprawa rowerowa w Irlandii”, „rowery na wyprawy rowerowe”.

Słowa kluczowe z dopasowaniem do wyrażenia powinny zawierać co najmniej dwa wyrazy.

  • Wykluczające słowa kluczowe z dopasowaniem ścisłym (-[przykład]): reklama nie jest wyświetlana w wynikach wyszukiwania haseł ściśle pokrywających się z wykluczającym słowem kluczowym.
Przykład: rower, -"[rower]".

Reklama będzie wyświetlana w wynikach następujących haseł: „rower sprzedaż”, „kup rower online”.

Nie będzie natomiast wyświetlana w wynikach wyszukiwania hasła: „rower”.

Taka konfiguracja umożliwia wyświetlanie reklamy w wynikach wyszukiwania wszystkich zapytań zawierających słowo „rower” i dowolne inne słowa. Jeśli kombinacje ze słowem „rower” generują lepsze konwersje niż samo słowo „rower”, nie trzeba dodawać ich wszystkich do listy słów kluczowych.

Gdzie można używać wykluczających słów kluczowych?

Wykluczające słowa kluczowe można stosować na poziomie grupy reklam tak samo jak zwykłe słowa kluczowe. Można je także dodawać na poziomie kampanii. Ta opcja jest pomocna, gdy wykluczające słowo kluczowe jest trafne dla wszystkich grup reklam w kampanii i dzięki temu nie trzeba go umieszczać w poszczególnych grupach reklam.

Warto również skorzystać z narzędzia propozycji słów kluczowych, które może podsunąć nowe pomysły na ciekawe słowa kluczowe, również te nietrafne które należy dodać jako wykluczające słowa kluczowe.