Na naszym Blogu niejednokrotnie pisaliśmy już o Optymalizatorze konwersji. Przypomnijmy, że jest to bezpłatna funkcja programu AdWords, która umożliwia zarządzanie kosztami kampanii na podstawie celów związanych z kosztami pozyskania (CPA).

Niezależnie od tego, czy zależy Wam, aby użytkownicy wypełnili formularz, zarejestrowali konto, czy dokonali zakupu, chcecie, aby kliknęli Waszą reklamę AdWords i wykonali określone działanie w witrynie. Co więcej, działanie to powinno wpisywać się w koszt konwersji, który przyniesie zysk dla Waszej firmy. Optymalizator konwersji zapewni przekształcenie większej liczby użytkowników w klientów po koszcie niższym niż ustalone maksimum.

W tym poście omówimy kilka metod zarządzania stawkami za pomocą Optymalizatora konwersji w celu odkrycia najbardziej opłacalnego rozwiązania dla Twojej firmy.

Dlaczego warto korzystać z narzędzia?

Reklamodawcy, którzy stosują Optymalizator konwersji, uzyskują średnio 21% wzrost liczby konwersji połączony z ograniczeniem CPA o 14%*. Aby jednak Wasza firma mogła osiągnąć najlepsze wyniki, należy ostrożnie ustawić maksymalną stawkę CPA (koszt pozyskania), eksperymentując z różnymi stawkami przed podjęciem ostatecznej decyzji.


Jak wybrać maksymalną stawkę CPA?

Aby działalność przyniosła zysk, maksymalna kwota przeznaczona na rzeczywistą lub potencjalną sprzedaż przed odliczeniem kosztów reklamy musi być wyższa niż zysk z udanej konwersji. Jest to granica opłacalności.

Zastanówcie się, ile chcecie wydać na zapewnienie konwersji, aby jednocześnie wciąż osiągać zyski. Gdy już to określicie, ustawcie maksymalną stawkę kosztu pozyskania (CPA), a Optymalizator konwersji tak zarządzi stawkami kosztu za kliknięcie (CPC), aby przyniosły jak najlepsze wyniki. Zasady ustawiania stawek CPA nie są ściśle określone, ale zakładamy, że właściciele najlepiej znają swoją firmę.

Jak mogę zmaksymalizować konwersje i ROI?

Ustawianie maksymalnej stawki CPA przypomina ustawianie maksymalnej stawki CPC – jeżeli okaże się, że CPA jest za niski, ruch uzyskiwany z kampanii zostanie ograniczony. Jeżeli chcecie otrzymywać więcej konwersji, spróbujcie stopniowo podnosić maksymalną stawkę CPA o małe kwoty. Pozwólcie, aby Optymalizator konwersji popracował z nową stawką CPA przez kilka dni, sprawdzajcie wyniki konwersji i zyski osiągane przy nowym poziomie kosztu.

Pamiętajcie, że najniższy koszt pozyskania nie zawsze oznacza maksymalny zysk dla firmy. Czy w przypadku uzyskania większej liczby konwersji przy wyższym koszcie konwersji całkowity zysk jest warty poniesienia dodatkowych kosztów?

Prosty przykład...
Załóżmy, że na każdym sprzedanym t-shircie zarabiacie 30 PLN przed odliczeniem kosztów AdWords. Jeżeli średni koszt konwersji wynosi 6 PLN, to przy 100 konwersjach na tydzień zarobicie 2400 PLN po odliczeniu kosztów reklamy.

Jeżeli jednak podniesiecie maksymalną stawkę CPA tak, aby osiągnąć średni koszt konwersji na poziomie 9 PLN, uzyskacie 200 konwersji na tydzień, ponieważ wyższa stawka oznacza więcej konwersji. Po odliczeniu kosztów reklamy zarobicie 4200 PLN.

Pozwólcie, aby Optymalizator konwersji popracował z każdą wybraną przez Was stawką CPA przez kilka dni i monitorujcie wyniki.

Czy mogę zajmować się konkretnymi obszarami kampanii?

Ze względu na to, że stawki CPA ustawia się na poziomie grupy reklam, zmiany maksymalnej stawki wpłyną na wszystkie słowa kluczowe w grupie. Jeżeli część słów kluczowych jest skuteczna przy obecnej stawce CPA, ale chcecie poprawić skuteczność innych słów kluczowych, możecie rozważyć podzielenie grupy reklam na mniejsze grupy.

Zostawcie najskuteczniejsze słowa kluczowe w obecnej grupie reklam, a słabsze umieśćcie w nowej grupie w tej samej kampanii. Teraz możecie dostosować CPA dla najskuteczniejszych słów kluczowych w celu uzyskania dodatkowych konwersji, a słowa kluczowe przynoszące mniej ruchu monitorować i modyfikować ich stawkę tak, aby przynosiły zyski.

Aby firma utrzymała rentowność, muszę obniżyć stawkę CPA. Jaki to może wywołać skutek?

Załóżmy, że musicie obniżyć obecny koszt konwersji pewnych produktów, aby ich sprzedaż była dla Was opłacalna. W tym przypadku stopniowo obniżajcie maksymalną stawkę CPA grupy reklam i obserwujcie wyniki. Obniżenie maksymalnej stawki CPA spowoduje zmniejszenie ilości ruchu, liczby kliknięć i konwersji. Każda konwersja powinna jednak pociągnąć za sobą koszt równy lub niższy od pożądanego.

Jak skutecznie wykorzystać swój budżet?

Jeżeli nie wykorzystujecie budżetu dziennego, a chcecie to osiągnąć, możecie podnieść maksymalne stawki CPA dla wybranych grup reklam. Dzięki temu dowiecie się, o ile więcej konwersji możecie uzyskać przy wyższym CPA.

Możecie również utworzyć nową grupę reklam dla swojej kampanii i wybrać dla niej nowe słowa kluczowe. Optymalizator konwersji umożliwia przybliżone dopasowywanie słów kluczowych w celu sprawdzenia, czego poszukują Wasi potencjalni klienci i wyświetlanie reklam wtedy, gdy konwersja jest najbardziej prawdopodobna. Aby uzyskać najlepsze wyniki, za pomocą raportu wyszukiwań możecie znaleźć słowa kluczowe, które prowadzą do konwersji i dodać je bezpośrednio do kampanii.

Aby uzyskać więcej informacji na temat Optymalizatora konwersji, przejdźcie do tej witryny i uruchomcie Optymalizator konwersji w swoim koncie AdWords.

*W analizie porównano skuteczność kampanii, w których używano Optymalizatora konwersji, z grupą kontrolną kampanii. Analiza odzwierciedla przeciętny wpływ Optymalizatora konwersji. Rzeczywisty wpływ Optymalizatora konwersji jest różny, w zależności od kampanii.