W kolejnych kilku postach tego cyklu skupimy się na omówieniu ważnych pojęć związanych z projektowaniem witryn w celu ułatwienia Wam odniesienia sukcesu w świecie online, a także maksymalnego wykorzystania kampanii AdWords.

Dzisiaj zaczniemy od zaproponowania sprawdzonych metod projektowania witryn. W kolejnych postach omówimy główne obszary funkcjonalne strony i powiemy o optymalizacji stron docelowych. W kolejnych częściach cyklu poruszymy również temat stron zawierających informacje o poszczególnych kategoriach produktów, proponując kilka sposobów ulepszania procesu składania zamówienia. Następnie zaprezentujemy cenne wskazówki i przydatne narzędzia, które umożliwią jak najlepsze śledzenie skuteczności Waszych witryn. Cykl zakończy się postem poruszającym ważne kwestie kulturowe, które należy wziąć pod uwagę podczas projektowania witryn wielojęzycznych.

Najważniejszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać, promując swoją firmę w internecie, jest traktowanie witryny jak rzeczywistego sklepu. Co spodziewacie się zobaczyć po wejściu do sklepu? Potencjalni nabywcy zwracają uwagę na kilka zasadniczych aspektów. Ponieważ zależy im przede wszystkim na łatwym znalezieniu interesujących ich produktów, podstawą jest dobra organizacja. Ponadto ceny i oferty powinny być dobrze widoczne, a obsługa klienta, którą zazwyczaj zajmuje się ekspedientka – profesjonalna.

W świecie materialnym możemy chodzić po sklepie w poszukiwaniu różnych przedmiotów, ale znacznie trudniej jest zatrzymać w nim klientów w świecie wirtualnym. Przykładowo, czy wiecie, że zaledwie 8 sekund zajmuje użytkownikom danej strony docelowej podjęcie decyzji, czy na niej pozostać? Poniżej przedstawiamy kilka czynników, które mogą automatycznie zniechęcić użytkowników od pozostania na stronie docelowej, dlatego za wszelką ceną starajcie się ich unikać:

1. Okna typu pop-up: to bardzo ważne, aby nie przeszkadzać użytkownikom w przeglądaniu strony i pozwolić im zadecydować, gdzie udać się w dalszej kolejności. Dodatkowo przypominamy, że w programie AdWords nie dopuszczamy do wyświetlania reklam promujących witryny które zawierają okna typu pop-up. Jest to jedna z naszych zasad dotyczący adresów URL o której warto pamiętać.

2. Długi czas wczytywania strony: klienci internetowi są z natury niecierpliwi i krytyczni, dlatego w miarę możliwości należy im wszystko ułatwiać.

3. Rejestracja: konieczność zarejestrowania się lub utworzenia konta w celu uzyskania dostępu do witryny bardzo zniechęca użytkowników. Jeżeli już naprawdę rejestracja jest niezbędna, wyjaśnijcie im korzyści, jakie z tego płyną, i postarajcie się, aby nie była ona skomplikowana. Innym dobrym wyjściem jest pozwolenie użytkownikom zadecydować o potrzebie rejestracji po zakupieniu danego produktu poprzez zaoferowanie im w zamian dodatkowych zniżek w przyszłości.

W drugim poście cyklu poświęconego projektowaniu witryny omówimy kilka kluczowych obszarów funkcjonalnych Waszej witryny: wyglądu strony głównej, nawigacji oraz stron kategorii. Zapraszamy!