Cykl dotyczący projektowania witryny cz. 3
23 lutego 2010

Witamy w trzeciej części cyklu dotyczącego projektowania witryn. W pierwszym poście omówiliśmy sposoby projektowania witryny pod kątem zatrzymania użytkowników. W drugim poście skupiliśmy się na obszarach funkcjonalnych strony w celu ułatwienia nawigacji. Dziś przedstawimy sposoby prezentowania produktów potencjalnym nabywcom i zachowania efektywności cyklu zakupu w celu generowania sprzedaży.
Witryna jest Waszym narzędziem sprzedaży, a sposób prezentowania produktów i struktura cyklu zakupu decydują o liczbie generowanych sprzedaży online. Poniżej opiszemy na co należy zwrócić uwagę, projektując witryny z produktami i planując cykl zakupu na swoich stronach internetowych.
Kategorie produktów
Użytkownikom odwiedzającym Waszą witrynę należy maksymalnie ułatwić nawigację. Kategorie produktów powinny być przejrzyste, a poruszanie się między stronami intuicyjne.
- Grupy produktów powinny być przejrzyste: poszczególne sekcje powinny być łatwo dostępne za pomocą linków umieszczonych na statycznym pasku bocznym widocznym na każdej stronie. Dzięki temu użytkownik może zawsze łatwo wrócić do określonego typu produktu. Ponadto jeśli oferujecie promocje lub rabaty, warto wyróżnić tę sekcję produktów za pomocą wezwania do działania (np. „Kup teraz”) lub odpowiedniej ikony.
- Za wszelką cenę unikajcie wizualnego bałaganu. Chodzi o to, aby umożliwić użytkownikowi jak najszybsze i jak najprostsze dotarcie do produktu, którego szuka. Na działania podejmowane przez użytkownika mają zatem wpływ rozmiar czcionki, wielkość obrazów czy kolor tła.
- Układ: znajdźcie odpowiednią równowagę między obrazami i tekstem. Żaden z tych elementów nie powinien być dominujący. Pamiętajcie także, aby umieścić przejrzyste i trafne informacje dotyczące produktu (tj. cena końcowa oraz główne funkcje i korzyści).
- Opcje przeglądania: zastosuj opcję powiększenia obrazu, tak aby wrażenie oglądania produktu było jak najbliższe rzeczywistości. Zdjęcia powinny być odpowiednio duże.
- Zestawienia i recenzje: użytkownicy i nabywcy lubią mieć możliwość porównania produktów. Przecież zanim sami zdecydujemy się na jakiś zakup, często konsultujemy się z innymi osobami, które kupiły dany produkt. Dlatego tak ważne jest umieszczenie recenzji i zestawień funkcji produktów.
- Wskażcie użytkownikowi dalszą drogę: na stronie ze szczegółami produktu umieśćcie wyraźnie widoczny przycisk z wezwaniem do działania, tak aby klient nie miał wątpliwości, co zrobić dalej.
Postarajcie się maksymalnie uprościć ścieżkę do zakupu oferowanego produktu lub usługi. Upewnijcie się, że jest ona efektywna i jak najkrótsza. Zrezygnujcie ze wszystkich kroków, które nie są konieczne. Ponadto:
- Użyjcie paska stanu widocznego u góry każdej strony procesu zakupu, na którym widać, ile kroków pozostało do zakończenia transakcji. Zwiększy to cierpliwość użytkowników.
- Zapewnienie: na pierwszej stronie procesu realizacji transakcji umieśćcie informacje dotyczące ewentualnego zwrotu, ceny końcowej i dostawy. Podniesie to poziom zaufania klienta przed ostatecznym zakupem produktu.
- Zapewnijcie klientów, że strony są zabezpieczone. Umieśćcie krótkie zdanie dotyczące zabezpieczeń lub powszechnie rozpoznawalną ikonę, np. kłódkę.
- Nie wymagajcie rejestracji. Użytkownicy mogą wprowadzić swój adres e-mail w formularzu szczegółów płatności i możecie umieścić tam pole, za pomocą którego użytkownik może wyrazić zgodę na otrzymywanie dodatkowych informacji o produktach. Pozwólcie użytkownikom samodzielnie decydować, co mają robić w Waszej witrynie.
- Zwięzłość: nie wymagajcie od klienta podawania nieistotnych szczegółów ani niepotrzebnych informacji. Czy naprawdę musicie znać zawód klienta?
- Postarajcie się, aby proces kupna był jak najszybszy. Spróbujcie zastosować opcję automatycznego wypełniania pól.
- Starajcie się nie rozpraszać uwagi klienta. Realizacja transakcji to nie czas na reklamowanie innych produktów. Musicie skoncentrować się na doprowadzeniu klienta do końca transakcji i realizacji sprzedaży w witrynie.