Hasło “informacja” kojarzy się najczęściej ze słowami i liczbami. Google radzi sobie całkiem nieźle z organizacją informacji tego typu. Ale co ze wszystkimi rzeczami, których nie da się wyrazić słowami: jak wygląda bycie w środku burzy piaskowej? Czym wyróżniają się dzieła architektury Art Nouveau? Jakie ciasto weselne jest najładniejsze?

Dlatego w 2001 r. zbudowaliśmy wyszukiwarkę grafiki Google. Doszliśmy do wniosku, że dla wielu zapytań najlepszą odpowiedzią nie są słowa, ale obrazy. Od tamtego czasu usługa rozrosła się do sporych rozmiarów, w 2001 r. w indeksie mieliśmy około 250 mln grafik, w 2005 r. było ich miliard, a teraz indeksujemy około 10 miliardów obrazków.

Jednak nie chodzi tylko o ilość. W ciągu ostatniej dekady poświęciliśmy wiele czasu na to, by wyszukiwarka Google Grafika pozwalała odnaleźć obrazy jeszcze szybciej i łatwiej. Potrafimy nie tylko znaleźć grafiki przedstawiające prawie wszystko o co zapytasz, jesteśmy także w stanie filtrować wyniki na clip arty, rysunki, twarze, a nawet kolory.

Jeszcze bardziej zaawansowana technologia stoi za narzędziem “znajdź podobne obrazy”. Czy zdawałeś sobie sprawę, że jest dziewięć podgatunków lamparta, każdy z innym układem kropek? Wyszukiwarka Google Grafika potrafi znaleźć te różnice i wyświetlić jedynie zdjęcia lampartów z określonego podgatunku. Potrafi podać nam nazwę podgatunku na zdjęciu nawet wtedy kiedy nie jest ono podpisane, ponieważ inne zdjęcia tego samego podgatunku leoparda są opatrzone opisem.

Z kolei nasza technologia wyszukiwania obrazów o określonych kolorach, nie wyświetla obrazów opartych wyłącznie na podstawie ogólnego koloru grafiki. Jeśli działałaby w ten sposób, większość obrazów zostałoby po prostu zaklasyfikowanych do kategorii “białe”. Jeśli szukasz tulipanów i chcesz aby wyniki były tylko dla koloru białego, to chcesz oglądać grafiki na których widać białe tulipany - a nie takie, na których białe jest jedynie tło. Aby wyszukiwarka zrozumiała takie zależności pośród wszystkich grafik w indeksie, potrzebne są zaawansowane algorytmy i duża moc obliczeniowa.

To zaledwie kilka technologii, które powstały by wyszukiwarka grafiki Google była bardziej użyteczna. Od 2001 r. ilość i różnorodność obrazów znajdujących się w sieci uległa ogromnemu zwiększeniu, a grafiki stały się jednymi z najczęściej poszukiwanych rodzajów informacji.

Dzisiaj wprowadzamy uaktualnienie wyszukiwarki Google Grafika w Polsce by dotrzymać tempa rozwijającej się wizualnej części Sieci.

Oto co nowego możecie znaleźć w odświeżonej wersji Google Grafika:
  • Inny układ grafik - by łatwiej było oglądać kilka obrazów jednocześnie. Chcemy by interfejs nie przeszkadzał w znalezieniu tego czego szukasz.
  • Natychmiastowe przewijanie pomiędzy stronami - by nie zgubić się w gąszczu grafik. Teraz na jednej stronie może być wyświetlane do 1000 obrazów, pokazujemy też małą czcionką informację, na której stronie się znajdujesz.
  • Większe miniaturki na stronie wyników, zaprojektowane z myślą o o nowoczesnych przeglądarkach i ekranach wysokiej rozdzielczości.
  • Panel informacyjny, który pokazuje się, gdy najedziesz myszką na konkretną miniaturkę.
  • Po kliknięciu na obrazek, jesteś przekierowany do nowej strony docelowej, która pokazuje obrazek w pełnych rozmiarach, ze stroną na której się znajduje wyświetlaną w tle. Kliknięcie gdziekolwiek poza obrazkiem, przenosi do oryginalnej strony.
  • Lepsza nawigacja klawiaturą - pozwala na szybsze przewijanie między wieloma stronami przy użyciu standardowych skrótów takich jak Page Up / Page Down.



Dla naszych reklamodaców uruchomiliśmy nowy format reklamowy dla wyszukiwarki grafiki. Te reklamy pojawiają się tylko w wyszukiwarce Google Grafika i pozwalają umieścić miniaturę grafiki przy tekście reklamowym. Więcej informacji znajduje się w naszym Centrum Pomocy.

Opisane zmiany są wprowadzane do polskiego interfejsu w ciągu kilku najbliższych dni. Mamy nadzieję, że pozwolą nie tylko łatwiej wyszukiwać grafikę, ale dostarczą także lepszych wrażeń estetycznych.