35,7 mld zł. Tyle jest warta polska gospodarka internetowa, zgodnie z wynikami najnowszego raportu BCG, sfinansowanego przez Google.

To dużo. Więcej niż warte jest dzisiaj górnictwo, które odpowiada za ok. 2% PKB. Jednocześnie cały czas mało w stosunku do innych rynków, Wielkiej Brytanii branża internetowa generuje 7,6% PKB, czy Szwecji, gdzie gospodarka internetowa warta jest 6,6% PKB. Polska wyprzedza jednak Hiszpanię (2,2% PKB) i Włochy (1,9%).

Według prognoz, w 2015 r. polska gospodarka internetowa będzie już stanowić 4,1% PKB -- to więcej niż obecny udział sektora finansowego, energetycznego lub ochrony zdrowia!

Głównym motorem napędowym gospodarki internetowej są konsumenci. Polacy przekonali się do zakupów przez sieć, gdzie nie tylko porównują ceny produktów i usług, ale też finalizują transakcje. Internet jest wykorzystywany w 9% handlu detalicznego, 21% aktywnych rachunków bankowych to rachunki internetowe, a ponad 50% biletów lotniczych jest sprzedawanych przez internet.

Polscy konsumenci są też bardzo aktywni w wyszukiwaniu informacji -- pod względem liczby zapytań w wyszukiwarkach na internautę, zajmujemy pierwsze miejsce w Europie!

Niestety w przeciwieństwie do konsumentów, polscy przedsiębiorcy wykorzystują internet tylko w podstawowym zakresie, nadal tylko 51% polskich firm intensywnie wykorzystuje internet. Do tych nieobecnych jeszcze w internecie skierowany jest program Internetowa Rewolucja.

Małe i średnie przedsiębiorstwa, które aktywnie wykorzystują narzędzia internetowe, szybciej zwiększają przychody i zatrudnienie oraz mają większy zasięg działania i więcej eksportują. Jako przykład, niech posłuży tworząca aplikacje i programy na smartphony firma Psiloc z Warszawy, która aż 90% sprzedaży realizuje przez internet. W ostatnim roku odnotowała ona wzrost zatrudnienia o 20% oraz wzrost przychodów o 40%. Psiloc działa na skalę globalną, obsługując klientów od Włoch czy krajów skandynawskich, po Indie i Indonezję. Także wykorzystujący internet Qworkshop, projektujący i produkujący zdobione kości do gry, wysyła ponad 90% swoich produktów za granicę. W ciągu ostatnich trzech lat firma trzykrotnie zwiększyła zatrudnienie!



Więcej informacji oraz pełną wersję raportu można znaleźć na stronie www.PolskaInternetowa.pl .