Czy ciekawość jest wrodzona, czy też można ją nabyć za sprawą środowiska, konkurencji, a może dzięki dobrym nauczycielom? Każdy ma jakieś pytanie - tak brzmi nasze, jesteśmy jednak przekonani, że masz również mnóstwo swoich. Zapraszamy uczniów z całego świata, aby postawili najbardziej palące pytania na temat otaczającego świata i odpowiedzieli na nie poprzez badania naukowe.

Wraz z naszymi partnerami: CERN, The LEGO Group, National Geographic oraz Scientific American, rozpoczynamy drugi doroczny Google Science Fair, największy globalny konkurs naukowy, otwarty na cały świat dla uczniów w wieku 13-18 lat. Uczniowie -- czy to indywidualnie, czy też w grupach liczących do trzech osób -- zadają pytanie, opracowują hipotezę, po czym sprawdzają ją, przeprowadzając eksperyment naukowy. Cały proces jest następnie szczegółowo opisywany i przesyłany przez formularz online, wypełniany samodzielnie przez uczestników. Wszystko czego potrzebujesz do udziału w konkursie to ciekawość świata, dostęp do internetu i przeglądarka.

W ubiegłym roku otrzymaliśmy zgłoszenia próbujące rozwiązać wiele różnych problemów, na przykład „Jak wyleczyć raka?”, „Czy mogę nauczyć robota języka angielskiego?” lub „Czy mogę zbudować szybszą żaglówkę?”. Rozmach tych projektów był imponujący. W tym roku liczymy na jeszcze więcej zgłoszeń od następnego pokolenia błyskotliwych młodych naukowców.



Tegoroczny konkurs będzie miał jeszcze bardziej globalny zasięg: oczekujemy na zgłoszenia w 13 językach (arabskim, chińskim, niderlandzkim, angielskim, francuskim, niemieckim, hebrajskim, włoski, japońskim, koreańskim, polskim, hiszpańskim i rosyjskim). Będziemy również wyłaniać 90 regionalnych finalistów (30 z obu Ameryk, 30 z Azji i 30 z Europy Bliskiego Wschodu i Afryki). Z tego grona, które ogłoszone zostanie w maju, nasi jurorzy wybiorą 15 finalistów, którzy polecą do kwatery głównej Google w Mountain View w Kalifornii. Prowadzony na żywo finał Google Science Fair odbędzie się 23 lipca 2012 r. Podczas finału, panel wybitnych jurorów (jak Vint Cerf, Sylvia Earle, czy laureaci Nagrody Nobla David Gross i Ada Yonath) wybierze zwyciezców każdej kategorii wiekowej (13-14, 15-16, 17-18 lat).

W tegorocznym konkursie wprowadzamy również nową kategorię: nagrodę Scientific American „Nauka w akcji”. Byliśmy pod wielkim wrażeniem projektu finalistki 2011 roku, Harine Ravichandran, w którym próbowała ona rozwiązać problem spadków energii w rejonach wiejskich. Podjęliśmy decyzję o wyróżnieniu projektu skupiającego się na rozwiązaniu problemu społecznego, środowiskowego i zdrowotnego, który zmienia życia grupy lub społeczności. Harine przedstawiła taki projekt, mający rozwiązać problem dotykający jej dziadków we wsi w Indiach. Zwycięzca tej nagrody także zostanie zaproszony do Mountain View na imprezę finałową.

Google Science Fair rozpoczyna się dziś, 12 stycznia, na całym świecie, a zgłoszenia przyjmowane będą do niedzieli 1 kwietnia, do godz. 11:59 GMT. Świetny projekt nie tylko zaspokoi Twoją ciekawość, lecz także może pomóc Ci wygrać jakąś całkiem fajną nagrodę, na przykład stypendium naukowe wysokości 50 tys. dolarów od Google, 10-dniową podróż na Wyspy Galapagos z National Geographic Explorer albo staż w Google lub u jednego z naszych partnerów. Zwycięzca nagrody Scientific American „Nauka w akcji” zdobędzie 50 tys. dolarów i roczną opiekę nad realizacją swego projektu.

Zwycięzcy ubiegłorocznej edycji Google Science Fair stali się odpowiednikiem gwiazd rocka w świecie nauki. Shree Bose, Naomi Shah i Lauren Hodge spotkały się z prezydentem Obamą, były zapraszane na przemowy na wielkich imprezach, takich jak TED Women oraz pisano o nich w magazynie Wired. Shree, zdobywczyni głównej nagrody, została nazwana przez czasopismo Glamour jedną z 21 najbardziej niesamowitych młodych kobiet roku. Oprócz wizyt w Białym Domu czy artykułów w Glamour, każdy uczeń biorący udział w Google Science Fair ma szansę przeprowadzić badania, które naprawdę mogą zmienić świat.

Odwiedź google.com/sciencefair i zadaj najbardziej nurtujące Cię pytania - tak głośno, by usłyszał Cię cały świat. Samo Google zostało założone w wyniku eksperymentów, a dzięki Google Science Fair mamy nadzieję zainspirować następne pokolenie naukowców i inżynierów, pielęgnować talenty naukowe, tworzyć wzorce do naśladowania i jednoczyć uczniów z całego świata w dążeniu do nauki.