Jak przenieść treść witryny
30 kwietnia 2012
Webmaster zarządzający witryną może podjąć decyzję o przeniesieniu całej zawartości witryny lub jej części. Można na przykład przenosić materiały z podkatalogu do subdomeny lub na nową domenę. Przenoszenie treści może wiązać się z pewnym wysiłkiem, ale warto zrobić to prawidłowo.Read More
Webmaster zarządzający witryną może podjąć decyzję o przeniesieniu całej zawartości witryny lub jej części. Można na przykład przenosić materiały z podkatalogu do subdomeny lub na nową domenę. Przenoszenie treści może wiązać się z pewnym wysiłkiem, ale warto zrobić to prawidłowo.
Aby algorytmy wyszukiwarki mogły lepiej zrozumieć nową strukturę witryny, a użytkownikom lepiej korzystało się z serwisu, warto skorzystać z kilku wskazówek:
Aby algorytmy wyszukiwarki mogły lepiej zrozumieć nową strukturę witryny, a użytkownikom lepiej korzystało się z serwisu, warto skorzystać z kilku wskazówek:
- Istotne jest żeby przekierować zarówno użytkowników odwiedzające poprzednią lokalizację jak i boty do nowego miejsca za pomocą przekierowań 301. Aby podkreślić relacje między poprzednią i nową lokalizacją, każdy stary URL powinien wskazywać nowy URL zawierający podobną treść. Jeśli nie możesz użyć przekierowań 301, można rozważyć zastosowanie atrybutu rel="canonical" między domenami.
- Sprawdź, czy zarówno nowa, jak i stara lokalizacja, są zweryfikowane na tym samym koncie Narzędzi Google dla webmasterów.
- Upewnij się, że nowa lokalizacja jest dostępna dla Googlebota, korzystając z funkcji Pobierz jako Googlebot. Google musi mieć dostęp do treści w nowej lokalizacji. Sprawdź też, czy poprzednie URL-e nie są zablokowane w pliku robots.txt, aby przekierowanie lub link rel=”canonical” były widoczne dla wyszukiwarek.
- Jeśli przenosisz treść na całkiem nową domenę powiadom nas o tym użwając opcji Zmiana adresu w Konfiguracji witryny w Narzędziach Google dla webmasterów.
Powiadom nas o przeniesieniu treści przez Narzędzia Google dla webmasterów.
- Jeśli zmieniasz też strukturę URL-i witryny, upewnij się, że przemierzając po niej użytkownik nie natrafi na błędy 404. Narzędzia Google dla webmasterów mogą być pomocne w szukaniu potencjalnie martwych linków. Wystarczy wybrać kolejno Diagnostyka > Błędy indeksowania dla nowej witryny.
- Sprawdź mapę swojej witryny i upewnij się, że jest aktualna.
- Po skonfigurowaniu przekierowań 301 zwróć uwagę na użytkowników wchodzących na strony z błędem 404 i sprawdzaj, czy odwiedzający są prawidłowo przekierowywani na nowe strony (zamiast na niedziałające adresy URL). Gdy użytkownik trafia na stronę z błędem 404, spróbuj określić, na jaki URL chciał wejść, i dlaczego nie został przekierowany do nowej lokalizacji, a potem popraw ustawienia przekierowań 301.
- Warto zajrzeć do sekcji Linki do Twojej witryny w Narzędziach Google dla webmasterów i poinformować webmasterów linkujących do Twoich stron o zaszłych zmianach.
- Jeżeli treść witryny jest przeznaczona dla konkretnego regionu możliwe jest określenie kierowania geograficznego w Narzędziach Google dla webmasterów.
- Pamiętaj że nie należy prowadzić dwóch indeksowanych witryn z identyczną lub bardzo podobną treścią bez przekierowań 301 i użycia atrybutu rel=”canonical”.
- Nie wskazane jest równoczesne wdrażanie innych istotnych zmian w witrynie podczas przenoszenia treści do nowej lokalizacji, np. dużych aktualizacji treści, struktury adresów URL czy zmian w nawigacji. Przy zbyt wielu zmianach naraz, użytkownicy i wyszukiwarki mogą się pogubić.