Zimą 1913 roku w jednej z brytyjskich gazet pojawiło się ogłoszenie o organizowanej wyprawie na Antarktydę, prawdopodobnie zamieszczone przez badacza polarnego Ernesta Shackletona. Brzmiało tak: „Poszukiwani mężczyźni na niebezpieczną wyprawę. Niskie wynagrodzenie, siarczysty mróz, wiele godzin w zupełnej ciemności. Powrót niepewny. Honor i uznanie w przypadku powodzenia wyprawy”. Choć samo ogłoszenie mogło budzić podejrzenia, opis wyprawy był jak najbardziej realny, o czym przekonali się Roald Amundsen, Robert Falcon Scott i Shackleton, którzy próbowali jako pierwsi stanąć na biegunie południowym.

We wrześniu 2010 roku udostepniliśmy pierwsze zdjęcia Street View z Antarktydy, dzięki którym użytkownicy z bardziej przyjaznych do zamieszkania miejsc mogli po raz pierwszy podejrzeć pingwiny zamieszkujące ten kontynent. Dziś przekazujemy kolejne panoramiczne zdjęcia historycznych miejsc na Antarktydzie, które teraz możesz zwiedzić bez wychodzenia z domu. Znajdziesz je na stronie projektu World Wonders (Cuda Świata), gdzie możesz też dowiedzieć się więcej o historii wypraw na biegun południowy.



Dzięki współpracy z Polar Geospatial Center przy Uniwersytecie Minnesota oraz New Zealand Antarctic Heritage Trust wzbogaciliśmy naszą kolekcję panoramicznych zdjęć z Antarktydy w formacie 360 stopni między innymi o zdjęcia radioteleskopu w stacji Amundsena-Scotta, chaty Shackletona, chaty Scottalęgowiska pingwinów Adelie na Cape Royds.





Wnętrze chaty Shackletona z wyposażeniem z początku 20. wieku. W środku uporządkowane lekarstwa, zapasy żywności, świeczki i sanie.

Dzięki tej technologii możesz teraz zwiedzić takie miejsca jak chata Shackletona (na zdjęciu powyżej) oraz inne drewniane budynki na Antarktydzie, które kiedyś służyły jako baza i punkt początkowy wypraw polarnych. Zaprojektowano je tak, aby wytrzymały trudne warunki atmosferyczne przez okres kilku lat. Zaskakujące jest to, że w ciągu stu lat, jakie upłynęły od tamtego czasu, zabudowania te nie uległy żadnemu uszkodzeniu a w środku można nadal zobaczyć dobrze zachowane jedzenie, lekarstwa i różne elementy sprzętu potrzebnego podczas wypraw. Teraz miejsca te możesz łatwo zwiedzić i dzięki temu lepiej poznać życie polarników, którzy w takich chatach jak ta powyżej spędzali kilka długich miesięcy.

Nowe zdjęcia zostały wykonane lekkim aparatem wyposażonym w statyw i obiektyw typu „rybie oko”, który często wykorzystuje się do robienia zdjęć w programie Business Photos. Wybraliśmy to rozwiązanie ze względu na jego niezawodność, prostotę i możliwość użycia w klimacie antarktycznym (nasze trójkołowce Street View byłyby mało przydatne na śniegu...).

Celem tych starań jest dostarczenie naukowcom i entuzjastom podróżowania (lub pingwinów) z całego świata wysokiej rozdzielczości dokumentacji tych ważnych historycznie miejsc. Dzięki udostępnionym zdjęciom uczniowie z najodleglejszych szkół mogą określać wielkość kolonii pingwinów na wyspie Snow Hill, a geolodzy z drugiego końca świata mogą badać warstwy osadowe w Suchych Dolinach, nie odchodząc od swojego biurka. Zapraszamy do odwiedzenia Antarktydy bez grubych czapek i zimowych butów.