Wiosną 1989 r. zalegalizowano Solidarność, a chwilę później odbyły się pierwsze wolne wybory, w których opozycyjni wobec komunistycznej władzy kandydaci zdobyli zdecydowaną większość miejsc w parlamencie. Polskie wydarzenia rozpoczęły pokojową transformację, która doprowadziła do ostatecznego upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej. Symbolicznym momentem tamtego okresu było obalenie Muru Berlińskiego, którego 23 rocznica wypada jutro, 9 listopada.

Z tej okazji od dzisiaj kilkanaście wystaw historycznych dotyczących Upadku Żelaznej Kurtyny możecie oglądać w ramach globalnej platformy Google Cultural Institute. Dwie z nich zostały przygotowane przez Muzeum Historii Polski.

Pierwsza - Solidarność i upadek Żelaznej Kurtyny - to relacja o historii oporu przeciwko komunizmowi w Polsce, powstaniu Solidarności i impulsie, jaki oddolne polskie ruchy społeczne dały innym narodom za Żelazną Kurtyną do odzyskania wolności. Druga wystawa - Rozdzieleni przez historię (1939-1989) - to wspomnienia członków rodzin rozdzielonych przez II wojnę światową i epokę komunizmu.

Poza wystawami stworzonymi przez Muzeum Historii Polski, możecie również oglądać ekspozycje dotyczące wydarzeń w innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej, m.in.:
  • Wizje podziału - życie w podzielonych Niemczech i koszty społeczne istnienia Muru Berlińskiego przedstawione przez prof. Patricka Majora, specjalizującego się w historii Zimnej Wojny
  • Lata zmiany - dziennik fikcyjnego autora opisujący wydarzenia w Berlinie takie jak fałszowanie wyborów, pierwsze protesty czy koncert Davida Hasselhoffa na Murze Berlińskim
  • Berlińska praca - osobista relacja z życia w Berlinie Wschodnim, autorstwa niezależnego kuratora Petera Millara, który był w latach 80. jedynym zagranicznym korespondentem w Berlinie Wschodnim
  • Upadek Muru - Relacja fotograficzna Steve'a Easona z Getty Images dokumentująca upadek Muru Berlińskiego
  • Rumuńska rewolucja - 4 wystawy prezentujące ponad 50 nagrań wideo wybranych z materiałów pokazywanych na żywo w rumuńskiej telewizji podczas obalania dyktatora Ceausescu.



Wszystkie wystawy powstały dzięki archiwom udostępnionym przez takie instytucje jak Muzeum Historii Polski, Muzeum NRD w Berlinie, rumuńska telewizja publiczna TVR, Getty Images i wiele innych. Każda z ekspozycji przedstawia konkretne historie związane z przełomowymi wydarzeniami tamtego czasu, wykorzystując archiwalne dokumenty, materiały zdjęciowe i filmowe, a czasem także osobiste relacje świadków tamtych wydarzeń.

Wcześniej w tym roku udostępniliśmy pierwsze 42 interaktywne wystawy historyczne. Trzy z nich, dotyczące Holokaustu, powstały dzięki polskim instytucjom - Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau i Muzeum Historii Polski.

Wystawy historyczne to kolejne przedsięwzięcie Google Cultural Institute, który współtworzy takie projekty, jak między innymi World Wonders czy Art Project. Nowe wystawy możecie oglądać na stronie www.google.com/culturalinstitute.