Dziś obchodzimy Światowy Dzień Sztuki, dzisiaj mijają także dwa lata od chwili, kiedy rozpoczęliśmy przedsięwzięcie Google Art Project. Z tej okazji zachęcamy wszystkich do spędzenia kilku chwil ze sztuką w sieci.

Internet nadaje obrazom życie - „Gwiaździsta noc” van Gogha należy do dzieł, które są najbardziej podziwiane przez gości platformy Art Project. W ostatnich sześciu miesiącach był to najczęściej oglądany obraz, dostępny w rozmiarze gigapiksel, czyli w niezwykle dużej rozdzielczości, pozwalającej użytkownikowi na powiększenie go do widoku pociągnięć pędzla. Choć nic nie dorówna oglądaniu obrazu w (niewirtualnej) rzeczywistości, możliwość analizy dzieła sztuki na tym poziomie zachęca oglądających do zatrzymania na nim wzroku na dłużej. Średni czas poświęcany na obejrzenie obrazu na stronie Art Project to 1 minuta — w porównaniu z 20 sekundami (według kilku źródeł badawczych) poświęcanymi na to w muzeum.

„Gwiaździsta noc” jest też obrazem najczęściej dodawanym do galerii użytkownika, gdzie goście tworzą własne wirtualne kolekcje. Na platformie mamy już 40 tys. dzieł sztuki, a niektóre z nich zajmują stałe miejsce wśród ulubionych pozycji użytkowników platformy. Kolejne najbardziej popularne obrazy to:

Botticelli: „Narodziny Wenus
Rembrandt: „Autoportret w oknie
van Gogh: „Pokój artysty
Manet: „W cieplarni
Bruegel (starszy): „Żniwa
van Gogh: „Słoneczniki
Holbein (młodszy): „Ambasadorowie
van Gogh: „Pole z kwiatami w pobliżu Arles
Böcklin: „Wyspa umarłych


Oglądalność galerii użytkowników była rzeczywiście wyższa niż w przypadku jakiegokolwiek indywidualnego artysty czy obrazu. Dotychczas stworzyliście 360 tys. galerii, a 14 tys. z nich upubliczniliście w internecie. Aby uświetnić obchody Światowego Dnia Sztuki, poprosiliśmy niektórych partnerów o poprowadzenie własnych galerii użytkownika. Nasz katalog zbiorów prowadzonych przez dyrektorów muzeów możecie przejrzeć tutaj.

Sztuka klasyczna wciąż cieszy się największą popularnością, ale wzrasta też zainteresowanie sztuką nowoczesną, a Dali i Klimt wyróżniają się wśród najczęściej wyszukiwanych artystów reprezentujących ten nurt. Internet umożliwił użytkownikom odkrywanie różnorodnych gatunków sztuki w jednym i tym samym miejscu. Już ponad 30 różnych nośników sztuki współistnieje w ramach platformy Art Project, gdzie obok obrazów olejnych znajdziemy ponad 5 tys. innych obiektów, m.in. tekstylia z jedwabiu.

Wielu partnerów, którzy założyli własną kolekcję dzieł sztuki, pokazuje również swoje muzea w ramach Street View (funkcja Map Google). Użytkownicy poświęcają średnio dwie minuty na wirtualne zwiedzanie wnętrz budynków i oglądanie obrazów pokazanych na ekranie. Strona galerii Białego Domu jest jednym z miejsc dostępnych w ramach Street View, które odwiedziła większość użytkowników platformy Art Project. W związku z tym, że większość z nas nigdy nie będzie mieć okazji, żeby osobiście odwiedzić tego typu miejsce, internet daje wyjątkową szansę: możliwość zajrzenia do wnętrz globalnej instytucji, które skrywają obszerną kolekcję dzieł sztuki.

Wspólnie z 200 partnerami z 43 krajów pracujemy nad tym, by zapewnić dostęp do dzieł sztuki milionom profesjonalistów, studentów i amatorów sztuki. Dziś o godzinie 20.00 czasu polskiego przeprowadzimy ostatnią debatę z serii Art Talks (Rozmowy o Sztuce) na naszej stronie Google+, której celem jest podtrzymywanie kontaktów online pomiędzy miłośnikami sztuki a ekspertami. Tutaj możecie zarejestrować się, aby w ramach Światowego Dnia Sztuki porozmawiać — siedząc wygodnie w fotelu — z przedstawicielami Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku na temat obecności multimediów w sztuce.