Każdego dnia na stronie Art Project na Google+ zamieszczamy fragment informacji o obrazie, artyście lub spotkaniu dotyczącym sztuki. Codziennie też, co najmniej jeden z naszych 4 milionów obserwujących, ma coś do powiedzenia na ten temat. Jesteśmy pod wrażeniem jak szybko rośnie apetyt na sztukę w internecie, a dziś mamy prawdziwą ucztę, skomponowaną z nowych dzieł sztuki - gigapikselowych obrazów i muzeów dostępnych w Street View.

Od najsłynniejszych do niezwykłych

Mario Testino jest światowej sławy fotografem, znanym ze swojej pracy w branży mody. Mniej osób zna jego fotografie poświęcone kulturze ojczystego Peru. Nowa kolekcja fotografii, Alta Moda, która przedstawia ludzi Andów w tradycyjnych i odświętnych strojach, jest obecnie dostępna w ramach wystawy w muzeum Testino, MATE. A dla tych z Was, którzy nie mogą odwiedzić Limy, przygotowaliśmy wszystkie 27 zdjęć z tej kolekcji, on-line w ramach projektu Google Art Project.


Łącznie, mamy ponad 1500 nowych dzieł sztuki w wysokiej rozdzielczości, w tym arcydzieła takie jak Lilie wodne Moneta, Portret mężczyzny w kapeluszu z szerokim rondem Rembrandta i Geografa Johannesa Vermeera (zebraliśmy w Art Project 15 z 34 wszystkich jego prac, rozrzuconych po wielu muzeach). Jednak różnorodność zbiorów wykracza daleko poza same obrazy, od pradawnych relikwii, używanych do czczenia zmarłych aż do starożytnej, złotej maski Jinsha z Chin, która miała być noszona przez czarowników. Często, stare kontrastuje z nowym, jak w przypadku wyrzeźbionych w kamieniu arabskich słów wyświetlonych obok współczesnych, szklanych konstrukcji z Niemiec:


Powiększ gigapikselowe obrazy

Gigapikselowa rozdzielczość obrazów umożliwia ich powiększenie do poziomu pociągnięcia pędzla. To doskonały przykład magii, która dzieje się, gdy technologia spotyka sztukę. Dzisiaj udostępniamy 16 nowych obrazów, począwszy od tak znanych dzieł jak Krzyk Edwarda Muncha, a skończywszy dziełach wybranych w drodze głosowania, jak chociażby Whitewashing the Old House, autorstwa L.A. Ring.

Piękno gigapikselowej rodzielczości tkwi w jej umiejętności zaskakiwania. Spójrzcie na obraz Fra Stalheim Johana Christiana Dahla (poniżej, zdjęcie po lewej stronie). Zobaczycie piękny krajobraz. Jednak, gdy jeszcze bardziej powiększycie obraz, zauważycie sceny rozgrywające się w głębi obrazu - wieś ​​z dymiącymi się kominami, kobiety opiekujące się dziećmi oraz krowy pasące się na wzgórzu. Szczegóły, które nie zawsze mogą być w pełni zauważone gołym okiem, ożywają online.



Zanurz się w Street View

W ciągu ostatnich kilku lat, dzięki Street View i Google Art Project, wiele muzeów otworzyło swoje galerie dla całego świata, a dziś dołącza do nich kolejne dwadzieścia. Jest wśród nich chociażby Muzeum Fundacji Beyeler w Szwajcarii, prezentujące zbiór siedmiu obrazów Marka Rothko. Teraz każdy na świecie może wirtualnie zwiedzić tę kolekcję.


Oczywiście zbiory sztuki nie znajdują się wyłącznie w muzeach. Udostępniamy także zdjęcia z pierwszego klasztoru, które dołączyły do galerii Street View. Klasztor świętego Jana Teologa, na greckiej wyspie Patmos, został założony w 1088 roku i wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tym samym, nie tylko 116 dzieł sztuki wzbogaciło zbiory Art Project, ale także architektura tego zabytkowego budynku.


Jesteśmy szczęśliwi, że w tygodniu, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów, możemy zaprezentować niektóre z wielkich skarbów znajdujących się w posiadaniu muzeów i instytucji kulturalnych na całym świecie. Jest wiele korzyści płynących z przynoszenia treści do internetu, od odkrywania nowego nurtu w sztuce czy artysty, przez tworzenie własnej galerii, aż po dostrzeganie ukrytych szczegółów obrazu lub po prostu zainspirowanie przez piękno sztuki. Dzięki ponad 40 000 dziełom, z około 250 organizacji kulturalnych na całym świecie, mamy nadzieję, że to doświadczenie będzie jeszcze bardziej wzbogacające i cenniejsze niż kiedykolwiek.