Autorką poniższego wpisu jest Krista Wright, dyrektor organizacji Polar Bears International, zajmującej się ochroną niedźwiedzi polarnych. Dzięki współpracy z PBI możemy udostępniać użytkownikom Map Google fascynujące obrazy niedźwiedzi polarnych w ich naturalnym środowisku.

W poezji Inuitów, ludów zamieszkujących rdzennie obszary arktyczne, niedźwiedzie polarne nazywane były Pihoqahiak, czyli w luźnym tłumaczeniu “gatunek wędrujący”. Zwierzęta te, jako jedne z najbardziej majestatycznych na świecie, wędrują setki mil każdego roku, przez tundrę i Morze Arktyczne, w poszukiwaniu pożywienia oraz życiowych partnerów. Dzisiaj, z pomocą Street View, świętujemy Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego i z tej okazji udostępniamy niezwykłe obrazy tych zwierząt w ich naturalnym środowisku.


Dzięki Mapom Google, możemy udostępniać na Street View krajobrazy odległych zakątków kanadyjskiej tundry, na przykład okolice Churchill w prowincji Manitoba, czyli jednego z największych na świecie skupisk niedźwiedzi polarnych. Jak tego dokonaliśmy? Z pomocą Frontiers North, firmy organizującej wyprawy na terytorium północnej kanady, zespół Map Google zamontował plecak Street View w “Tundra Buggy” - pojeździe przewożącym turystów Frontiers North. Pozwoliło to przemierzyć fascynujące tereny zamieszkałe przez niedźwiedzie, bez ingerencji w ich naturalne środowisko. W październiku i listopadzie 2013 r. zebraliśmy materiał z wybrzeży Zatoki Hudsona, kiedy na oceanie tworzył się gruby lód.


Zdjęcie: Jeden z niedźwiedzi polarnych. Churchill, Manitoba.

Nowoczesna kartografia i ochrona niedźwiedzi polarnych

Zdjęcia pięknych niedźwiedzi to jednak nie wszystko. Organizacja PBI działa na rzecz ochrony tych zwierząt od ponad 20 lat. W tym czasie doświadczyła dramatycznego wpływu wysokich temperatur oraz topnienia lodowców na naturalne środowisko niedźwiedzi. Zrozumienie globalnego ocieplenia oraz jego wpływu na populację niedźwiedzi wymaga zarówno podejścia regionalnego, jak i globalnego. Street View w kanadyjskiej tundrze nie tylko pozwala nam podejrzeć te piękne zwierzęta. Zebrany materiał to potężna dawka czynników geograficznych, które są krytyczne, jeśli chcemy zrozumieć wpływ zmian klimatycznych na wrażliwy ekosystem niedźwiedzi. PBI może włączyć zdjęcia ze Street View do zestawu narzędzi używanych do oceny oraz reakcji na największe zagrożenie, jakie czyha na ten gatunek.

Narzędzie Bear Tracker używane przez PBI do lokalizowania terytoriów zajętych przez niedźwiedzie polarne
Oprócz narzędzia Bear Tracker używamy usługi API w Mapach Google. Pozwala ona stworzyć trasę wielkiej wędrówki, jaką co roku odbywają te piękne zwierzęta. Kiedy nadchodzi zima i tereny wodne zamarzają, niedźwiedzie polarne wyruszają w kierunku Zatoki Hudsona, by polować na foki. Bear Tracker korzysta z monitorów satelitarnych oraz interaktywnych Map Google, aby za ich pośrednictwem udostępniać trasę tej wędrówki użytkownikom z całego świata.



Mapowanie społeczności zamieszkujących kanadyjską Arktykę

Północnokanadyjska wyprawa Google zaowocowała jeszcze jednym wydarzeniem, które miało miejsce w arktycznych społecznościach Cambridge Bay oraz Iqaluit. W mieście Churchill zespół Map Google zorganizował specjalny event MapUp, podczas którego uczestnicy - mieszkańcy miasta - użyli narzędzia Map Maker, by nanieść poprawki na Mapę Google - począwszy od Town Centre Complex, w którym znajdują się: szkoła, kino i lodowisko, aż do specjalnego obiektu będącego przystanią dla tych niedźwiedzi, które przemieszczały się w kierunku miasta i zostały zatrzymane. Wszystko po to, by mieć pewność, że Mapy Google dokładnie odzwierciedlają terytorium miasta.

Przygotowanie dokładnej i pełnej mapy północnej Kanady wymaga dogłębnego poznania kanadyjskiej tundry. Dzięki Mapom Google ludzie na całym świecie mogą wirtualnie podziwiać ten spektakularny krajobraz. Może nawet przejść się śladami niedźwiedzi polarnych.