Dzisiaj rano w San Francisco przywitaliśmy ponad 6 tys. deweloperów na 7 dorocznej konferencji Google I/O. Miliony z Was dołączyły oglądając transmisję na żywo, odbyło się również pond 597 wydarzeń I/O Extended w ponad 90 krajach na sześciu kontynentach.
Dzisiaj rano w San Francisco przywitaliśmy ponad 6 tys. deweloperów na 7 dorocznej konferencji Google I/O. Miliony z Was dołączyły oglądając transmisję na żywo, odbyło się również pond 597 wydarzeń I/O Extended w ponad 90 krajach na sześciu kontynentach.

Spotykamy się w bardzo ekscytującym okresie zarówno dla Google jak i całej społeczności deweloperów. Na świecie jest już ponad miliard osób korzystających z urządzeń działających pod kontrolą systemu Android. 1 Miliard. Codziennie wysyłanych jest ponad 20 mld wiadomości tekstowych, a osoby korzystające z urządzeń z Androidem wykonują 1,5 biliona kroków. I, co też ważne, robią ponad 93 mln zdjęć selfies.

Dzisiaj deweloperzy mogli zobaczyć jak będzie wyglądała nasza najbardziej ambitna z dotychczasowych aktualizacji Androida. Z ponad 5 tys. nowych API (dla osób “nietechnicznych” - to skrót od Interfejs Programowania Aplikacji), i nowym, spójnym podejściem do designu nazwanym “material design”, kontynuujemy rozwój platformy Android, by deweloperzy mogli tworzyć jeszcze piękniejsze i bardziej angażujące rozwiązania mobilne.

Jednak poza telefonem komórkowym, wielu z nas każdego dnia jest otoczona wieloma ekranami - w domu, w pracy, w samochodzie, a nawet na nadgarstku. Zaczęliśmy się więc zastanawiać, czy nie powinniśmy zainwestować więcej w nasze dwie najpopularniejsze otwarte platformy - Android i Chrome, by umożliwić Wam jeszcze łatwiejsze i intuicyjne przenoszenie się pomiędzy telefonem, tabletem, laptopem, telewizorem, samochodem a nawet zegarkiem?


Na to pytanie odpowiedzieliśmy podczas dzisiejszego I/O. Oto kilka najważniejszych rzeczy, które pokazaliśmy:

W drodze: Android Wear i Android Auto

Większość ludzi zerka na ekran swojego telefonu nawet 150 razy w ciągu dnia. Najczęściej po to by przeczytać wiadomość, powiadomienie lub jakąś inną prostą informację. To wiele czasu spędzonego na odblokowywaniu, przesuwaniu palcem i wpisywaniu haseł, wtedy gdy ręce powinny być wolne, by zająć się ważniejszymi rzeczami.

Dlatego powstał Android Wear, platforma, która rozszerza możliwości Androida i ekosystemu aplikacji do najbardziej oczywistego miejsca w technologiach ubieralnych - Waszych nadgarstków. Informacje, których potrzebujecie, otrzymujecie poprzez jedno zerknięcie - tak jak w przypadku używania zegarka. Wypowiedzcie tylko “OK Google” by zadać pytanie i załatwić sprawę. W ten spoób zarezerwujecie stolik w restauracji, napiszecie do znajomego, zamówicie taksówkę czy sprawdzicie menu. Wszystko w jednym miejscu na nadgarstku, wtedy kiedy potrzebujecie. Dzisiaj ogłosiliśmy, że dwa urządzenia ubieralne LG G Watch i Samsung Gear Live można zamówić w przedsprzedaży w amerykańskim Google Play, a Motorola Moto 360 będzie dostępna w nadchodzących miesiącach. Podziękujecie swoim kciukom.

Jedno to sprawdzić informacje zerkając na nadgarstek gdy jesteście w ruchu. Drugie, to sprawdzić je w aucie. Spędziliśmy sporo czasu z naszymi telefonami w samochodzie - sprawdzając drogę, informacje o zagęszczeniu ruchu, czy znajdowaniu odpowiedniej muzyki. To mało wygodne, i co ważne, po prostu niebezpieczne.

Android Auto, rozwiązanie które dzisiaj pokazaliśmy deweloperom, w łatwy i szybki sposób rozwiązuje ten problem. Wystarczy podłączyć swój telefonem z Androidem do samochodu z Android Auto, by już po chwili korzystać z nawigacji samochodowej opartej na Mapach Google, z playlist z Muzyką Google Play, z łatwego wyszukiwania głosowego czy powiadomień z Google Now. Wszystko poprzez przyciski i ekrany znajdujące się w samochodzie nie rozpraszające podczas prowadzenia. Pierwsze samochody z systemem Android Auto będą dostępne w dalszej części tego roku.

W salonie: Chroemcast i Android TV

Wysiadacie z samochodu i wreszcie, po długim dniu, dotarliście do domu i możecie usiąść przed telewizorem. Poprzedniego lata zaprezentowaliśmy Chromecast, małe urządzenie w atrakcyjnej cenie, które pozwala transmitować online'owe wideo, muzykę i wszystko z sieci WWW na telewizor. Chromecast otrzymuje aktualizację, dzięki której będzie jeszcze bardziej wszechstronny i łatwiejszy w obsłudze z nowymi funkcjami takimi jak możliwość transmitowana przez innych do Twojego telewizora bez potrzeby bycia w tej samej sieci WiFi, piękny spersonalizowany ekran domowy z własnymi zdjęciami czy transmitowanie dokładnie tego co jest na ekranie tabletu czy smartfona na ekran TV.

A teraz, do Chromecasta dołącza Android TV, czyli wszystko to co kochacie w aplikacjach i grach na Androida, w Waszym dużym pokoju. Android stanie się częścią Waszych telewizorów dzięki wbudowanemu oprogramowaniu lub przystawce set-top-box. Możecie korzystać z telefonu jak z pilota, a nawet użyć swojego głosu by znaleźć ulubiony program TV, dobry film z Google Play czy wideo z YouTube. Plus, dzięki temu, że to Android, będziecie mogli zagrać w ulubione gry opracowane na nowo dla ekranu TV i przy użyciu nowego kontrolera. Android TV, który podobnie jak Chromecast wspiera technologię Google Cast, będzie dostępny w całej gamie urządzeń producentów elektroniki konsumenckiej w dalszej części tego roku.



Dla następnego miliarda: Android One

Jak widzicie, cieszymy się, z potencjału jaki mamy, by stworzyć spójne doświadczenie pomiędzy wieloma ekranami, z którymi ludzie stykają się każdego dnia. Jednak wiele osób - miliardy - nie ma dostępu nawet do najbardziej podstawowych smartfonów. Chcemy to zmienić i dlatego dzisiaj ogłosiliśmy ważną inicjatywę - Android One.

Pracujemy z partnerami nad kompleksowym rozwiązaniem - które zawiera także referencyjne rozwiązania sprzętowe - by rozwiązać problemy dostępu do urządzeń cyfrowych na rynkach wschodzących. Android One zapewni wysokiej jakości smartfony, w atrakcyjnych cenach i z sensownymi planami tarfyfowymi na dane. Nasi partnerzy wystartują tej jesieni w Indiach z całą gamę smartfonów Android One w cenach poniżej 100 USD. W następnych krajach pojawią się one niebawem. Długo zastanawialiśmy się, jaki potencjał może zostać odkryty, jeśli ludzie na całym świecie będą mieli dostęp do najnowszej technologii i światowych zasobów informacji. Nadszedł czas, by się o tym przekonać.

Design, Develop, Distribute

To dzięki platformom Android i Chrome opisane rzeczy są możliwe, ale to dzięki aplikacjom i sprzętowi tworzonymi przez naszych partnerów i deweloperów z całego świata naprawdę nabierają życia. Konferencja I/O pozwala pokazać nam to co dla nas najważniejsze - czy jest to nowe podejście do designu, nowe narzędzia deweloperskie czy nowe możliwości dystrybucji - i znaleźć sposoby by poprawić satysfakcję korzystania z urządzeń cyfrowych kolejnemu miliardowi osób.

Deweloperzy, dziękujemy za wszystko co robicie. Nie możemy się doczekać, by zobaczyć co następnego uda Wam się zbudować.

Mimo że Polska nie dostała się do finałów Mistrzostw Świata w piłce nożnej, to idziemy o zakład, że dopingujecie wybranym drużynom walczącym o zdobycie tytułu Mistrza Świata w Piłce Nożnej FIFA 2014™. Na całym świecie przeglądarka Chrome przyłącza się do tego wielkiego święta i uruchamia nowy eksperyment Chrome ...
Mimo że Polska nie dostała się do finałów Mistrzostw Świata w piłce nożnej, to idziemy o zakład, że dopingujecie wybranym drużynom walczącym o zdobycie tytułu Mistrza Świata w Piłce Nożnej FIFA 2014™. Na całym świecie przeglądarka Chrome przyłącza się do tego wielkiego święta i uruchamia nowy eksperyment Chrome „Kick with Chrome” („Strzelaj razem z Chrome”), który obudzi w Was piłkarskie talenty.



Możecie spróbować swoich sił w trzech różnych grach: Infinite Dribble, Space Kick lub Shootout. W Infinite Dribble przechylcie swoje telefony lub tablety, aby uniknąć przeszkód i starcia z obrońcami. Wykopujcie piłki wysoko w Space Kick albo strzelajcie i blokujcie rzuty karne w Shootout - najlepszej z trzech naszych gier.

Dzięki najnowszym technologiom mobilnym Wasze telefony i tablety są jednocześnie pilotami w eksperymencie Kick with Chrome, a Wy możecie grać nawet bez komputera. Technologie internetowe WebRTC DataChannel i WebSockets umożliwiają dostęp do treści z pulpitu w telefonie lub tablecie w czasie rzeczywistym, a HTML5 na pełnym ekranie, obsługa akcelerometru i wibracji przez API zapewnią Wam intensywne internetowe przeżycia. Wystarczy, że uruchomicie Chrome na swoim laptopie (Mac lub Windows), telefonie lub tablecie z systemem Android albo swoim iPhonie lub iPadzie i rozpoczniecie grę.


Google Play to cyfrowe centrum rozrywki, w którym znajdziecie swoje ulubione, gry, aplikacje, muzykę oraz książki. A od teraz możecie się także cieszyć ulubionymi filmami, wypożyczając je lub kupując w sklepie Google Play. Do wyboru macie m.in. tysiące pełnometrażowych filmów fabularnych w wysokiej rozdzielczości z największych hollywoodzkich wytwórni, w tym setki z polskimi napisami. Możecie je oglądać na swoim telefonie, tablecie lub komputerze.
Google Play to cyfrowe centrum rozrywki, w którym znajdziecie swoje ulubione, gry, aplikacje, muzykę oraz książki. A od teraz możecie się także cieszyć ulubionymi filmami, wypożyczając je lub kupując w sklepie Google Play. Do wyboru macie m.in. tysiące pełnometrażowych filmów fabularnych w wysokiej rozdzielczości z największych hollywoodzkich wytwórni, w tym setki z polskimi napisami. Możecie je oglądać na swoim telefonie, tablecie lub komputerze.


Od klasyki po największe hity

Google Play to mnóstwo świetnych filmów w jakości HD, dzięki którym miło spędzicie letnie wieczory, wśród nich np. kinowy hit Grawitacja, klasyk Ojciec Chrzestny czy dokument Blackfish. Katalog filmów będzie sukcesywnie poszerzany.

Jak to działa?

Możecie z łatwością wypożyczać lub kupować filmy za pośrednictwem strony Google Play (https://play.google.com) i obejrzeć je na swoim komputerze lub skorzystać z aplikacji Filmy Google Play w telefonie lub tablecie z systemem Android. Wystarczy, że pobierzecie film na swoje urządzenie, aby móc obejrzeć go w każdym miejscu i w dowolnym czasie - bez połączenia z internetem. Jeśli korzystacie z iPhona lub iPada, pobierzcie aplikację Google Play Movies z Apple App Store.

Filmy w Google Play możecie wypożyczyć lub kupić w konkurencyjnej cenie w jakości HD i SD. W przypadku wypożyczenia w większości przypadków musicie rozpocząć oglądanie filmu w ciągu 30 dni od dnia wypożyczenia, natomiast w ciągu kolejnych 48 godzin powinniście zakończyć jego oglądanie.

Mamy nadzieję, że będziecie się dobrze bawić!

Podstawą sukcesu każdej firmy są klienci. To dzięki nim firmy mogą się rozwijać. Pasja, którą dzielą z Tobą, sprawia, że prowadzenie własnej firmy daje poczucie spełnienia i satysfakcji. Dla wielu właścicieli firm klienci są kimś więcej niż po prostu odbiorcami ich produktów czy usług – to stali goście, rzecznicy ich marki a nawet bliscy przyjaciele.
Podstawą sukcesu każdej firmy są klienci. To dzięki nim firmy mogą się rozwijać. Pasja, którą dzielą z Tobą, sprawia, że prowadzenie własnej firmy daje poczucie spełnienia i satysfakcji. Dla wielu właścicieli firm klienci są kimś więcej niż po prostu odbiorcami ich produktów czy usług – to stali goście, rzecznicy ich marki a nawet bliscy przyjaciele.

Dzisiaj internet coraz częściej łączy ze sobą firmy i klientów. Jednak nasi użytkownicy mówią nam, że znalezienie naprawdę lojalnych odbiorców jest skomplikowane i czasochłonne. Naszym zdaniem powinno być zupełnie inaczej. Dlatego z przyjemnością przedstawiamy usługę Google Moja Firma – nowe, bezpłatne i łatwe w użyciu narzędzie, które pomaga znajdować klientów i nawiązywać z nimi bliższe relacje.



Google Moja Firma łączy w sobie wszystkie funkcje, które pomogą Twojej firmie zbudować dobry wizerunek w internecie:
● Aktualizuj informacje wyświetlane o Twojej firmie w wyszukiwarce Google, Mapach Google i Google+, aby Twoi klienci mogli łatwo się z Tobą skontaktować.
● Dodaj wysokiej jakości zdjęcia prezentujące Twoją firmę oraz wirtualny spacer po niej, aby pomóc klientom zobaczyć, co sprawia, że Twoja firma jest wyjątkowa.
● Nawiązuj i utrzymuj bezpośredni kontakt ze swoimi klientami, udostępniając im ciekawe wpisy, wydarzenia i inne treści na swojej stronie Google+.
● Na bieżąco poznawaj opinie o swojej firmie dodawane w internecie i odpowiadaj na opinie publikowane w usługach Google.
● Sprawdzaj, jak użytkownicy znajdują Twoją firmę i wchodzą z nią w interakcję dzięki statystykom i integracji z AdWords Express.
● Zarządzaj informacjami o swojej firmie z każdego miejsca, korzystając z aplikacji Google Moja Firma na Androida i już niebawem na iOS.



Dostęp do funkcji Google Moja Firma mają nie tylko nowe firmy, które właśnie zaczynają korzystać z tej nowej usługi, ale również aktualni użytkownicy Miejsc Google dla Firm i Panelu Google+.


Z pomocą Google swoich klientów znajdują wszystkie firmy prowadzone z pasją i zaangażowaniem, jak na przykład te zajmujące się ręcznym szyciem kaszkietów, przygotowywaniem świeżych kotletów krabowych czy produkcją najlepszego lokalnego piwa pale ale.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak użytkownicy znajdują Twoją firmę, wejdź na google.pl/mojafirma.

To, co istnieje dzisiaj, jutro będzie już przeszłością. Sztuka uliczna jest ulotna i nietrwała, dlatego zanim ostatnie malowidła znikną ze ścian miast, technologia pomoże zachować sztukę ulicy, abyście mogli ją podziwiać w dowolnym czasie i miejscu. Właśnie startuje ...
To, co istnieje dzisiaj, jutro będzie już przeszłością. Sztuka uliczna jest ulotna i nietrwała, dlatego zanim ostatnie malowidła znikną ze ścian miast, technologia pomoże zachować sztukę ulicy, abyście mogli ją podziwiać w dowolnym czasie i miejscu. Właśnie startuje Street Art Project, w ramach Google Art Project, w którym udostępniamy ponad 5 tys. wyjątkowych zdjęć oraz niemal 100 wirtualnych wystaw. Dzięki temu możecie odkrywać historię street artu z całego świata.

Zanurzcie się w świecie lisów polujących na żaby, niezwykłego symbolizmu, wielkoformatowych murali, maleńkich, ledwo zauważalnych ikon albo technik malarstwa iluzjonistycznego (‘trompe l’oleil’), w którym detale muru stanowią część obrazu tworząc tym samymtrójwymiarowy efekt. Niektóre dzieła obrazują burzliwe historie krajów, z których pochodzą ich autorzy, np. Mówiące Ściany w Buenos Aires oraz sztuka uliczna Chile. Czasem sztuka ta jest politycznym oświadczeniem, jak np. w Londynie czy Atlancie. To coś więcej niż tylko rysunki sprayem - wystawy odzwierciedlają wyjątkowy styl każdego artysty, np. obszerne i sugestywne portrety zdjęciowe autorstwa JR, zwierzęta Roa, akwaforty Vhilsa czy surrealistyczne dzieła Os Gêmeos.


Vhils wykorzystuje teksturę ściany jako płótno
Vhils wykorzystuje teksturę ściany jako płótno



W serii fascynujących wystaw naszych partnerów możecie również dowiedzieć się czegoś więcej na temat początków sztuki ulicznej i zobaczyć jak style tej sztuki diamentralnie się różnią. Zapoznajcie się ze stylem graffiti Nowego Jorku z lat 90-tych i podziwiajcie największe atrakcje ulicznego projektu 5 Poinz, a także naklejki we Francji, rzeźby w Londynie oraz portrety raperów na ulicach Malagi. Porównajcie sztukę uliczną Meksyku, gdzie słynny meksykański muralizm ma bogatą historię, z muralami z Filipin, gdzie sztuka ta dopiero się rozwija. Obejrzyjcie dzieła artystów z niesławnej sceny w Bristolu albo zanurzcie się w dzikiej naturze Portugalii.

Polski akcent w ramach Street Art Project

Nie zabrakło też polskiego wkładu w projekt Street Art Project. Zobaczcie, jak sztuka uliczna wykorzystywana jest w Polsce do ożywienia ulic miast i zapoznajcie się z 2 ekspozycjami stworzonymi przez łódzką Fundację Urban Forms.

Pierwsza pokaże Wam świat sztuki ulicznej obecnej w publicznej przestrzeni Łodzi - zdjęcia wielkoformatowych obrazów malowanych bezpośrednio na elewacjach kamienic przez wybitnych artystów z całego świata. Druga wystawa odkryje przed Wami projekt Ogarna. 2.0, który nawiązuje do gdańskiej tradycji malarstwa ściennego i stanowi kontynuację procesu odbudowy oraz przywracania dawnej świetności Głównego Miasta w Gdańsku po II Wojnie Światowej.

Gdziekolwiek zajrzycie, zostaniecie oczarowani różnorodnością odmian, kolorów i kreatywnością artystów, dla których płótnem są mury miast.

W Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej kwitną inicjatywy biznesowe zakładane przez innowatorów i przedsiębiorców. Obserwując ten trend zdecydowaliśmy się otworzyć Google Campus w Warszawie. Warszawski Campus dołączy tym samym do grona już funkcjonujących Campusów - w ...
W Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej kwitną inicjatywy biznesowe zakładane przez innowatorów i przedsiębiorców. Obserwując ten trend zdecydowaliśmy się otworzyć Google Campus w Warszawie. Warszawski Campus dołączy tym samym do grona już funkcjonujących Campusów - w Londynie oraz Tel Avivie.

Campusy Google to miejsca, gdzie przedsiębiorcy mogą zdobywać wiedzę, spotykać się z innymi przedsiębiorcami oraz budować firmy, które w przyszłości mogą zmienić świat. Jednocześnie przedsiębiorcy mogą korzystać z pomocy mentorów oraz uczestniczyć w kursach prowadzonych przez lokalne społeczności startupowe, doświadczonych przedsiębiorców oraz pracowników Google. Warszawski Campus stanie się częścią globalnego programu Google for Enterpreneurs skierowanego do przedsiębiorców oraz wielu innych globalnych startupowych społeczności.

Google Campus London

Eric Schmidt ogłosił powstanie Campusu podczas dzisiejszego spotkania z premierem Donaldem Tuskiem. Jesteśmy dumni z tego, że społeczność startupowa tak dynamicznie rozwija się w Polsce, a także tutaj, w Warszawie. Mamy nadzieję, że warszawski Campus pomoże w rozwoju technologicznych przedsiębiorstw, wzmocni ekosystem startupów i zachęci do rozwoju innowacyjności w Polsce.

Google Campus London

Powstanie Campusu to element trwających inwestycji w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Dzięki programowi Google for Entrepreneurs Kraków, mogliśmy przekonać się, jak dynamicznie rozwijają się polskie startupy. Następnie, na początku kwietnia 2014 r., w partnerstwie z Uniwersytetem Warszawskim, powołaliśmy Digital Economy Lab. Celem DELabu jest wzmocnienie wykorzystania nowoczesnych technologii w społeczeństwie i gospodarce oraz współpraca w tym zakresie z instytucjami rządowymi. Kolejną naszą inicjatywą jest kampania New Europe Challengers, która powstanie we współpracy z Res Publicą, Funduszem Wyszehradzkim i Financial Times, a jej celem będzie zidentyfikowanie nowej generacji liderów, napędzających innowacyjność w regionie.

Google Campus Tel Aviv
Wkrótce ogłosimy więcej szczegółów dotyczących Warszawskiego Campusu, a tymczasem nie możemy się już doczekać otwarcia jego drzwi w 2015 r. i powitania startupów, które w nim zagoszczą.

Google Campus London

Obchody 25-lecia pierwszych wolnych wyborów w Polsce odbywają się również w internecie. Z tej okazji wraz z Muzeum Historii Polski przygotowaliśmy dla Was wirtualną wystawę Polska droga do wolności w obiektywie Erazma Ciołka ...
Obchody 25-lecia pierwszych wolnych wyborów w Polsce odbywają się również w internecie. Z tej okazji wraz z Muzeum Historii Polski przygotowaliśmy dla Was wirtualną wystawę Polska droga do wolności w obiektywie Erazma Ciołka oraz film dokumentalny 4 czerwca – barwy kampanii, które od dziś są dostępne na globalnej platformie Google Cultural Institute.



W ramach wystawy Polska droga do wolności zobaczycie zdjęcia przełomowych wydarzeń, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce, a następnie w Europie Środkowo-Wschodniej. Reportaż pokazuje unikatowe obrazy Erazma Ciołka, które przybliżą Wam drogę społeczeństwa polskiego do wyborów 4 czerwca, począwszy od pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 roku aż po zaprzysiężenie Lecha Wałęsy na Prezydenta RP w grudniu 1990 roku. Natomiast film 4 czerwca – barwy kampanii opowie Wam historię pierwszych wyborów z udziałem antykomunistycznej opozycji oraz przebieg kampanii wyborczej „Solidarności”.



Czerwcowa wystawa jest już piątą wirtualną ekspozycją Muzeum Historii Polski, którą możecie oglądać na Google Cultural Institute. O powstaniu ruchu “Solidarność” i impulsie, jaki dał on innym narodom za żelazną kurtyną do walki o odzyskanie wolności, mówi również wystawa Solidarność i upadek Żelaznej Kurtyny. Kolejnymi wystawami Muzeum Historii Polski są także: Rozdzieleni przez historię (1939-1989), czyli wspomnienia członków rodzin rozdzielonych przez II wojnę światową i epokę komunizmu, Jan Karski, bohater ludzkości o losach człowieka, który podjął próbę przedstawienia aliantom informacji o Holokauście i sytuacji Żydów w czasie II wojny światowej oraz Andrzej Bobkowski. Rider on the Storm o życiu i twórczości autora Szkiców piórkiem.

Na Google Cultural Institute możecie wirtualnie zwiedzić wystawy również sześciu innych polskich instytucji, które upowszechniają polską historię, sztukę i kulturę audiowizualną na całym świecie: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Pałac w Wilanowie, Narodowy Instytut Audiowizualny, Instytut Adam Mickiewicza oraz Filmoteka Narodowa. Dostępne są również zbiory ponad 400 innych instytucji kultury z ponad 50 krajów. Wśród nich jest ponad 6 milionów różnych obiektów muzealnych, autorstwa ponad 8 tysięcy artystów oraz ponad 57 tysięcy dzieł sztuki, z których 74 możecie podziwiać w gigapikselowej rozdzielczości. Co więcej, dzięki funkcji Street View, możecie zajrzeć do wnętrz 95 instytucji kultury.

Aby pomóc programistom i webmasterom w optymalizowaniu ich witryn pod kątem urządzeń przenośnych, wzbogaciliśmy nasze narzędzie, PageSpeed Insights, o funkcje podpowiedzi z zakresu mobilności.

Utrudnienia w obsłudze strony mogą prowadzić do zmniejszenia korzyści płynących z jej szybkiego wczytywania. Wiemy, że typowa strona dla urządzeń przenośnych ...
Aby pomóc programistom i webmasterom w optymalizowaniu ich witryn pod kątem urządzeń przenośnych, wzbogaciliśmy nasze narzędzie, PageSpeed Insights, o funkcje podpowiedzi z zakresu mobilności.

Utrudnienia w obsłudze strony mogą prowadzić do zmniejszenia korzyści płynących z jej szybkiego wczytywania. Wiemy, że typowa strona dla urządzeń przenośnych wczytuje się średnio przez ponad 7 sekund. Korzystając z PageSpeed Insights oraz stosując się do naszych zaleceń z zakresu zapewnienia szybkości, możesz sprawić, że Twoja witryna będzie wczytywać się o wiele szybciej. Przyjmijmy, że Twoja szybka witryna dla urządzeń przenośnych wczytuje się nie w 7, a w 2 sekundy. Jednak, jeśli po tak szybkim wczytaniu strony, użytkownicy mobilni spędzą kolejne 5 sekund na powiększaniu i przesuwaniu ekranu celem dopasowania jego zawartości do posiadanego urządzenia, oznacza to, że w przypadku takiej witryny o szybkości nie może być mowy. Nowe reguły z zakresu wygody użytkowników zawarte w PageSpeed Insights pomogą Ci w znalezieniu i naprawieniu problemów związanych z obsługą witryny.


Te nowe zalecenia obejmują obecnie następujące obszary:
  • Konfiguracja widocznego obszaru: w przypadku, gdy Twoja witryna nie ma metatagu viewport, nowoczesne przeglądarki mobilne nie rozpoznają jej jako przyjaznej dla urządzeń przenośnych i wyświetlą widoczny obszar jak dla komputerów, prawdopodobnie zwiększając czcionkę, co z kolei negatywnie wpłynie na układ strony. Konfiguracja widocznego obszaru do postaci szerokość = szerokość urządzenia to pierwszy krok w dostosowaniu witryny pod kątem urządzeń przenośnych.
  • Dobór rozmiaru zawartości widocznego obszaru: użytkownicy chcą przewijać zawartość witryn mobilnych pionowo, a nie poziomo. Po skonfigurowaniu widocznego obszaru upewnij się, że zawartość strony pasuje do określonej szerokości widocznego obszaru, pamiętając o tym, że szerokość urządzeń przenośnych bywa różna.
  • Korzystanie z czytelnych rozmiarów czcionek: jeśli użytkownik musi powiększać obraz, by móc przeczytać artykuł na ekranie swojego smartfona, Twoja strona okazuje się być mało przyjazna dla urządzeń przenośnych. PageSpeed Insights sprawdza, czy tekst jest wystarczająco duży i czy większość użytkowników będzie mogła go wygodnie przeczytać.
  • Dobór odpowiedniego rozmiaru elementów dotykowych: nic tak nie frustruje użytkownika, jak próba naciśnięcia jednego przycisku na tablecie lub smartfonie i przypadkowe naciśnięcie innego elementu spowodowane tym, że opuszka palca jest większa od kursora komputerowej myszy. Dopilnuj, by elementy dotykowe Twojej strony mobilnej były wystarczająco duże, by można je było łatwo nacisnąć.
  • Unikaj wtyczek: większość smartfonów nie obsługuje wtyczek Flash ani wtyczek innych przeglądarek, więc dopilnuj, by Twoja witryna dla urządzeń mobilnych również nie korzystała z wtyczek.

Szczegółowe wyjaśnienie opisanych zasad znajdziesz na naszych stronach pomocy. Gdy będziesz gotów, możesz przetestować swoje strony i wprowadzone ulepszenia za pomocą PageSpeed Insights. Zaktualizowaliśmy również wygląd naszego narzędzia – teraz jest bardziej przyjazny urządzeniom przenośnym. Przetłumaczyliśmy również nasze dokumenty z zakresu pomocy na kilka dodatkowych języków.

Wszelkie pytania lub opinie możesz, jak zwykle, umieszczać na naszych grupach dyskusyjnych.