Obchody 25-lecia pierwszych wolnych wyborów w Polsce odbywają się również w internecie. Z tej okazji wraz z Muzeum Historii Polski przygotowaliśmy dla Was wirtualną wystawę Polska droga do wolności w obiektywie Erazma Ciołka oraz film dokumentalny 4 czerwca – barwy kampanii, które od dziś są dostępne na globalnej platformie Google Cultural Institute.



W ramach wystawy Polska droga do wolności zobaczycie zdjęcia przełomowych wydarzeń, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce, a następnie w Europie Środkowo-Wschodniej. Reportaż pokazuje unikatowe obrazy Erazma Ciołka, które przybliżą Wam drogę społeczeństwa polskiego do wyborów 4 czerwca, począwszy od pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 roku aż po zaprzysiężenie Lecha Wałęsy na Prezydenta RP w grudniu 1990 roku. Natomiast film 4 czerwca – barwy kampanii opowie Wam historię pierwszych wyborów z udziałem antykomunistycznej opozycji oraz przebieg kampanii wyborczej „Solidarności”.



Czerwcowa wystawa jest już piątą wirtualną ekspozycją Muzeum Historii Polski, którą możecie oglądać na Google Cultural Institute. O powstaniu ruchu “Solidarność” i impulsie, jaki dał on innym narodom za żelazną kurtyną do walki o odzyskanie wolności, mówi również wystawa Solidarność i upadek Żelaznej Kurtyny. Kolejnymi wystawami Muzeum Historii Polski są także: Rozdzieleni przez historię (1939-1989), czyli wspomnienia członków rodzin rozdzielonych przez II wojnę światową i epokę komunizmu, Jan Karski, bohater ludzkości o losach człowieka, który podjął próbę przedstawienia aliantom informacji o Holokauście i sytuacji Żydów w czasie II wojny światowej oraz Andrzej Bobkowski. Rider on the Storm o życiu i twórczości autora Szkiców piórkiem.

Na Google Cultural Institute możecie wirtualnie zwiedzić wystawy również sześciu innych polskich instytucji, które upowszechniają polską historię, sztukę i kulturę audiowizualną na całym świecie: Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Pałac w Wilanowie, Narodowy Instytut Audiowizualny, Instytut Adam Mickiewicza oraz Filmoteka Narodowa. Dostępne są również zbiory ponad 400 innych instytucji kultury z ponad 50 krajów. Wśród nich jest ponad 6 milionów różnych obiektów muzealnych, autorstwa ponad 8 tysięcy artystów oraz ponad 57 tysięcy dzieł sztuki, z których 74 możecie podziwiać w gigapikselowej rozdzielczości. Co więcej, dzięki funkcji Street View, możecie zajrzeć do wnętrz 95 instytucji kultury.