W tym miesiącu upływa 34. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych, w konsekwencji których zawiązał się ruch społeczny NSZZ Solidarność. Z tej okazji Instytut Polski w Berlinie przygotował dla Was wirtualną wystawę Strajk na Google Cultural Institute. Składa się ona z ikonograficznych fotografii znanych dokumentalistów, a także ze zdjęć mniej znanych fotografów, przedstawiających wydarzenia związanie z powstaniem Solidarności oraz strajkiem, które zapoczątkowały jeden z największych ruchów wolnościowych w XX wieku i doprowadziły do transformacji ustrojowej całego byłego Bloku Wschodniego. Kolekcja prezentuje unikatowe fotografie z lat 1970-88 z archiwum Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, które zostały wybrane przez niemiecką kuratorkę wystawy Sabine Weier. Zarówno prace artystyczne jak i zdjęcia amatorskie, czynią człowieka i jego losy, głównymi bohaterami wydarzeń. Część z nich jest dziś prezentowana publiczności po raz pierwszy. Do prac wywierających największe wrażenie należą na przykład fotografie wykonane podczas studenckich protestów na uniwersytetach. Dzięki dostępności wystawy w języku niemieckim, angielskim, francuskim i rosyjskim, historię strajków w Stoczni Gdańskiej będą mogli poznać internauci z całego świata.




Wirtualna wystawa Instytutu Polskiego w Berlinie na Google Cultural Institute została objęta honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.


Na Google Cultural Institute możecie wirtualnie obejrzeć wystawy również ośmiu innych polskich instytucji, które upowszechniają polską historię, sztukę i kulturę audiowizualną na całym świecie: Muzeum Historii Polski, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Pałac w Wilanowie, Narodowy Instytut Audiowizualny, Instytut Adam Mickiewicza, Filmoteka Narodowa oraz Fundacja Urban Forms. Jedną z nich jest kolekcja Muzeum Historii Polski przygotowana z okazji obcochdów 25-lecia pierwszych wolnych wyborów w Polsce - Polska droga do wolności.

Mamy złotego medalistę! W tegorocznej edycji konkursu Google Online Marketing Challenge nagrodę AdWords Business Global Winner wywalczył studencki zespół ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Studenci, którzy przeprowadzili najlepszą na świecie kampanię marketingu online to Mateusz Rydlewski (Politechnika Warszawska, kapitan), Przemek Dmochowski (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), Agnieszka Żdanuk (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), Marek Janisiewicz (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie) i Paweł Zawadzki (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie). Wspólnie, pod opieką naukową dr Tymoteusza Doligalskiego z Zakładu Wartości Klienta SGH i egidą SGH, kampanią internetową dla klubu piłkarskiego Legia Warszawa pokonali 2520 zespołów z całego świata. Ich kampania przyniosła zwrot z inwestycji w wysokości 3083%. W nagrodę studenci i ich opiekun wybiorą się na tygodniową wycieczkę do Kalifornii, w czasie której odwiedzą siedzibę Google w Dolinie Krzemowej i poznają zespół Google Online Marketing Challenge pracujący w Googlepleksie. Gratulujemy ...
Mamy złotego medalistę! W tegorocznej edycji konkursu Google Online Marketing Challenge nagrodę AdWords Business Global Winner wywalczył studencki zespół ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Studenci, którzy przeprowadzili najlepszą na świecie kampanię marketingu online to Mateusz Rydlewski (Politechnika Warszawska, kapitan), Przemek Dmochowski (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), Agnieszka Żdanuk (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), Marek Janisiewicz (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie) i Paweł Zawadzki (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie). Wspólnie, pod opieką naukową dr Tymoteusza Doligalskiego z Zakładu Wartości Klienta SGH i egidą SGH, kampanią internetową dla klubu piłkarskiego Legia Warszawa pokonali 2520 zespołów z całego świata. Ich kampania przyniosła zwrot z inwestycji w wysokości 3083%. W nagrodę studenci i ich opiekun wybiorą się na tygodniową wycieczkę do Kalifornii, w czasie której odwiedzą siedzibę Google w Dolinie Krzemowej i poznają zespół Google Online Marketing Challenge pracujący w Googlepleksie. Gratulujemy!


W ramach przygotowań do tworzenia kampanii w internecie, studenci sporządzili najpierw raport, który pokazał brak działań promocyjnych klubu piłkarskiego z wykorzystaniem narzędzi Google AdWords do sprzedaży biletów, klubowej odzieży i gadżetów. Zaplanowana przez nich kampania miała na celu doprowadzenie do zwiększenia regularności zakupów biletów na mecze oraz odzieży i akcesoriów dla fanów. Kampania trwała od 11 do 30 kwietnia 2014 i jej koszt wyniósł 250 USD (790 PLN). Oprócz narzędzi AdWords, laureaci pierwszej nagrody zdecydowali się również na kupony zniżkowe oraz sprzedaż biletów w pakietach. Dzięki kampanii udało się wygenerować przychody w wysokości ponad 30 000 PLN, co przełożyło się na zwrot z inwestycji w wysokości 3083%.

To kolejna wygrana zespołu z SGH. Polscy studenci byli pierwszą w historii konkursu europejską drużyną, która w 2012 r. zdobyła miano AdWords Business Global Winner w konkursie GOMC. W poprzednich edycjach konkursu studenci z SGH zostawali europejskimi zwycięzcami, kolejno w latach 2011, 2010 i 2009.

W tegorocznym Google Online Marketing Challenge brał udział jeszcze jeden Polak. W międzynarodowym jury konkursu The Global Academic Panel zasiadł Wojciech Czart, wykładowca Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W czasie zeszłorocznej edycji GOMC Wojciech Czart był opiekunem naukowym zespołu studentów poznańskiego Uniwersytetu, który znalazł się w gronie finalistów (Top 5 Europy) kategorii AdWords Award i uzyskał tytuł Regional AdWords Finalist.

Google Online Marketing Challenge jest jednym z największych światowych konkursów dla szkół wyższych, a jednocześnie corocznym ćwiczeniem z zakresu marketingu internetowego. Umożliwia studentom zdobycie praktycznego doświadczenia w zakresie reklamy online i prowadzenia kampanii z wykorzystaniem systemu reklamowego Google AdWords. Każdy z zespołów liczy od 3 do 6 studentów pracujących pod kierunkiem opiekuna-wykładowcy z uczelni którą reprezentują.

Zespoły biorące udział w konkursie mają za zadanie nawiązanie współpracy z lokalną firmą lub organizacją pozarządową, która nie korzystała w ciągu ostatnich 6 miesięcy z reklamy AdWords. Studenci opracowują strategię marketingową uwzględniającą przeprowadzenie skutecznej trzytygodniowej kampanii reklamowej w wyszukiwarce.

W długi sierpniowy weekend pojawiliśmy się wraz z Kreatorami Map w Giżycku, aby aktualizować Mapy Google Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Dodaliśmy brakujące dotąd miejsca, poprawiliśmy drogi i szlaki wycieczkowe, trasy rowerowe, parki oraz malownicze mazurskie jeziora. Na podstawie najnowszych zdjęć satelitarnych, Kreatorzy Map Google nanieśli prawie 6 tys. zmian na mapach rejonu Mazur, w tym 300 atrakcji turystycznych. Aktualizacje będą pomocne zarówno dla tych z Was mieszkających na Mazurach, jak również dla turystów przyjeżdżających tu na wakacje. W efekcie mapa Krainy Wielkich Jezior stała się bardziej dokładna i jeszcze łatwiejsza w użyciu.
W długi sierpniowy weekend pojawiliśmy się wraz z Kreatorami Map w Giżycku, aby aktualizować Mapy Google Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Dodaliśmy brakujące dotąd miejsca, poprawiliśmy drogi i szlaki wycieczkowe, trasy rowerowe, parki oraz malownicze mazurskie jeziora. Na podstawie najnowszych zdjęć satelitarnych, Kreatorzy Map Google nanieśli prawie 6 tys. zmian na mapach rejonu Mazur, w tym 300 atrakcji turystycznych. Aktualizacje będą pomocne zarówno dla tych z Was mieszkających na Mazurach, jak również dla turystów przyjeżdżających tu na wakacje. W efekcie mapa Krainy Wielkich Jezior stała się bardziej dokładna i jeszcze łatwiejsza w użyciu.


Pamiętajcie, że każdy z Was może być Kreatorem Map Google i przyczyniać się do powstania bardziej użytecznych i kompleksowych map zmieniającego się wokół Was świata. W prosty i szybki sposób możecie wybrać określony obszar na Mapach Google i dodać nowe informacje na jego temat w oparciu o własną wiedzę lub w odniesieniu do zdjęć satelitarnych na Mapach Google.

Na MapUpie pojawiła się także grupa fotografów sferycznych, którzy wykonali ponad 1 tys. zdjęć sferycznych (panoram 360 stopni) głównych atrakcji regionu.


Z okazji MapUpu po raz pierwszy sprowadziliśmy do Polski plecak Street View - Trekker, który fotografował mazurskie miejsca, do których nie mógł dotrzeć inny pojazd Street View. Przy użyciu Trekker Street View wykonaliśmy zdjęcia kładki i tarasu widokowego w Giżycku oraz słynnej Twierdzy Boyen. Dzięki niemu będziecie mogli odbyć wirtualny rejs także po jeziorze Niegocin i odwiedzić pozostałe atrakcje Mazur, np. kryjącą w sobie historyczną tajemnicę Twierdzę Wilczy Szaniec w Gierłoży, Park Zabytków Warmii i Mazur oraz podziwiać Kwaterę w Mamerkach czy Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Oprócz Mazur sfotografowaliśmy także atrakcje z trzech innych województw. Na Dolnym Śląsku Trekker uwiecznił najwyższy szczyt masywu Ślęży, szlaki turystyczne obok dwóch wodospadów w Karkonoskim Parku Narodowym, Szklarską Porębę, Strzeliniec w Górach Stołowych oraz Błędne Skały, panoramę Karkonoszy rozciągającą się od Śnieżki po Szrenicę, Park Zdrojowy w Sobótce, Ogród Japoński we Wrocławiu oraz arboretum w Wojsławicach, Karpniki w powiecie jeleniogórskim. W województwie łódzkim wykonaliśmy zdjęcia Street View w Ogrodzie Zoologicznym w Łodzi oraz Skansenie Lokomotyw w Zduńskiej Woli. Natomiast w województwie mazowieckim Trekker odwiedził Łazienki Królewskie w Warszawie.



Wszystkie te miejsca będziecie mogli obejrzeć po kolejnej aktualizacji Street View w 2015 r. Natomiast jeśli już teraz chcecie obejrzeć inne trudno dostępne i zapierające dech w piersiach miejsca sfotografowane przy użyciu plecaka Steet View to zapraszamy na wirtualne spacery. Możecie obejrzeć m.in.: skaliste tereny Wielkiego Kanionu, najwyższy budynek świata Burj Khalifa, kompleks świątynny Angkor Wat czy wyspy Galapagos.

W ciągu ostatnich 25 lat Polska oraz kraje Europy Środkowo-Wschodniej przeszły ogromną transformację. Obecnie kwitną inicjatywy biznesowe zakładane przez innowatorów i przedsiębiorców. To właśnie ich chcemy docenić i wyróżnić. Możesz nam w tym pomóc, zgłaszając swoją propozycję na kandydatów, którzy znajdą się na liście liderów inowacji New Europe 100.
W ciągu ostatnich 25 lat Polska oraz kraje Europy Środkowo-Wschodniej przeszły ogromną transformację. Obecnie kwitną inicjatywy biznesowe zakładane przez innowatorów i przedsiębiorców. To właśnie ich chcemy docenić i wyróżnić. Możesz nam w tym pomóc, zgłaszając swoją propozycję na kandydatów, którzy znajdą się na liście liderów inowacji New Europe 100.

Zgłoś nam swoją propozycję na stronie www.ne100.org lub wpisz ją na Twitterze wraz z hashtagiem #NE100. Masz czas do do poniedziałku, 25 sierpnia 2014 r.

Waszymi kandydatami mogą być osoby lub zespoły, które wykorzystują nowe technologie w swoich branżach, a ich działalność ma pozytywny wpływ na gospodarkę, naukę, kulturę oraz lokalne społeczności. Mogą oni reprezentować różne dziedziny, takie jak: media, społeczeństwo czy polityka.

Akcja organizowana jest przez Res Publica we współpracy z nami, Funduszem Wyszehradzkim oraz Financial Times. Dołączyły do niej także dziesiątki instytucji z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski. Dzięki tej kampanii chcemy wspierać innowacje w regionie poprzez wyróżnienie tych, którzy są motorem pozytywnych zmian.

Ostateczną listę 100 innowatorów w regionie ogłosimy na początku października podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie (EFNI).

Czekamy na Twoje propozycje!

Od dzisiaj w Polsce są już dostępne karty upominkowe Google Play, które możecie podarować swoim bliskim. Karty znajdziecie w sieci HDS (InMedio, Relay, 1 minute), a już wkrótce pojawią się również w innych, wiodących sieciach sprzedaży. W sklepach znajdziecie karty o wartości 50zł, 75zł oraz 150zł - sami wybierzcie, jaki prezent podarujecie. Obdarowani będą mogli kupić ulubioną rozrywkę - książki, aplikacje, gry i muzykę, a od niedawna również filmy, które obejrzą  na dowolnym urządzeniu - komputerze, smartfonie albo tablecie z systemem Android lub iOS.
Od dzisiaj w Polsce są już dostępne karty upominkowe Google Play, które możecie podarować swoim bliskim. Karty znajdziecie w sieci HDS (InMedio, Relay, 1 minute), a już wkrótce pojawią się również w innych, wiodących sieciach sprzedaży. W sklepach znajdziecie karty o wartości 50zł, 75zł oraz 150zł - sami wybierzcie, jaki prezent podarujecie. Obdarowani będą mogli kupić ulubioną rozrywkę - książki, aplikacje, gry i muzykę, a od niedawna również filmy, które obejrzą  na dowolnym urządzeniu - komputerze, smartfonie albo tablecie z systemem Android lub iOS.

Korzystanie z Google Play jest bardzo proste, po doładowaniu:

  • Na urządzeniach z systemem Android: kliknijcie na tablecie lub smarfonie w aplikację Sklep Play, a następnie wybierzcie treści, które Was interesują. Zostaną one zapisane w urządzeniu, abyście mogli z nich korzystać nawet bez połączenia z internetem
  • Na komputerze z dostępem do internetu: jeśli korzystacie z Chromebooka, Maca lub innego komputera stacjonarnego, wpiszcie w przeglądarce adres sklepu: play.google.com. Następnie, w lewym górnym rogu okna możecie wybrać, co Was interesuje: aplikacje, filmy, muzyka czy książki. Aby skorzystać z karty upominkowej, kliknijcie polecenie “Zrealizuj kod”, znajdujące się po lewej stronie.


Cieszcie się różnorodną rozrywką, za którą możecie zapłacić kartą płatniczą, a od dzisiaj także kartą upominkową Google Play.