W tym miesiącu upływa 34. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych, w konsekwencji których zawiązał się ruch społeczny NSZZ Solidarność. Z tej okazji Instytut Polski w Berlinie przygotował dla Was wirtualną wystawę Strajk na Google Cultural Institute. Składa się ona z ikonograficznych fotografii znanych dokumentalistów, a także ze zdjęć mniej znanych fotografów, przedstawiających wydarzenia związanie z powstaniem Solidarności oraz strajkiem, które zapoczątkowały jeden z największych ruchów wolnościowych w XX wieku i doprowadziły do transformacji ustrojowej całego byłego Bloku Wschodniego. Kolekcja prezentuje unikatowe fotografie z lat 1970-88 z archiwum Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, które zostały wybrane przez niemiecką kuratorkę wystawy Sabine Weier. Zarówno prace artystyczne jak i zdjęcia amatorskie, czynią człowieka i jego losy, głównymi bohaterami wydarzeń. Część z nich jest dziś prezentowana publiczności po raz pierwszy. Do prac wywierających największe wrażenie należą na przykład fotografie wykonane podczas studenckich protestów na uniwersytetach. Dzięki dostępności wystawy w języku niemieckim, angielskim, francuskim i rosyjskim, historię strajków w Stoczni Gdańskiej będą mogli poznać internauci z całego świata.




Wirtualna wystawa Instytutu Polskiego w Berlinie na Google Cultural Institute została objęta honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.


Na Google Cultural Institute możecie wirtualnie obejrzeć wystawy również ośmiu innych polskich instytucji, które upowszechniają polską historię, sztukę i kulturę audiowizualną na całym świecie: Muzeum Historii Polski, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Pałac w Wilanowie, Narodowy Instytut Audiowizualny, Instytut Adam Mickiewicza, Filmoteka Narodowa oraz Fundacja Urban Forms. Jedną z nich jest kolekcja Muzeum Historii Polski przygotowana z okazji obcochdów 25-lecia pierwszych wolnych wyborów w Polsce - Polska droga do wolności.