Muzeum Narodowe w Warszawie jest drugą w Polsce, po Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, instytucją kultury, której galerie będziecie mogli niebawem zwiedzić wirtualnie w Street View. Dziś właśnie zespół Google Street View przy pomocy specjalnego Wózka Street View fotografował Galerię Faras, Galerię Sztuki Średniowiecznej oraz Galerię Sztuki XIX Wieku: łącznie ponad 3500 m2 muzeum.


Już za kilka miesięcy będziecie mogli bez kolejki obejrzeć 983 obiekty znajdujące się w muzealnych galeriach. Wśród nich znajduje się ponad 600 eksponatów nowoczesnej aranżacji Galerii Faras im. Profesora Kazimierza, która pozwoliła na zaprezentowanie jednych z najpiękniejszych skarbów cywilizacji nubijskiej rozwijającej się ponad 1500 lat temu na terenach dzisiejszego północnego Sudanu. Odkrycie polskich badaczy zostało okrzyknięte cudem w Faras, a ze 120 uratowanych przez archeologów przedstawień malarskich, 67 znajduje się dziś w Muzeum Narodowym w Warszawie i będzie dostępnych również w Widoku muzeum. W Galerii Sztuki Średniowiecznej, obejmującej powierzchnię ponad 720 m2, znajdziecie prawie 100 eksponatów z okresu późnego średniowiecza (XIV–XVI w.) pochodzących z różnych regionów dzisiejszej Polski. Są to m. in. imponujące ołtarze skrzydłowe, rzeźby zdobiące tzw. belki tęczowe, filary, jak również liczne obiekty mniejszych rozmiarów: sprzęty liturgiczne, ołtarzyki, obrazy i rzeźby przeznaczone do prywatnej modlitwy. Trzon Galerii Sztuki XIX Wieku stanowi natomiast twórczość malarzy i rzeźbiarzy polskich zestawiona z obrazami artystów z różnych krajów Europy. W Widoku muzeum będziecie mogli obejrzeć ponad 270 obiektów z tej galerii.



Przeniesienie wnętrz Muzeum Narodowego w Warszawie na globalną platformę Google Cultural Institute stało się możliwe dzięki specjalnemu pojazdowi Street View, który dziś fotografował pomieszczenia muzealne. Powstał on jako inicjatywa grupy rozmiłowanych w sztuce pracowników Google, którzy chcieli opracować system z łatwością mieszczący się w muzealnych drzwiach i lawirujący pomiędzy rzeźbami oraz innymi obiektami. Wszystkie niezbędne urządzenia umieszczone zostały na ramie: pchanym wózku z zamontowanym systemem aparatów. Tak właśnie powstał Wózek Street View. Dzięki Wózkowi możecie podziwiać zdjęcia wnętrz już ponad 250 instytucji partnerskich Google Cultural Institute, w tym ponad 100 muzeów oraz innych krytych obiektów, takich jak Biały Dom, Wieża Eiffla czy Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, paryskie Musée d’Orsay, Narodowe Muzeum w Indiach i Tokio oraz wnętrz wielu innych znamienitych obiektów.




Ale to nie koniec niespodzianek z Muzeum Narodowego. Oprócz tego, jako drugie w Polsce arcydzieło sfotografowane w gigapikselowej rozdzielczości, za kilka miesięcy zostanie udostępniony również obraz Widok Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego autorstwa Bernarda Bellotta, zwanego także Canaletto, który zyskał pozycję nadwornego malarza na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. Dzięki zaawansowanej technologii uchwycony na obrazie widok XVIII-wiecznej Warszawy zawiera miliardy pikseli i jest tysiąc razy bardziej dokładny niż zdjęcie zrobione aparatem cyfrowym, a zatem będziecie mogli podziwiać nawet najmniejsze pociągnięcia pędzla artysty. Museum View oraz gigapikselowe zdjęcie obrazu są częścią projektu Google Art Project, który powstał w ramach globalnej platformy Google Cultural Institute, pozwalającego na prezentowanie sztuki w Internecie.