Pamiętacie czerwiec ubiegłego roku? Spacer po Buenos Aires, portugalskiego lisa polującego na żabę i raperów z Malagi? Od tego czasu “chodzimy” po miastach całego świata, by podziwiać najulotniejszą ze sztuk - street art. Teraz w podróży Street Art Project na platformie Google Cultural Institute możecie przeżyć jeszcze więcej miejskich przygód - wziąć udział w największym festiwalu street art w Szwecji, odkryć słynne Water Tanks na nowojorskich dachach oraz poznać INSA i jego animowane gif-iti.

Street Art Project cały czas się rozwija, by promować piękno i różnorodność stylów oraz zachować dzieła, które powstają w przestrzeni publicznej czasem tylko na chwilę. To największy zbiór obrazów i murali z całego świata – fantastyczne zdjęcia ulicznych prac zapisanych w najdrobniejszych szczegółach. Gdy uruchamialiśmy projekt, na platformie było 5 tysięcy zdjęć i ponad 100 wirtualnych wystaw. Wystarczyło kilka miesięcy by podwoić te liczby. Dziś mamy 86 partnerów z 34 krajów, a dzięki tej współpracy możecie obejrzeć ponad 10 000 dzieł zebranych w ponad 260 kolekcjach.
Made in Poland
Mamy też nowego polskiego partnera projektu - Stowarzyszenie Traffic Design. Jest to organizacja pozarządowa, która od ponad pięciu lat działa na rzecz uatrakcyjnienia przestrzeni publicznej. Stowarzyszenie skupia artystów, grafików, architektów oraz animatorów kultury z Trójmiasta. Traffic Design jest również pomysłodawcą i organizatorem jednego z największych w Europie festiwali sztuki miejskiej. A sztuka miejska to nie tylko malowanie murali, ale też rewitalizacja, edukacja i angażowanie społeczności lokalnych. W ramach Google Cultural Institute Stowarzyszenie udostępniło 3 wyjątkowe kolekcje.
Dwie z nich to zbióry prac stworzonych podczas dwóch edycji gdyńskiego festiwalu, Traffic Design 2013 i Traffic Design 2014. W ramach wystaw będziecie mogli obejrzeć dzieła artystów z całego świata. Znajdują się tutaj murale Sainera z ETAM Cru (Polska), Prozaka (Brazylia), Kislowa (Ukraina), Remi Rougha i Nawera (Anglia i Polska), Pisa73 oraz Czarnobyla (Niemiec). Zobaczycie też dzieła znanych artystów, takich jak Knarf (Austria), Seikon (Polska), Sten & Lex (Włochy), Elian i Pastel (Argentyna), Zoer i Velvet (Francja), Basik (Włochy), Vera King i SC Szyman (Polska) czy ABCDEF (Niemcy).
Trzecia wystawa pokazuje dodatkowy projekt, który powstał podczas ubiegłorocznej, 4 edycji festiwalu. We współpracy z trójmiejskim architektem Filipem Kozarskim (trójmiejskim odczarowano peron Redłowo SKM. Spójna kolorystyka, nowe szyldy Jacka Wielebskiego, mural Jay-Pop'a i interaktywne witacze– teraz możecie podziwiać ten niezwykły peron nie tylko z okien pociągu.
Siedem nowych wystaw zaprezentuje też łódzka Fundacja Urban Forms, która z Google Cultural Institute współpracuje już od 2013 roku. Nowe kolekcje w ramach Street Art Project prezentują prace powstałe w trakcie IV Festiwalu Galeria Urban Forms, dzieła gwiazd światowego street artu: Eduardo Kobry, Morika, DalEasta, Nunca, Vhilsa, Cekasa, Chazma, Proembriona, Sepe i Tone’a. Dodatkową atrakcją galerii są materiały making off z tworzenia murali.
Proces twórczy krok po kroku
No właśnie - często nie znamy historii poszczególnych dzieł ani ich twórców. Dziś będziecie mogli obejrzeć trzech artystów podczas pracy w trzech różnych miastach: Paryżu, Berlinie i Los Angeles. Poznacie ich historie, techniki, inspiracje oglądając zdjęcia, materiały wideo i rozmowy. Zobaczcie TUTAJ jak wygląda tworzenie sztuki ulicy.