Kiedy 10 lat temu pojawiło się narzędzie Google Earth, od razu się nim zafascynowałem. Urzekły mnie wizualizacje i obrazy, za pomocą których prezentowane były dane geograficzne z całego świata oraz to, że mogłem podróżować do każdego miejsca na ziemi.

Zafascynowany zbiorami danych i dokumentami o prawdziwych ludzkich historiach, zaledwie kilka tygodni po uruchomieniu Google Earth w 2005 r., postanowiłem stworzyć swoje własne mapy, posiłkując się formatem KML. Google Earth wykorzystałem też w mojej pracy dyplomowej na studiach. Zbudowałem wirtualną makietę technologiczno-biologicznego rezerwatu naukowego, z którą zapoznał się Vint Cerf, co ostatecznie przyczyniło się do zatrudnienia mnie w zespole Google Earth Outreach. Moja pasja do opowiadania historii za pomocą map stała się moją pracą.

Od 2005 r. Google Earth zaczęło się dynamicznie rozwijać. W sierpniu huragan Katrina uświadomił nam, jak narzędzia mapujące mogą pomagać w podejmowaniu działań wobec pojawiających się kryzysów. Ratownicy porównywali zdjęcia na Google Earth sprzed i po katastrofie, aby odnaleźć zaginione osoby.

Zdjęcia brzegowe z Gulfportu w Mississippi, przed i po przejściu huraganu Katrina

Kilka lat później, gdy aplikacja została pobrana ponad 2 miliardy razy, Google Earth pomogło ludziom z całego świata w odkryciu nowych raf koralowych, odbyciu podróży na księżyc oraz w przestrzeń kosmiczną, odnalezieniu zaginionych dawno temu rodziców, rozbrajaniu min i dokonaniu wielu innych odkryć.  

Google Earth pomaga różnorodnym grupom, np. uczniom i naukowcom NASA, dowiedzieć się więcej na temat świata - to właśnie lubię w nim najbardziej. To narzędzie ma potencjał, by uczynić ziemię znacznie bliższym miejscem dla nas wszystkich, jeśli poświęcimy trochę czasu na zwiedzanie, odkrywanie i dzielenie się tym, czego się dowiedzieliśmy. Z okazji 10-tej rocznicy powstania Google Earth, stworzyliśmy kilka nowych możliwości, które pozwolą Wam lepiej zobaczyć różne miejsca dookoła świata.

Podróżnik
Teraz możecie od razu obejrzeć najnowsze i najciekawsze zdjęcia naszej planety za pomocą nowej warstwy na Google Earth, o nazwie Podróżnik, dostępnej w wersji Google Earth na komputerach stacjonarnych.

Różne rodzaje zdjęć w warstwie Podróżnik oznaczone są kolorami

W warstwie Podróżnik możecie odkrywać pięć elementów:

  • Street View: najlepsze zdjęcia ze Street View, m.in. Tadż Mahal i Wielki Kanion
  • Earth View: efektowne krajobrazy z całego świata widziane z kosmosu (poniżej więcej informacji)
  • Miasta w obrazie 3D: wizytówki miast i miasteczek dostępne w bardzo realistycznych obrazach 3D (przypomnijcie sobie, jak to działa!)
  • Zaktualizowane zdjęcia satelitarne: mapa naszych najnowszych opublikowanych zdjęć satelitarnych
  • Wycieczka po największych atrakcjach: Wystarczy z tysięcy miejsc dostępnych w Podróżniku obejrzeć kilka, by nabrać ochoty na zobaczenie jeszcze więcej

Kemgon Gompa to buddyjski klasztor w miasteczku Lukla w Nepalu

Earth View
Kiedy patrzymy na naszą planetę z oddali, możemy sobie uświadomić, jak niezależnie od siebie funkcjonują ludzie oraz naturalne ekosystemy. Z odległości możemy też zobaczyć w pełnej krasie oszałamiające i osobliwe piękno Ziemi.

Bagna Hammar w Iranie to nietypowy element krajobrazu tego kraju, gdzie przeważa jałowy, suchy klimat

W Earth View znajdziemy najbardziej niezwykłe i zagadkowe krajobrazy dostępne na Google Earth. Earth View powstało w ubiegłym roku z inicjatywy grupy pracowników Google - entuzjastów, którzy przeznaczyli na niego 20-proc. swojego czasu pracy. Wkrótce obrazy Earth View w formie charakterystycznej tapety znalazły się na telefonach z Androidem, Chromecastach oraz Chromebookach.

Wyspy otaczające Kubę widziane z poziomu Earth View w rozszerzeniu Chrome

Z okazji 10-tych urodzin Google Earth rozszerzamy kolekcję na Earth View. Od teraz możecie odkrywać 1500 krajobrazów ze wszystkich kontynentów i oceanów. Będziecie mieli do nich jeszcze łatwiejszy dostęp. Wystarczy że pobierzecie najnowszą wersję rozszerzenia Chrome albo zajrzycie do zupełnie nowej internetowej galerii. Teraz możecie ściągnąć na swoje smartfony albo komputery tapety w wysokiej rozdzielczości, a nawet je wydrukować.

Linia brzegowa w pobliżu Ningaloo w Australii w nowej internetowej galerii
Dziękujemy Wam za ostatnie 10 lat i wspólne odkrywanie świata z Google Earth. Mamy nadzieję, że Podróżnik i Earth View sprawią, że spojrzycie na naszą planetę z zupełnie nowej perspektywy. Już nie możemy się doczekać, co przyniesie nam kolejna dekada!