Światowy Dzień Oceanów - zwiedzajcie podmorskie głębiny na Google Street View
8 czerwca 2015
Oceany zajmują 70 proc. powierzchni Ziemi. Jednocześnie pozostają jednym z najbardziej nieznanych i nieodkrytych ekosystemów. Będąc domem dla większości organizmów żywych na naszej planecie, działają jak system podtrzymujący życie, kontrolujący wszystko począwszy od pogody i opadów deszczu aż do tlenu, którym oddychamy. Jednak mimo ich ogromnego znaczenia, oceany zmieniają się w szybkim tempie z powodu zmian klimatycznych, zanieczyszczenia i zbyt wysokich odłowów. Jest to jeden z najpoważniejszych problemów środowiskowych, z jakimi się dzisiaj borykamy.
Chcemy pomóc odkrywać i chronić oceany. 8 czerwca, podczas Światowego Dnia Oceanów, we współpracy z XL Catlin Seaview Survey, NOAA’s Office of National Marine Sanctuaries i Chagos Conservation Trust, udostępniliśmy na Google Street View nowe zdjęcia. Możecie wybrać się na wirtualną wycieczkę i zwiedzić podwodne atrakcje z ponad 40 miejsc na całym świecie, m.in. Amerykańskie Wyspy Samoa i Chagos albo zanurkować na Bali, Bahamach i na obszarze Wielkiej Rafy Koralowej. Mamy nadzieję, że zdjęcia, które dzisiaj udostępniamy, zainspirują Was do poznania tych cennych zasobów naturalnych.
Przejdźcie się wzdłuż brzegu zatoki Larsen na wyspie Samoa, która jest domem dla najbardziej dziewiczych raf koralowych na Pacyfiku.
Poprzez mapowanie oceanów możemy je zachować. Każde zdjęcie na Mapach Google to cyfrowy zapis GPS położonych pod wodą i nadbrzeżnych środowisk, który może być wykorzystany jako punkt odniesienia do monitorowania zmian, jakie zachodzą w czasie. Obszerne zapisy raf koralowych prezentują piękno tych ekosystemów i jednocześnie podkreślają zagrożenia, jakie przed nimi stoją, takie jak coraz większy wpływ burz na Wielką Rafę Koralową oraz wzrastająca temperatura wody jako czynnik powodujący blaknięcie rafy.
Te dwa zdjęcia zrobione zaledwie w rocznym odstępie czasu, obrazują niszczenie rafy koralowej wskutek wzrastającej temperatury wód oceanu.
Dzięki zaledwie jednemu kliknięciu, możecie popływać razem z najbardziej zdumiewającymi i egzotycznymi zwierzętami, takimi jak żółwie morskie na Wyspach Salomona, humbaki na Wyspach Hooka, olbrzymie białe rekiny w Australii, a także ogromne, tajemnicze samogłowy (Mola mola) na Bali.
Ponieważ oceany zmieniają się, my również musimy się zmienić, tworząc nowe technologie, dzięki którym udokumentujemy ich dzisiejszy wygląd i zmiany w kolejnych latach. We współpracy z Seaview Survey XL Catlin ogłaszamy program mapowania i udostępniania podwodnych obszarów na Google Street View, aby każdy z Was mógł je lepiej poznać i zrozumieć:
- NOAA’s Office of National Marine Sanctuaries: Rozwijamy nasze dotychczasowe partnerstwo i udostępniamy Wam zdjęcia Amerykańskich obszarów wodnych będących pod ochroną
- Reef Check: Angażujemy i trenujemy wolontariuszy-naukowców do udziału w mapowaniu oceanu i gromadzeniu danych
- Blue Ventures: Rozwijamy lokalnie zarządzane obszary morskie w celu zwiększenia różnorodności biologicznej i wspierania mieszkańców wybrzeży Madagaskaru oraz Oceanu Indyjskiego
- Our World Underwater Scholarship Society: Prowadzimy program dla wybranych naukowców z całego świata
- GUE’s Project Baseline: Upoważniliśmy światową sieć doskonale przeszkolonych płetwonurków, aby stworzyli podwodne zdjęcia oceanów, jezior, rzek, źródeł oraz jaskiń z całego świata
Jako dodatek do podwodnych zdjęć Street View, organizacja Global Fishing Watch w partnerstwie z organizacjami non profit SkyTruth i Oceana, przygotowała pierwszy publiczny interaktywny film na temat połowu przemysłowego na światową skalę. Ponieważ zbyt wiele rzeczy dotyczących oceanów nie zostaje zauważonych, Global Fishing Watch dąży do zapewnienia rządom, przemysłowi przetwórstwa owoców morza, instytucjom badawczym oraz społeczeństwu nowych narzędzi, które będą skuteczniej informować o praktykach zrównoważonego rozwoju i metodach zarządzania w tym zakresie.
Mamy nadzieję, że w Światowym Dniu Oceanów zainspirowaliśmy Was do tego, aby dowiedzieć się więcej na temat zmian zachodzących w oceanach. Zanurkujcie w głębinach i zaangażujcie się w ochronę oceanów, aby zrozumieć, jak ważne są dla nas i dlaczego powinniśmy je chronić.