Wiele wspaniałych projektów i wynalazków jest efektem pracy młodych i kreatywnych ludzi. A te, które jeszcze nie są znane, już wkrótce mogą zyskać popularność dzięki konkursowi Google Science Fair. Tegoroczną edycję konkursu ogłosiliśmy w lutym i od tego czasu zebraliśmy tysiące zgłoszeń od uczniów z całego świata.
Przesłane projekty były bardzo różnorodne, począwszy od pomysłów na wczesne wykrywanie chorób serca po automatyczny system nawadniania. Wszystkie były ambitne i przemyślane. Jury zapoznało się z każdym zgłoszeniem i we wtorek 7 lipca w Londynie ogłosiło listę 90 regionalnych finalistów, wśród których znajdują się uczniowie z Polski.


Gratulujemy młodym naukowcom z Lęborka w województwie pomorskim. Jan Tarraro i Borys Rzepa to 14-letni uczniowie Społecznego Gimnazjum Językowego, którzy przeanalizowali negatywny wpływ metali ciężkich na człowieka i wykazali z pomocą pracowników naukowych zdolność makroglonu ramienicy kosmatej do ich bioakumulacji. Uczniowie skonstruowali też organiczną lampkę służącą do bioakumulacji metali ciężkich.

Wśród pozostałych regionalnych finalistów znalazły się m.in. projekt anteny reflektorowej z Singapuru, Magniwear: cyfrowy mikroskop binokularowy do noszenia z Indii oraz pasywne dwufunkcyjne kondensatory dostarczające wodę pitną, stworzone przez uczniów z Kanady.


Spośród 90 regionalnych finalistów zostanie wybranych 20 finalistów globalnych, którzy pojadą 21 września na finał konkursu Google Science Fair do siedziby Google w Mountain View.


Partnerami globalnego konkursu Google Science Fair, są: Scientific American (Świat Nauki), Virgin Galactic, Grupa LEGO, National Geographic. W Polsce konkurs wspierany jest przez Centrum Nauki Kopernik – miejsce, które często i chętnie pozwala zaprezentować się młodym naukowcom z różnych dziedzin oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej.


Mamy nadzieję, że znajdziecie chwilę, aby poczytać więcej na temat wyróżnionych projektów. A wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy!