W kwietniu br., we współpracy z jedenastoma europejskimi organizacjami medialnymi, uruchomiliśmy program Digital News Initiative. Nasza inicjatywa ma na celu promowanie i wspieranie wysokiej jakości dziennikarstwa bazującego na wykorzystaniu nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań. Projekt jest skierowany do wszystkich związanych z europejską branżą mediów cyfrowych, dużych i małych wydawców, zarówno znanych jak i dopiero wchodzących na rynek. Do udziału w programie, od momentu uruchomienia, zgłosiło się ponad 120 organizacji. Dzisiaj z przyjemnością otwieramy nabór wniosków do DNI Innovation Fund i mamy nadzieję, że do inicjatywy włączy się jeszcze więcej osób.

Innovation Fund stawia przed sobą śmiałe i ambitne wyzwania. Za jego pośrednictwem chcemy inspirować nowy sposób myślenia i aktywować nowe pomysły, które mogą zrodzić się wszędzie w ramach ekosystemu informacyjnego. Chcemy zapewnić organizacjom medialnym możliwość testowania nowych rozwiązań. W tym celu, ustanowiliśmy kwotę 150 mln euro, którą w ciągu najbliższych trzech lat udostępnimy w formie funduszy nie obarczonych dodatkowymi zobowiązaniami.

Planujemy przeprowadzenie co najmniej dwóch rund składania wniosków rocznie. Pierwsza taka runda rozpoczyna się dziś i zakończy się 4 grudnia br. Kolejna będzie otwarta wiosną 2016 roku. Szczegółowe informacje podamy na stronie internetowej Digital News Initiative.

Poniżej krótkie podsumowanie sposobu działania DNI Innovation Fund:

Projekty
Poszukujemy projektów, które odzwierciedlają nowy sposób myślenia w praktyce dziennikarstwa cyfrowego, propagują rozwój nowych modeli biznesowych lub nawet zmieniają sposób konsumpcji cyfrowych treści informacyjnych przez użytkowników. Zgłaszane projekty mogą mieć wysoce eksperymentalny charakter, ale muszą mieć wyraźnie określone cele i w dużej mierze obejmować technologie cyfrowe. Nie wymagamy korzystania z produktów lub usług Google. Wybrane projekty mają odznaczać się innowacyjnością, jednocześnie korzystnie wpływając na ewolucję dziennikarstwa cyfrowego i stabilny rozwój branży mediów w przyszłości.

Kwalifikowalność
Innovation Fund to fundusz skierowany do tradycyjnych wydawców, serwisów online, start-upów działających w branży mediów informacyjnych, partnerstw na rzecz współpracy oraz osób indywidualnych z państw członkowskich UE i EFTA.

Finansowanie
Trzy kategorie projektów o różnym sposobie finansowania:

Projekty prototypowe: ten sposób finansowania jest skierowany zarówno do organizacji, jak również indywidualnych przedstawicieli mediów, spełniających kryteria kwalifikowalności i wnioskujących o fundusz na innowacje w wysokości nieprzekraczającej 50 tysięcy euro. Inicjatywy zgłaszane do tego rodzaju finansowania powinny znajdować się na początkowym etapie rozwoju, jeszcze przed opracowaniem koncepcji i weryfikacją założeń projektowych. Wnioski w tej grupie będą rozpatrywane w trybie przyspieszonym, a wybrane projekty finansowane w całości.

Projekty średniej wielkości: ten sposób finansowania jest skierowany do organizacji spełniających kryteria kwalifikowalności i wnioskujących o dofinansowanie w wysokości nieprzekraczającej 300 tysięcy euro. Przyjmowane są wnioski dotyczące finansowania nie więcej niż 70% całkowitych kosztów realizacji projektu.

Duże projekty: ten sposób finansowania jest skierowany do organizacji spełniających kryteria kwalifikowalności i wnioskujących o środki w wysokości przekraczającej 300 tysięcy euro. Przyjmowane są wnioski dotyczące finansowanie nie więcej niż 70% całkowitych kosztów realizacji projektu. Wysokość finansowania jest jednak ograniczona do kwoty 1 mln euro.

Odstępstwa od limitu 1 mln euro są możliwe wyłącznie w przypadku znaczących projektów bazujących na pogłębionej współpracy (np. projektów międzynarodowych, projektów o zasięgu sektorowym, projektów realizowanych wspólnie przez kilka organizacji) lub mających istotnie korzystny wpływ na szeroko rozumiany ekosystem medialny.


Jak złożyć wniosek?
Szczegółowe informacje, w tym informacje na temat kryteriów kwalifikowalności, regulamin oraz formularze wniosków są dostępne na dedykowanej stronie internetowej Digital News Initiative. Wniosek należy sporządzić w języku angielskim i przesłać przed zakończeniem pierwszej rundy naboru aplikacji, czyli do 4 grudnia 2015 r.



Transparentność
Konsultowaliśmy się szeroko, aby zapewnić przejrzyste i inkluzywne procedury składania i selekcji wniosków, które wprowadziliśmy w oparciu o szeroko zakrojone konsultacje. Poufność danych ma dla nas kluczowe znaczenie, dlatego nie wymagamy udostępniania jakichkolwiek wrażliwych danych biznesowych ani żadnych innych informacji poufnych w procesie składania wniosku na innowacje. Pełne, szczegółowe informacje na ten temat są dostępne na stronie internetowej DNI.


Wstępnej selekcji wniosków dokona dedykowany zespół projektowy złożony z doświadczonych przedstawicieli branży i pracowników Google. Ich zadaniem będzie przegląd i weryfikacja wszystkich aplikacji pod kątem ich kwalifikowalności, innowacyjności oraz korzystnego wpływu na branżę. Zespół będzie wystawiał Radzie Funduszu zalecenia dotyczące projektów w fazie prototypowej i projektów średniej wielkości. Rada będzie nadzorować selekcję projektów do funduszu oraz głosować nad dużymi projektami.

1. Joao Palmeiro, prezes portugalskiego stowarzyszenia wydawców i przewodniczący Rady Funduszu Innowacji DNI
2. Alexander Asseily, założyciel i CEO, State, założyciel Jawbone
3. Arianna Ciccone, współzałożycielka i dyrektor Perugia International Journalism Festival
4. Bartosz Hojka, CEO, Agora S.A.
5. Katharina Borchert, MD Online, Der Spiegel
6. Veit Dengler, CEO, Neue Zürcher Zeitung
7. Rosalia Lloret, dyrektor ds. relacji Instytucjonalnych, Online Publishers’ Association Europe
8. Bruno Patino, dziekan szkoły dziennikarskiej Sciences-Po
9. Murdoch MacLennan, CEO, Telegraph Media Group
10. Madhav Chinnappa, dyrektor ds. relacji strategicznych z mediami i wydawcami, Google
11. Torsten Schuppe, dyrektor ds. marketingu w regionie EMEA, Google
12. Ronan Harris, wiceprezes, Google

Pierwsze fundusze na innowacje zostaną przyznane na początku 2016 roku. Czekamy na zgłoszenia!