Stań na światowych scenach, zajrzyj za kulisy i poznaj wielkich artystów
1 grudnia 2015
Razem z Google Cultural Institute zabieramy Was dziś w podróż do najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie świata. Otwierają się przed Wami drzwi 60 instytucji z 20 krajów na świecie! Staniecie na deskach m.in. nowojorskiej sali koncertowej Carnegie Hall i dzięki wideo 360-stopni zajrzyj muzykom w nuty, odwiedzicie kulisy Teatro Real w Madrycie, a w pierwszym rzędzie obejrzycie fragment przedstawienia „Henryk V” w wykonaniu The Royal Shakespeare Company. Startujemy z Warszawy.
Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), Teatr Wielki – Opera Narodowa i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego – te trzy wyjątkowe instytucje wraz z Google Cultural Institute celebrują 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Dzięki Narodowemu Instytutowi Audiowizualnemu możecie w całości i w najwyższej jakości obejrzeć jedno z najważniejszych przedstawień polskiego teatru XXI wieku - „(A)pollonia” Krzysztofa Warlikowskiego. Na scenie czołówka polskich aktorów teatralnych m.in. Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Maciej Stuhr, Maja Ostaszewska, Ewa Dałkowska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jacek Poniedziałek i Marek Kalita. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przygotował dla Was dwie wystawy, które przybliżają sylwetki i twórczość wybitnych artystów polskiego teatru. Pierwsza z nich poświęcona jest Helenie Modrzejewskiej, wielkiej polskiej szekspirzystce zwanej „Gwiazdą Dwóch Kontynetów”. Bogaty zbiór materiałów, rycin, fotografii, afiszów buduje opowieść o jej wyjątkowym życiu na co dzień i na scenie. Druga wystawa przedstawia twórczość "najbardziej światowego z polskich artystów i najbardziej polskiego z artystów światowych" – Tadeusza Kantora. Fotografie ze spektakli reżysera i przykłady jego prac plastycznych pozwalają lepiej zrozumieć fenomen tego artysty. Teraz zajrzyjcie do jednego z najbardziej reprezentacyjnych teatrów w Europie - do swojego wnętrza zaprasza Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie. Zobaczcie też archiwalne zdjęcia z odbudowy tego wyjątkowego miejsca.
Oko w oko z gwiazdą
Prosto z Polski zapraszamy Was na koncert do Berlina, Nowego Jorku, albo do São Paulo. Teraz fotel przed komputerem, jednym kliknięciem, zamienicie na ten w pierwszym rzędzie np. w Carnegie Hall i obejrzycie „W grocie Króla Gór” w wykonaniu Orkiestry Filadelfijskiej. Wideo 360 – stopni pozwoli Wam nie tylko podziwiać przedstawienia spod sceny, ale nawet stanąć na jej deskach obok wielkich artystów. W każdej chwili możecie się odwrócić, by zobaczyć to, co oni widzą ze sceny: na dole – orkiestrę, na górze - sprzęty sceniczne, przed sobą – jasne światło reflektorów. W ten sposób możecie też zobaczyć próbę Opery Miejskiej wraz z Miejską Orkiestrą Symfoniczną São Paulo w Theatro Municipal de São Paulo czy wysłuchać i obejrzeć IX Symfonię d-moll op. 125 (znaną także pod nazwą „Symfonii radości”) w Filharmonii Berlińskiej.
Zapraszamy za kulisy…
…ale nie tylko. W Paryżu odwiedzicie magazyny pełne barwnych teatralnych kostiumów i kopię mieszkania jednego z najsławniejszych baletmistrzów XX wieku, Rudolfa Nuriejewa. W Brukseli - sześć poziomów warsztatów, w których powstają kostiumy i peruki, a także scenografia do największych spektakli. A w Madrycie, z samego szczytu teatru, zobaczycie morze i panoramę miasta z charakterystycznymi czerwonymi dachami. Ta wyjątkowa podróż po teatrach możliwa jest dzięki technologii Street View, która zapewnia panoramiczne widoki budowli na zewnątrz i od środka.
Przyjrzyjcie się dokładnie!
W ramach projektu Performing Arts, Google Cultural Institute z ultradokładnością możecie obejrzeć np. 40 paneli sufitowych w Loży Izraelskiej w waszyngtońskim The John F. Kennedy Center for the Performing Arts. Tylko dzięki zdjęciom zrobionym w rozdzielczości ponad 1 gigapiksela dostrzeżecie patchworkowy efekt różnokolorowych kwadratów pozłacanych 22-karatowym złotem. Wystarczy przybliżyć widok i kliknąć na opcję widoku panoramicznego, by zobaczyć, jakie wrażenie robi iluzjonistyczna kurtyna w spektaklu Otello wystawianym w rzymskim Teatro dell’Opera. Kto ujrzał statki w oddali?
Wszystkie wystawy 60 partnerów projektu Performing Arts możecie obejrzeć na g.co/performingarts oraz na stronie Google Cultural Institute.
Zatem ruszajcie na wyjątkowe spotkanie z wielką sztuką!