Historia sztuki ma globalny wymiar. Spójrzcie na Van Gogha - Holendra, który większość swojego życia spędził we Francji, a inspirował się nie tylko ówczesnymi artystami, ale także japońskimi malarzami, takimi jak np. jak Hiroshige. Do niedawna jednak czerpanie radości z obcowania ze sztuką i kulturą mogło być ograniczone geograficzne. Bywa, że nie można odwiedzić muzeum odobiście i trudno jest docenić dzieło oraz jego każdy detal. I aby w pełni zrozumieć dziedzictwo artysty tak wybitnego jak Van Gogh, odkryć i podziwiać źródła jego inspiracji, a także dzieła jego następców, trzeba byłoby odbyć podróż z Amsterdamu do Chicago, a stamtąd do Nowego Jorku i Tokio.
Po lewej: Autoportret Van Gogha (Chicago), po prawej: reinterpretacja street art (Amsterdam)
Jednak dzięki Google Cultural Institute to wszystko dostępne jest po zaledwie jednym kliknięciu myszką. Pięć lat temu pierwsze 17 muzeów udostępniło internautom kilkaset dzieł sztuki, tak, że z każdego zakątka świata można było odkrywać obrazy, archiwa i artefakty, bez względu na to, gdzie się fizycznie znajdowały. Dziś z okazji naszych piątych urodzin, lista partnerów Google Cultural Institute przekorczyła ponad 1000 muzeów i instytucji kultury. Do platformy dołączyło ponad 60 nowych instytucji, w tym dwie z Polski - Zamek Królewski w Warszawie i Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Teraz dzięki Street View, możecie zejść po schodach słynnej rotundy w muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, która sama w sobie jest dziełem sztuki lub wybrać się na spacer po wielkich salach z jednego z największych budynków świata, Pałacu Parlamentu w Rumunii. Zobaczcie słynne Nenufary Moneta w super wysokiej rozdzielczości ponad jednego gigapiksela. Użyjcie narzędzie powiększenia, by zobaczyć każde pociągnięcie pędzla tego wybitnego malarza! A następnie odwiedźcie prawdziwy ogród artysty i zobaczcie skąd czerpał inspiracje.
Nenufary (Lilie Wodne), Claude Moneta w rozdzielczości ponad 1 gigiapiksela
Od gigapikselowych zdjęć po fotografie Street View wewnątrz obiektów - dzisiejsze muzea, galerie i teatry korzystają z tych technologii, aby dotrzeć do nowych odbiorców i inspirować ich kulturą oraz sztuką. A możliwości te stają się jeszcze większe wraz z udostępnianiem nowych technologii, takich jak wirtualna rzeczywistość. Niedawno dzięki współpracy z Dulwich Picture Gallery najstarszą galerią sztuki w Wielkiej Brytanii, zaprosiliśmy małych pacjentów z Kings College Hospital w Londynie na wirtualną wycieczkę po galerii przy użyciu Google Cardboard.
Mały pacjent londyńskiego szpitala podczas wirtualnej wycieczki po galerii przy użyciu Cardboarda
Wirtualna wizyta w muzeum nigdy nie zastąpi tej realnej. Jednak technologia pomaga otworzyć się na sztukę wszystkim i uważamy to za duży sukces. Przeglądając na Google Cultural Institute ponad 6 milionów dzieł z 70 krajów - począwszy od prehistorycznego odpowiednika szwajcarskiego noża oficerskiego wykonanego 150 tysięcy lat temu na terenie dzisiejszej Holandii, przez Tadż Mahal po japońskie rysunki manga, mamy nadzieję, że się z nami zgodzicie.