W tym momencie szesnaście zespołów z całego świata bierze udział w wyścigu o to, który z nich pierwszy zdobędzie księżyc. Wszystkie są częścią Google Lunar XPRIZE, konkurencji, której celem do końca 2017 r. jest dotarcie na księżyć. Co trzeba zrobić? Zaprojektować i zbudować łazik, umieścić go na księżycu, przejechać nim 500m po powierzchni oraz wysłać film HD i zdjęcia z powrotem na ziemię. Już niedługo będziecie mogli poznać historię każdego z zespołów w nowej serii filmów dokumentalnych od Google. Ich reżyserem został nominowany do Nagród Akademii Filmowej Orlando von Einsiedel, a produkcją J.J. Abrams, Bad Robot i Epic Digital.



Konkurencja GXLP rozpoczęła się w 2007 r. i ma na celu rozpoczęcie nowego rozdziału w eksploracji kosmosu, poprzez umożliwienie taniego i efektywnego dostępu do księżyca, który jest nie tylko naszym najbliższym sąsiadem w kosmosie, ale także daje dostęp do reszty wszechświata - i możliwości odkryć w zakresie nauki, technologii i zasiedlenia przez ludzi.

Zespoły biorące udział w konkursie pochodzą z różnorodnych środowisk - od ekspertów technologicznych z Doliny Krzemowej, przez niemieckich hakerów, specjalistów IT z Indii, po ojca i syna pracujących w swoim mieszkaniu w Vancouver. W serii 9 dokumentów udostępnianych cyfrowo, Moon Shot zagląda za kulisy pracy każdego zespołu, pokazuje z jakimi wyzwaniami musi się mierzyć, ich poświęcenie, zaskakujące pomysły, a przede wszystkim to, co skłoniło je do udania się na liczącą 384 tys. km wyprawę na księżyc.

Seria filmów będzie dostępna za darmo (i z polskimi napisami) już 15 marca w Google Play, a 17 marca na YouTube. Subskrybujcie kanał YouTube Google Lunar XPRIZE, by obejrzeć te filmu jako jedni z pierwszych, a po więcej informacji zajrzyjcie na stronę lunar.xprize.org.