Losowanie Mistrzostw Świata w piłce nożnej, „Ucho Prezesa”, przepisy na grzyby, a także fidget spinner i San Escobar – między innymi te hasła najbardziej zyskiwały na popularności w wyszukiwarce Google w 2017 r. Jakie inne tematy zwróciły największą uwagę Polaków? Google prezentuje coroczne zestawienie Rok w wyszukiwarce, czyli listę haseł najbardziej zyskujących na popularności w mijającym roku.

Po tegorocznych wyszukiwaniach jak na dłoni widać, czym żyła Polska w 2017 r. Patrząc na główną listę haseł najszybciej zyskujących na popularności widać zainteresowanie sportem: przyszłorocznym mundialem w Rosji czy skokami narciarskimi. Z kolei hasła z kategorii „przepisy” i rozpoczynające się od „jak” podpowiadają, że dzięki sprzyjającej pogodzie prawdziwą polską dyscypliną narodową stało się… grzybobranie. Dużą popularnością cieszyły się krajowe seriale, spośród których największą furorę zrobiło „Ucho Prezesa”: nie tylko otwiera ono listę „Polskie seriale”, ale zajęło też trzecie miejsce na ogólnej liście wyszukiwań najszybciej zyskujących na popularności. Wyniki wyszukiwania odzwierciedlają też Wasze zainteresowanie teleturniejem „Milionerzy” – masowo sięgaliście po smartfony, by znaleźć właściwe odpowiedzi na padające w nim pytania, co szczególnie dobrze widać po hasłach zaczynających się od „Co to jest” i „Dlaczego”. Najwięcej praktycznych zapytań dotyczących codziennego życia znalazło się natomiast w kategoriach „Gdzie” i „Ile kosztuje”.

Poniżej znajdziecie pełne listy Roku w wyszukiwarce 2017 – zapraszamy do lektury!

Najszybciej zyskujące na popularności:

1. Magdalena Żuk
2. Zbigniew Wodecki
3. Ucho Prezesa
4. Losowanie Mistrzostw Świata 2018
5. Miss Polski 2017
6. Miss Supranational 2017
7. Eurowizja 2017
8. Skoki narciarskie 2017
9. San Escobar
10. Ciemniejsza strona Greya



Polskie seriale:

1. Ucho Prezesa
2. Diagnoza
3. Belle Epoque
4. W rytmie serca
5. Wataha
6. Belfer 2
7. Wojenne dziewczyny
8. Druga szansa
9. Niania w wielkim mieście
10. Dziewczyny ze Lwowa



Przepisy:

1. Kopytka
2. Polewa czekoladowa
3. Grzyby marynowane
4. Grzyby w occie
5. Kania
6. Jajka faszerowane
7. Mazurek
8. Bigos staropolski
9. Botwina zupa
10. Strogonow



Jak…?

1. Jak suszyć grzyby?
2. Jak sprawdzić czy numer jest zarejestrowany?
3. Jak mrozić grzyby?
4. Jak zrobić kwiatka na FB?
5. Jak marynować grzyby?
6. Jak wypełnić wniosek o 500 plus?
7. Jak nazywa się doba marsjańska?
8. Jak sprawdzić punkty karne?
9. Jak przyrządzić kanie?
10. Jak długo gotować grzyby?



Gdzie…?

1. Gdzie jest burza?
2. Gdzie sprawdzić wyniki matur?
3. Gdzie boli trzustka?
4. Gdzie kupić fidget spinner?
5. Gdzie na grzyby?
6. Gdzie zarejestrować numer?
7. Gdzie pada deszcz?
8. Gdzie sprawdzić wyniki egzaminu gimnazjalnego?
9. Gdzie kupić Dermacol?
10. Gdzie pierwszy przeszczep serca na świecie?



Dlaczego…?



1. Dlaczego nie ma Na dobre i na złe?
2. Dlaczego masło drożeje?
3. Dlaczego kompost jest zaliczany do nawozów naturalnych?
4. Dlaczego Zabłocki na mydle?
5. Dlaczego pustynia Atakama uznawana jest za najbardziej suchą na Ziemi?
6. Dlaczego Tomek odchodzi z M jak Miłość?
7. Dlaczego tundra jest obszarem bezleśnym?
8. Dlaczego artyści rezygnują z Opola?
9. Dlaczego warto czytać książki?
10. Dlaczego Katalonia chce niepodległości?



Co to jest…?

1. Co to jest spinner?
2. Co to jest mechanizm z Antykithiry?
3. Co to jest pangolin?
4. Co to jest lulo?
5. Co to jest sylaba?
6. Co to jest gołoledź?
7. Co to jest wypok?
8. Co to jest osutka?
9. Co to jest Sarahah?
10. Co to jest nfc?



Ile kosztuje…?

1. Ile kosztuje przegląd samochodu?
2. Ile kosztuje paszport?
3. Ile kosztuje przerejestrowanie auta?
4. Ile kosztuje m3 gazu?
5. Ile kosztuje 1 kwh?
6. Ile kosztuje korona czeska?
7. Ile kosztuje nerka?
8. Ile kosztuje aparat ortodontyczny?
9. Ile kosztuje znaczek na list?
10. Ile kosztuje iPhone 8?




Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej i ciekawi Was, jakie wyszukiwania w 2017 r. najszybciej zyskiwały na popularności w innych krajach, koniecznie zajrzyjcie na stronę google.pl/2017 – znajdziecie tam całe mnóstwo interesujących danych!



A tak przedstawia się globalne zestawienie:

1. Hurricane Irma
2. iPhone 8
3. iPhone X
4. Matt Lauer
5. Meghan Markle
6. 13 Reasons Why
7. Tom Petty
8. Fidget Spinner
9. Chester Bennington
10. India National Cricket Team











PW Junior Summer Camp 2017


Mind the Gap, Warszawa
Spotkanie w Campus Warsaw
Nauka informatyki pozwala tworzyć innowacyjne rozwiązania, rozwija twórcze myślenie i otwiera ciekawe możliwości zawodowe. Mimo to wielu uczniów, zwłaszcza młodszych, nie ma jak rozwijać swoich zdolności technicznych. W Google wierzymy, że wszyscy uczniowie i uczennice zasługują na to, by móc realizować swój potencjał. To dlatego w 2017 r. - tak jak w poprzednich latach - wspieraliśmy polskie organizacje, które w twórczy, inspirujący i oparty na współpracy sposób rozpalają w dzieciach pasję do komputerów. Pomagaliśmy także nauczycielom budować i wzmacniać swoje umiejętności w zakresie informatyki i myślenia obliczeniowego. Poniżej znajdziecie przykłady inicjatyw, które wsparliśmy w Polsce w 2017 r.:

W ramach Europe Code Week udzieliliśmy stypendiów Fundacji Girls Code Fun i Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Girls Code Fun przeprowadziło warsztaty dla ponad dwustu dziewczynek od 8 do 12 lat i towarzyszących im osób dorosłych. W parach uczyły się programować na platformie Arduino i stworzyły swoje własne gry.



Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych przeprowadziła pięć interaktywnych warsztatów dla ponad 90 uczniów (wielu z nich przy tej okazji napisało pierwszą w życiu linijkę kodu!) i umożliwiła im przekonanie się na własne oczy, czym jest wirtualna i rozszerzona rzeczywistość.



2017 to także kolejny rok, w którym wsparliśmy PW Junior Summer Camp - inicjatywę Liceum Staszica, Politechniki Warszawskiej i jej absolwentów, która ma na celu zainteresować naukami informatycznymi większą liczbę dzieci. Obóz letni odbył się w gminie Kozienice i obejmował 10 dni wykładów, warsztatów i symulacji konkursów dla 153 uczniów zainteresowanych informatyką na różnych poziomach - od początkujących do osób biorących udział w międzynarodowych zawodach. W tym roku podczas Summer Camp odbyły się także warsztaty programistyczne dla dzieci z Kozienic, podczas których uczniowie mogli nabyć od podstaw różnorodne umiejętności programistyczne. Inżynierowie z warszawskiego biura Google poprowadzili warsztaty kodowania w Pythonie i inspirujący wykład zachęcający młodzież do podjęcia kariery w branży IT.

PW Junior Summer Camp 2017


W 2017 r. uruchomiliśmy także nową wersję Dress Code, platformy w języku polskim przygotowanej przez pracowników Google. Pozwala ona uczniom w wieku od 11 do 19 lat uczyć się od podstaw kodowania w Javascript poprzez tworzenie animacji, aplikacji do rysowania i granie w gry.

Badania wskazują, że dziewczynki często przestają interesować się matematyką i naukami ścisłymi w wieku kilkunastu lat. Można je zachęcać do uczenia się informatyki poprzez pokazywanie, jak wygląda praca w branży IT, i kontakt z pozytywnymi wzorcami kobiet, które na co dzień pracują z komputerami. Warszawskie biuro Google należy do miejsc, w których prowadzimy program Mind the Gap. Jego celem jest budzenie w dziewczynkach w wieku 11-18 lat zainteresowania pracą w branży informatycznej. W 2017 wzięło w nim udział ponad 200 nastolatek. Grupy odwiedzają biuro Google, gdzie odbywają spotkanie z naszymi inżynierkami i dowiadują się więcej o informatyce. Jeśli Wasza szkoła jest zainteresowana udziałem w programie, zgłoście się tutaj.

Mind the Gap, Warszawa

Pracownicy Google są także wolontariuszami na Uniwersytecie Dzieci, który zorganizował warsztaty letnie dla 66 uczniów w wieku 8-12 lat. Uczestnicy brali udział w trzech warsztatach, podczas których uczyli się programowania przy pomocy automatu Mrówka Langtona (algorytmiczny koncept polegający na sterowaniu mrówką za pomocą programu) i kierowali wirtualną mrówką przy użyciu uproszczonego języka stworzonego na podstawie JavaScript. Tu możecie zobaczyć przykładowe zadanie napisane przez jednego z uczniów. W październiku i listopadzie grupa pracowników Google prowadziła też regularne wstępne kursy programowania, w których wzięło udział w sumie 40 uczniów (11-12 lat). Wiosną 2018 r. w projekt zaangażują się kolejne dwie grupy.

Żeby spotkać ze sobą edukatorów i organizacje non-profit, zorganizowaliśmy spotkanie w Campus Warsaw. Była to dla nich okazja, żeby porozmawiać o swojej pracy, związanych z nią wyzwaniach i możliwościach w zakresie edukacji komputerowej. W spotkaniu wzięło udział 35 organizacji, a o swoich projektach opowiedzieli niektórzy z naszych partnerów: Fundacja Uniwersytet Dzieci, PW Junior i laureaci programu CS4HS (informatyka dla liceów): Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Spotkanie w Campus Warsaw

Za każdym świetnym uczniem stoi świetny nauczyciel. Dlatego inwestujemy także we wsparcie edukatorów i w zasoby pozwalające im używać informatyki w nauczaniu. W 2017 r. przyznaliśmy Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika w Toruniu grant, dzięki któremu będą pomagać pedagogom zostać nauczycielami informatyki, wzmacniać ich pewność siebie i umiejętności z zakresu IT, aby mogli prowadzić w szkołach lekcje technologii informatycznej zgodnie z nowym programem nauczania. Również Uniwersytet Adama Mickiewicza otrzymał od Google grant na opracowanie dodatkowych, pomocnych w nauce informatyki materiałów dla nauczycieli gimnazjów i liceów - są już dostępne tutaj. Wreszcie postanowiliśmy wesprzeć inicjatywę Fundacji Uniwersytet Dzieci i pomóc tysiącowi nauczycieli zdobyć nowe umiejętności i wiedzę, które pomogą im lepiej korzystać z nowych technologii w prowadzeniu lekcji.

Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy wesprzeć te wspaniałe projekty i mamy nadzieję na to, że także w przyszłym roku będziemy pomagać nowym inicjatywom. Nasze wprowadzenie do informatyki możecie przejrzeć tutaj, a więcej o programach dowiecie się na stronie g.co/csedu


img src="https://lh6.googleusercontent.com/TnZoxaXJjG5Lx2cjW_FS-aHIxvv5zlTf4RYsh7Wgh21O9y2AIcj3To-hXlacOY5412DxrtG1riyIy0khEJd2WitwLYCxOiIDYn9MjWg7KQujbgjhJz0lZAbEjWwhv6sY40ct48ta
















  1. ตราบธุลีดิน - หน้ากากหอยนางรม | THE MASK SINGER 2
  2. ED SHEERAN - Shape Of You | Kyle Hanagami Choreography
  3. Ping Pong Trick Shots 3 | Dude Perfect
  4. Darci Lynne: 12-Year-Old Singing Ventriloquist Gets Golden Buzzer - America's Got Talent 2017
  5. Ed Sheeran Carpool Karaoke
  6. Lady Gaga's FULL Pepsi Zero Sugar Super Bowl LI Halftime Show | NFL
  7. "INAUGURATION DAY" — A Bad Lip Reading of Donald Trump's Inauguration
  8. history of the entire world, i guess
  9. In a Heartbeat - Animated Short Film
  10. Children interrupt BBC News interview - BBC News
Na całym świecie YouTube odwiedza ponad 1,5 mld osób w miesiącu, a codziennie wyświetlanych jest ponad miliard godzin filmów. Także w Polsce korzystanie z YouTube to coraz popularniejsza forma spędzania czasu: platforma miesięcznie dociera już do ponad 70% polskich internautów, a połowa młodych Polek i Polaków twierdzi, że spędza na niej więcej czasu niż rok temu. Oglądacie treści wideo na komputerach, a coraz częściej również na urządzeniach mobilnych — za to niezmiennie z uwagą.

Tak dobre wyniki są możliwe, ponieważ na YouTube z każdym dniem przybywa utalentowanych twórców i coraz bardziej profesjonalnie przygotowanych ciekawych treści. Które z nich podbiły serca polskich widzów w tym roku? Jaka tematyka najbardziej przyciągnęła Waszą uwagę? Przyszedł czas na ogłoszenie YouTube Rewind 2017: zestawienia filmów i teledysków, które w mijającym roku cieszyły się największą popularnością!

W tym roku na polskiej liście bez wątpienia królują treści rozrywkowe. Najpopularniejszy okazał się teledysk Sławomira do utworu Miłość w Zakopanem. Sławomir świetnie wpisuje się w światowy trend na YouTube: platforma umożliwiła mu indywidualną ekspresję, za którą pokochały go tysiące fanów. „Miłość w Zakopanem” to singiel z jego debiutanckiej płyty przewrotnie zatytułowanej... „Greatest Hits”. Posłuchajcie sami:



Drugie miejsce zdobył Kabaret Czwarta Fala ze swoim Wieśka Tico, parodią przeboju Despacito Luisa Fonsi. Ten portorykański hit można kochać albo nienawidzić, ale na pewno nie można go nie znać: w tym roku z prędkością światła bił kolejne rekordy popularności na YouTube. Zainspirował wielu polskich twórców, a Wy oglądaliście nagrywane przez nich przeróbki z niesłabnącym zainteresowaniem, co widać po tegorocznej liście YouTube Rewind. Oprócz „Wieśka Tico” znalazł się na niej również cover Oktawiana Despacito - Powoli (4. miejsce), Nie Tak Szybko opublikowane na kanale Na Pełnej (6. miejsce) i DRESPACITO DresMasters (9. miejsce). Popularność parodii „Despacito” to najlepszy dowód na to, jak ważnym elementem YouTube jest interakcja między twórcami.



Podium tegorocznego YouTube Rewind zamyka kolejny kabaret — kultowe już Ucho Prezesa i jego pierwszy odcinek, czyli Nowy Gabinet. Z kolei odcinek czwarty Ucha, Na czym stoimy?, znalazł się na piątym miejscu listy. Jak się okazuje, dla Polaków dobra rozrywka to także inteligentna satyra polityczna.



Do najlepszej dziesiątki trafił również Hymn Świeżaków przygotowany przez Sklepy Biedronka. Szał na maskotki w kształcie warzyw i owoców opanował w tym roku całą Polskę! Pozostałe dwa miejsca przypadły filmowi Abstrachuje.TV Co mówią: NA SIŁOWNI 2 i stworzonemu przez Beksy odcinkowi specjalnemu PIOSENKI W PRAWDZIWYM ŻYCIU. To z kolei dowód na siłę grupy Abstra. Założona przez twórców Abstrachuje.TV — Rafała Masnego, Roberta Pasuta i Czarka Jóźwika — liczy już sześć kanałów i z rozmachem planuje dalszy rozwój.


Najchętniej oglądane filmy w Polsce w 2017 r.:



Poniżej znajdziecie globalną listę najchętniej oglądanych filmów — to w sumie ponad 630 mln wyświetleń i 40 mln godzin odtwarzania!
  1. ตราบธุลีดิน - หน้ากากหอยนางรม | THE MASK SINGER 2
  2. ED SHEERAN - Shape Of You | Kyle Hanagami Choreography
  3. Ping Pong Trick Shots 3 | Dude Perfect
  4. Darci Lynne: 12-Year-Old Singing Ventriloquist Gets Golden Buzzer - America's Got Talent 2017
  5. Ed Sheeran Carpool Karaoke
  6. Lady Gaga's FULL Pepsi Zero Sugar Super Bowl LI Halftime Show | NFL
  7. "INAUGURATION DAY" — A Bad Lip Reading of Donald Trump's Inauguration
  8. history of the entire world, i guess
  9. In a Heartbeat - Animated Short Film
  10. Children interrupt BBC News interview - BBC News

Z kolei wśród najpopularniejszych teledysków na świecie króluje oczywiście „Despacito”, które stało się najczęściej oglądanym klipem w historii (blisko 4,5 mld odsłon!). Lista jest też prawdziwie międzynarodowa: oprócz przeboju z Portoryko znalazły się na niej również hity z Wielkiej Brytanii, USA, Kuby, Francji i Hiszpanii.
  1. Luis Fonsi - Despacito ft. Daddy Yankee
  2. Ed Sheeran - Shape of You [Official Video]
  3. J Balvin, Willy William - Mi Gente (Official Video)
  4. Maluma - Felices los 4 (Official Video)
  5. Bruno Mars - That’s What I Like [Official Video]
  6. Chris Jeday - Ahora Dice (Official Video) ft. J. Balvin, Ozuna, Arcángel
  7. 05. El Amante - Nicky Jam (Video Oficial) (Álbum Fénix)
  8. Jason Derulo - Swalla (feat. Nicki Minaj & Ty Dolla $ign) (Official Music Video)
  9. DJ Khaled - I'm the One ft. Justin Bieber, Quavo, Chance the Rapper, Lil Wayne
  10. Enrique Iglesias - SUBEME LA RADIO (Official Video) ft. Descemer Bueno, Zion & Lennox

Dziękujemy, że byliście z nami w 2017 r. — i jesteśmy pewni, że także w kolejnym roku znajdziecie na YouTube mnóstwo ciekawych, wartościowych i zabawnych treści!


https://lh5.googleusercontent.com/o5UEvQLXLN4NAabHJ6yrN3NQC71RnbwkTH-AiPXBLfGOL1dDuU_PjCk0o1wuAe7A-TUhR2rE4_z6MN5cRqsMdjGAa2M-WqaHle-7L9gpUyM-ds72GmiPmYCksvWRA4v0ACzAlnRZ

Na początku września ogłosiliśmy nabór do drugiej w Polsce edycji Launchpad Accelerator - specjalnego programu wsparcia skierowanego do startupów, które mają już potwierdzoną historię sukcesów na rynku i szykują się do szybkiego rozwoju międzynarodowego. Miło nam ogłosić, że do grona zwycięzców zakwalifikowała się kolejna firma z Polski - Szopi.pl, platforma umożliwiająca dostawę produktów spożywczych i farmaceutyków jeszcze tego samego dnia. Polscy przedsiębiorcy znaleźli się wśród firm z całego świata pracujących nad innowacyjnymi rozwiązaniami, od usprawnienia obiegu dokumentacji medycznej w Afryce po udoskonalenie badań profilaktycznych w kierunku raka piersi.

Korzyści z udziału w programie
Zwycięzcy odwiedzą specjalną przestrzeń Google Developers Launchpad Space w San Francisco. W ciągu dwóch tygodni czekają ich tam intensywne sesje mentoringowe prowadzone przez ponad 30 zespołów Google oraz spotkania z ekspertami z największych firm technologicznych i przedstawicielami funduszy venture capital w Dolinie Krzemowej. Uczestnicy otrzymają także wsparcie finansowe (equity free) oraz darmowy dostęp do płatnych usług i narzędzi Google. Nasze wsparcie nie kończy się na dwutygodniowym szkoleniu w Kaliforni, bowiem młodzi przedsiębiorcy będą objęci programem wsparcia i mentoringu jeszcze przez pół roku po powrocie do Polski.

Historia sukcesu
Wśród uczestników poprzedniej edycji był m.in. startup z Polski, DrOmnibus specjalizujący się w tworzeniu multimedialnych gier, które pomagają dzieciom z zaburzeniami zachowania i rozwoju. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii najmłodsi mogą uczyć się poprzez zabawę. Więcej na temat aplikacji zaprojektowanej przez DrOmnibusa oraz tego, co startup - który rozpoczyna właśnie podbój amerykańskiego rynku - zyskał dzięki udziałowi w programie Launchpad Accelerator możecie dowiedzieć się z poniższego filmu:




Serdecznie gratulujemy wygranym i sami nie możemy doczekać się przygody, którą rozpoczną już 29 stycznia 2018 r. w San Francisco!




Przygotowaliśmy też dla Was oś czasu, która pokazuje ostatni rok rozwoju Androida Pay w Polsce ...
W listopadzie 2016 wystartował w Polsce Android Pay, wygodna forma płatności mobilnych, dzięki której możecie płacić telefonem z Androidem wszędzie tam, gdzie obsługiwane są płatności kartą zbliżeniową oraz w wybranych aplikacjach.

W momencie startu Androida Pay w Polsce, z usługi mogli korzystać klienci trzech banków, dzisiaj Android Pay jest dostępny dla klientów aż 9 z nich. Płacić można nie tylko w jednym z ponad 400 tys. punktów sprzedaży w Polsce (czyli wszędzie tam gdzie akceptowane są płatności zbliżeniowe Mastercard oraz Visa), ale także w rosnącej liczbie aplikacji mobilnych, do tej pory taką formę płatności w swoich aplikacjach wprowadziły w Polsce Allegro, iTaxi, Pyszne.pl, SkyCash i Uber.

Android Pay to nie tylko płatności, ale również narzędzie umożliwiające korzystanie z kart lojalnościowych czy promocji. Świetnym przykładem jest ostatnia kampania wprowadzona przez Bank Zachodni WBK i Alior Bank, w której użytkownicy Android Pay zbierają na wirtualnej karcie odpowiednią liczbę płatności zbliżeniowych by otrzymać nagrodę, np. kartę podarunkową lub zwrot określonej kwoty na konto. Zasadę działania mechanizmu możecie zobaczyć na animacji poniżej.



Przygotowaliśmy też dla Was oś czasu, która pokazuje ostatni rok rozwoju Androida Pay w Polsce:


Pracujemy nie tylko nad tym, by Android Pay stał się najwygodniejszą i najbardziej dostępną formą płatności zbliżeniowych, ale także, żeby dawał Wam frajdę. Na przykład teraz, gdy płacicie Androidem Pay, możecie kolekcjonować wirtualne figurki superbohaterów z filmu „Liga Sprawiedliwości”:



Przewidujemy więcej tego typu atrakcji. Niebawem z Androida Pay będą mogli korzystać też klienci kolejnych banków w Polsce. Przypominamy też, że niedawno ogłosiliśmy start nowej usługi „Pay with Google”, która pozwala sklepom internetowym na zaimplementowanie szybkich płatności mobilnych dla użytkowników, którzy do konta Google mają przypisaną kartę płatniczą.

Jeśli już korzystacie z Androida Pay - dziękujemy, że jesteście z nami. A jeśli jeszcze nie wypróbowaliście tej formy płatności, to teraz, rok po starcie usługi, jest do tego świetny moment!


https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh7Pe2n00LTCGcCveYA9f83XkjWE_M0WcohzZcqe7GKSf9tE4KGnTFh65LIqvFGtWxuFAyQpVi2DgXHLYE-lcaz46UEqREN8_YR1MsEnvXB0f8MNtBgbDeXagjqTbmLmbNz2lYbbQ/s1600/Android+Pay+w+Polsce.jpg

  • Wyjazd do Londynu i prezentacja swojej gry w Saatchi Gallery
  • Płatne kampanie digital marketing o wartości nawet do 100 000 euro
  • Kampanie z udziałem influencerów o wartości nawet do 50 000 euro
  • Promocja w Sklepie Play
  • Promocja na kanałach marketingowych Android i Sklepu Play
  • Bilety na konferencję Google I/O 2018 i inne czołowe wydarzenia branżowe
  • Najnowszy sprzęt Google
  • Nagrody specjalne dla najlepszych gier Unity
Po ubiegłorocznym sukcesie ogłaszamy dziś drugi doroczny europejski konkurs dla twórców gier niezależnych: Google Play Indie Games Contest. W konkursie premiowana jest Wasza pasja, kreatywność i innowacyjność. W zamian wesprzemy Was w tym, by stworzona przez Was gra dotarła do jak największego grona odbiorców.


Nagrody dla finalistów i zwycięzców
  • Wyjazd do Londynu i prezentacja swojej gry w Saatchi Gallery
  • Płatne kampanie digital marketing o wartości nawet do 100 000 euro
  • Kampanie z udziałem influencerów o wartości nawet do 50 000 euro
  • Promocja w Sklepie Play
  • Promocja na kanałach marketingowych Android i Sklepu Play
  • Bilety na konferencję Google I/O 2018 i inne czołowe wydarzenia branżowe
  • Najnowszy sprzęt Google
  • Nagrody specjalne dla najlepszych gier Unity


Jak wziąć udział w konkursie?
Do konkursu możecie się zgłosić, jeśli Wasza firma ma siedzibę w jednym z 28 państw na naszej liście (Polska znajduje się w tym gronie), zatrudnia 30 lub mniej pełnoetatowych pracowników i udostępniła nową grę w Sklepie Play po 1 stycznia 2017. Jeśli macie zamiar udostępnić nową grę w najbliższej przyszłości, możecie pokazać nam jej wersję beta. Zasady i warunki możecie sprawdzić tutaj. Zgłoszenia przyjmujemy do 31 grudnia 2017.


Zaprosimy maksymalnie 20 finalistów, którzy 13 lutego 2018 zaprezentują swoje gry na otwartym pokazie w londyńskiej Saatchi Gallery. Goście na wydarzeniu i zespół Google Play wyłonią wtedy dziesięciu twórców, którzy będą mieli okazję porozmawiać z jury złożonym z ekspertów w branży. Dopiero wtedy zostaną wybrani najlepsi, w tym ostateczny zwycięzca.


Zapraszamy do Londynu
Każdy może zarejestrować swoją obecność podczas finału konkursu w Saatchi Gallery 13 lutego 2018. Podczas wydarzenia będziecie mogli zagrać w doskonałe niezależne gry, a także porozmawiać z deweloperami, ekspertami w branży i zespołem Google Play.


Dołączcie już dziś
Więcej szczegółów i formularz zgłoszenia do konkursu znajdziecie na tej stronie.


https://lh5.googleusercontent.com/o5UEvQLXLN4NAabHJ6yrN3NQC71RnbwkTH-AiPXBLfGOL1dDuU_PjCk0o1wuAe7A-TUhR2rE4_z6MN5cRqsMdjGAa2M-WqaHle-7L9gpUyM-ds72GmiPmYCksvWRA4v0ACzAlnRZ



https://lh6.googleusercontent.com/y4lKExuhsRyI8fKLO9uA-sXfsZN1dQL3RHURAUN4KaBU8t-oJAxgp5x4SEr1n98kobKJotKxArR3oxptr71R0Qzk0dUrCMLuWUYwGbygPxLY_b8mYh0CQC4Iq11ahW0JuuCwh8Jr
Październik jest Miesiącem Cyberbezpieczeństwa. Z tej okazji w tym tygodniu publikujemy serię informacji dotyczących bezpieczeństwa w sieci.


Kiedy działa się na taką skalę jak Google, zwykle trzeba projektować usługi tak, by mogły posłużyć miliardom ludzi. Dziś przedstawiamy jednak inny rodzaj produktu — stworzony, by zapewniać bezpieczeństwo w sieci konkretnej, dużo mniejszej grupie użytkowników.

Podjęliśmy ten krok, ponieważ istnieje niewielka liczba naszych użytkowników, o których często się zapomina, a którzy są szczególnie narażeni na ataki w internecie. Mogą to być na przykład członkowie sztabów wyborczych, którzy przygotowują się do nadchodzących wyborów; dziennikarze, którzy muszą chronić swoje źródła; albo osoby w trudnych sytuacjach, które potrzebują ochrony. Czasem nawet najbardziej ostrożni i uważni użytkownicy mogą ulec atakowi phishingowemu — szczególnie łatwo jest o to wtedy, gdy jest on skierowany indywidualnie do konkretnego użytkownika.

W odpowiedzi na tę potrzebę, wprowadziliśmy Advanced Protection Program — zaawansowany program ochrony. To najsilniejsze zabezpieczenie Google zaprojektowane z myślą o osobach, które z dużą dozą prawdopodobieństwa stanowią cel ataków i dla lepszej ochrony swoich kont Google są w stanie zaakceptować odrobinę niższy komfort korzystania z usług.

Jeśli zapiszecie się do programu Advanced Protection, będziemy regularnie aktualizować zabezpieczenia Waszego konta, by chronić Was przed nowymi zagrożeniami. To oznacza, że Advanced Protection zawsze zapewni Wam najsilniejszą możliwą ochronę, jaką może zaproponować Wam Google.

Program skupia się na trzech kluczowych obszarach.

Najsilniejsze zabezpieczenia antyphishingowe:
Przy logowaniu się na konto Advanced Protection wymaga użycia klucza bezpieczeństwa. To małe urządzenie bezprzewodowe lub przeznaczone do włożenia do portu USB, które od dawna uważane jest za najbezpieczniejszą wersją weryfikacji dwuetapowej. Stanowi też najlepszą ochronę przed phishingiem. Korzysta z szyfrowania kluczem publicznym oraz z podpisu cyfrowego, by poinformować Google, że to naprawdę Wy próbujecie zalogować się na konto. Haker, który nie ma Waszego klucza bezpieczeństwa, zostanie automatycznie zablokowany — nawet jeśli zna hasło do Waszego konta.

Ochrona najwrażliwszych danych przed przypadkowym udostępnieniem:
Czasem ludzie niechcący przyznają złośliwym aplikacjom dostęp do swoich danych Google. Program Advanced Protection zapobiega takim sytuacjom, automatycznie blokując pełen dostęp do Waszego konta Gmail i Dysku aplikacjom, które nie znajdują się na konkretnej zamkniętej liście. Obecnie składa się ona wyłącznie z produktów Google, ale w przyszłości planujemy powiększyć tę grupę.

Blokowanie nieuprawnionego dostępu do konta:
Inny sposób, którzy hakerzy często wykorzystują by dostać się do Waszego konta, to podszywanie się pod Was i udawanie, że zostali niesłusznie zablokowani. Dlatego dla użytkowników programu Advanced Protection w procesie odzyskiwania konta przewidziane są dodatkowe kroki — w tym kontrola i pytania o to, w jaki sposób straciliście dostęp do konta.



Przez ostatnie tygodnie testowaliśmy program Advanced Protection i zbieraliśmy informacje zwrotne od osób takich jak Andrew Ford Lyons, technolog w Interviews — międzynarodowej organizacji non-profit wspierającej rozwój i różnorodność mediów na świecie. Jak mówi Andrew: „dziennikarze, obrońcy praw człowieka, aktywiści społeczni i ekologiczni, którzy pracują nad wieloma wrażliwymi kwestiami, mogą szybko znaleźć się na celowniku zdolnych i dysponujących dużymi zasobami przeciwników. Dla tych, którzy mogą stać się obiektem ataków ze względu na swoją pracę, takie zabezpieczenia mogą być niezbędnym środkiem zapobiegawczym”. Informacje, które otrzymaliśmy od testerów, niezwykle nam pomogły. Jesteśmy im bardzo wdzięczni za czas, który poświęcili na zapoznanie się z naszym produktem.

Do programu Advanced Protection zapisać może się każda osoba, która ma osobiste konto Google. Na razie trzeba w tym celu korzystać z przeglądarki Chrome, ponieważ obsługuje ona standard U2F dla kluczy bezpieczeństwa. Sądzimy jednak, że inne przeglądarki także niebawem wprowadzą u siebie taką opcję.

Obecnie program Advanced Protection jest dostępny wyłącznie dla konsumenckich kont Google. By zapewnić podobną ochronę kontom G Suite, administratorzy takich kont powinni poczytać więcej o kluczach bezpieczeństwa i białych listach aplikacji.

Do programu Advanced Protection można zapisać się na stronie g.co/advancedprotection.


https://lh6.googleusercontent.com/y4lKExuhsRyI8fKLO9uA-sXfsZN1dQL3RHURAUN4KaBU8t-oJAxgp5x4SEr1n98kobKJotKxArR3oxptr71R0Qzk0dUrCMLuWUYwGbygPxLY_b8mYh0CQC4Iq11ahW0JuuCwh8Jr












https://lh4.googleusercontent.com/P-1WePJOb86Lan0N9-7Mklhq8KnltAuxMOybvkfQhj92Cdj1GmrwN2Ro6CpkS8bFnfUy4Hd3u_7JvbSEWPfSSOjdj9Qx1qEmgPDgX9hLKp9FT0IItdXHx9-jRnu4yQTVe-OKxKAe
Październik jest Miesiącem Cyberbezpieczeństwa. Z tej okazji w tym tygodniu publikujemy serię informacji dotyczących bezpieczeństwa w sieci.


Bezpieczeństwo w internecie jest obecnie kluczową kwestią dla wszystkich. Kiedy w mediach pojawiają się niepokojące nagłówki, macie prawo odnieść wrażenie, że Wasze dane w internecie mogą być zagrożone.

Na szczęście nie ma powodów do niepokoju: Wasze dane w produktach Google są chronione najlepszymi zabezpieczeniami, które bez przerwy udoskonalamy i nigdy nie przestaniemy tego robić.

Dziś przedstawiamy Wam dwa nowe ulepszenia, które zapewnią Wam większe bezpieczeństwo w sieci. Aktualizujemy nasz panel Sprawdzanie Zabezpieczeń, a w przeglądarce Chrome wprowadzamy nowy rodzaj ochrony przed phishingiem.



Spersonalizowane sugestie w nowym panelu Sprawdzanie Zabezpieczeń

Uruchamiamy ulepszone Sprawdzanie Zabezpieczeń: teraz znajdziecie tam spersonalizowane wskazówki, które pozwolą Wam poprawić poziom bezpieczeństwa swojego konta. Zamiast checklisty identycznej dla każdego, nowy panel zawiera zindywidualizowany przewodnik pozwalający użytkownikowi skutecznie zabezpieczyć swoje dane.

Sprawdzanie Bezpieczeństwa: znajdziecie tu jasno podany status bezpieczeństwa i spersonalizowane porady, co zmienić, by lepiej chronić konto

Gdy wejdziecie w panel Sprawdzanie Bezpieczeństwa, od razu zobaczycie status swoich zabezpieczeń. Zielony symbol oznacza, że wszystko jest w porządku, a żółty lub czerwony wykrzyknik — że co najmniej jedna kwestia wymaga Waszej uwagi. Panel Sprawdzanie Bezpieczeństwa to teraz Wasz osobisty doradca ds. zabezpieczeń. Dzięki niemu naprawdę łatwo jest chronić konto.

Sprawdzanie Zabezpieczeń będzie ulegać zmianom w miarę pojawiania się nowych zagrożeń. Za jego pośrednictwem będziemy przekazywać Wam istotne, aktualne rady dotyczące bezpieczeństwa konta.

Sprawdzanie zabezpieczeń znajdziecie pod adresem g.co/securitycheckup.




Prognozowanie phishingu: nowa ochrona w przeglądarce Chrome

Narzędzie Bezpieczne Przeglądanie pomaga nam zabezpieczać użytkowników Chrome przed atakami phishingowymi już od 10 lat. Codziennie chroni ponad 3 miliardy urządzeń, wyświetlając użytkownikom odpowiednie ostrzeżenia, zanim wejdą na niebezpieczną stronę albo ściągną podejrzany plik.

Bezpieczne Przeglądanie zawsze skanowało sieć w poszukiwaniu takich niebezpiecznych witryn. Ale jeśli ktoś tworzy stronę phishingową i natychmiast używa jej do atakowania użytkowników, nawet najszybsze skanery nie są w stanie ich o tym poinformować na czas. Dzięki dziesiątkom lat doświadczenia w wykrywaniu witryn phishingowych funkcja Bezpieczne Przeglądanie umożliwia nam teraz dokonywanie prognoz ryzyka w czasie rzeczywistym.

Wykorzystujemy zdobytą przez lata wiedzę, by przetestować nowe zabezpieczenia przed phishingiem w przeglądarce Chrome wykorzystujące właśnie takie prognozy. Już niebawem, kiedy wpiszecie swoją nazwę użytkownika Google i hasło na stronie, co do której podejrzewamy, że może być pułapką, uruchomimy dodatkowe zabezpieczenia — po to, by zapewnić, że Wasze konto nie zostanie przez nikogo przejęte. Taka ochrona będzie działać nawet wtedy, kiedy potem będziecie korzystać z innej przeglądarki.
Przykład komunikatu, który może wyświetlić się, jeśli użytkownik wpisze dane swojego konta Google na stronie, co do której istnieje podejrzenie phishingu


Mamy zamiar rozszerzyć opartą na prognozach ochronę antyphishingową na wszystkie hasła, które zapisaliście w menedżerze haseł Chrome, i umożliwić korzystanie z niej także innym aplikacjom i przeglądarkom — takim jak Safari, Firefox czy Snapchat — które również używają technologii Bezpiecznego Przeglądania.




https://lh4.googleusercontent.com/P-1WePJOb86Lan0N9-7Mklhq8KnltAuxMOybvkfQhj92Cdj1GmrwN2Ro6CpkS8bFnfUy4Hd3u_7JvbSEWPfSSOjdj9Qx1qEmgPDgX9hLKp9FT0IItdXHx9-jRnu4yQTVe-OKxKAe

To bliskość w stosunku do odbiorców stanowi o potencjalne marek youtuberów. W YouTube postanowiliśmy sprawdzić, jak postrzegacie popularnych polskich twórców: kogo najbardziej lubicie, komu najbardziej ufacie, kto potrafi Was rozbawić, a kto ― zainspirować. Dlatego zleciliśmy pierwsze w Polsce badanie dotyczące tzw. siły marek osobistych youtuberów. Dokładnie przyjrzeliśmy się się wizerunkowi 20 osób, zarówno twórców na YouTube, jak i celebrytów znanych z telewizji.

Okazuje się, że znani twórcy YouTube w rankingu sympatii wśród odbiorców osiągają lepsze wyniki niż większość popularnych gwiazd telewizyjnych. Są lubiani, ponieważ kojarzą się przede wszystkim ze szczerością i autentycznością, a także (co ciekawe) profesjonalizmem, w znacznie większym stopniu niż gwiazdy telewizyjne.

Okazuje się, że youtuberzy, którzy są Wam najbliżsi emocjonalnie, to Historia Bez Cenzury, AdBuster i Mówiąc Inaczej. Ich kanały zajmują odpowiednio 4., 5. i 7. miejsce w rankingu. Łącznie w pierwszej dziesiątce najbardziej lubianych gwiazd znalazło się aż 6 youtuberów.

Infografika_Youtube_cz1_Gietko.png


W badaniu zostały też zmierzone intuicyjne skojarzenia respondentów z każdym z 20 celebrytów. Z twórcami znanymi z YouTube znacznie silniej niż z celebrytami telewizyjnymi kojarzone są takie wymiary jak: zabawa, inspiracja, szczerość, autentyczność i profesjonalizm.


Infografika_Youtube_cz2_Gietko.png



Twórcy YouTube, którzy cechują się najwyższym wskaźnikiem bliskości, to prowadzący kanał Historia Bez Cenzury, oceniani jako profesjonalni, nowocześni i wiarygodni. Drugim twórcą, z którym odbiorcy czują się najsilniej związani, jest AdBuster, kojarzony przede wszystkim z autentycznością, szczerością i profesjonalizmem. Trzeci najbardziej lubiany kanał to Mówiąc Inaczej, którego autorka wyróżnia się ze względu na bycie autorytetem, a także wiarygodność i szczerość.

Twórcy znani z YouTube nie są jednak jeszcze tak dobrze rozpoznawalni jak najpopularniejsze telewizyjne gwiazdy ― to one zajmują pierwsze osiem miejsc w rankingu rozpoznawalności. Najbardziej rozpoznawalni youtuberzy, czyli SA Wardęga, Abstrachuje TV i Matura to Bzdura, znaleźli się odpowiednio na 9., 10. i 11. pozycji.




Wyniki badania przedstawiliśmy podczas drugiej edycji YouTube Pop-Up Space Warsaw, tymczasowego studia nagraniowego i przestrzeni dla twórców YouTube. W Pop-Up Space youtuberzy mogą nagrać odcinek swojego programu w profesjonalnych warunkach, poznać tajniki produkcji wideo, dowiedzieć się, jak zoptymalizować swój kanał i zbudować skuteczną strategię na YouTube.

Obserwujcie hashtag #SiłaOsobowościYT w mediach społecznościowych, by dowiedzieć się więcej o przygotowanym przez nas badaniu.


https://lh5.googleusercontent.com/HIcxOUtz8WSV7crikGbmJrSu4KbowOfbzOWBQnXllLaHScAhtazQEtVfSR7MRBPxvPuwAsUP3iNN0LyKuXVouPHyPvMRTxun83UQ7lpoJelYHIw3wLiEvQfD7xqKVu_C1Wv1EfYF






Na początku 2017 roku Jędrzej i Bartosz postanowili rzucić pracę w korporacji i zacząć własny biznes. Dosłownie w ciągu dwóch tygodni udało się im skompletować zespół, któremu przyświecał jeden cel: automatyzacja tego, co od zawsze powinno być automatyczne ― opłacanie rachunków na czas. Po miesiącu telefonów, rozmów z ludźmi, korporacjami i bankami cały zespół postanowił zbudować pierwszy prototypowy produkt. A to wszystko w jednym salonie mieszkania na warszawskim Ursynowie. I tak w niespełna kilka miesięcy powstał BillTech. BillTech to platforma, która agreguje e-faktury i papierowe rachunki oraz pozwala na szybkie i proste opłacanie ich przez aplikację internetową.

Konrad, Michał, Bartek i Jędrzej podczas pierwszej edycji Launchpad Start w Campus Warsaw

W kwietniu tego roku zespół BillTech wziął udział w pierwszej edycji programu Google Launchpad Start odbywającym się w siedzibie Campus Warsaw. Jest to tygodniowy intensywny program szkoleniowy dla startupów na wczesnym etapie działalności. W trakcie trwania programu ponad 40 mentorów pracuje bezpośrednio z wybranymi spółkami i skupia się na następujących kluczowych obszarach tematycznych: strategii produktu, rozwoju biznesu, interfejsie i interakcjach z użytkownikiem, technologii, marketingu i umiejętnościach prezentacyjnych.

― Launchpad Start był dla nas prawdziwą trampoliną. W poniedziałek rozpoczęliśmy od stworzenia wizji naszego projektu, a już w piątek wyszliśmy z gotowym planem działania w wielu obszarach. Spotkaliśmy ponad 40 doświadczonych mentorów i świetne zespoły z całej Europy. A to wszystko tylko w ciągu 5 dni! ― opowiada Jędrzej Małolepszy, współzałożyciel firmy.

BillTech ma niespełna pół roku. W tym czasie zespół zdążył przejść przez akcelerator fintechowy i znalazł się w finałowych fazach konferencji technologicznych i konkursów startupowych. Firma prężnie się rozwija, zamyka pierwsze partnerstwa biznesowe z dostawcami, rozpoczyna współpracę z instytucjami finansowymi, które są zainteresowane jej produktem i jako następny krok postawiła sobie za cel zebranie pierwszej rundy finansowania.



Teraz kolejne startupy mogą skorzystać z możliwości, jakie daje Launchpad Start. Zainteresowane firmy mogą zgłaszać się do programu poprzez formularz na naszej stronie tylko do 1 października. Kolejna edycja programu rozpocznie się w Campus Warsaw już 27 listopada. Zaprosimy do niej 10 startupów z Europy Środkowo-Wschodniej.

Przypominamy też, że trwa nabór do programu Launchpad Accelerator, przeznaczonego dla startupów na późniejszym etapie rozwoju (skalowania globalnego). Termin zgłoszeń również upływa 1 października.

Zachęcamy do aplikowania!



Autorką dzisiejszego wpisu jest Anne-Christine Hertz, szwedzka badaczka, która pracuje w Centrum Technologii Zdrowia w Halland. Dziś opowie Wam o tym, jak Centrum wykorzystało usługę Street View do opracowania urządzenia, które pomaga starszym osobom chorym na Alzheimera.

Tydzień temu poznałam 75-letniego Larsa Jonssona i jego żonę Ingrid. Pobrali się 35 lat temu i przeżyli razem szczęśliwe, spełnione życie. Lars choruje na demencję.

Co trzy sekundy ktoś zapada na demencję ― schorzenie, przez które starsi ludzie stają się niesprawni i zależni od innych, które okrada ich z własnej pamięci i możliwości trzeźwej oceny rzeczywistości. To przytłaczające i frustrujące nie tylko dla samych chorych, ale również dla ich bliskich. Ingrid było bardzo trudno, gdy okazało się, że jej mąż zaczął mieć problemy z przywoływaniem wspomnień, które wspólnie tworzyli przez całe życie.

Poznaliśmy Larsa i Ingrid, kiedy pojawili się u nas jako testerzy urządzenia, które opracowaliśmy po to, by poprawić jakość życia pacjentów chorych na demencję. Nosi nazwę BikeAround i składa się z roweru stacjonarnego połączonego z Google Street View, które wyświetla się na dużym ekranie umieszczonym przed pedałującą osobą. Urządzenie pozwala pacjentom na wyprawy do miejsc, które znają z przeszłości ― dzięki niemu mogą udać się na wirtualną przejażdżkę po ścieżkach pamięci. Kiedy Lars zajął miejsce w siodełku, Ingrid zaproponowała, byśmy zabrali go do miasta i kościoła, w którym wzięli ślub. Gdy budynek pojawił się przed Larsem, jego twarz aż zajaśniała radością. Także Ingrid rozpromieniła się, kiedy stało się jasne, że jej mąż bez wątpienia pamięta to miejsce.

Prace nad systemem BikeAround ― które obecnie jest własnością Camanio Care, firmy z sektora opieki zdrowotnej ― rozpoczęły się w 2010 r. w Centrum Technologii Zdrowia w Halland (Szwecja). Prowadząc badania nad demencją dostrzegliśmy, że chorzy mieli różny poziom dostępu do aktywności fizycznej w zależności od swojego miejsca zamieszkania. Ponieważ pacjentom z demencją często zaleca się ruch, który działa korzystnie zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, stało się to dla nas istotną kwestią. Chcieliśmy znaleźć sposób na zmotywowanie starszych osób z demencją do większej aktywności fizycznej uprawianej w bezpiecznych warunkach.
Chory na demencję Bengt i jego żona Laila testują system BikeAround.
Nasze najsilniejsze wspomnienia są ściśle związane z miejscami. To nie przypadek: kiedy myślimy o jakimkolwiek ważnym wspomnieniu czy wydarzeniu z przeszłości, to pierwsze pytanie, jakie sobie zadajemy, często brzmi „Gdzie to się wydarzyło?”. BikeAround wykorzystuje to, łącząc stymulację fizyczną i psychiczną: pozwala pacjentom pedałować po rozpoznawalnych dla nich miejscach dzięki wykorzystaniu zdjęć Street View. Naukowcy uważają, że taki rodzaj połączenia sprawia, że mózg wytwarza dopaminę, co na głębokim poziomie może wpłynąć na zarządzanie pamięcią u chorych.
Bengt Ivarsson testuje rower stacjonarny połączony z Google Street View, dzięki któremu chorzy na demencję mogą odbyć wirtualną podróż do miejsc, które kiedyś zapisały się w ich pamięci.
Bengt Ivarsson testuje rower stacjonarny połączony z Google Street View, dzięki któremu chorzy na demencję mogą odbyć wirtualną podróż do miejsc, które kiedyś zapisały się w ich pamięci.
Dziś jest Światowy Dzień Choroby Alzheimera ― czas, gdy ludzie i organizacje z całego świata dokładają starań, by zwiększyć poziom świadomości o tej nieuleczalnej chorobie. Badacze na całym świecie próbują znaleźć nowe sposoby na podniesienie jakości życia ludzi dotkniętych Alzheimerem. Doświadczenie Larsa i wielu innych dowodzi, że udało nam się opracować produkt, który nie tylko ma korzystny wpływ na zdrowie, ale także jest źródłem pozytywnych uczuć i łączy ludzi. Narzędzie BikeAround często wywołuje u pacjentów taką fascynację ― i przynosi im taką ulgę w chorobie ― że nie chcą zsiadać z roweru. Ponownie widzą okolicę, w której dorastali. Parki, gdzie bawili się jako dzieci. Nadmorskie miejscowości, do których jeździli na wakacje z rodziną. Wracają do nich wspomnienia i znów czują się wolni.
Zawsze uważałam cyfryzację i nowe technologie za katalizator, który może otworzyć świat nie tylko przed zaawansowanymi użytkownikami, ale i osobami starszymi, często wykluczonymi cyfrowo. Czerpiemy ogromną satysfakcję z tego, że znaleźliśmy sposób na to, by nieść radość wielu ludziom chorym na demencję, a także ich krewnym. Ale bardzo cieszy mnie też, że BikeAround jest tylko jednym z przykładów na to, jak przy pomocy technologii można wywrzeć realny wpływ na ludzkie życie. Jeśli spojrzymy w przyszłość i puścimy wodze wyobraźni, to możliwości pomocy innym są nieograniczone.







  • Projekty prototypowe: zgłaszać się mogą organizacje i pojedyncze osoby spełniające kryteria kwalifikowalności i ubiegające się o maksymalnie 50 000 euro finansowania. Inicjatywy zgłaszane do tego rodzaju finansowania powinny znajdować się na bardzo wczesnym etapie rozwoju, jeszcze przed opracowaniem koncepcji i weryfikacją założeń projektowych. Wnioski w tej grupie będą rozpatrywane w trybie przyspieszonym, a wybrane projekty finansowane w całości.
  • Projekty średniej wielkości: ten sposób finansowania jest skierowany do organizacji spełniających kryteria kwalifikowalności i wnioskujących o dofinansowanie w wysokości nieprzekraczającej 300 tysięcy euro. Przyjmowane są wnioski dotyczące finansowania nie więcej niż 70% całkowitych kosztów realizacji projektu. Co ważne, wszystkie wnioski w tej kategorii muszą zawierać jasne informacje na temat monetyzacji.
  • Duże projekty: kategoria skierowana do organizacji spełniających kryteria kwalifikowalności i wnioskujących o środki w wysokości przekraczającej 300 tysięcy euro. Przyjmowane są wnioski dotyczące finansowania nie więcej niż 70% całkowitych kosztów realizacji projektu. Wysokość finansowania jest jednak ograniczona do kwoty 1 mln euro. Wszystkie wnioski w tej kategorii muszą także zawierać jasne informacje na temat monetyzacji.
Digital News Initiative Innovation Fund to program, w ramach którego zobowiązaliśmy się do przekazania 150 mln euro na wspieranie innowacji w europejskim dziennikarstwie. Od początku jego działania przekazaliśmy już 73,5 mln euro 359 ambitnym projektom dotyczącym dziennikarstwa cyfrowego w 29 krajach. Celem funduszu jest przekazanie niezobowiązujących do niczego grantów podmiotom w branży dziennikarstwa newsowego, które potrzebują przestrzeni i budżetu na eksperymenty. Do tej pory przekazaliśmy dopiero połowę zaplanowanej kwoty. Dlatego z ogromną przyjemnością ogłaszamy, że otwiera się czwarta tura zgłoszeń do DNI Innovation Fund. Nabór będzie otwarty przez kolejne cztery tygodnie do 12 października (do godziny 23.59).


Monetyzacja dla dużych i średnich projektów

Czwarta runda DNI Innovation Fund będzie nieco różnić się od poprzednich dla podmiotów ubiegających się o finansowanie dużych i średnich projektów. Mamy pełną świadomość, że monetyzacja stanowi obecnie jedno z największych wyzwań dla wydawców newsowych. Dlatego przy czwartej turze DNI wymagamy, by wszystkie podmioty zgłaszające duże i średnie projekty przedstawiły jasne plany monetyzacji z wyraźnymi informacjami pokazującymi stronę biznesową projektu, tj. jego potencjał wygenerowania ekonomicznej wartości dodanej. Zwróćcie uwagę, że wymaganie to nie dotyczy projektów prototypowych, przy których - podobnie jak w poprzednich turach DNI - bierzemy pod uwagę wyłącznie innowacyjność.

A oto szybkie przypomnienie, jak działa fundusz:



Projekty

Szukamy projektów, w których widać nowe myślenie o praktycznych aspektach dziennikarstwa internetowego; takich, które wspierają rozwój nowych modeli biznesowych czy wręcz zmieniają sposób konsumowania wiadomości cyfrowych przez użytkowników. Projekty mogą mieć wysoce eksperymentalny charakter, ale muszą mieć dobrze zdefiniowane cele i zawierać istotny element związany z technologiami cyfrowymi. Nie wymagamy korzystania z jakichkolwiek produktów Google. Wybierzemy projekty, w których dostrzeżemy innowacyjność, a także pozytywny wpływ na tworzenie oryginalnych treści w ramach dziennikarstwa cyfrowego oraz na stabilny rozwój branży mediów w przyszłości.



Kwalifikowalność i finansowanie

Fundusz jest otwarty dla tradycyjnych wydawców, serwisów online, startupów newsowych, partnerstw oraz pojedynczych osób w państwach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Są trzy dostępne kategorie finansowania:
  • Projekty prototypowe: zgłaszać się mogą organizacje i pojedyncze osoby spełniające kryteria kwalifikowalności i ubiegające się o maksymalnie 50 000 euro finansowania. Inicjatywy zgłaszane do tego rodzaju finansowania powinny znajdować się na bardzo wczesnym etapie rozwoju, jeszcze przed opracowaniem koncepcji i weryfikacją założeń projektowych. Wnioski w tej grupie będą rozpatrywane w trybie przyspieszonym, a wybrane projekty finansowane w całości.
  • Projekty średniej wielkości: ten sposób finansowania jest skierowany do organizacji spełniających kryteria kwalifikowalności i wnioskujących o dofinansowanie w wysokości nieprzekraczającej 300 tysięcy euro. Przyjmowane są wnioski dotyczące finansowania nie więcej niż 70% całkowitych kosztów realizacji projektu. Co ważne, wszystkie wnioski w tej kategorii muszą zawierać jasne informacje na temat monetyzacji.
  • Duże projekty: kategoria skierowana do organizacji spełniających kryteria kwalifikowalności i wnioskujących o środki w wysokości przekraczającej 300 tysięcy euro. Przyjmowane są wnioski dotyczące finansowania nie więcej niż 70% całkowitych kosztów realizacji projektu. Wysokość finansowania jest jednak ograniczona do kwoty 1 mln euro. Wszystkie wnioski w tej kategorii muszą także zawierać jasne informacje na temat monetyzacji.


Odstępstwa od limitu 1 mln euro są możliwe w przypadku znaczących projektów bazujących na pogłębionej współpracy (np. projektów międzynarodowych, projektów o zasięgu sektorowym, projektów realizowanych wspólnie przez kilka organizacji) lub mających znaczący korzystny wpływ na szeroko rozumiany ekosystem medialny.



Jak złożyć wniosek
Żeby przeczytać więcej o szczegółach (w tym o kryteriach kwalifikowalności), zapoznać się z działem FAQ, zasadami i warunkami finansowania oraz formularzami zgłoszeniowymi, wejdźcie na nową stronę Digital News Initiative. Zgłoszenia muszą być składane w języku angielskim, a termin upływa 12 października 2017. Zorganizujemy także konferencję Hangout na żywo z zespołem funduszu DNI we wtorek 26 września o godzinie 15.00, w czasie którego podzielimy się wnioskami z pierwszych trzech tur finansowania i wyjaśnimy, co zmieniło się w obecnej rundzie. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej lub macie jakiekolwiek pytania, przekażcie je bezpośrednio tutaj.



Listę podmiotów, które otrzymają finansowanie w ramach czwartej tury DNI, ogłosimy do końca bieżącego roku. Z niecierpliwością czekamy na wasze zgłoszenia!




Na początek roku szkolnego mamy dla Was dobrą informację — od dzisiaj możecie korzystać w Polsce z biblioteki rodzinnej Google Play. Co to takiego?

To prosty sposób, żeby nawet 5 członków rodziny mogło dzielić się zakupami ze sklepu Google Play. Teraz, jeśli ktoś z Waszej rodziny kupił aplikację czy grę w Google Play, może się nią bardzo łatwo podzielić z innymi (korzystającymi z różnych urządzeń na Androidzie) bez żadnych dodatkowych opłat. Więcej informacji znajdziecie tutaj: g.co/familylibrary


Od dzisiaj możecie również rozpocząć subskrypcję rodzinną Muzyki Google Play — w ten sposób pięciu członków Waszej rodziny może słuchać milionów utworów w ramach jednego abonamentu. Tutaj znajdziecie potrzebne informacje na ten temat.

Ildiko Fekete jest Węgierką, ma dwoje dzieci i żeby poświęcić się ich wychowaniu, przerwała pracę jako nauczycielka literatury i razem z rodziną przeniosła się do małego miasteczka. W tym roku zgłosiła się po stypendium i ukończyła kurs programowania dla Androida w Udacity. Dzięki temu stworzyła swoją aplikację mierzącą ślad ekologiczny, Greenfeet, i ma zamiar nadal pracować jako deweloper-wolny strzelec.





Dziś w Krakowie podczas Google Developer Days Europe  naszego największego europejskiego wydarzenia dla deweloperów  osoby, które podobnie jak Ildiko skorzystały ze stypendium Android, będą uczyć się o najnowszych technologiach w branży i doskonalić swoje umiejętności wspólnie z dwoma tysiącami innych programistów z całej Europy.

Wszystko to brzmi optymistycznie, jednak istnieje dysonans między kompetencjami cyfrowymi Europejczyków, a zapotrzebowaniem na takie umiejętności. Unia Europejska przewiduje, że w 2020 r. nieobsadzonych pozostanie pół miliona stanowisk w branży technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

W ubiegłym roku razem z Bertelsmannem i Udacity sfinansowaliśmy 10 tys. szkoleń dla deweloperów Androida, by pomóc osobom takim jak Ildiko w osiąganiu swoich celów. Nie spodziewaliśmy się, że nasze kursy będą cieszyć się tak ogromną popularnością. Dlatego dziś mamy przyjemność ogłosić, że wspólnie z tymi samymi partnerami zorganizujemy bezpłatne szkolenia dla kolejnych 75 tys. osób.

Od dziś otwieramy nabór na pierwsze 60 tys. kursów, skierowanych zarówno do osób początkujących, jak i tych, które mają już doświadczenie w programowaniu. Szkolenia obejmują zajęcia z tworzenia aplikacji webowych i na Androida. O szczegółach przeczytacie na stronie https://www.udacity.com/google-scholarships  tam też możecie zgłosić się do programu.

Pod koniec 2017 r. Bertelsmann otworzy dodatkową rekrutację na 15 tys. szkoleń z data science  i dla początkujących, i zaawansowanych. W najbliższych tygodniach podzielimy się z Wami szczegółami.

Mamy głęboką nadzieję, że dzięki tej inicjatywie nasi kursanci zdobędą umiejętności, które pozwolą im rozpocząć pracę w IT albo rozwijać swoją dotychczasową karierę zawodową !





  • być startupem technologicznym
  • celować w swoje lokalne rynki
  • mieć udowodnione sukcesy produktowe na rynku (poza etapem koncepcyjnym)
  • pochodzić z kraju uwzględnionego w tegorocznym programie (np. z Polski).
Polska i cała Europa Środkowo-Wschodnia to region o ogromnym potencjale, w którym w parze idą przedsiębiorczość i duża wiedza informatyczna. Chcemy pomagać rosnąć i rozwijać się innowacyjnym firmom, które mają świetne pomysły na to, jak łączyć biznes i technologię, i już dziś odnoszą sukcesy. Dlatego w marcu ubiegłego roku ogłosiliśmy nabór do specjalnych programów wsparcia dla startupów. Ich pierwsza edycja już za nami. W ramach Launchpad Accelerator - skierowanego do szybko rosnących firm z potwierdzoną historią sukcesów rynkowych - wybrane startupy odbyły szkolenie w Dolinie Krzemowej. W czasie dwóch intensywnych tygodni mieliśmy okazję pracować z niezwykle utalentowanymi deweloperami z całego świata, których rozwiązania odpowiadają na ważne globalne wyzwania. Był wśród nich także polski startup DrOmnibus, opracowujący gry multimedialne, które pomagają dzieciom z zaburzeniami zachowania i rozwoju.


Szkolenie w ramach pierwszej edycji Launchpad Accelerator - druga od lewej Bogumiła Matuszewska, drugi od prawej Michał Ryś z drOmnibus

Teraz otwieramy nabór do drugiej edycji programu Launchpad Accelerator. Zgłoszenia będziemy przyjmować do 2 października 2017 r. do godz. 19.00 polskiego czasu. Wybranych deweloperów zaprosimy następnie do Google Developers Launchpad Space w San Francisco na darmowe intensywne szkolenie z najlepszymi specjalistami.



Jakie są korzyści?
Szkolenie w siedzibie Launchpad w San Francisco obejmuje intensywne sesje mentoringowe prowadzone przez ponad 20 zespołów Google oraz spotkania z mentorami-ekspertami z czołowych firm technologicznych i funduszy venture capital w Dolinie Krzemowej. Uczestnicy otrzymują finansowe wsparcie (equity free), darmowy dostęp do płatnych usług Google oraz konsultacje eksperckie. Współpraca nie zakończy się na szkoleniu w Kalifornii - przez kolejne sześć miesięcy będziemy wspierać uczestników programu na miejscu, w państwach, w których działają na co dzień. Posłuchajcie, co o Launchpad Accelerator mówią uczestnicy tegorocznej edycji:



Kogo szukamy?
Każdy startup, który zgłasza się do programu Launchpad Accelerator, rozpatrujemy całościowo i z dużą uwagą. Poniżej znajdziecie ogólne zasady, którymi się kierujemy - mamy nadzieję, że pomogą Wam zrozumieć, czego szukamy w kandydatach do programu.

Każda zgłaszająca się firma musi:
  • być startupem technologicznym
  • celować w swoje lokalne rynki
  • mieć udowodnione sukcesy produktowe na rynku (poza etapem koncepcyjnym)
  • pochodzić z kraju uwzględnionego w tegorocznym programie (np. z Polski).

Oprócz tego interesuje nas też, jakim startupem jesteście. Zwracamy uwagę na kilka kwestii:
  • Jaki problem staracie się rozwiązać? Jaką wartość oferujecie użytkownikom? Jak odpowiadacie na realne wyzwania w swoim rodzinnym mieście, państwie czy regionie?
  • Czy wasz zespół menedżerski ma nastawienie liderskie i chce wywrzeć wpływ na rzeczywistość?
  • Czy będziecie dzielić się wiedzą zdobytą w Dolinie Krzemowej z innymi startupami w swoim lokalnym ekosystemie?

Nie możemy się doczekać Waszych zgłoszeń i tego, co przyniesie wspólna praca nad rozwojem Waszej firmy. Do zobaczenia w Dolinie Krzemowej!