Nikolaj Coster-Waldau dokumentuje zmieniający się krajobraz Grenlandii
7 lutego 2017
W związku z globalnym ociepleniem, każdego roku na całej naszej planecie notowane są rekordowo wysokie temperatury. Grenlandia, którą uważam za drugi dom mojej rodziny, zmienia się szybciej niż jakiekolwiek inne miejsce na ziemi. Tutaj, efekty zmiany klimatu są łatwe do zauważenia: pokrywa lodowa na morzu topi się a lodowce kruszą, miejsca kiedyś pokryte lodem to teraz goła ziemia.
W zeszłym roku, ekipa Map Google przyjechała z wizytą i wspólnie podjęliśmy się wyzwania stworzenia kolekcji zdjęć Street View Grenlandii. Statystyki, naukowe raporty i wykresy mogą oszałamiać, jednak mam nadzieję, że zobaczenie tych zdjęć pomoże Wam zrozumieć drastyczne zmiany zachodzące na Grenlandii. Może nawet zainspiruje Was do zakochania się w tym miejscu, tak jak mi się to przydarzyło. Jeżeli nie zaczniemy działać przeciwko zmianom klimatu, kiedy następnym razem Trekker pojawi się na Grenlandii, krajobraz może być już nierozpoznawalny względem tego, który widzicie dzisiaj.
Naszym pierwszym przystankiem było miasteczko Igaliku. Ze swoimi 27 mieszkańcami, Igaliku jest jedną z najbardziej idyllicznych grenlandzkich wiosek - znajdziecie tam kolorowo pomalowane domy i wzgórza pełne owiec. Podobnie, jak klimat, zmianom uległa także gospodarka. Pojawiły się możliwości wydobycia cennych metali, które były uprzednio nieosiągalne, a zmieniające się wzory zamarzania i topnienia lodowców dramatycznie zakłóciły style życia oparte na rybołóstwie i łowiectwie spajające społeczność lokalną od stuleci.
Grenlandia jest także znana z gorących źródeł. Geotermalne źródła na odległej wyspie Uunartoq są jednym z moich ulubionych miejsc, również dzięki widokom lodowców i górskich szczytów pokrytych śniegiem.
Nasz ostatni przystanek to majestatyczny Fiord Qoorog pokryty lodem. To właśnie tam, druga co do wielkości na świecie pokrywa lodowa znajduje swój koniec w morzu. Niestety topi się ona coraz szybciej - 300 miliardów ton lodu wpada do oceanu każdego roku. Topnienie zaburza ważny przybrzeżny ekosystem, zasoby lokalnej żywności i wody oraz jest główną przyczyną podwyższającego się poziomu mórz.
Naszym obowiązkiem jest dbanie o ochronę pięknej planety, na której żyjemy - ja zaczynam od siebie i od własnego domu. Pamiętajcie że każde miejsce, jak i każdy z Was jest narażony na efekty globalnego ocieplenia. Zacznijmy więc działać wspólnie - tutaj znajdziecie więcej informacji na temat globalnych wysiłków na rzecz walki ze zmianami klimatu i sposobów, jak możecie pomóc.