Z dumą prezentujemy Wam wynik naszej pracy w ostatnich miesiącach: największą w historii wirtualną wystawę poświęcona stylowi, pozwalającą prześledzić trzy tysiące lat światowej mody. Wykorzystujący najnowsze technologie projekt Google Arts & Culture „We wear culture” powstał dzięki współpracy z ponad 180 instytucjami kultury z Nowego Jorku, Paryża, Londynu, Tokio, São Paulo i innych miast świata. W gronie tym znalazło się także warszawskie Muzeum Narodowe, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Historii Katowic i Państwowe Muzeum Etnograficzne.





Projekt udowadnia, że moda to fundamentalna część kultury, a ubrania mogą kształtować rzeczywistość — mała czarna od Chanel na zawsze zmieniła to, jak postrzegamy elegancję, a projekty Vivienne Westwood po mistrzowsku oddają ducha londyńskiego punka. Dowodzi, że że moda jest formą sztuki: wystarczy spojrzeć na eksponaty w muzeum Cristóbala Balenciagi czy misternie wykonane szpilki od Manolo Blahnika. Wreszcie pozwala dostrzec wirtuozerię rzemieślników zajmujących się tworzeniem ubrań (czy chodzi o belgijskie koronki, wzorzyste afrykańskie tkaniny czy torebki i pantofelki prosto z warszawskiego Muzeum Narodowego). Jeśli jesteście miłośnikami historii, możecie poznać szczegóły tego, jak ubierała się francuska arystokracja w XVIII w. Jeśli interesują was nowe technologie, sprawdźcie, jak zmieniały się elektroniczne gadżety, które nosimy w roli dodatków. A dla fanów popu przygotowaliśmy przegląd scenicznych kreacji Beyoncé, Lady Gagi i Rihanny. Dzięki wystawie możecie lepiej poznać także inne ikony stylu, trendsetterów i wielkich projektantów, takich jak Alexander McQueen, Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, Christian Dior, Helmut Newton, Irving Penn, Yves Saint Laurent, Gianni Versace, Oscar de la Renta, Pierre Balmain, Miyake Issey i wielu innych.



Nad wystawą pracowali wspólnie projektanci, kuratorzy i eksperci, a także muzea, uczelnie i organizacje pozarządowe z całego świata. Kolekcje udokumentowaliśmy przy pomocy nowoczesnych technologii Google, w tym filmów 360° czy funkcji Street View. Detalom strojów możecie przyjrzeć się na zdjęciach wykonanych w gigapikselowej rozdzielczości. Na potrzeby wystawy nakręciliśmy też cztery filmy w wirtualnej rzeczywistości. Opowiadają o ubraniach-symbolach takich jak mała czarna (1925), legendarny gorset od Vivienne Westwood (1990), czerwone szpilki Marilyn Monroe (1959-60), które na trwałe zapisały się w historii mody jako symbol kobiecego seksapilu, czy słynny sweter i spódnica od Comme des Garçons (1983), zestaw zainspirowany tradycyjnym kimonem, który w doskonały sposób łączy prostotę, tradycję i nowoczesność; echa tego projektu Rei Kawakubo wciąż widzimy w dzisiejszej ulicznej modzie. Wszystkie filmy w VR możecie obejrzeć na YouTube albo przy użyciu gogli wirtualnej rzeczywistości. Także poszczególne instytucje kultury przygotowały specjalne wideo na potrzeby wystawy — zachęcamy choćby do obejrzenia animacji Pracowni Konserwacji Tkanin Muzeum Narodowego.

Dzięki udziałowi polskich instytucji w projekcie cały świat może też obejrzeć zabytkowe, misternie haftowane ubrania i dodatki z warszawskiego Muzeum Narodowego (takie jak suknia poniżej) czy lepiej poznać polskie wzornictwo z lat 1950-1989 dzięki galerii tkanin w barwne printy i kwiaty udostępnionej przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Dzięki Państwowemu Muzeum Etnograficznemu możecie z bliska przyjrzeć się polskim strojom ludowym, dowiedzieć się więcej o tym, jak powstają, i przejrzeć przedstawiające je archiwalne pocztówki i fotografie. Wystawę poświęconą tradycyjnym śląskim strojom przygotowało z kolei Muzeum Historii Katowic.



Wystawa „We wear culture” jest dostępna online na stronie g.co/wewearculture oraz na urządzeniach mobilnych w aplikacji Google Arts & Culture w wersji na iOS i Android. Zapraszamy do wspólnego odkrywania fascynującego świata mody!