Kopuła Modułu Obserwacyjnego


Moduł Laboratoryjny USA



Węzeł 1 (Jedność) - Peggy Whitson i jej koledzy jedzą przy kuchennym stole - odpowiednim dla 6 astronautów
Od dzisiaj możecie oglądać wnętrza Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dzięki Street View na Mapach Google. Thomas Pesquet, astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, spędził pół roku w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK) jako inżynier lotów. Wrócił na Ziemię w czerwcu 2017 roku, a w poniższym poście opowie Wam o tym, jak się żyje i pracuje w MSK, a także, jak robił zdjęcia Street View w stanie nieważkości.

W ciągu sześciu miesięcy, które spędziłem w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, trudno było mi znaleźć słowa albo zrobić fotografie, które mogłyby trafnie przekazać uczucie przebywania w kosmosie. Pracując z Google podczas mojej ostatniej misji, robiłem zdjęcia Street View, żeby pokazać jak od wewnątrz wygląda Międzynarodowa Stacja Kosmiczna oraz jak to jest patrzeć na Ziemię z kosmosu.

Kopuła Modułu Obserwacyjnego


Już od szesnastu lat astronauci pracują i mieszkają w MSK, strukturze zbudowanej z 15 połączonych ze sobą modułów, która unosi się 250 mil nad Ziemią. Stanowi bazę wypadową do dalszego eksplorowania kosmosu (chodzi o możliwe przyszłe misje na Księżyc, Marsa i asteroidy) i pozwala dostrzec samą Ziemię z niezwykłej perspektywy. Możemy stamtąd zbierać dane o ziemskiej atmosferze, oceanach i powierzchni lądów, a także prowadzić badania i eksperymenty, których nie bylibyśmy w stanie wykonać na Ziemi — na przykład monitorujemy, jak ludzkie ciało zachowuje się w warunkach minimalnej grawitacji, rozwiązujemy zagadki układu immunologicznego, badamy cyklony, żeby móc ostrzegać ludzi i władze krajów, kiedy zbliża się burza, albo monitorujemy poziom zaśmiecenia mórz (to, jak szybko rośnie ilość odpadów w oceanach).

Moduł Laboratoryjny USA


Moja misja była pionierska z kilku powodów. Prowadziła ją Peggy Whitson, która w wieku 56 lat została najstarszą kobietą w przestrzeni kosmicznej, i pierwszą kobietą w historii, która dowodziła dwiema ekspedycjami. To także pierwszy raz, kiedy robiono zdjęcia Street View poza planetą Ziemią; również po raz pierwszy do fotografii dodano adnotacje: pomocne, krótkie notki, które pojawiają się w trakcie zwiedzania MSK. Zapewniają dodatkowe informacje oraz ciekawostki o tym gdzie my, astronauci, ćwiczymy, żeby zachować sprawność fizyczną, jak jemy albo gdzie prowadzimy eksperymenty naukowe.

Węzeł 1 (Jedność) - Peggy Whitson i jej koledzy jedzą przy kuchennym stole - odpowiednim dla 6 astronautów


Z uwagi na niektóre ograniczenia związane z życiem i pracą w kosmosie nie było możliwe, aby wykonać zdjęcia Street View wykorzystując standardowe narzędzia Google. Dlatego zespół Street View współpracował z NASA w Johnson Space Center w Houston w Teksasie oraz z Marshall Space Flight Center w Huntsville w Alabamie, by zaprojektować taką metodę zbierania fotografii, która działa w stanie nieważkości, przy użyciu lustrzanek cyfrowych i sprzętu już obecnego na pokładzie MSK. Następnie zrobiłem w kosmosie nieruchome zdjęcia, które zostały wysłane na Ziemię i połączone razem tak, by powstał obraz stacji kosmicznej w 360 stopniach.

Węzeł 2 (Harmonia) - kwatery załogi - Astronautka Sandra Magnus, Inżynier Pokładowy 18. Ekspedycji, pozuje do zdjęcia w jej nowym załogowym przedziale


Przed zebraniem ostatecznego zestawu zdjęć, które dziś możecie oglądać na Street View, musieliśmy zidentyfikować wiele potencjalnych problemów. W MSK sprzęt techniczny znajduje się na całej powierzchni, wszędzie jest mnóstwo kabli, a układ przestrzeni jest bardzo skomplikowany. Moduły wyrastają w każdym możliwym kierunku — na lewo, na prawo, u góry i na dole. Można się natknąć na wiele przeszkód, a my mieliśmy ograniczony czas na robienie zdjęć, więc musieliśmy być pewni, że opracowane przez nas podejście zadziała. No i — drobnostka — w MSK panuje oczywiście stan nieważkości.

Wspólna śluza powietrzna (Misja) - Ten obszar zawiera kombinezony służące do spacerów kosmicznych. Umożliwiają utrzymanie funkcji życiowych i poruszanie się w przestrzeni kosmicznej.


Od dziś sami możecie udać się na wycieczkę po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, miejscu, w którym niewielu z nas miało okazję postawić stopę (a raczej... unosić się). Wszystko to byłoby niemożliwe, gdyby nie praca zespołu na Ziemi, moich kolegów (którzy stali się też współlokatorami) z MSK, oraz państw, które zjednoczyły siły po to, by wysłać nas w kosmos. Gdy patrzyłem na Ziemię z przestrzeni kosmicznej, zacząłem trochę inaczej postrzegać swój własny świat. Mam nadzieję, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na Street View umożliwi Wam to samo.

Kliknijcie tutaj, aby zobaczyć dodatkowe materiały zza kulis.







SGE_Body2


SGE_Body4


Dzięki Ekspedycjom Google nauczycielom wystarczą cardboardy i smartfony, aby zabrać swoich uczniów na wirtualną wycieczkę do tak fascynujących miejsc jak Taj Mahal czy Machu Picchu. Dzisiaj udostępniamy nowy tryb aplikacji Ekspedycje Google, tak aby każdy mógł samemu wybrać się na jedną z ponad 600 wspaniałych wycieczek. Wystarczy, że pobierzecie aplikację (dostępną na Androida a wkrótce także na iOS), umieścicie Wasze smartfony w cardboardach i przygotujecie się na przygodę.



Przez ostatnie dwa lata Ekspedycje Google były narzędziem umożliwiającym wzbogacenie nauki w sali lekcyjnej, pomoc w poznawaniu świata na nowe sposoby, odwiedziny na kampusach uniwersyteckich, uzyskanie wiedzy o różnych ścieżkach kariery i autorytetach do naśladowania czy o wielu ważnych społecznie inicjatywach z całego świata. W tym czasie słyszeliśmy od uczniów, nauczycieli czy nawet naszych przyjaciół, że uwielbiają odkrywać i uczyć się wykorzystując Ekspedycje także poza klasą.

SGE_Body1

Ekspedycje nawigowane samodzielnie pozwolą każdemu wybrać się praktycznie wszędzie. Uczniowie mogą udać się na wycieczkę będąc akurat w domu i podzielić się tym doświadczeniem ze swoimi rodzinami. Nauczyciele mogą także zadać pracę domową w postaci wyprawy, jako uzupełnienia tego o czym opowiadali w klasie. Oczywiście każdy, kto kocha naukę przez zwiedzanie może doświadczyć wszystkich wypraw samodzielnie.

SGE_Body2

To bardzo proste. Wszystko czego potrzebujecie to smartfon, gogle Cardboard i aplikacja Ekspedycje. Jeżeli posiadacie telefon dostosowany do urządzenia Daydream możecie wybrać widok Daydream. Po prostu włączcie aplikację, umieśćcie telefon w cardboardzie i jesteście gotowi. Jako Odkrywcy przechodzicie przez wyprawę samodzielnie i napotykacie punkty warte uwagi z podświetlonymi informacjami na temat wspaniałych zabytków, które właśnie oglądacie. Tryb z Przewodnikiem jest szczególnie przydatny dla nauczycieli, którzy chcą zobaczyć wycieczkę zanim wybiorą się na nią razem z uczniami.

Nauczyciele sygnalizowali nam także, że potrzebują większej liczby narzędzi, aby lepiej tłumaczyć czy podkreślać pewne rzeczy w kontekście różnych wypraw Ekspedycji. Nowe narzędzie „Adnotacje" umożliwia Przewodnikowi rysowanie w danej scenerii przy użyciu palca lub rysika. Każdy z połączonych Odkrywców będzie mógł na bieżąco oglądać pojawiające się adnotacje w danym widoku.

SGE_Body4

Samodzielną wyprawę możecie zacząć od Nowych siedmiu cudów świata lub zanurzyć się w piękną i delikatną Wielką Rafę Koralową. Jakiekolwiek miejsce odwiedzicie, na pewno zobaczycie tam coś niesamowitego.



Mamy ogromną przyjemność ogłosić, że otworzyliśmy rejestrację na europejską edycję naszej pierwszej globalnej serii konferencji Google Developer Days (GDD). To wydarzenie, podczas którego przedstawiamy najnowsze aktualizacje naszych produktów i platform dla deweloperów, żeby pomóc im tworzyć jak najlepsze aplikacje, rozwijać i utrzymywać aktywną bazę użytkowników oraz korzystać z narzędzi, które pozwalają na zwiększenie zysków.

Google Developer Days - Europe (GDD Europe) odbędzie się 5 i 6 września 2017 r. w Krakowie.

W programie konferencji znajdą się wystąpienia i panele techniczne dotyczące szerokiej gamy produktów takich jak Android, Mobile Web, Firebase, Cloud, uczenie maszynowe czy internet rzeczy. Oprócz tego uczestnicy będą mogli wziąć udział w praktycznych szkoleniach i porozmawiać indywidualnie z pracownikami Google i członkami naszej społeczności Google Developers Experts. Cieszymy się, że będziemy mogli spotkać się z deweloperami na żywo — to pomaga nam coraz lepiej rozumieć ich potrzeby i udoskonalać to, co mamy im do zaoferowania.

Jeśli chcielibyście dołączyć do nas w czasie GDD Europe, rejestracja jest już otwarta.

Pomyśleliśmy też o tych, którym nie uda się przyjechać do Krakowa. Wszystkie wykłady będą transmitowane na żywo na kanale Google Developers na YouTube. Nagrania kolejnych sesji będą dostępne także po wydarzeniu. A jeśli chcielibyście oglądać transmisję wspólnie z deweloperami w swojej okolicy, rozważcie dołączenie do wydarzenia GDD Extended albo zorganizowanie go na własną rękę.

Niezależnie od tego, czy chcecie uczestniczyć w GDD osobiście czy na odległość, najnowsze informacje dotyczące konferencji znajdziecie pod hasztagiem #GDDEurope na Twitterze, Facebooku i Google+.

Czekamy na Was w Krakowie!








Jakie kryteria należy spełnić?
  • Wasza organizacja musi być zarejestrowana, jako organizacja non-profit lub szkoła* (szkoły mogą wymagać dodatkowych prawnych zatwierdzeń).
  • Szkolenie musi odbyć się w trakcie lub około Europe Code Week (pomiędzy 7 a 22 października 2017 r.).
W Google chcielibyśmy, aby wszyscy uczniowie zyskali szansę na zaangażowanie się w nauki informatyczne i czerpanie inspiracji z wykorzystania technologii do rozwiązywania problemów dzisiejszego świata. Chcielibyśmy, aby odnaleźli w sobie potencjał do stania się twórcami, a nie tylko konsumentami, technologicznych innowacji jutra. Wiemy, że jest wiele wspaniałych organizacji i nauczycieli, którzy dzielą tę pasję. Stale szukamy sposobów, aby wspierać ich wysiłki i zainteresować dzieciaki kodowaniem - szczególnie te, które mogą nie mieć dostępu do innych możliwości nauki.

image

Z przyjemnością ogłaszamy, że ponownie weźmiemy udział w wydarzeniu Europe Code Week, starając się przybliżyć uczniom magię informatyki. Postanowiliśmy w tym celu przekazać granty do 2,500 EUR organizacjom, które chcą przeprowadzić edukacyjne inicjatywy w trakcie Europe Code Week. Szczególnie zależy nam na tym, aby dzieci i młodzież pomiędzy 5 a 18 rokiem życia - głównie te, które stawiają pierwsze kroki w świecie informatyki - zyskały szansę na zdobycie praktycznych umiejętności i doświadczyły magii tworzenia przy pomocy technologii. Jeżeli myślicie nad takim przedsięwzięciem i szukacie narzędzi edukacyjnych lub inspiracji, polecamy zasoby na stronie CS First www.google.com/cs/.

Program grantów jest skierowany wyłącznie do organizacji non-profit i szkół*. Jeżeli macie ciekawy pomysł na zabawną i innowacyjną inicjatywę, która zainspiruje dzieci do nauki informatyki i chcielibyście zrealizować go podczas Europe Code Week, koniecznie dajcie nam znać!

Zgłoszenia: Prosimy o przesłanie wypełnionego formularza do 14 lipca br.

Zgłoszenia będą rozpatrywane i potwierdzane na bieżąco, ale muszą być dostarczone do 14 lipca 2017 r. Prosimy o zwrócenie uwagi na to, że ze względu na czas przetwarzania, granty mogą trafić do Was już po Europe Code Week, dlatego powinniście być w stanie pokryć koszty samodzielnie, by potem odebrać dofinansowanie.

Jakie kryteria należy spełnić?
  • Wasza organizacja musi być zarejestrowana, jako organizacja non-profit lub szkoła* (szkoły mogą wymagać dodatkowych prawnych zatwierdzeń).
  • Szkolenie musi odbyć się w trakcie lub około Europe Code Week (pomiędzy 7 a 22 października 2017 r.).
  • Inicjatywa musi być skierowana do uczniów, którzy stawiają pierwsze kroki w zakresie informatyki. Powinna także zawierać minimum godzinę aktywności obejmującej praktyczne umiejętności informatyczne.
  • Grant nie może być wykorzystany wyłącznie do nabycia sprzętu.
  • Większe szanse mają projekty kierowane do 100 lub więcej uczniów.
  • Zwycięzcy muszą wyrazić zgodę na udostępnienie danych liczbowych świadczących o efektach inicjatywy.
W zeszłorocznej edycji wydarzenia wsparcie Google zyskało 48 projektów.

image

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt: europe-code-week@google.com. Z niecierpliwością czekamy na wieści o Waszych projektach!