Witajcie w Outer Space View!
20 lipca 2017
Od dzisiaj możecie oglądać wnętrza Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dzięki Street View na Mapach Google. Thomas Pesquet, astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, spędził pół roku w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK) jako inżynier lotów. Wrócił na Ziemię w czerwcu 2017 roku, a w poniższym poście opowie Wam o tym, jak się żyje i pracuje w MSK, a także, jak robił zdjęcia Street View w stanie nieważkości.
W ciągu sześciu miesięcy, które spędziłem w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, trudno było mi znaleźć słowa albo zrobić fotografie, które mogłyby trafnie przekazać uczucie przebywania w kosmosie. Pracując z Google podczas mojej ostatniej misji, robiłem zdjęcia Street View, żeby pokazać jak od wewnątrz wygląda Międzynarodowa Stacja Kosmiczna oraz jak to jest patrzeć na Ziemię z kosmosu.
Kopuła Modułu Obserwacyjnego |
Już od szesnastu lat astronauci pracują i mieszkają w MSK, strukturze zbudowanej z 15 połączonych ze sobą modułów, która unosi się 250 mil nad Ziemią. Stanowi bazę wypadową do dalszego eksplorowania kosmosu (chodzi o możliwe przyszłe misje na Księżyc, Marsa i asteroidy) i pozwala dostrzec samą Ziemię z niezwykłej perspektywy. Możemy stamtąd zbierać dane o ziemskiej atmosferze, oceanach i powierzchni lądów, a także prowadzić badania i eksperymenty, których nie bylibyśmy w stanie wykonać na Ziemi — na przykład monitorujemy, jak ludzkie ciało zachowuje się w warunkach minimalnej grawitacji, rozwiązujemy zagadki układu immunologicznego, badamy cyklony, żeby móc ostrzegać ludzi i władze krajów, kiedy zbliża się burza, albo monitorujemy poziom zaśmiecenia mórz (to, jak szybko rośnie ilość odpadów w oceanach).
Moduł Laboratoryjny USA |
Moja misja była pionierska z kilku powodów. Prowadziła ją Peggy Whitson, która w wieku 56 lat została najstarszą kobietą w przestrzeni kosmicznej, i pierwszą kobietą w historii, która dowodziła dwiema ekspedycjami. To także pierwszy raz, kiedy robiono zdjęcia Street View poza planetą Ziemią; również po raz pierwszy do fotografii dodano adnotacje: pomocne, krótkie notki, które pojawiają się w trakcie zwiedzania MSK. Zapewniają dodatkowe informacje oraz ciekawostki o tym gdzie my, astronauci, ćwiczymy, żeby zachować sprawność fizyczną, jak jemy albo gdzie prowadzimy eksperymenty naukowe.
Węzeł 1 (Jedność) - Peggy Whitson i jej koledzy jedzą przy kuchennym stole - odpowiednim dla 6 astronautów |
Z uwagi na niektóre ograniczenia związane z życiem i pracą w kosmosie nie było możliwe, aby wykonać zdjęcia Street View wykorzystując standardowe narzędzia Google. Dlatego zespół Street View współpracował z NASA w Johnson Space Center w Houston w Teksasie oraz z Marshall Space Flight Center w Huntsville w Alabamie, by zaprojektować taką metodę zbierania fotografii, która działa w stanie nieważkości, przy użyciu lustrzanek cyfrowych i sprzętu już obecnego na pokładzie MSK. Następnie zrobiłem w kosmosie nieruchome zdjęcia, które zostały wysłane na Ziemię i połączone razem tak, by powstał obraz stacji kosmicznej w 360 stopniach.
Węzeł 2 (Harmonia) - kwatery załogi - Astronautka Sandra Magnus, Inżynier Pokładowy 18. Ekspedycji, pozuje do zdjęcia w jej nowym załogowym przedziale |
Przed zebraniem ostatecznego zestawu zdjęć, które dziś możecie oglądać na Street View, musieliśmy zidentyfikować wiele potencjalnych problemów. W MSK sprzęt techniczny znajduje się na całej powierzchni, wszędzie jest mnóstwo kabli, a układ przestrzeni jest bardzo skomplikowany. Moduły wyrastają w każdym możliwym kierunku — na lewo, na prawo, u góry i na dole. Można się natknąć na wiele przeszkód, a my mieliśmy ograniczony czas na robienie zdjęć, więc musieliśmy być pewni, że opracowane przez nas podejście zadziała. No i — drobnostka — w MSK panuje oczywiście stan nieważkości.
Wspólna śluza powietrzna (Misja) - Ten obszar zawiera kombinezony służące do spacerów kosmicznych. Umożliwiają utrzymanie funkcji życiowych i poruszanie się w przestrzeni kosmicznej. |
Od dziś sami możecie udać się na wycieczkę po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, miejscu, w którym niewielu z nas miało okazję postawić stopę (a raczej... unosić się). Wszystko to byłoby niemożliwe, gdyby nie praca zespołu na Ziemi, moich kolegów (którzy stali się też współlokatorami) z MSK, oraz państw, które zjednoczyły siły po to, by wysłać nas w kosmos. Gdy patrzyłem na Ziemię z przestrzeni kosmicznej, zacząłem trochę inaczej postrzegać swój własny świat. Mam nadzieję, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na Street View umożliwi Wam to samo.
Kliknijcie tutaj, aby zobaczyć dodatkowe materiały zza kulis.