Zagrożone cuda świata — zobaczcie, jak technologia pomaga ratować je przed zniknięciem
17 kwietnia 2018
Kiedy w 2001 r. Ben Kacyra oglądał w telewizji, jak talibowie niszczą liczące półtora tysiąca lat buddyjskie posągi w mieście Bamian w Afganistanie, poczuł, że musi coś z tym zrobić. Tak się składa, że jest on jednym z twórców pierwszego na świecie trójwymiarowego laserowego systemu skanującego — i zdał sobie sprawę, że właśnie tę technologię można wykorzystać, żeby uwiecznić elementy dziedzictwa kulturowego zagrożone uszkodzeniem w związku z klęskami żywiołowymi, wojną, turystyką lub urbanizacją. W ten sposób mogłyby zostać zachowane dla przyszłych pokoleń.
Ben Kacyra założył CyArk, organizację non-profit, która stworzyła największe i najbardziej szczegółowe cyfrowe archiwum 3D zagrożonych cudów świata. To trwały zapis dziedzictwa kulturowego, które w przyszłości może zniknąć. Teraz Google Arts & Culture połączyło siły z CyArk, by umożliwić wszystkim wirtualne odwiedziny zagrożonych cudów kultury i podzielić się z całym światem ich historiami.
Świątynia Ananda Ok Kyaung w Baganie (Birma) jest na stałe zamknięta dla zwiedzających w związku z uszkodzeniami powstałymi po trzęsieniu ziemi w 2016 r. Teraz możecie wejść do środka i obejrzeć jej słynne malowidła naścienne. |
Dzięki nowoczesnej technologii możemy uchwycić skarby kultury z zachowaniem większej niż kiedykolwiek liczby detali. Mowa tu także o kolorze czy fakturze powierzchni, która zostaje uchwycona przez skanery laserowe w 3D co do milimetra. Tak szczegółowe skany mogą też zostać wykorzystane do zidentyfikowania uszkodzonych obszarów i pomocy w restaurowaniu zeskanowanych obiektów.
Eim Ya Kyaung w Bagan (Birma). Świątynia zbudowana w 1242, która ucierpiała w wyniku trzęsienia ziemi. |
Na obrazie powyżej widać budowlę w mieście Bagan w Birmie, gdzie trzęsienie ziemi z 2016 r. uszkodziło wiele słynnych świątyń. Ale jeszcze przed nastąpieniem trzęsienia zespół CyArk zeskanował i sfotografował to miejsce — od zewnątrz i od wewnątrz, z poziomu ziemi i z góry. Przy pomocy zebranych danych odtworzyliśmy najważniejsze skarby kultury z Baganu w trzech wymiarach. Dzięki temu teraz możecie udać się do tego niezwykłego miejsca, a nawet wejść do środka świątyń przy pomocy komputera, smartfona lub urządzenia VR takiego jak Daydream.
Częścią naszej nowej wystawy online są historie ponad 25 legendarnych lokalizacji w 18 państwach świata — w tym pałacu Al-Azem w rozdartym wojną Damaszku w Syrii czy starożytnej metropolii Majów, Chichén Itzá w Meksyku. W przypadku wielu miejsc stworzyliśmy także złożone modele 3D, dzięki którym możecie obejrzeć budynek pod każdym kątem przy pomocy widoku 3D w Google Arts & Culture.
Wśród najciekawszych obiektów, o których możecie dowiedzieć się więcej, znajdują się takie jak:
- Historyczne miasto Ayutthaya w Tajlandii
- El Castillo, świątynia Kukulkan w Chichén Itzá w Meksyku
- Pozostałości klifów w Mesa Verde w USA
- Pałac Al-Azem w Syrii
El Castillo, świątynia Kukulkan w Chichén Itzá w Meksyku — chmura punktów 3D |
W ciągu ubiegłych siedmiu lat połączyliśmy siły z ponad 1500 muzeami w ponad 70 krajach świata, by przenieść ich kolekcje do internetu i sprawić, byście mieli kulturę całego świata na wyciągnięcie ręki. Projekt realizowany wspólnie z CyArk jest przełomowy dla Google Arts & Culture. To pierwszy raz, kiedy umieszczamy na swojej platformie obiekty dziedzictwa kulturowego w trzech wymiarach.
Aby pomóc w pracy restauratorom, badaczom, edukatorom i całej społeczności ludzi, którzy pracują nad zachowaniem naszego dziedzictwa, otwieramy także dostęp do danych źródłowych zebranych przez CyArk na całym świecie. Teraz każdy może złożyć wniosek o ściągnięcie tych danych przy pomocy platformy Google Cloud, a następnie wykorzystać je na korzyść sfotografowanych skarbów kultury.
Ale odkrywanie fascynujących szczegółów naszej nowej kolekcji nie jest zarezerwowane dla archeologów! Zobaczcie projekt Open Heritage od Google Arts & Culture w przeglądarce albo w bezpłatnej aplikacji dostępnej do pobrania na Androida lub iOS.