Niewiele rzeczy jest ważniejszych dla społeczeństwa niż wolne, rozwijające się media. W miarę, jak cyfrowy świat się zmienia, przed dziennikarzami i wydawcami pojawiają się nowe możliwości, ale także — nowe wyzwania. W rozwiązaniu niektórych spośród takich wyzwań pomaga jednak zapewnienie im środków finansowych i możliwości elastycznego eksperymentowania z innowacyjnymi projektami newsowymi.

Od niemal trzech lat Fundusz Digital News Initiative — część Google News Initiative — wspiera wydawców w ich pracy. Zobowiązaliśmy się przeznaczyć w sumie 150 mln euro na wsparcie dla stworzenia i rozwoju innowacyjnych projektów w europejskim ekosystemie newsowym. Do tej pory rozdysponowaliśmy już 94 mln euro z tej kwoty, a zbliża się kolejna tura finansowania.

Dziś z dumą ogłaszamy Raport Funduszu DNI 2018, w którym można znaleźć opisy realizacji i efektów dotychczas sfinansowanych projektów. Od początku działania Funduszu otrzymaliśmy ponad 4800 zgłoszeń i wsparliśmy 461 projektów z 29 państw łączną kwotą 94 mln euro.

Wiemy, że dobre projekty wymagają czasu. Dziś możemy już obserwować jak projekty, które przedstawiono nam w fazie wstępnych pomysłów, rozwinęły się i znalazły zastosowanie w europejskich newsroomach. W naszym raporcie znajdziecie przykłady rozwiązań, które z sukcesem wychodzą naprzeciw czterem kluczowym wyzwaniom, przed którymi stoi branża dziennikarska:

  • Walka z fałszywymi informacjami: Projekty, które chronią dziennikarstwo wysokiej jakości przez korzystanie z fact checkingu i innych technologii pozwalających walczyć z dezinformacją.
  • Lokalne historie: Projekty, które wzmacniają głos lokalnych i małych wydawców w przestrzeni cyfrowej.
  • Wzrost przychodów cyfrowych: Projekty, które mają pomóc wydawcom w dostępie do nowych lub lepszych rozwiązań, dzięki którym tworzone przez nich treści przekładają się na przychody.
  • Wdrażanie nowych technologii: Projekty, które korzystają z technologii cyfrowych, żeby zautomatyzować proces pracy lub treści, a w konsekwencji wspierać oryginalne dziennikarstwo lub poprawiać odbiór tekstów przez czytelników.


Z powyższymi problemami mierzy się cały europejski ekosystem newsowy i stanowią one jedne z najbardziej wiodących tematów wśród aplikacji do Funduszu. Wśród projektów, które bezpośrednio odnoszą się do tych kwestii, można wymienić np. Full Fact, niezależną organizację pozarządową, która używa zautomatyzowanego narzędzia do fact-checkingu, by zweryfikować ponad 25 000 informacji medialnych tygodniowo; La Voz de Galicia ze swoim oprogramowaniem Hyperlocal Listener i Community Manager, które pomaga dziennikarzom odpowiadać na potrzeby lokalnych użytkowników; Steady, które umożliwia wydawcom cyfrowym monetyzację indywidualnych materiałów poprzez przychody z subskrypcji; czy Frames, które wspiera dziennikarstwo oparte na danych, upraszczając i popularyzując korzystanie z niego.

W tym roku wiele projektów jest opartych na coraz ściślejszej współpracy. Wydawcy pracują ponad podziałami organizacyjnymi i ponad granicami: łączą zasoby i dzielą się wiedzą, by tworzyć skrojone na ich potrzeby rozwiązania, lub wykorzystując oprogramowanie open source.

Od startupów do wielkich newsroomów, w mediach lokalnych i ogólnokrajowych, projekty finansowane przez DNI korzystają z możliwości jakie daje technologia we wspieraniu dziennikarstwa, zmieniając i wymyślając na nowo wszystkie jego elementy — od prenumerat i fact-checkingu po spersonalizowane treści i kontakt z czytelnikami.


https://lh4.googleusercontent.com/QzSGXOvBXQjfF0ultGORbMEXGNRRlZQIwt6zmuDrSj5FZ4lKHxZewZVRRxAjnniqikT7WNsoMbPt6k-SIjavyWPU33rH-Wi2HXcCaxeRQogELC4o3BI9nCN0J4I4-A1UEmIvmk-H