Ponad 28 lat temu dwóch złodziei przebranych za funkcjonariuszy policji wdarło się do Isabella Stewart Gardner Museum w Bostonie i ukradło wiele drogocennych dzieł, w tym też malowidło Jana Vermeera, które było jednym z zaledwie 36 wszystkich obrazów przypisywanych twórcy. "Koncert", którego szacowana wartość to ponad 200 milionów dolarów, wciąż pozostaje jedną z najdroższych pozycji na liście skradzionych dzieł FBI. Pozostałe arcydzieła holenderskiego mistrza rozproszone są w aż 17 kolekcjach, w siedmiu krajach na całym świecie, a ponieważ niektóre z tych prac są już zbyt delikatne na transport, zobaczenie wszystkich prac Vermeera w jednym miejscu nie było dotąd możliwe.

Teraz jednak, dzięki bliskiej współpracy ze słynnym muzeum Mauritshuis w Holandii oraz dzięki innym strzegącym dziedzictwa Vermeera instytucjom kulturalnym, po raz pierwszy można doświadczyć wszystkich znanych dzieł holenderskiego malarza, poprzez zupełnie nową funkcję aplikacji Google Arts & Culture. Dzięki wykorzystującej rozszerzoną rzeczywistość "Galerii kieszonkowej", wystarczy tylko wyciągnąć telefon, aby móc wejść na specjalnie przygotowaną przez specjalistów z holenderskiego muzeum wirtualną wystawę i podziwiać wszystkie 36 prac Jana Vermeera - w tym brakujące arcydzieło, a także prawdziwą gwiazdę wśród obrazów - "Dziewczynę z perłą". Każde z dzieł dostępne jest w oryginalnym rozmiarze i w idealnym oświetleniu, dzięki czemu żaden szczegół nie pozostanie dla nas tajemnicą.


Niezwykle pomocna również i w tym przypadku okazała się też Art Camera - nasz zrobotyzowany aparat o ultra wysokiej rozdzielczości, stworzony specjalnie do fotografowania prac plastycznych. Jego obecność w kilku galeriach na całym świecie, zaowocowała fotografiami ośmiu arcydzieł Vermeera w najwyższej rozdzielczości. Odwiedzający wirtualną wystawę mogą również zagłębić się w "malarskie trasy" każdego z 36 dzieł Vermeera i czerpać radość z odkrywania nowych ciekawych faktów na temat takich dzieł sztuki, jak np. “Dziewczyna z fletem”. Oprócz obrazów można zapoznać się także z komentarzami ekspertów, które rzucają nieco światła na sztukę, dziedzictwo oraz mało znane życie holenderskiego mistrza. Znajdziecie tam m.in. tekst Tracy Chevalier, autorki bestsellerowej “Dziewczyny z perłą”, która próbuje odpowiedzieć na pytanie - co jest tak wyjątkowego w tym obrazie?


Dziś Vermeer jest obecny w światowej popkulturze. Justin Richburg, autor projektów postaci do teledysku dla Childisha Gambino "Feels like Summer", stworzył m.in. oryginalne dzieło: "Icons", które naśladuje Vermeera i osadza go w XXI wieku. Pokazuje też, w jaki sposób tematy jego obrazów stały się ikonami. Prac holenderskiego mistrza można też teraz doświadczać w najrozmaitszy sposób - czy to poprzez interaktywną kolorowankę na Instagramie, czy oryginalną serię z twórcami YouTube.


Aby zobaczyć obrazy Vermeera tam, gdzie obecnie się znajdują , możecie przeglądać zdjęcia Street View z galerii na całym świecie, by wybrać się na spacer po salach należących do Frick Collection (Nowy Jork) czy Rijksmuseum (Amsterdam), odwiedźcie adres: g.co/meetvermeer, możecie też dołączyć do dyskusji za pomocą hashtagu #MeetVermeer i oczywiście pobrać aplikację Google Arts & Culture na system iOS lub Android, aby wypróbować funkcję Pocket Gallery już dziś.



https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEipUG0vdauV1RIwf1Avr2dbxiWHz0aggfKwZ9Fdp52NSDAIxSGrUZDfuVJo4FapU_FEuDbXXCPqS0Dv8LJhHpEbtgWBSCeaeOjgM1BSa5162ndVA8CGPxjwEbR0taAVkAsyjm-iAw/s1600/GIF+3+Pocket+Gallery.gif