https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhq5ZeCCjVOnzxcFl18ySln_62422MZKuULVgVw6wnLwUrHZUi9BG-hoEgbeM-oxE_w-tVGYjCohrjRnbrFx_-cwiPJ4pMZebx4_yxk_OUOQS6k0wpJmX7aFPfZVMn6xEZYP4Y0dA/s1600/54728957_2167792666620823_6023735351112105984_o+%25281%2529.jpg
Jak zmienić lekcje o bezpieczeństwie w sieci w przygodę i zaangażować uczniów do działania? Jak wzmacniać pozytywne zachowania w sieci u najmłodszych? To niektóre z wyzwań, z którymi zmierzą się nauczyciele biorący udział w programie Asy Internetu, który zainaugurowaliśmy w listopadzie zeszłego roku. Teraz, razem z Fundacją Szkoła z Klasą, ruszamy z autorskimi szkoleniami w polskich szkołach. W ramach programu pedagodzy mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanych scenariuszy lekcji i darmowych materiałów edukacyjnych.


Jak o bezpieczeństwie w internecie rozmawiać na lekcjach w szkole?
Według najnowszych badań EU Kids 2018 prawie 65% nastolatków nigdy nie rozmawiało z nauczycielami o tym co robią w sieci, a 55% nigdy nie zwróciło się do rodziców z pytaniem, co zrobić, kiedy w sieci coś je zaniepokoi. Z kolei badania przeprowadzone w Polsce przez Ipsos wykazały, iż zarówno rodzice (81%), jak i nauczyciele (84%) zgadzają się, że przede wszystkim to szkoła oraz kadra pedagogiczna powinny edukować dzieci w zakresie bezpieczeństwa w internecie. Co ważne, 32% pedagogów stwierdziło również, że rozmowa z dzieckiem na ten temat jest trudna i nauczyciele potrzebują w tym zakresie więcej wsparcia, przy czym aż 97% z nich uważa, że bezpieczeństwo w internecie powinno być częścią podstawy programowej.

Z myślą o tych wyzwaniach stworzyliśmy właśnie Asy Internetu. Naszym celem jest wzmacnianie w dzieciach i nastolatkach wartości, które pomogą im uniknąć zagrożeń w sieci oraz wspieranie nauczycieli w tym zakresie. Głównymi wartościami promowanymi w programie są: rozsądek, uważność, siła, życzliwość i odwaga.



Nauczycielu, zgłoś się!

Razem z Fundacją Szkoła z Klasą opracowaliśmy 20 scenariuszy lekcji, które pomogą nauczycielom rozmawiać z uczniami na temat internetu i bezpiecznych zachowań w sieci. Dodatkowo przeprowadzimy szkolenia dla nauczycieli, dzięki którym będą potrafili wykorzystywać m.in. metodę Design Thinking (myślenia projektowego) do angażowania uczniów.

Razem z Fundacją Szkoła z Klasą planujemy dotrzeć do podstawówek w całej Polsce do końca 2020 roku. Oprócz materiałów i aktywności dla nauczycieli przygotowaliśmy również interaktywną grę dla dzieci Interlandia. Poprzez zabawę uczniowie dowiadują się np. jak zadbać o swoją prywatność w sieci i ustrzec się przed cyberzagrożeniami.

Nauczyciele ze szkół, które zgłoszą się do programu będą mogli wziąć udział w szkoleniach oraz otrzymają wsparcie w sieci w formie cyklicznych webinarów. Poza realizacją scenariuszy lekcji będziemy zachęcać również szkoły do przeprowadzenia z uczniami akcji społecznych wokół wartości programu. Specjalnie dla nich w 2020 roku uruchomimy program mikrograntów na promocję najciekawszych działań uczniów i nauczycieli.


Wszystkie materiały i szkolenia dostępne są za darmo na stronie: 


Zachęcamy do zgłaszania się do programu!

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhq5ZeCCjVOnzxcFl18ySln_62422MZKuULVgVw6wnLwUrHZUi9BG-hoEgbeM-oxE_w-tVGYjCohrjRnbrFx_-cwiPJ4pMZebx4_yxk_OUOQS6k0wpJmX7aFPfZVMn6xEZYP4Y0dA/s1600/54728957_2167792666620823_6023735351112105984_o+%25281%2529.jpg









https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhoiydpwQGsMl8Uws9ROYZTb_hI3e_Ok6kbzoh4pemqsfv7plsW1vH34rwwdS58LEoeKjW7XYPMTc4F5hfAavps1m7_iZ7VCqxoHyXrA1JlZ8T1mfgkdZS0OUHyhQS0FVYCqjiusA/s1600/GAC_Hiszpania_fotos1.jpg
Kiedy ostatnim razem próbowałeś smakowitego gazpacho, prawdopodobnie myślałeś o tym, jak to niepozorne hiszpańskie danie stało się tak popularne, że jest niemal obowiązkową pozycją w menu restauracji na całym świecie. Przygotowywane z soczystych pomidorów, octu i czosnku danie, ze względu na swoją prostotę, było niegdyś ulubioną potrawą najbiedniejszych społeczności Andaluzji. Jednak w XVIII wieku jego niezaprzeczalne walory smakowe sprawiły, że ​gazpacho ze skromnych stołów trafiło do najbardziej okazałych sal restauracyjnych, w tym do Pałacu Królewskiego w Madrycie.


Danie smakuje lepiej, gdy znasz jego historię. W tym duchu Google Arts & Culture postanowiło podjąć współpracę z Królewską Akademią Gastronomii w Hiszpanii i zaprezentować wyjątkową kolekcję: „Spain: An Open Kitchen”. Jest to najobszerniejsza jak dotąd wystawa online na temat kuchni hiszpańskiej. Po raz pierwszy również Google Arts & Culture uczyniło tematem swojej wystawy kulturę kulinarną danego kraju.

Możecie teraz cieszyć się przepysznymi opowieściami z różnych zakątków Hiszpanii i poznawać ludzi, którzy ukształtowali kulturowe dziedzictwo, które przekształciło kraj w światową potęgę kulinarną. Są wśród nich m.in. szef kuchni Ferran Adrià, który zamienił bar plażowy elBulli na Costa Brava w najsłynniejszą restaurację na świecie, czy też prawdziwa pionierka w dziedzinie gastronomii - Clara María González de Amezúa, która odcisnęła swoje piętno dzięki utworzeniu Alambique - szkoły gotowania, która odegrała kluczową rolę w ewolucji gotowania w Hiszpanii.


Kolekcja „Spain: an Open Kitchen” zawiera ponad 60 wystaw, w których znalazło się miejsce dla głosów ponad 60 kulinarnych ekspertów i ponad 2000 zdjęć, szkiców oraz filmów - niektórych, takich jak osobiste notatki Ferrana Adrii, opublikowanych po raz pierwszy. Wszystkie te ekscytujące składniki uporządkowaliśmy w trzech głównych kategoriach: „Twarze” - czyli ludzie stojący za wyjątkową kulinarną kulturą Hiszpanii; „Smaki” - czyli tradycyjne smaki i dania regionu, takie jak szynka iberyjska czy słynne tapas; oraz „Fusion” - czyli wszystko to, co dzieje się, gdy jedzenie spotyka się ze sztuką, architekturą i kulturą.



Spragnieni więcej? Dzięki kolekcji „Spain: an Open Kitchen” możecie również usiąść obok Ferrany Adrii, który omawia swoje menu degustacyjne z elBulli, podjąć twórcze kulinarne wyzwanie z twórcami YouTube, delektować się wycieczką 360 stopni po zaprojektowanych przez architekta Normana Fostera piwnicach winnicy Portia lub posłuchać co eksperci sądzą na temat przyszłości gastronomii.

Pobierzcie aplikację Google Arts & Culture na Androida lub iOS, dołączcie do dyskusji na #SpainOpenKitchen i odkryjcie bogactwo wystawy "Spain: an Open Kitchen", aby dowiedzieć się więcej o historii swoich ulubionych hiszpańskich dań.




https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhoiydpwQGsMl8Uws9ROYZTb_hI3e_Ok6kbzoh4pemqsfv7plsW1vH34rwwdS58LEoeKjW7XYPMTc4F5hfAavps1m7_iZ7VCqxoHyXrA1JlZ8T1mfgkdZS0OUHyhQS0FVYCqjiusA/s1600/GAC_Hiszpania_fotos1.jpg










Tworzenie zdrowego i zrównoważonego ekosystemu reklamy internetowej to coś, nad czym pracujemy od prawie 20 lat. Robimy co w naszej mocy, aby skutecznie chronić użytkowników, reklamodawców, wydawców i wszystkich tych, dzięki którym internet jest użytecznym miejscem, przed szkodliwą reklamą. Jest to możliwe dzięki nieustającym staraniom naszych zespołów i rosnącym technologicznym możliwościom jakimi dysponujemy. Każdego roku dzielimy się z Wami najważniejszymi osiągnięciami i efektami wprowadzanych przez nas działań, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa w środowisku reklamy internetowej.


Dziesiątki nowych zasad, by zlikwidować miliardy złych reklam


W 2018 roku stawialiśmy czoła wielu nowym wyzwaniom związanym z wykorzystaniem reklamy do oszustwa. Stworzyliśmy między innymi nowe zasady umożliwiające blokowanie reklam od podmiotów oferujących poręczenia za kaucją, ponieważ dostrzegliśmy, że w tym sektorze często dochodzi do nadużyć wykorzystujących ufność odbiorców. Ze względu na wzrost liczby wątpliwych ofert wprowadziliśmy nowe zasady także dla reklam ośrodków odwykowych. Po konsultacjach z ekspertami, ograniczyliśmy dostęp do tego sektora i oferujemy go tylko certyfikowanym organizacjom. Łącznie w 2018 roku pojawiło się 31 nowych standardów reklamowych, które mają zredukować liczbę możliwych oszustw w obszarach takich jak drugi obieg biletów, kryptowaluty, poręczenia za kaucją czy ośrodki odwykowe.

W minionym roku usunęliśmy 2,3 miliarda reklam w związku z naruszeniem zarówno nowych, jak i istniejących zasad, w tym prawie 207 tysięcy reklam oferujących odsprzedaż biletów, ponad 531 tysięcy ogłoszeń o poręczeniach za kaucją i około 58,8 milionów reklam wyłudzających informacje za pomocą tzw. phishingu - usuwaliśmy więc ponad 6 milionów szkodliwych reklam, każdego dnia.

Chroniąc użytkowników przed szkodliwymi reklamami, staramy się również ułatwić reklamodawcom zapewnienie ich zgodności z polityką Google. Dlatego też w przyszłym miesiącu, uruchomimy nowe narzędzie: menedżer zasad Google Ads, który poprzez wskazywanie typowych błędów, pomoże reklamodawcom tworzyć kreacje zgodne z naszymi standardami. Podobne rozwiązanie wprowadziliśmy wcześniej w przypadku AdSense Policy Center.


Nowe technologie w walce z dostawcami złych reklam

W ubiegłym roku wspólnie podjęliśmy starania, aby nie tylko usuwać złe reklamy, ale też wykluczać reklamodawców, którzy byli za nie odpowiedzialni. Korzystając z udoskonalonej technologii uczenia maszynowego, udało nam się zidentyfikować i zamknąć prawie milion kont reklamowych, które dostarczały treści wątpliwej jakości. To prawie dwukrotnie więcej niż w roku 2017. Działania na poziomie kont wyeliminowały główną przyczynę złych reklam i wpłynęły na zwiększenie ochrony użytkowników.

W 2017 roku wdrożyliśmy również nową technologię, która umożliwia szczegółową analizę zawartości stron i usuwanie reklam z witryn nawet wtedy, gdy tylko niewielka liczba podstron danego serwisu narusza nasze zasady. W 2018 roku wprowadziliśmy 330 nowych kryteriów wykrywania, które pomagają nam lepiej identyfikować szkodliwość na poziomie strony - to prawie trzykrotny wzrost w stosunku do 2017 roku. Stosując kombinację ręcznej moderacji i uczenia maszynowego jesteśmy w stanie skutecznie namierzać tego rodzaju naruszenia na poziomie stron. Dzięki podjętym działaniom usunęliśmy reklamy z blisko 28 milionów stron. Jednocześnie z naszej sieci reklamowej zniknęło prawie 734 tysiące wydawców i twórców aplikacji, a reklamy zostały zablokowane w blisko 1,5 miliona aplikacji.

Rozwiązywanie najważniejszych problemów w ekosystemie reklam cyfrowych

Od raportów dotyczących stron produkujących “fake newsy”, do pytań o to, kto stoi za zakupem reklam politycznych i udowodnionych masowych oszustw politycznych - obawy dotyczące roli reklamy internetowej w społeczeństwie są jak najbardziej uzasadnione. W ubiegłym roku, tuż przed wyborami uzupełniającymi do Kongresu w Stanach Zjednoczonych, wprowadziliśmy nowe regulacje dla reklam wyborczych. Zweryfikowaliśmy wtedy prawie 143 tysiące materiałów i przedstawiliśmy nowy raport na temat przejrzystości reklamy politycznej który zawierał szczegółowe informacje o tym, kto opłacał te ogłoszenia. W 2019 roku planujemy uruchomienie podobnych narzędzi przed wyborami w UE i w Indiach.

W 2018 roku wciąż walczyliśmy z dezinformacją i witrynami o wątpliwej wiarygodności, modyfikując nasze standardy tak, by wspierać legalnych wydawców dostarczających rzetelne treści. W związku z tym usunęliśmy reklamy z około 1,2 miliona stron, ponad 22 tysięcy aplikacji i niemal 15 tysięcy witryn dostępnych w naszej sieci reklamowej. Powodem były naruszenia naszej polityki związane z publikacją treści fałszywych lub nienawistnych. Ogółem - zdjęliśmy reklamy na prawie 74 tysiącach stron z powodu naruszenia naszych reguł dotyczących treści "niebezpiecznych lub obraźliwych" i zlikwidowaliśmy około 190 tysięcy reklam naruszających te same zasady. Standardy te obejmują m.in. zakaz szerzenia nienawiści, a tym samym chronią naszych użytkowników, reklamodawców i wydawców przed stycznością z tego typu treściami na platformach.

Jak zlikwidowaliśmy jedno z największych oszustw reklamowych w historii


W 2018 roku ściśle współpracowaliśmy z zajmującą się bezpieczeństwem cyfrowym firmą White Ops, z FBI, a także innymi, podobnymi organizacjami z branży, aby usunąć jedno z największych i najbardziej złożonych, międzynarodowych oszustw reklamowych, z jakim kiedykolwiek przyszło nam się mierzyć. W ramach operacji "3ve" przestępcy zastosowali taktykę, w której wykorzystali centra danych, zainfekowane złośliwym oprogramowaniem komputery, sfałszowane domeny i spreparowane strony internetowe do generowania zapytań ofertowych w systemach reklamowych. Łącznie przygotowali ponad 10 tysięcy fałszywych domen, które w szczytowym momencie generowały ponad 3 miliardy zapytań dziennie.

Ludzie stojący za “3ve” robili wszystko, by uniknąć naszych narzędzi, nam jednak udało się w skoordynowany sposób usunąć ich cyfrową infrastrukturę. Sprawę przekazaliśmy do FBI i pod koniec ubiegłego roku osiem osób zostało postawionych w stan oskarżenia, za m.in. kradzieże tożsamości i pranie brudnych pieniędzy. Więcej o 3ve i akcjach jakie podjęliśmy, by ich zlikwidować dowiesz się z naszego bloga poświęconego kwestiom bezpieczeństwa oraz raportu stworzonego we współpracy z White Ops.

Wraz z rozwojem nowych trendów online, zapewne wciąż będą pojawiały się nowe metody oszustw, dlatego my też nie będziemy bierni i dalej będziemy pracować nad procedurami zwiększającymi poziom bezpieczeństwa w internecie. W 2019 roku ochrona i tworzenie bezpiecznego ekosystemu reklamowego wciąż jest dla nas najwyższym priorytetem.




Nowa aplikacja "Big Bang" stworzona we współpracy z CERNem, stanowiąca część wystawy “Once Upon a Try”, pozwoli Wam wyruszyć w niesamowitą, podróż przez narodziny i ewolucję wszechświata w rozszerzonej rzeczywistości. Z Tildą Swinton w roli przewodniczki będziecie mogli zostać świadkami powstawania gwiazd i zobaczycie jak kształtowała się Ziemia. Dzięki nowemu narzędziu opartemu o sztuczną inteligencję,
Od narzędzi z epoki kamienia łupanego po ramiona robotów, od silnika parowego po napęd odrzutowy, od papieru po internet i od hieroglifów po emoji - wszystkie te wynalazki rozpalały wyobraźnię i kształtowały społeczeństwo. Przykładowo, teleskop to wynalazek, który pojawił się w głowie duńskiego producenta okularów, Hahsa Lippershey’a, w 1608 roku. To dzięki niemu Galileusz mógł później obserwować niebo. Dziś natomiast 540 km nad Ziemią krąży teleskop Hubble’a, który rejestruje wyraźne obrazy 10 000 galaktyk, nawet tych liczących sobie ponad 13 miliardów lat!

Teraz celebrujemy te odkrycia. Dzięki 110 instytucjom, a także oddanym kuratorom i archiwistom z 23 krajów na świecie, możecie zgłębić tysiące lat cywilizacyjnego postępu w ramach projektu Once Upon a Try. 350 interaktywnych wystaw dostępnych na platformie Google Arts and Culture tworzy największą internetową kolekcję o wynalazkach i odkryciach jaka kiedykolwiek powstała.


Nowa aplikacja "Big Bang" stworzona we współpracy z CERNem, stanowiąca część wystawy “Once Upon a Try”, pozwoli Wam wyruszyć w niesamowitą, podróż przez narodziny i ewolucję wszechświata w rozszerzonej rzeczywistości. Z Tildą Swinton w roli przewodniczki będziecie mogli zostać świadkami powstawania gwiazd i zobaczycie jak kształtowała się Ziemia. Dzięki nowemu narzędziu opartemu o sztuczną inteligencję, NASA's Visual Universe, będziecie mogli również przejrzeć bogate archiwum NASA, zawierające ponad 127 tysięcy zdjęć.



Skorzystajcie ze Street View, aby zwiedzić miejsca wielkich odkryć - od głębokiego podziemia CERNu do wysokiego nieba na pokładzie ISS. Zobaczcie ponad 200 000 eksponatów, dostępnych w wysokiej rozdzielczości, wśród których znajdziecie między innymi pierwszą mapę Ameryki czy Saturna wraz z jego 62 księżycami. Poznajcie też najważniejsze wynalazki - od emoji po współczesne toalety - lub posłuchajcie jak eksperci opowiadają o możliwościach komórek zmieniających kształt. Spotkajcie się z Einsteinem i Skłodowską-Curie, a także z szeregiem mniej znanych, jednak nie mniej zasłużonych postaci, takich jak Chewang Norphel, człowiek, który samodzielnie walczy ze zmianami klimatu przy użyciu sztucznych lodowców czy Mary Anning, wybitna paleontolożka, która odkryła pterodaktyla.

Opowieści, z których składa się ta niezwykła wystawa, bogate są w szczęśliwe zbiegi okoliczności i spektakularne porażki. Kolekcja przybliża także sylwetki ludzi, którzy poświęcili swoje życie i zdrowie dla nauki. Odkrycie promieniowania X przez Roentgena, elektryczna łódź podwodna, która nigdy nie wystartowała autorstwa Isaaca Perala, czy poszukiwania polonu, które w efekcie doprowadziły Marię Skłodowską-Curie do śmierci na skutek zatrucia promieniotwórczego tym pierwiastkiem - to wybrane historie, które poznacie zapoznając się z udostępnionymi przez nas zbiorami.


Mimo wielu niepowodzeń, ludzka działalność nie przestaje być jednak pasjonującą, nigdy niekończącą się podróżą, podczas której w nielicznych tylko momentach, pojawia się to wyczekiwane słowo “eureka” i poczucie, że elementy układanki zaczynają tworzyć spójną całość. Zdobądźcie wszystkie wskazówki, których potrzebujecie, by zostać wynalazcami i dowiedzcie się dlaczego mówienie o porażkach jest tak istotne dla rozwoju ludzkości na przykładzie historii pionierów takich jak jak Ada Lovelace, Mae Jemison czy Chien-Shiung Wu Mamy nadzieję, że ten hołd dla ludzkich odkryć zainspiruje nowe pokolenia twórców do kontynuowania poszukiwań, tego, co leży poza znanym i do podejmowania nowych wyzwań.

Odkryjcie “Once Upon a Try” w Google Arts & Culture lub za pośrednictwem aplikacji na urządzenia z systemem iOS lub Android i dołączcie do dyskusji pod hashtagiem #OnceUponaTry.

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjQK9ij7Nw1vFgvJWzzHhHXXPTCPmRTnlCB3LhSfGDQMrIRVEl5sslm01c14Ock0mxo7jyh-y728hobCDcJkFQKFfMzwjr8CxysQe2LpyPrDx8qBe0YeBR4bvNYSKPVtfw_RYuPQg/s1600/Maria+Curie.PNG