Od narzędzi z epoki kamienia łupanego po ramiona robotów, od silnika parowego po napęd odrzutowy, od papieru po internet i od hieroglifów po emoji - wszystkie te wynalazki rozpalały wyobraźnię i kształtowały społeczeństwo. Przykładowo, teleskop to wynalazek, który pojawił się w głowie duńskiego producenta okularów, Hahsa Lippershey’a, w 1608 roku. To dzięki niemu Galileusz mógł później obserwować niebo. Dziś natomiast 540 km nad Ziemią krąży teleskop Hubble’a, który rejestruje wyraźne obrazy 10 000 galaktyk, nawet tych liczących sobie ponad 13 miliardów lat!

Teraz celebrujemy te odkrycia. Dzięki 110 instytucjom, a także oddanym kuratorom i archiwistom z 23 krajów na świecie, możecie zgłębić tysiące lat cywilizacyjnego postępu w ramach projektu Once Upon a Try. 350 interaktywnych wystaw dostępnych na platformie Google Arts and Culture tworzy największą internetową kolekcję o wynalazkach i odkryciach jaka kiedykolwiek powstała.


Nowa aplikacja "Big Bang" stworzona we współpracy z CERNem, stanowiąca część wystawy “Once Upon a Try”, pozwoli Wam wyruszyć w niesamowitą, podróż przez narodziny i ewolucję wszechświata w rozszerzonej rzeczywistości. Z Tildą Swinton w roli przewodniczki będziecie mogli zostać świadkami powstawania gwiazd i zobaczycie jak kształtowała się Ziemia. Dzięki nowemu narzędziu opartemu o sztuczną inteligencję, NASA's Visual Universe, będziecie mogli również przejrzeć bogate archiwum NASA, zawierające ponad 127 tysięcy zdjęć.



Skorzystajcie ze Street View, aby zwiedzić miejsca wielkich odkryć - od głębokiego podziemia CERNu do wysokiego nieba na pokładzie ISS. Zobaczcie ponad 200 000 eksponatów, dostępnych w wysokiej rozdzielczości, wśród których znajdziecie między innymi pierwszą mapę Ameryki czy Saturna wraz z jego 62 księżycami. Poznajcie też najważniejsze wynalazki - od emoji po współczesne toalety - lub posłuchajcie jak eksperci opowiadają o możliwościach komórek zmieniających kształt. Spotkajcie się z Einsteinem i Skłodowską-Curie, a także z szeregiem mniej znanych, jednak nie mniej zasłużonych postaci, takich jak Chewang Norphel, człowiek, który samodzielnie walczy ze zmianami klimatu przy użyciu sztucznych lodowców czy Mary Anning, wybitna paleontolożka, która odkryła pterodaktyla.

Opowieści, z których składa się ta niezwykła wystawa, bogate są w szczęśliwe zbiegi okoliczności i spektakularne porażki. Kolekcja przybliża także sylwetki ludzi, którzy poświęcili swoje życie i zdrowie dla nauki. Odkrycie promieniowania X przez Roentgena, elektryczna łódź podwodna, która nigdy nie wystartowała autorstwa Isaaca Perala, czy poszukiwania polonu, które w efekcie doprowadziły Marię Skłodowską-Curie do śmierci na skutek zatrucia promieniotwórczego tym pierwiastkiem - to wybrane historie, które poznacie zapoznając się z udostępnionymi przez nas zbiorami.


Mimo wielu niepowodzeń, ludzka działalność nie przestaje być jednak pasjonującą, nigdy niekończącą się podróżą, podczas której w nielicznych tylko momentach, pojawia się to wyczekiwane słowo “eureka” i poczucie, że elementy układanki zaczynają tworzyć spójną całość. Zdobądźcie wszystkie wskazówki, których potrzebujecie, by zostać wynalazcami i dowiedzcie się dlaczego mówienie o porażkach jest tak istotne dla rozwoju ludzkości na przykładzie historii pionierów takich jak jak Ada Lovelace, Mae Jemison czy Chien-Shiung Wu Mamy nadzieję, że ten hołd dla ludzkich odkryć zainspiruje nowe pokolenia twórców do kontynuowania poszukiwań, tego, co leży poza znanym i do podejmowania nowych wyzwań.

Odkryjcie “Once Upon a Try” w Google Arts & Culture lub za pośrednictwem aplikacji na urządzenia z systemem iOS lub Android i dołączcie do dyskusji pod hashtagiem #OnceUponaTry.

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjQK9ij7Nw1vFgvJWzzHhHXXPTCPmRTnlCB3LhSfGDQMrIRVEl5sslm01c14Ock0mxo7jyh-y728hobCDcJkFQKFfMzwjr8CxysQe2LpyPrDx8qBe0YeBR4bvNYSKPVtfw_RYuPQg/s1600/Maria+Curie.PNG