Każdego roku wyszukujecie biliony haseł w Google, co minutę przesyłacie setki godzin wideo na YouTube i odbieracie ponad 120 miliardów maili tygodniowo. Sprawianie, że wszystkie usługi Google są dostępne dla każdego wymaga wiele zakulisowej pracy, polegającej na utrzymywaniu globalnej sieci centrów danych działających całą dobę i tworzeniu produktów dla ludzi na całym świecie.
Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za budowanie szybkich i odpowiednich dla wszystkich usług, ale także za to by ta działalność jak najmniej szkodziła naszej planecie. W ramach tegorocznego Dnia Ziemi, który w Google obchodzimy przez cały tydzień, przygotowaliśmy podsumowanie naszych postępów związanych ze zrównoważonym rozwojem oraz planów na dalsze działania.

Zwiększyliśmy zakres wykorzystania odnawialnej energii

  • W 2017 r. osiągnęliśmy cel, jaki postawiliśmy sobie 5 lat wcześniej - był nim zakup zasobów energii odnawialnej równych 100% naszego zużycia elektryczności. Oznacza to, że na każdą jednostkę energii, jaką zużyliśmy w tamtym roku przypada zakupiona przez nas jednostka energii pochodząca z odnawialnego źródła, jak wiatr czy słońce.
  • Kiedy kupujemy odnawialną energię, robimy to tylko w ramach projektów powstałych dla Google. Pozwala nam to na dostarczanie nowych czystych zasobów energii do sieci, w których znajdują się nasze obiekty.
  • Dzisiaj, centrum danych Google wykorzystuje o 50% mniej energii niż typowy kompleks tego typu i jednocześnie dostarcza 7 razy więcej mocy obliczeniowej niż 5 lat temu.
  • Wykorzystujemy sztuczną inteligencję, aby bezpiecznie operować systemami chłodzącymi nasze centra danych - dotychczas pozwoliło to już zaoszczędzić energię o 30%.
  • W nasze działania włączamy recykling. W centrach danych wykorzystujemy komponenty ze starych serwerów, aby modernizować i regenerować maszyny przy pomocy odnowionych części.
Tworzymy produkty i usługi, które pomagają innym stać się częścią naszej misji

Nasza praca na rzecz zrównoważonego rozwoju dopiero się zaczyna. Myślimy długoterminowo i pracujemy nad bezpośrednim pozyskiwaniem energii bezemisyjnej dla naszych działań - 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, we wszystkich miejscach, w których jesteśmy obecni. Współpracujemy z rządami i przedsiębiorstwami użyteczności publicznej, aby opracowanie bezemisyjnej sieci 24x7 stało się rzeczywistością - dzięki temu więcej firm i osób mogłoby zmniejszyć swój ślad węglowy. Wiemy, że to właściwa ścieżka i właśnie zaczęliśmy nią podążać.
Dalej poszukujemy sposobów na ochronę naszej planety. Sprawdzajcie tę kolekcję. Będziemy ją aktualizować przez cały tydzień, w trakcie którego świętujemy Dzień Ziemi.