Wspieramy pracę europejskich organizacji działających na rzecz bezpieczeństwa
14 maja 2019
Każdy z nas jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo użytkowników w sieci. Rozumiemy przez to starania, by nasze produkty były bezpieczne oraz walkę z naruszeniami bezpieczeństwa naszych platform. Oznacza to również myślenie o internecie w szerszym kontekście i wspieranie działań innych organizacji.
Dlatego właśnie ogłaszamy uruchomienie kolejnego europejskiego programu wsparcia o wysokości 10 mln euro: Google.org Impact Challenge Bezpieczeństwo w sieci. Chcemy w ten sposób pomagać organizacjom non-profit, uniwersytetom, akademickim ośrodkom badawczym, inicjatywom społecznym for-profit oraz innym organizacjom eksperckim w całej Europie zajmującym się kwestiami bezpieczeństwa. Program kierowany jest do jednostek skupiających się na walce z mową nienawiści i ekstremizmem oraz pomagających młodym ludziom pozostać bezpiecznymi online. Chcemy wspierać również tych, których działalność niekoniecznie na pierwszy rzut oka związana jest z internetem.
Nawiązana przez nas współpraca z Instytutem Dialogu Strategicznego (ISD) to początek działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników sieci. Jest ona ogromnie ważna, gdyż zdajemy sobie sprawę z faktu, że organizacje działające na rzecz bezpieczeństwa mogą potrzebować funduszy do pracy nad nowymi sposobami wykorzystania technologii do rozwiązywania problemów na tym polu. Są też z pewnością inne grupy, które nie otrzymują niezbędnego wsparcia w radzeniu sobie z rozwojem w obszarach, które dzięki technologii zyskały nowy wymiar, np. w edukacji. To właśnie dla nich otwieramy dostęp do finansowania i umożliwimy zaangażowanie się naszych pracowników w wolontariat.
Uczenie się od najlepszych to doskonały sposób, by usprawnić działanie naszych produktów i przyczynić się do tego, by stawały się one coraz bezpieczniejsze, jednocześnie zapewniając użytkownikom korzystanie z dobrodziejstw sieci bez żadnych przeszkód. Partnerstwo z ISD i wprowadzony w Wielkiej Brytanii Google.org Innovation Fund doprowadziły do stworzenia nowych programów i technologii dedykowanych zapewnieniu bezpieczeństwa online i offline oraz takich, które promują empatię i tolerancję. Efektem tych działań była na przykład Akademia Boksu KO Racism stworzona przez Limehouse, na którą składały się warsztaty boksu połączone z otwartą dyskusją na temat rasizmu i uprzedzeń czy Wirtualne Zanurzenie zainicjowane przez The Open University, które wykorzystując wirtualną rzeczywistość, umożliwiało wejście widza w życie młodej osoby dyskryminowanej społecznie. Widząc realny wpływ Funduszu i zawartego partnerstwa na poziomie Wielkiej Brytanii, zdecydowaliśmy się by działać dalej, już na poziomie europejskim. Wcześniejsze działania, oparte o partnerstwo z ekspertami ds. bezpieczeństwa, także przyniosły pozytywne efekty i umożliwiły nam przeszkolenie tylko w 2018 roku ponad miliona młodych osób w ramach programów Asy Internetu i Be Internet Citizens.
W związku z tym startujemy z programem, w którym do pozyskania będą dotacje sięgające nawet 1 miliona euro. Do programu zgłosić można będzie zarówno inicjatywy online jak i offline. Zapraszamy do zgłaszania aplikacji już od dzisiaj. Zostaną one rozpatrzone przez radę europejskich ekspertów, w skład której wejdą Helle Thorning Schmidt, obecna CEO organizacji Save the Children, Renske van der Veer, Dyrektor Holenderskiego Międzynarodowego Centrum Przeciwdziałania Terroryzmowi i Thomas Krüger, Prezydent Niemieckiej Federalnej Agencji dla Edukacji Obywatelskiej.
Rozumiejąc spoczywającą na naszych barkach odpowiedzialność cieszymy się, że możemy wspierać działania przyczyniające się do osiągania postępów w zakresie tworzenia otwartego i bezpieczniejszego internetu.