W głębi oceanu: nowe spojrzenie na piękno w Street View
10 czerwca 2019
Dzisiejszy wpis przygotowała Lorna Parry, co-founder i dyrektor zarządzająca Underwater Earth, organizacji non profit zajmującej się odkrywaniem historii o oceanie przy użyciu technologii. Lorna opowie Wam o nowych, podwodnych zdjęciach Street View z całego świata oraz o tym, jak obrazy te mogą przybliżyć Wam środowisko oceanu.
Ocean to nieodkryty magiczny świat, który niewielu ma szansę poznać. Niestety na dnie głębiny zobaczyć można też ślady działalności człowieka w postaci blaknących i umierających koralowców oraz zalegającego plastiku. Konieczne jest podjęcie działań mających na celu ochronę tego niezwykłego dziedzictwa przyrody. Chcąc Was do tego zainspirować prezentujemy Wam nową, podwodną odsłonę zdjęć Street View na Google Earth.
Nurkuję od lat i miałam okazję z bliska podziwiać takie cuda natury jak choćby Wielka Rafa Koralowa w Australii. Dzięki przygotowanym przez Underwater Earth materiałom 360 stopni, wy również możecie odkryć to piękne miejsce. Wierzę, że obejrzenie tych wspaniałych materiałów pozwoli Wam zrozumieć i docenić trud osób podejmujących działania na rzecz ochrony oceanów.
Podwodne zdjęcia z należącej do Wielkiej Rafy Koralowej Lizard Island czy laguny w Nowej Kaledonii zapierają dech w piersiach. Różnorodność kolorów jest niezwykła i w tym wypadku wynika bezpośrednio z kondycji Rafy. Fluorescencyjne odcienie świadczą bowiem o tym, że koralowiec przegrywa walkę z podnoszącą się temperaturą oceanu. Ten proces ma nawet swoją własną nazwę - „najpiękniejsza śmierć natury”.
Inne zdjęcia z kolekcji prezentują “Million Dollar Point” zlokalizowany na Południowym Pacyfiku w archipelagu Vanuatu. To tam porzucone zostały jeepy i buldożery armii amerykańskiej, gdy opuszczała ona te terytoria po zakończeniu II wojny światowej. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że można by to miejsce nieustannie sprzątać, a śmieci i tak byłyby obecne. Co więcej, rokrocznie do oceanu trafia kolejne 8 milionów ton plastiku. Takie ilości zanieczyszczeń nie pozostają bez wpływu na podwodne życie. Stają się one częścią diety tych organizmów, a pośrednio również i naszej, gdyż przyswajamy je spożywając ryby czy owoce morza.
Pobudzać do działania
Ochrona oceanów to więcej niż chęć zachowania ich piękna - to walka o ocalenie naszej planety i nas samych przed skutkami zmian klimatu. Działania człowieka mają ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tego ekosystemu. Publikując podwodne zdjęcia Street View chcemy zachęcić Was do podjęcia akcji wspierających utrzymanie oceanów w dobrej kondycji. Tym, co możecie zrobić już dziś, jest zmniejszenie użycia plastiku w codziennym życiu i kupowanie ryb pochodzących z połowów minimalnie wpływających na środowisko. Nawet najdrobniejszy z Waszej strony ma znaczenie.
Nasze materiały mogą być też doskonałą okazją do poszerzenia Waszej wiedzy. Za każdym razem, gdy pokazuję zdjęcia uczniom, pojawia się wiele pytań. Ciekawi ich na przykład to, czy widziałam prawdziwego rekina (tak, widziałam rekiny tygrysie, rekiny wielorybie, szare i czarne rekiny rafowe oraz głowomłoty - wszystkie są potężnymi i majestatycznymi stworzeniami). Mam nadzieję, że w przyszłości nauczą się nurkować i będą mogły - podobnie jak moja dziewięcioletnia córka - odkryć magię głębi oceanu.
Zdjęcia z głębi oceanu znajdziecie w nowej kolekcji Google Earth. Są one częścią kategorii Street View dostępnej w zakładce Odkrywca na Google Earth w wersji na komputery oraz urządzenia mobilne z systemem Android i iOS.
Warto poświęcić czas, aby obejrzeć na przykład pokazany powyżej Julian Rocks Nguthungulli Nature Reserve. Wystarczy jedno spojrzenie, by zakochać się w pięknie oceanów i zapragnąć je ochronić.