Coraz więcej polskich miast podejmuje kroki w celu zatrzymania zmian klimatu, na przykład dokonując bilansu swojej emisji gazów cieplarnianych. Tworzenie takich wykazów jest żmudnym, ale koniecznym działaniem na drodze do poprawy jakości życia na naszej planecie w ciągu następnych lat. Dziś przedstawiamy Wam Environmental Insights Explorer (EIE) - oparte na rzetelnych danych, darmowe i ogólnodostępne narzędzie, zaprojektowane we współpracy z Globalnym Porozumieniem Burmistrzów ds. Klimatu i Energii, w skrócie GCoM (Global Covenant of Mayors for Climate & Energy). Dzięki niemu dostarczymy Wam globalne dane geograficzne Google i informacje na temat emisji węglowej budownictwa czy transportu w Waszym mieście. Takie informacje są niezbędne do oceny potencjału wprowadzenia energii odnawialnej (np. paneli fotowoltaicznych) w danym miejscu.

Już dziś udostępniamy dane z kilkunastu europejskich miast, w tym Krakowa. Dzięki nim zarówno Wy, jak i władze Waszych miast będziecie mogli podejmować lepsze decyzje dotyczące działań związanych z poprawą klimatu.



Przyspieszenie działań miejskich
Rozumiemy, że rozwiązania bazujące na bieżących danych są kluczem do stawienia czoła wyzwaniom klimatycznym, jednak wielu miastom nierzadko brakuje środków na ich samodzielne gromadzenie. Poznanie źródeł emisji jest niezwykle ważne dla określenia właściwych celów i nakreślenia planów, ale często jest też skomplikowane i czasochłonne. Chcemy wspomóc miasta w tych działaniach, wykorzystując nasze zaplecze technologiczne i posiadany dostęp do danych geograficznych.

Nowe dane EIE dla Krakowa ułatwią Wam analizę lokalnej aktywności i pozwolą zrozumieć najistotniejsze źródła emisji w transporcie.
Google EIE, mierząc potencjał wykorzystania energii słonecznej, zapewni Wam i waszym miastom szacunkowe dane dotyczące możliwości ograniczenia emisji, poprzez wykorzystanie energii odnawialnej na budynkach.

Współpracujemy z miastami na całym świecie, by zrozumieć w jaki sposób gromadzą one odpowiednie dane, gospodarują zasobami, przygotowują plany redukcji emisji i monitorują rezultaty tych prac. Aktywność miast polega także na porównywaniu dostępnych w EIE danych wraz z innymi źródłami, zwykle przez nie wykorzystywanymi.

Prace trwają
Podjęte przez nas kroki, to dopiero początek. Miasta takie jak Kraków, stanowią przykład tego, jak dzięki dostępowi do innowacyjnych i rzetelnych źródeł, możemy wspierać efektywne działania.

Do dalszej pracy zachęca nas pozytywna reakcja zarówno zainteresowanych miast, jak i naszych partnerów. Uważamy, że EIE może być kluczowym pierwszym krokiem dla zespołów ds. zrównoważonego rozwoju miasta, pozwalającym lepiej ocenić obecną sytuację i skutecznej śledzić i monitorować postępy w celu ochrony klimatu - mówi dyrektor operacyjna GCOM, Amanda Eichel.

Cały czas pracujemy nad tym, by pomagać jeszcze większej liczbie samorządów, wspierając wysiłki na rzecz zdrowszej, czystszej planety dla wszystkich. Więcej informacji na temat dostępności EIE znajdziecie pod linkiem: insights.sustainability.google.

https://lh3.googleusercontent.com/DHJjs-NitTxtQxLGvJrfZqwKlrH-3ohAClWjF5sm2V2iINkOCKFwz6kZ28bg0Jezfg0dPKXSXxCqdRx4-SdfW2WBnlnwA8_tMXxWzAsfkK_NfND-c6lL1tveHfPsAL9rzQptqJKI