Wciąż szukasz tego idealnego prezentu? A może warto rozważyć podarowanie świątecznej piosenki? Blob Opera to stworzony przez Davida Li nowy eksperyment Google. Dzięki technologii uczenia maszynowego możecie stworzyć własną, inspirowaną operą, świąteczną piosenkę w Google Arts & Culture. 

Wybierzcie wyśpiewywane samogłoski i ustawcie ton głosu naszych czterech świątecznych kropelek, które są gotowe przekształcić Wasze muzyczne pomysły w piękne harmonie. Nagrajcie swoje dzieła i podzielcie się nimi z rodziną i przyjaciółmi- możecie być pewni, że będzie to ich pierwsza Blob Opera ;) 
 
Eksperyment jest hołdem dla najbardziej oryginalnego instrumentu muzycznego: głosu. Aby stworzyć angażujące narzędzie dla każdego, niezależnie od umiejętności muzycznych, opracowaliśmy model uczenia maszynowego trenowany na głosach czterech śpiewaków operowych. Tenor Christian Joel, śpiewający basem Frederick Tong, mezzosopranistka Joanna Gamble i sopranistka Olivia Doutney nagrali wiele godzin śpiewu. W eksperymencie nie usłyszycie ich głosów, ale to dzięki nim model uczenia maszynowego mógł zrozumieć, jak brzmi śpiew operowy.
Powstały w efekcie tych działań eksperyment pozwala nagrywać Blob Operę i tworzyć własne kompozycje, zmieniając tylko wysokość dźwięku i wyśpiewywaną samogłoskę. Bloby na bieżąco reagują i harmonizują się z wprowadzonymi przez Was danymi. Jeśli jednak nie czujecie się na tyle pewnie by samemu komponować, nic straconego: możecie poprosić kropelki, aby wykonały dla Was świąteczną piosenką i cieszyć się klasykami, takimi jak „Jingle Bells” czy „Cicha noc”, siedząc wygodnie w fotelu. 

Jednak kreatywna, świąteczna zabawa na tym się nie kończy. Google Arts & Culture stworzyło również wirtualne kolorowanki o tematyce świątecznej. Znajdziecie je na platformie wpisując hasła: „Chanuka”, „Boże Narodzenie” czy „Kwanzaa”.

Możecie wybrać się też w nieco dalszą podróż, biorąc udział w innym eksperymencie wykorzystującym uczenie maszynowe - “The Never-Ending Holiday.” (Niekończące się wakacje). Te inspirowane surrealistami wygenerowane komputerowo krótkie filmy wykorzystują Mapy Google i dane Street View, aby zaoferować Wam fascynujące wycieczki po Francji, Włoszech i Hiszpanii. Mimo, że wciąż obowiązują pewne ograniczenia w podróżowaniu, a za oknem pogoda nie zachęca wyjścia, nasze eksperymenty mogą zabrać Was w podróż do słynnych zabytków i odległych zakątków świata.

Mamy nadzieję, że te działania - których nie bylibyśmy w stanie stworzyć bez naszych wspaniałych partnerów - pomogą Wam spędzić te święta w pełen inspiracji i radości sposób. Aby odkrywać jeszcze więcej ciekawych rzeczy i być na bieżąco z przyszłymi eksperymentami na styku sztuki i technologii, odwiedźcie platformę Google Arts & Culture lub pobierzcie naszą bezpłatną aplikację na Androida lub iOS.

Jakie wideo i teledyski najczęściej oglądaliście na YouTube w tym roku? Aż 6 pozycji na polskiej liście to produkcje związane z popularną akcją #hot16challenge2. Celem muzycznego wyzwania, zainicjowanego przez rapera Karola „Solara” Poziemskiego, była zbiórka funduszy na rzecz personelu medycznego i walki z koronawirusem. W inicjatywie wzięli udział nie tylko muzycy, ale również aktorzy, ludzie mediów, sportu czy polityki. W ramach akcji nagrano ponad 1400 rapowych zwrotek i zebrano ponad 3,5 miliona złotych na walkę z pandemią. W naszym zestawieniu najpopularniejszych wideo znajdziecie “szesnastkę” Marcysi Ryskalskiej, WERSOW, MURCIX, a także Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wyzwanie przyjął również Szpaku, a jego rymy otwierają listę najpopularniejszych teledysków z liczbą ponad 53 milionów wyświetleń. Na liście muzycznej jest jeszcze jeden klip #hot16challenge2, tym razem na miejscu 9. i jest on autorstwa Young Igiego.

Jakie wideo i teledyski najczęściej oglądaliście na YouTube w tym roku? Aż 6 pozycji na polskiej liście to produkcje związane z popularną akcją #hot16challenge2. Celem muzycznego wyzwania, zainicjowanego przez rapera Karola „Solara” Poziemskiego, była zbiórka funduszy na rzecz personelu medycznego i walki z koronawirusem. W inicjatywie wzięli udział nie tylko muzycy, ale również aktorzy, ludzie mediów, sportu czy polityki. W ramach akcji nagrano ponad 1400 rapowych zwrotek i zebrano ponad 3,5 miliona złotych na walkę z pandemią. W naszym zestawieniu najpopularniejszych wideo znajdziecie “szesnastkę” Marcysi Ryskalskiej, WERSOW, MURCIX, a także Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wyzwanie przyjął również Szpaku, a jego rymy otwierają listę najpopularniejszych teledysków z liczbą ponad 53 milionów wyświetleń. Na liście muzycznej jest jeszcze jeden klip #hot16challenge2, tym razem na miejscu 9. i jest on autorstwa Young Igiego.

Na pierwszym miejscu zestawienia 10-ciu najpopularniejszych wideo uplasował się Karol Friz Wiśniewski, który wraz z ekipą przejmuje internety. To nie jedyny film popularnego twórcy - miejsce 9. zajmuje bowiem materiał TO KONIEC... (FINAL ODC. 12). Oczko wyżej znalazł się popularny komik Łukasz Lotek Lodkowski i jego BAŁAGAN NA STRYCHU. Zestawienie zamyka inny stand-uper - Rafał Pacześ ze swoim programem BANG 2. Jednak muzyka i rozrywka to nie jedyne tematy obecne na tegorocznej liście. Na 6. miejscu znalazł się dokument Zabawa w chowanego, kolejna produkcja Tomasza i Marka Sekielskich, która porusza trudny temat pedofilli w kościele. Zaś na miejsce 7. trafiła produkcja Reżysera Życia Znikające dzieci, nastoletnia depresja - wideo przedstawia historię młodych ludzi cierpiących na depresję.

Na liście najpopularniejszych teledysków, oprócz tych związanych z muzycznym wyzwaniem #hot16challenge2, znajdziecie jeszcze kilka klipów raperów - ReTo z Billy Kid (3. miejsce), Taco Hemingway i Polskie tango (5. miejsce), Malik Montana i Niedostępny (7. miejsce), Masno i Gang (8. miejsce). Listę zamyka Quebonafide - SzubienicaPestycydyBroń. Na 2. miejscu listy pojawiła się jedyna kobieta w tym zestawieniu - sanah z utworem Melodia. Do zestawienia trafiły również dwa teledyski disco-polo Dr. SWAG z Zerujemy 07 (4. miejsce) oraz Vivat - Oddam Ci wszystko (6. miejsce).(1)

Poniżej możecie sprawdzić pełną listę najpopularniejszych wideo i teledysków na YouTube w Polsce w 2020 roku. 


Lista najpopularniejszych wideo w Polsce w 2020 r.: 

3. Marcysia Ryskala - MARCYSIA #Hot16challenge2 
9. Karol Friz Wiśniewski - TO KONIEC... (FINAL ODC. 12) 
10. Rafał Pacześ - Rafał Pacześ - "BANG 2" (2020) (całe nagranie)


 Lista najpopularniejszych teledysków w Polsce w 2020 r.: 

2. sanahVEVO - sanah - Melodia (Official Video) 
3. ReTo DzikaKorea - ReTo - Billy Kid (prod. Kubi Producent) 
4. DoktorSWAG - Dr. SWAG - ZERUJEMY 07 
6. Disco Polo Lajf - Vivat - Oddam Ci wszystko (Oficjalny Teledysk) 
7. Disco Polo 2020 Malik Montana - temat - Niedostępny (prod. by Olek) 


YouTube - największa wirtualna scena na świecie 
W tym roku nie prezentujemy Wam list globalnych, ale podzielimy się z Wami kilkoma globalnymi trendami. Mijający rok postawił przed artystami ogromne wyzwanie uniemożliwiając im bezpośredni kontakt z Wami, na całym świecie odwoływano koncerty i festiwale. W tym trudnym czasie to właśnie YouTube stał się dla Was największą wirtualną sceną na świecie. Oprócz kameralnych koncertów organizowanych często we własnym domu, muzycy udostępniali także teledyski tworzone w pandemicznej rzeczywistości. Powróciła też klasyka w najlepszym wydaniu. Artyści i najznakomitsze grupy prezentowały serie swoich archiwalnych koncertów. Wśród nich mogliście obejrzeć legendarne występy między innymi Eltona Johna, The Rolling Stones, Genesis czy Radiohead. Muzyka na platformie jednoczyła nas wszystkich również w wyjątkowych momentach - podczas wielkanocnego koncertu Andrea Bocellego, czy podczas letnich festiwali, które odbywały się online.



K-pop święcił swoje triumfy - grupy BTS i BLACKPINK podniosły światową poprzeczkę dzięki rekordowej oglądalności premier swoich teledysków.



Poszerzył się także “klub miliarda wyświetleń” na YouTube.



Świat gamingu 
W tym roku wśród niezwykle popularnych treści, znalazł się również content gamingowy. Był to dla Was sposób na połączenie rozrywki i podzielenia się swoją pasją z przyjaciółmi. Dla niektórych twórców i ich kanałów ten rok był jednym z najlepszych. Ponad 80 000 twórców zebrało na swoich kanałach 100 000 subskrybentów, ponad 1000 osiągnęło pułap 5 milionów subskrybentów, a ponad 350 aż 10 milionów subskrybentów! Z kolei czas oglądania gamingowych transmisji na żywo wzrósł do ponad 10 miliardów godzin. Co ciekawe, jeden z najpopularniejszych tegorocznych koncertów online… odbył się w grze. Travis Scott zagrał w "Fortnite", a jego występ był drobiazgowo zaprojektowanym show, wykorzystującym efekty, których zastosowanie nie byłoby możliwe podczas tradycyjnego wydarzenia.



Jeżeli chcecie poznać więcej trendów z całego świata, obejrzyjcie nasz nowy interaktywny raport “Culture and Trends Report”. Nasz zespół opowiada w nim o przeróżnych twórcach. Wśród nich znajdziecie między innymi seniorów, takich jak Tito Charly z Meksyku, Mamie Zizette z Francji czy 92-letnią babcię gamerkę z Japonii, a także V-Tuberów

W 2021 roku życzymy Wam odkrywania różnorodnych treści na YouTube!

Elżbieta Różalska, Communications Manager, Google Polska

1) Zestawienie filmów przesyłanych w 2020 roku. Lista na podstawie liczby wyświetleń danego materiału w Polsce, 1 stycznia - 15 listopada 2020 r.

Jednym z cenniejszych przedmiotów w Domu Ludwiga van Beethovena w Bonn jest słynny portret pędzla Josepha Karla Stielera. Rozwichrzona grzywa srebrnoszarych włosów, niedbale związany szkarłatny szal, w dłoni arcydzieło muzyki – taki wizerunek kompozytora utrwalono na dwustuletnią malowidle. Dziś stanowi ono jeden z eksponatów bogatej kolekcji składającej się na wystawę „Beethoven Everywhere” uświetniającą 250-lecie urodzin mistrza na Google Arts & Culture.

Jednym z cenniejszych przedmiotów w Domu Ludwiga van Beethovena w Bonn jest słynny portret pędzla Josepha Karla Stielera. Rozwichrzona grzywa srebrnoszarych włosów, niedbale związany szkarłatny szal, w dłoni arcydzieło muzyki – taki wizerunek kompozytora utrwalono na dwustuletnią malowidle. Dziś stanowi ono jeden z eksponatów bogatej kolekcji składającej się na wystawę „Beethoven Everywhere” uświetniającą 250-lecie urodzin mistrza na Google Arts & Culture.

Ludwig van Beethoven na portrecie Josepha Karla Stielera.

(c) Beethoven-Haus Bonn

Jako dyrektor Domu Beethovena odczuwam szczególną radość z powstania projektu łączącego tak wiele instytucji kulturalnych o międzynarodowej renomie, z których każda wnosi swoją część opowieści o mistrzu: od Carnegie Hall po Deutsche Grammophon i Karajan-Akademie, od Chineke! Orchestra po Bibliotekę Państwową w Berlinie i Secesję Wiedeńską.

Kiedy pod koniec 2019 roku Dom Beethovena i Google nawiązały współpracę, byłem podekscytowany ogromnymi możliwościami, jakie cyfryzacja niosła dla naszej „klasycznej” kolekcji – najbardziej eksponowanym elementem planowaliśmy uczynić wirtualne zwiedzanie świeżo wyremontowanego muzeum w formacie 360 stopni. Jednak 2020 rok obrał inną trasę, a my musieliśmy się dostosować - przeprowadzenie licznych jubileuszowych imprez i wydarzeń na żywo, które planowaliśmy zorganizować na całym świecie, nagle stało się niemożliwe.

Tym bardziej więc cieszę się, że przed 250. urodzinami Beethovena, upubliczniliśmy cyfrowe materiały, które przybliżą postać i spuściznę kompozytora jego fanom na całym świecie. Nie sposób wymienić wszystkich fantastycznych projektów, które miałem okazję oglądać, mam jednak poczucie, że kilka z nich zaskoczy Was równie mocno, jak mnie:

A Global Ode To Joy (Światowa Oda do radości): Wielu ludzi ucieszy seria nagrań koncertowych online pod wspólnym tytułem Global Ode to Joy. W ramach projektu artyści i użytkownicy z całego świata dzielą się tym, co przynosi im radość! Pomysłodawczyni, dyrygentka Marin Alsop, opowiadała o swojej koncepcji podczas oficjalnego wydarzenia na żywo, które odbyło się 3 grudnia w Carnegie Hall. Towarzyszyli jej będą tak niesamowici wykonawcy jak Yo-Yo Ma i Daniel Hope.



Beethoven, Beyoncé i popkultura: Większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy, ale Beethoven odcisnął ogromne piętno na współczesnej kulturze – spotykamy go niemal codziennie, od filmów po muzykę. Nigdy nie sądziłem, że muzyczna randka Beethovena z Beyoncé okaże się tak udana!

Beethovenowskie remiksy: Deutsche Grammophon przygotowała zdigitalizowane wersje kilku najstarszych nagrań utworów Beethovena. Christian Löffler, twórca muzyki elektronicznej, uczynił z nich podstawę swojej rekompozycji, tworząc istne muzyczne brylanty– fascynujące i piękne.

Odkrywanie na nowo zapomnianego muzyka: Postać czarnoskórego wirtuoza skrzypiec George’a Bridgetowera nie jest powszechnie znana, a przecież to dla niego Beethoven w 1802 roku skomponował dzieło, które później zyskało sławę jako „Sonata Kreutzerowska”. Tę zapomnianą historię opowiada członkini orkiestry Chineke! i posiadaczka Orderu Imperium Brytyjskiego Chi-chi Nwanoku, a genialny skrzypek Randall Goosby składa mistrzowi hołd niewiarygodnym wprost wykonaniem utworu

Inspiracja sztuk pięknych: Beethoven i jego muzyka byli natchnieniem dla licznych twórców obrazów, portretów, akwafort, pomników i popiersi. Na pierwsze miejsce bezwzględnie wysuwa się jednak monumentalny fresk Beethovena Gustava Klimta, będący nawiązaniem do Dziewiątej Symfonii, eksponowany w Budynku Secesji w Wiedniu. Dzieło zostało sfotografowane przez Google Arts & Culture za pomocą robotycznego aparatu o super wysokiej rozdzielczości, dzięki czemu każdy może dziś przyjrzeć się z bliska najdrobniejszym detalom jego złotych pigmentów.

Detal monumentalnego fresku Beethovena Gustava Klimta, inspirowanego IX Symfonią

(c)PL: Belweder, Wiedeń, w stałym wypożyczeniu w wiedeńskim Budynku Secesji


Dziwne przedmioty i historie miłosne: Wspomniany wcześniej słynny portret Beethovena to tylko jeden z elementów kolekcji, którą nasze muzeum pokazuje online. Znajdziemy w niej także należące do niego przedmioty, takiej jak: aparat słuchowy, jego biurko i skrzypce, ale też autografy, listy i zeszyty konwersacyjne; wszystko to pozwala nam wejrzeć w życie mistrza. Innym doskonałym sposobem na poznanie Beethovena jest zgłębianie czynników, które sprawiły, że jego muzyka jest tak fascynująca, poszukiwanie w jego symfoniach podobieństw do niektórych kolegów i koleżanek z biura lub dowiadywanie się, w jaki sposób kompozytor, który nigdy nie zaznał szczęścia w miłości, wyrażał swoje uczucia.

Muzyczne sekrety Beethovena: Nie możemy postrzegać Beethovena jako kompozytora bez muzyków interpretujących jego utwory – światowej klasy artyści, w tym członkowie Filharmoników Wiedeńskich, tacy jak dyrygent Yannick Nézet-Séguin czy sopranistka Karita Mattila, opowiadają o swoim życiu w kontekście twórczości Beethovena. 

Beethoven i niesłyszący artyści: Beethoven zaczął tracić słuch przed trzydziestką, a pod koniec życia był niemal zupełnie głuchy. Mimo to wciąż komponował, po dziś dzień inspirując artystów. Jednym z niezwykłych przykładów jest niesłysząca mistrzyni tańca hip-hop Kassandra Wedel, która z okazji tegorocznego Światowego Dnia Słuchu zaprezentowała poruszającą interpretację Piątej Symfonii.

 

Zapraszam wszystkich do odkrywania wystawy „Beethoven Everywhere” na Google Arts & Culture – wspólnie złóżmy mistrzowi najlepsze życzenia z okazji 250. urodzin!
   


 
 
 



Co roku publikujemy listę haseł najbardziej zyskujących na popularności - te wyszukiwania pokazują, czym żyliście w mijającym roku i co Was zainteresowało. Ten rok połączył cały świat hasłem koronawirus. Hasło to uplasowało się na szczycie globalnej i polskiej listy zestawienia. Szukaliśmy nie tylko informacji o samym wirusie, ale także o tym, jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju i gdzie odnotowano najwięcej przypadków zachorowań. Hasła koronawirus w Polsce i koronawirus mapa znalazły się kolejno na 2. i 7. miejscu zestawienia. Wielu internautów poszukiwało również wszelkich porad dotyczących COVID-19 (4. miejsce w Polsce). Ludzie na całym świecie chcieli też dowiedzieć się, jakie są objawy nowego wirusa (8. miejsce na liście globalnej). 



Rok 2020 zaskakiwał nas na każdym kroku i był dużym wyzwaniem dla wielu naszych przyzwyczajeń i sposobów funkcjonowania — w życiu, szkole czy pracy. Jedną z największych rewolucji przeszła w tym roku szkoła, która w wielu krajach, w tym również w Polsce, z dnia na dzień musiała przestawić się na nauczanie zdalne. Home office i praca na odległość zagościła też w wielu firmach. Dlatego w pierwszej dziesiątce najszybciej zyskujących na popularności wyszukiwań w Polsce znalazły się nazwy narzędzi do komunikowania się online, takie jak Google Classroom i Microsoft Teams. Hasła te zajęły odpowiednio 5. i 6. miejsce. Z kolei na liście globalnej na 4. miejscu uplasował się Zoom. Cały świat obserwował także wybory prezydenckie w USA, interesował się prezydentem elektem, a także żegnał koszykarza Kobego Bryanta, który zginął w katastrofie helikoptera na początku tego roku.

Tematy, o których dyskutowaliśmy 
Nie ma wątpliwości, że doniesienia medialne zdominował w tym roku koronawirus. W Polsce bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się tematy związane z oferowaną przez państwo pomocą w czasie pandemii. Hasło bon turystyczny uplasowało się na 4. miejscu, zaś tarcza kryzysowa na 8. Równie istotne były informacje o obostrzeniach (6. miejsce) i samym lockdownie (10. miejsce). Tematyka gospodarcza wkradła się również na listę globalną — dyskutowano o bezrobociu, czekach pomocowych, a także o akcjach Tesli. Ważnym tematem były również wybory — w Polsce obserwowaliśmy zarówno walkę o prezydenturę w USA (2. miejsce), jak i wybory krajowe (3. miejsce). Z kolei na liście globalnej znalazł się temat wyników wyborów w USA (2. miejsce) oraz w stanie Bihar, w Indiach. Dużo uwagi poświęcono zarówno Iranowi, jak i olbrzymiej eksplozji, do jakiej doszło w sierpniu w portowym magazynie w stolicy Libanu, Bejrucie. Polacy wyszukiwali także informacje o pożarach w Australii (7. miejsce). Po raz pierwszy ludzie na całym świecie wyszukali również hasło Black Lives Matter.



Dużo znaków zapytania 
Dlaczego wirus nazywa się covid-19, dlaczego zdrowie psychiczne jest ważne, dlaczego ludzie klaszczą — cały świat szukał odpowiedzi na te i wiele innych pytań. W Polsce próbowaliśmy zgłębić wiedzę dotyczącą koronawirusa — szukaliśmy wszelkich bieżących informacji związanych z tym tematem, jak i sposobów na domową ochronę przed Covid-19. Wśród wyszukiwanych pytań zyskujących na popularności znaleźć można między innymi: jak uszyć maseczkę, jak złożyć bon turystyczny, co to jest pandemia, co to jest narodowa kwarantanna, co to jest lockdown, ile trwa kwarantanna, ile osób może być na pogrzebie, ile kosztuje test na covid czy ile kosztuje respirator. Wielu z nas szukało także informacji związanych ze szkołą, nauką i zdobywaniem wiedzy czy umiejętności. Wśród najpopularniejszych wpisywanych zapytań znalazły się m.in. co to jest nauczanie hybrydowe, a także dlaczego albatros znakomicie lata czy dlaczego Gerwazy zrezygnował z zemsty na rodzinie Sopliców. Wyszukiwaliśmy pomysły i inspiracje związane z aktywnościami, które można robić w domu. Wśród trendujących haseł znaleźć można między innymi: jak upiec chleb, jak zrobić zakwas na chleb, jak zrobić masę solną, pomysł na ogród, pomysł na balkon, ćwiczenia w domu, zabawy dla dzieci w domu.

Ludzie ze świata polityki, sportu, sztuki 
Jak zawsze, wśród wpisywanych w wyszukiwarkę haseł znalazło się sporo nazwisk — wyszukiwaliśmy informacje zarówno o ludziach, którzy odeszli, jak i o tych, którzy zaistnieli z przeróżnych powodów w świadomości internautów. W Polsce w ścisłej czołówce na liście Ludzie znaleźli się między innymi: Joe Biden, Kobe Bryant i Paweł Królikowski. Na liście globalnej na pierwszym miejscu uplasował się również Joe Biden, a zaraz po nim Kim Jong Un i Boris Johnson.



Rozrywka w domu 
Rok 2020 był rokiem poszukiwań sposobów na rozrywkę w domu — zjawisko binge-watching osiągnęło w tym roku rekord wszechczasów na całym świecie. Pozostając w domach i dystansując się społecznie, zaprosiliśmy do swoich salonów postacie z filmów i seriali z całego świata.



Listy Polska 


Ludzie polityki 
1. Joe Biden 
2. Rafał Trzaskowski 
3. Donald Trump 
4. Kim Dzong Un 
5. Krzysztof Bosak 
6. Andrzej Duda 
7. Kamala Harris 
8. Boris Johnson 
9. Szymon Hołownia 
10. Margaret Thatcher 


Ludzie sportu 
1. Kobe Bryant 
2. Iga Świątek 
3. Joanna Jędrzejczyk 
4. Michael Jordan 
5. Marcin Najman 
6. Agata Mróz 
7. Jan Błachowicz
8. Fabio Jakobsen 
9. Dominik Sikora 
10. Diego Maradona 


Ludzie filmu 
1. Paweł Królikowski 
2. Dariusz Gnatowski 
3. Sean Connery 
4. Tom Hanks 
5. Chadwick Boseman 
6. Michele Morrone 
7. Kirk Douglas 
8. Andrzej Strzelecki 
9. Dorota Kawęcka 
10. Naya Rivera 


Seriale 
1. Dom z papieru 
2. Gambit królowej 
3. Więzień miłości 
4. Brzydula 2 
5. Cena wolności 
6. W głębi lasu 
7. Przysięga 
8. Zawsze warto 
9. La Bandida 
10. Unorthodox 
 

Jak…? 
1. Jak uszyć maseczkę 
2. Jak zrobić płyn antybakteryjny 
3. Jak złożyć bon turystyczny 
4. Jak założyć profil zaufany 
5. Jak zrobić maseczkę bez szycia 
6. Jak upiec chleb 
7. Jak długo idzie paczka z Polski pocztą
8. Jak szybko schudnąć 
9. Jak poświęcić koszyk wielkanocny 
10. Jak zrobić drożdże 


Jak zrobić…? 
1. Jak zrobić płyn antybakteryjny 
2. Jak zrobić maseczkę bez szycia 
3. Jak zrobić drożdże 
4. Jak zrobić zakwas na chleb 
5. Jak zrobić kartkę wielkanocną 
6. Jak zrobić masę solną 
7. Jak zrobić zrzut ekranu na laptopie 
8. Jak zrobić kopytka 
9. Jak zrobić laurkę dla mamy 
10. Jak zrobić chleb 


Co to jest…? 
1. Co to jest pandemia 
2. Co to jest narodowa kwarantanna 
3. Co to jest koronawirus 
4. Co to jest nauczanie hybrydowe 
5. Co to jest 5g 
6. Co to jest amantadyna 
7. Co to jest lockdown 
8. Co to jest pokładne 
9.  Co to jest pistol 
10. Co to jest wirus 


 Ile…? 
1. Ile jest zakażeń 
2. Ile trwa kwarantanna 
3. Ile wynosi abonament RTV 2020 
4. Ile odcinków cena wolności 
5. Ile testów dzisiaj 
6. Ile trwa covid 
7. Ile osób może być na pogrzebie 
8. Ile kosztuje test na covid 
9. Ile jest ludzi na świecie 2020 
10. Ile kosztuje respirator 


Ile kosztuje…? 
1.  Ile kosztuje test na covid 
2. Ile kosztuje respirator 
3. Ile kosztuje Netflix 
4. Ile kosztuje gram złota 
5. Ile kosztuje ppv fame mma 8 
6. Ile kosztuje szczepionka na grypę 
7. Ile kosztuje wielbłąd 
8. Ile kosztuje prawo jazdy 
9. Ile kosztuje przegląd samochodu 
10. Ile kosztuje funt 


Dlaczego? 
1. Dlaczego 26 stycznia 2020 niedziela handlowa? 
2. Dlaczego stworzono corn flakes? 
3. Dlaczego albatros znakomicie lata? 
4. Dlaczego Gerwazy zrezygnował z zemsty na rodzinie Sopliców? 
5. Dlaczego Australia płonie? 
6. Dlaczego tasiemce nie mają układu pokarmowego? 
7. Dlaczego Rzeczpospolitą Obojga Narodów nazywa się państwem bez stosów? 
8. Dlaczego niebo jest niebieskie? 
9. Dlaczego zebry nie mają wrzodów? 
10. Dlaczego struś szybko biega?


Nauka 
1. Nauka zdalna 
2. Nauka hybrydowa 
3. Nauka spadania 
4. Nauka hiszpańskiego 
5. Nauka czytania 
6. Nauka to lubię 
7. Nauka w Polsce 
8. Wesoła nauka 
9. Crazy nauka 
10. Nauka gry w szachy 


...W domu...
1. Zostań w domu 
2. Ćwiczenia w domu 
3. Jak uszyć maseczkę w domu 
4. Błogosławieństwo pokarmów w domu 
5. Męskie granie w domu 
6. Trening w domu 
7. Kosze do segregacji śmieci w domu 
8. Zabawy dla dzieci w domu 
9. Co robić w domu 
10. Tlenoterapia w domu


Definicja
1. Szpital jednoimienny definicja 
2. Mikroprzedsiębiorca definicja 
3. Ideologia definicja 
4. Nadzór epidemiologiczny definicja 
5. Obstrukcja definicja 
6. Wiatyk definicja 
7. Epidemia definicja 
8. Przychód definicja 
9. Tolerancja definicja 
10. Empatia definicja

Pomysł na
1. Pomysł na makaron
2. Pomysł na pierś z kurczaka
3. Pomysł na zupę
4. Pomysł na cukinię
5. Pomysł na obiad bez mięsa
6. Pomysł na schab
7. Pomysł na ogród
8. Pomysł na balkon
9. Pomysł na biznes 2020
10. Pomysł na walentynki dla niego

           
Listy globalne 


Najszybciej zyskujące na popularności 
1. Koronawirus 
2. Wyniki wyborów 
3. Kobe Bryant 
4. Zoom 
5. IPL 
6. Indie vs. Nowa Zelandia 
7. Koronawirus aktualizacje 
8. Koronawirus objawy 
9. Joe Biden 
10. Google Classroom
 

Tematy, o których się mówiło (News) 
1.  Koronawirus 
2. Wyniki wyborów 
3. Iran 
4. Bejrut 
5. Hantawirus 
6. Czeki pomocowe 
7. Bezrobocie
8. Akcje Tesli 
9. Wyniki wyborów w Bihar 
10. Black Lives Matter 


Ludzie 
1. Joe Biden 
2. Kim Jong Un 
3. Boris Johnson 
4. Kamala Harris 
5. Tom Hanks 
6. Jacob Blake 
7. Kanye West 
8. Ghislaine Maxwell 
9. August Alsina 
10. Ryan Newman 


Filmy 
1. Parasite 
2. 1917 
3. Czarna Pantera 
4. 365 Dni 
5. Epidemia strachu 
6. Tenet 
10. Enola Holmes 
11. Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn) 
12. Mulan 
13. Jojo Rabbit


Seriale i programy telewizyjne: 
1. Król Tygrysów
2. Big Brother Brazylia
3. Dom z papieru
4. Cobra Kai
5. The Umbrella Academy
6. Emily w Paryżu
7. Ozark
8. Gambit królowej
9. Outer Banks
10. Locke & Key



Odkrywajcie więcej trendów na roku na Google.com/2020

Stadia to platforma działająca w chmurze, która pozwala Wam grać w świetne tytuły. Stworzyliśmy naszą usługę po to, aby ta forma rozrywki była bardziej dostępna niż wcześniej. Żeby pograć, nie potrzebujecie specjalnego sprzętu ani zaproszenia, wystarczą urządzenia, które już macie: laptopy, komputery stacjonarne, kompatybilne telefony i tablety oraz popularne kontrolery do gier. Dodatkowe zakupy sprzętu nie będą konieczne. Nie będziecie też musieli czekać na pobranie czy aktualizację gier, gdyż Stadia zadziała natychmiast. 

W ciągu najbliższych 24 godzin będziecie mogli zarejestrować się na stadia.com i uzyskać dostęp do usługi - wystarczy mieć adres Gmail. Po zarejestrowaniu możecie od razu zagrać online, na przykład w Destiny 2 lub Super Bomberman R za darmo. 

Stadia dostępna jest w 22 krajach, w tym od dzisiaj w Polsce, Austrii, Czechach, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, a także na Węgrzech i na Słowacji. 

Wszyscy nowi użytkownicy mogą również skorzystać z bezpłatnego miesiąca Stadia Pro - subskrypcji premium, która obejmuje mnóstwo darmowych gier. Każdy tytuł, który dodacie do swojego konta na Stadia Pro, będzie dostępny dla Was tak długo, jak pozostaniecie abonentami. Co miesiąc udostępniamy też kolejne bezpłatne gry. Subskrypcja kosztuje 39,00 zł miesięcznie, a zrezygnować z niej możecie w dowolnym momencie. 

Jeszcze więcej gier możecie kupić w sklepie Stadia. Niezależnie od tego, czy czekacie na spacer ulicami Night City w Cyberpunk 2077, czy też marzycie o tym, aby zostać legendarnym wojownikiem Wikingów w Assassin's Creed Valhalla - każdy znajdzie coś dla siebie. 
Aby otrzymywać informacje o nowościach na Stadia, subskrybujcie, obserwujcie nas na YouTube, Twitterze, Facebooku i Instagramie

Do zobaczenia na Stadia!

Dokładnie 5 lat temu otworzyliśmy podwoje Campusu Google for Startups w Warszawie. Od tego czasu liczba startupów działających w Polsce wzrosła dwukrotnie, o wiele łatwiej jest też zdobyć im finansowanie na rozwój. Z okazji tej rocznicy przyjrzeliśmy się co zmieniło się w ekosystemie polskich startupów, ale również w naszym bezpośrednim sąsiedztwie, czyli na warszawskiej Pradze. Przedstawiamy Wam raport podsumowujący 5 lat rozwoju polskich startupów. 

Google for Startups to nasz dział, który zajmuje się wspieraniem rozwoju startupów - prowadzi programy akceleracyjne i współpracuje z mentorami, inwestorami i społecznościami przedsiębiorców. Pięć lat temu otworzyliśmy na terenie zrewitalizowanej wytwórni wódek Koneser w Warszawie nasz Campus - przestrzeń dla początkujących przedsiębiorców oraz miejsce wydarzeń i programów przyspieszających rozwój startupów. Według naszego najnowszego raportu podsumowującego działania Google for Startups, od uruchomienia polskiej przestrzeni w listopadzie 2015 r. Campus zrzeszył 1800 firm z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym ponad 1200 z Polski. W inicjatywach organizowanych dla startupów wzięło udział prawie 100 tys. osób, a w ciągu tych 5 lat odbyło się blisko 1500 wydarzeń dla założycieli firm.


Oprócz chęci udziału w istotnych spotkaniach i zdobywania tam nowych umiejętności (24% ankietowanych) członkowie społeczności poszukują w Campusie także kontaktów biznesowych (19%), ale przede wszystkim możliwości współpracy z innymi startupami (38%). Firmy, które dołączyły do Google for Startups reprezentują przede wszystkim takie sektory, jak branża gier i e-sportu, handel, analityka danych, fintech, edukacja oraz reklama i marketing. Łącznie startupy z warszawskiego Campusu Google zatrudniają prawie 44 tys. pracowników. Ponad połowa z nich odnotowuje już stałe przychody, a prawie 75% startupowców pracuje nad swoim projektem na pełny etat. 


Liczba startupów rośnie, łatwiej o finansowanie 
Raport, który przygotowaliśmy przy wsparciu Startup Poland oraz firmy badawczej Kantar, pokazuje też dynamiczny rozwój polskich startupów. Na przestrzeni ostatnich 5 lat ich liczba wzrosła dwukrotnie. Obecnie działa około 4300 – 4700 tego typu firm, z czego aż 60% to firmy wyłącznie z branży IT i ICT. Rośnie też wiek założycieli startupów - pięć lat temu najliczniejsza grupa miała zwykle mniej niż 30 lat, obecnie coraz częściej są to osoby po 40-stce. Podobnie jak w 2015 r., tak i teraz dominującą działalnością jest sprzedaż B2B, polegająca na tworzeniu oprogramowania, najczęściej w modelu SaaS (34% spółek). Zdecydowana większość startupów w Polsce jest w fazie budowania produktu (31%) lub weryfikowania go na rynku (29%).

Ostatnie 5 lat przyniosło też polepszenie szans na zdobycie przez startupy finansowania. Aż dwukrotnie łatwiej jest zdobyć pieniądze na działalność od funduszu venture capital - statystycznie 32% startupów udaje się rozpocząć negocjacje z inwestorem, a 69% pozyskać finansowanie. Przeciętny polski startup w 2019 roku pozyskał w sumie około 30% więcej funduszy niż w 2017, a niemal 10% tych, które pozyskały finansowanie, zdobyło kwotę przekraczającą 10 mln zł. Taka liczba pięć lat temu robiła duże wrażenie, dziś nie stanowi już wyjątku. 

Ekosystem startupowy w Polsce rozwija się dynamicznie i dojrzewa. Jako Google for Startups budujemy relacje z lokalnymi i zagranicznymi funduszami venture capital i staramy się zwiększać ich zaangażowanie w Polsce. Współpracujemy z aż 170 inwestorami z 30 krajów - ponad 1/3 z nich pochodzi spoza Europy. W tym roku podczas Venture Capital Summit, czyli naszego dorocznego spotkania inwestorów zainteresowanych polskimi i środkowoeuropejskimi startupami udało nam się zgromadzić reprezentantów rekordowego kapitału inwestycyjnego - ponad 160 miliardów dolarów. Rok wcześniej było to jedynie 8 miliardów dolarów. 


Metro, Stadion i Campus Google zmieniają Pragę 
Kiedy w listopadzie 2015 roku otwieraliśmy na warszawskiej Pradze nasz Campus, postawiliśmy sobie za cel nie tylko rozwijanie ekosystemu polskich startupów, ale także naszego bezpośredniego sąsiedztwa. 

Według badania firmy Kantar, mieszkańcy postrzegają Campus nie tylko jako inkubator przedsiębiorczości i ośrodek dla startupów, ale także jako charakterystyczne miejsce do pracy. Aż 54% mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy wskazuje Campus i kompleks Konesera jako najważniejszą, obok II linii metra i Stadionu Narodowego, inwestycję mającą pozytywny wpływ na dzielnicę w ostatnich latach. 

W przestrzeniach odrestaurowanej zabytkowej fabryki wódek Koneser stworzyliśmy miejsce z kawiarnią i miejscami do pracy dla 160 osób, a także z salami warsztatowymi oraz audytorium dla 200 osób. Choć obecnie Campus jest zamknięty ze względu na pandemię, to razem z resztą Centrum Praskiego Koneser na stałe zmienił oblicze tej części Pragi. Mieszkańcy Pragi deklarują, że czują się w swojej dzielnicy bezpieczniej niż 5 lat temu, a oferta koncertów, spektakli czy lokalnych wydarzeń znacząco się powiększyła. 


Podbój zagranicznych rynków zaczyna się na Pradze 
Od początku działania Campusu do naszych programów akceleracyjnych zgłosiło się ponad 600 startupów. Wśród tych, którzy z sukcesem ukończyli programy są takie firmy jak Infermedica czy Autenti. Aż 78 firm wzięło udział w naszych długoterminowych programach i skorzystało z możliwości bezpośredniego mentoringu - 76% z tych startupów zebrało finansowanie o łącznej sumie przekraczającej 165 mln dolarów. W 2019 roku postawiliśmy na sektor mobile gaming i przyjęliśmy 12 startupów z czterech krajów do programu intensywnego rozwoju. 

W nadchodzących zamierzamy jeszcze mocniej wspierać polskie startupy, które chcą skalować swój biznes na światowe rynki i stawać się liderami w swoich branżach. Takie sektory gospodarki cyfrowej jak game development, medTech czy eduTech to kierunki, gdzie już teraz można znaleźć coraz więcej przykładów świetnych projektów z Polski i mogą one stać się naszą wizytówką na arenie międzynarodowej. 

Aby dołączyć do społeczności Google for Startups albo wziąć udział w jednym z naszych programów akceleracyjnych wystarczy wejść na stronę: www.campus.co/warsaw.

*** 


W tym roku staramy się ułatwić Wam znajdowanie informacji, które pomagają Wam zachować bezpieczeństwo, być na bieżąco z tym co się dzieje i pozostawać w kontakcie z bliskimi. Od początku pandemii dodaliśmy do Map Google prawie 250 nowych funkcji i ulepszeń, aby pomóc Wam dostosować się do tej nowej normalności. Wyświetlamy na żywo aktualne informacje o popularnych godzinach w miejscach, do których chcecie się wybrać, dzięki czemu możecie łatwiej zachowywać dystans społeczny. W profilach firm na Mapach łatwo sprawdzicie kluczowe dla zdrowia i bezpieczeństwa informacje. Dzięki temu dowiecie się m.in. czy w danym miejscu wymagane jest noszenie maseczki, czy musicie dokonać rezerwacji z wyprzedzeniem lub czy personel podejmuje dodatkowe środki ostrożności, takie jak np. pomiary temperatury. Cały czas inwestujemy, aby pokazywać Wam aktualne informacje na Mapach - każdego dnia wprowadzamy do naszej mapy ponad 50 milionów aktualizacji. I nie zamierzamy zwolnić tempa nawet w obliczu zbliżających się świąt. Jeśli musicie spędzić czas poza domem, oto kilka sposobów, w jaki Mapy Google mogą pomóc Wam w bezpiecznym przemieszczaniu się i załatwianiu spraw. 


Poruszanie się po okolicy 
Niezależnie od tego, czy planujecie wyjechać z miasta, czy tylko poruszacie się po okolicy, obserwowanie najnowszych trendów dotyczących zachorowań może pomóc Wam zachować bezpieczeństwo. Od momentu uruchomienia warstwy danych COVID, prawie 10 milionów osób uzyskało kluczowe informacje o COVID-19 bezpośrednio z Map Google. 

W nadchodzących tygodniach wprowadzimy dwa nowe ulepszenia. Zaktualizowana warstwa danych COVID na Androida i iOS wkrótce pokaże jeszcze więcej informacji, w tym wszystkie przypadki wykryte na danym obszarze, a także szybkie linki do zasobów na temat COVID od władz lokalnych. Jest to szczególnie przydatne jeśli wyjeżdżacie z miasta i chcecie szybko zapoznać się z lokalnymi wytycznymi, punktami gdzie można przeprowadzić testy i ograniczeniami w innym mieście.
Być może unikanie przedświątecznych tłumów było zawsze Waszą specjalnością, ale w tym roku postanowiliśmy ułatwić to każdemu. Jeśli planujecie skorzystać z transportu publicznego w tym okresie, Mapy Google mogą pomóc Wam łatwiej zachować dystans społeczny dzięki informacjom o zatłoczeniu dostępnymi w czasie rzeczywistym. Na całym świecie, w telefonach z systemem Android i iOS, będziecie mogli sprawdzić, jak zatłoczony jest nadjeżdżający autobus, pociąg lub linia metra. Będzie to możliwe dzięki informacjom zwrotnym udostępnianym na bieżąco przez użytkowników Map Google z całego świata (gdziekolwiek są dostępne dane).
Chociaż sposób, w jaki ułatwiamy Wam życie, zmienił się, nasze zobowiązanie, aby to robić, pozostaje niezmienne. Przez ostatnie 15 lat Mapy Google korzystały z technologii po to, by przydatne informacje o świecie były na wyciągnięcie ręki. Aby mieć pewność, że są one tak dokładne i aktualne, jak to tylko możliwe, korzystamy m.in. z 170 miliardów zdjęć Street View w wysokiej rozdzielczości pochodzących z 87 krajów, materiałów pochodzących od setek milionów firm i osób korzystających na co dzień z Map Google, a także z wiarygodnych danych pochodzących z ponad 10 000 źródeł, w tym samorządów lokalnych, agencji i organizacji transportowych. Inwestujemy także w rozwiązania techniczne, które obsługują niektóre z naszych ulubionych i kluczowych funkcji - od 20 milionów miejsc na całym świecie, w których są teraz wyświetlane dane o popularnych godzinach, po opcję Live View, która pokazuje Wam Wasze otoczenie ze wskazówkami nałożonymi w rozszerzonej rzeczywistości (AR).


Przemieszczanie się 🚗 lub 🚴‍♀️ lub 🚇, dystans społeczny i poszukiwanie przestrzeni na świeżym powietrzu… oraz ulubionego jedzenia.
Przeanalizowaliśmy dane Map Google przed pandemią i w jej trakcie, aby zapoznać się z trendami dotyczącymi sposobu poruszania się ludzi, spędzania czasu, czy zainteresowań kulinarnych. 

W całym kraju jednym z najpopularniejszym środków transportu nadal pozostaje samochód, podczas gdy zainteresowanie transportem publicznym spadło o 19%. Mocną alternatywą stała się również jazda na rowerze - zainteresowanie dwukołowym pojazdem wzrosło w całym kraju o 20% w porównaniu z dniami przed pandemią. 

Popularne godziny na Mapach Google to niezbędne narzędzie, jeżeli chcecie uniknąć niechcianych tłumów, zaoszczędzić czas, a także zachować dystans społeczny. I tak, w czasie gdy restauracje były otwarte, najchętniej odwiedzano je w soboty wczesnym wieczorem (o godzinie 18), a najrzadziej w poniedziałek. Najmniej oblegane w pierwszy dzień tygodnia były również kawiarnie (między godziną 15 a 17). Za to najwięcej osób decydowało się wpaść na kawę w sobotę o godzinie 12 lub 17, a także w niedzielę między godziną 16 a 18. Także w ostatni dzień tygodnia zaobserwowaliśmy największy ruch w parkach (około godz. 16), a najmniejszy we wtorki z samego rana (o godzinie 6!). W sklepach spożywczych najmniej popularna godzina wizyt to 7 rano w poniedziałki. Najwięcej osób znajduje się w nich piątek między godziną 16 a 17 oraz w sobotę o 12. W aptekach najluźniej jest w poniedziałek rano (o godzinie 9), z kolei największy ruch odnotowano w piątki o godzinie 11 i 15. 

W kwietniu wyszukiwania miejsc poza domem, takich jak parki, ogrody czy plaże spadło o 249% w porównaniu z tym samym okresem przed pandemią. Z kolei zainteresowanie miejscami na świeżym powietrzu i blisko natury powróciło w wakacje. Najpopularniejszym miesiącem dla tych wyszukiwań był sierpień, odnotowano wówczas wzrost o 51%. Wśród najpopularniejszych miejsc tego typu w Warszawie znalazły się Łazienki Królewskie i Pole Mokotowskie. W Katowicach była to Pustynia Błędowska i Babia Góra, w Krakowie Ojcowski Park Narodowy i Puszcza Niepołomicka, a w Poznaniu: Park Cytadela oraz Park Sołacki. 

Czas pandemii zachęcił mieszkańców Warszawy do odnowienia swoich mieszkań - w maju znacznie wzrosła liczba wyszukiwań sklepów z akcesoriami dla domu i ogrodu, i była to wartość o 73% wyższa niż w analogicznym okresie przed pandemią. 

A czy jesteście ciekawi trendów kulinarnych? Najpopularniejsze wyszukiwania w Polsce związane z jedzeniem to: kawiarnia, kebab, śniadanie, ramen, kuchnia włoska, kuchnia gruzińska, kuchnia indyjska, kuchnia azjatycka, kuchnia tajska oraz kuchnia chińska. 

Aby pomóc małym firmom, na początku tego roku wprowadziliśmy wiele nowych, bezpłatnych funkcji, aby mogły one informować swoich klientów o takich rzeczach, jak np. oferowanie jedzenia na wynos, z dostawą lub dostawą bez kontaktu. Obecnie możecie znaleźć te informacje w wyszukiwarce i Mapach dla ponad 242 000 restauracji i sprzedawców detalicznych w Polsce. 

Nawet podczas pandemii ponad 1 miliard ludzi nadal korzysta z Map Google, aby poruszać się po swojej nowej normalności - a nasza praca jest daleka od zakończenia. Nieustannie pracujemy nad tworzeniem nowych funkcji i usług, które pomogą nam wszystkim wyjść z tego trudnego czasu silniejszymi niż kiedykolwiek. Zatem jakiekolwiek są Wasze świąteczne i przedświąteczne plany oraz bez względu na to, jak bardzo się zmieniły - Mapy Google pomogą Wam uczynić je łatwiejszymi i bezpieczniejszymi.

*** 
Metodologia: 
Transport: 
Aby określić trendy w komunikacji, przyjrzeliśmy się temu, jakim zainteresowaniem cieszyły się wybrane środki transportu. Korzystaliśmy z danych dotyczących destynacji na Mapach Google w Polsce od września do października 2020 r. i porównaliśmy je z wrześniem i październikiem 2019 r.). W niektórych przypadkach porównaliśmy również marzec-październik 2020 r. ze styczniem-lutym 2020 r. (oznaczone jako „przed pandemią”). 
Popularne godziny: 
Informacje o popularnych godzinach zostały wygenerowane na podstawie zagregowanych i zanonimizowanych danych dotyczących historii lokalizacji polskich użytkowników, którzy zdecydowali się włączyć jej zapisywanie w okresie od sierpnia do października 2020 r.  
Aktywności: 
Aby określić trendy związane z odświeżaniem swoich domów i aktywnością na świeżym powietrzu, przeanalizowaliśmy liczbę wyszukiwań dotyczącą domu, a także miejsc poza nim w okresie od marca do października 2020 r. 
Jedzenie: 
Aby określić popularność trendów związanych z jedzeniem, przeanalizowaliśmy względną liczbę wszystkich wyszukiwanych haseł związanych z tą tematyką na Mapach Google.




Ponad 5 lat temu uruchomiliśmy Zdjęcia Google - aplikację do zarządzania zdjęciami i filmami, która z czasem przekształciła się w dom dla Waszych wspomnień. Obecnie w Zdjęciach Google przechowywanych jest ponad 4 biliony zdjęć, a co tydzień przesyłanych jest 28 miliardów nowych fotografii i filmów. 

Ponieważ tak wielu z Was korzysta ze Zdjęć Google, ważne jest, żeby był to świetny produkt, także w dłuższej perspektywie. Aby móc powitać jeszcze więcej Waszych wspomnień i rozwijać Zdjęcia Google w przyszłości, zmieniamy nasze zasady przechowywania nieograniczonej liczby wysokiej jakości zdjęć i filmów. 

Od 1 czerwca 2021 r. wszystkie przesłane przez Was nowe zdjęcia i filmy będą wliczane do 15 GB bezpłatnego miejsca na dane na koncie Google lub do dodatkowej przestrzeni zakupionej w ramach pakietu Google One. Miejsce na Waszym koncie Google jest współdzielone przez Dysk, Gmaila i Zdjęcia. Ta zmiana pozwoli nam również nadążyć za rosnącym zapotrzebowaniem na pamięć masową. I - jak zawsze - podtrzymujemy nasze zobowiązanie, że nie będziemy wykorzystywać informacji ze Zdjęć Google do celów reklamowych. Wiemy, że to duża zmiana i może być ona dla Was zaskoczeniem, dlatego chcieliśmy Was poinformować o niej z dużym wyprzedzeniem i ułatwić Wam przygotowanie. 

Istniejące zdjęcia i filmy w wysokiej jakości są wyłączone z tej zmiany 

Żadne zdjęcia i filmy przesłane w wysokiej jakości przed 1 czerwca 2021 r. nie będą wliczane do 15 GB bezpłatnego miejsca na dane. Oznacza to, że tworzenie kopii zapasowych zdjęć i filmów przed tą datą nadal będzie uważane za bezpłatne i zwolnione z limitu miejsca. W każdej chwili możecie sprawdzić jakość przechowywanych fotografii i nagrań w aplikacji Zdjęcia. Wystarczy wybrać opcję Kopia zapasowa i synchronizacja w Ustawieniach. 

Jeśli tworzycie kopie zapasowe zdjęć i filmów w oryginalnej jakości, te zmiany Was nie dotyczą. Jak zawsze, zdjęcia i filmy w oryginalnej jakości będą nadal wliczane do 15 GB bezpłatnego miejsca na koncie Google. 

Jeśli macie telefon Pixel (1-5), zdjęcia przesłane w wysokiej jakości z tego urządzenia będą nadal wyłączone z tej zmiany, nawet po 1 czerwca 2021 r. 

Nie musicie dzisiaj nic robić 
Ta zmiana nie zacznie obowiązywać przez kolejne sześć miesięcy, dlatego nie musicie teraz nic robić. A w momencie jej wejścia w życie, 1 czerwca 2021 r., dzięki 15 GB bezpłatnego miejsca, ponad 80% z Was powinno nadal być w stanie przechowywać swoje wspomnienia przez okres około 3 lat. Gdy Wasze miejsce na dane zbliży się do 15 GB, powiadomimy Was o tym w aplikacji oraz e-mailem. 

Zarządzajcie swoim limitem 
Aby zrozumieć, jak to wpływa na Was, możecie zobaczyć spersonalizowane oszacowanie czasu, jaki Wam pozostał do bezpłatnego przechowywania danych. Szacunki te uwzględniają częstotliwość tworzenia kopii zapasowych zdjęć, filmów i innych treści na koncie Google. 




W czerwcu 2021 r. uzyskacie dostęp do nowego bezpłatnego narzędzia w aplikacji Zdjęcia, które ułatwi Wam zarządzanie kopiami zapasowymi zdjęć i filmów. Pomoże Wam ono przejrzeć wspomnienia, które chcecie zachować, jednocześnie sugerując ujęcia, które być może warto usunąć, takie jak ciemne lub rozmyte fotografie lub duże filmy.



Jeśli będziecie potrzebowali więcej miejsca na Wasze dane, zawsze możecie zdecydować się przejść na Google One. Ceny pakietów zaczynają się od 8,99 zł miesięcznie za 100 GB miejsca. Dzięki subskrypcji uzyskacie także dodatkowe korzyści i możliwość korzystania z pomocy ekspertów Google – wszystkim tym możecie dzielić się także ze swoją grupą rodzinną. 

Dziękujemy Wam za korzystanie ze Zdjęć Google. Mamy nadzieję, że nadal będzie to miejsce dla Waszych wspomnień. Więcej informacji na temat tej zmiany znajdziecie w naszym Centrum pomocy.

Przez ostatnie trzy dekady Polska przeszła gruntowną przemianę. PKB wzrósł ponad 2,5-krotnie, a wartość eksportu prawie czternastokrotnie*. Zmieniają się jednak dotychczasowe mechanizmy napędzające ten wzrost, a globalna pandemia COVID-19 znacznie przyspieszyła procesy tych zmian. W świetle wydarzeń związanych z obecnym kryzysem warto zastanowić się jak będzie wyglądała nowa gospodarcza rzeczywistość. 
Ze względu na kwestie bezpieczeństwa i obowiązujące obostrzenia, konsumenci przenieśli się do internetu. W szczytowym okresie początków pandemii w Europie przybyło 12 mln nowych użytkowników usług online, w tym w Polsce aż 3,6 mln**. Liczba użytkowników korzystających z kanałów online w celu zrobienia zakupów spożywczych od początku pandemii podwoiła się, a w przypadku handlu detalicznego wzrosła o 70%***. Jesteśmy świadkami bezprecedensowego wzrostu popytu na usługi online, który jednocześnie może być dużym wyzwaniem, ale i szansą dla polskiej gospodarki. 

Według najnowszego raportu "Digital Challengers in next normal" przygotowanego przez McKinsey & Company, w okresie od stycznia do maja 2020 roku, rozwój gospodarki cyfrowej w Polsce gwałtownie przyspieszył i był 2,5-krotnie wyższy niż średni wzrost w poprzednich dwóch latach, osiągając poziom 18,4%. Wiele wskazuje więc na to, że Polska mogłaby wyjść kryzysu wsparta o silne, cyfrowe fundamenty. Prognozy McKinsey & Company już w 2018 r. przewidywały, że dzięki dzięki cyfryzacji i nowym technologiom PKB Polski mógłby wzrosnąć aż o 275 mld złotych (64 mld euro) do 2025 r., ale tylko w przypadku efektywnego wykorzystania ich potencjału. 

Małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią ponad 50% polskiego PKB i zatrudniają ponad 6,7 mln osób, mogłyby być one więc motorem napędowym takiej zmiany****. Jednak ponad połowa firm, które musiały zmierzyć się z gwałtowną potrzebą transformacji cyfrowej ze względu na pandemię koronawirusa i spowodowane nią czasowe zamknięcie gospodarki, nie była do tego odpowiednio przygotowana. Główną barierą dla większości biznesów, które już zaczęły działalność w internecie, bądź dopiero ją planują, jest brak wiedzy, umiejętności i narzędzi. 

Aby odpowiedzieć na powyższe bariery, ogłaszamy dzisiaj kompleksowy bezpłatny program szkoleniowo-rozwojowy Firmy Jutra, przygotowany we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju oraz Operatorem Chmury Krajowej. W jego ramach pomożemy 15 000 polskich przedsiębiorstw przetrwać kryzys dzięki działalności w sieci.

Program pomoże przedsiębiorcom m.in. przenieść biznes do sieci, rozwijać cyfrowe kanały sprzedaży, dotrzeć do nowych klientów, którzy przenieśli się do świata cyfrowego i zwiększyć swoją innowacyjność, dzięki adaptacji modeli biznesowych i wykorzystaniu rozwiązań chmurowych. Firmy Jutra to 26 000 godzin bezpłatnych, indywidualnych konsultacji dla firm, zespół 16 doradców indywidualnych, dostępnych w każdym województwie w Polsce i ponad 70 godzin praktycznych kursów online, które pozwolą rozwinąć działalność w internecie, dostosować model biznesowy do obecnych wyzwań oraz wykorzystać rozwiązania chmurowe do zwiększenia efektywności firmy. 

Program Firmy Jutra obejmuje: 
  • nowy bezpłatny program szkoleniowy Google adresowany do wszystkich mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać biznes w internecie. Wsparcie będzie składać się z: indywidualnej pomocy konsultanta w opracowaniu planu rozwoju w internecie, szkoleń, pakietu bezpłatnych narzędzi oraz wsparcia doradcy we wdrożeniu zmian 
  • kurs Lean Canvas i e-booki biznesowe od Polskiego Funduszu Rozwoju, wspierające rozwój i szybką adaptację modeli biznesowych firm 
  • ścieżki szkoleniowe od Chmury Krajowej dotyczące rozwiązań chmurowych dla małych i średnich przedsiębiorców pomagające zwiększać innowacyjność, obniżać koszty działalności, a firmy które ukończą obie ścieżki szkoleniowe otrzymają od Chmury Krajowej znaczące pakiety środków do wykorzystania w chmurze Google. Łączna wartość bezpłatnych pakietów wyniesie pół miliona złotych. Szkolenia i oferta bezpłatnych pakietów zostanie udostępniona od 1 stycznia.


Ogłoszony dzisiaj plan to kontynuacja naszych programów wspierających polskich przedsiębiorców. Od 2005 roku, kiedy to wystartował nasz pierwszy program dla polskich przedsiębiorców - Google Internetowe Rewolucje, przeszkoliliśmy w zakresie marketingu online 200 000 osób z 62 000 firm z 800 miast w całej Polsce. 62% przedsiębiorców zwiększyło swoje wyniki biznesowe. Swoją pomoc adresujemy także do początkujących przedsiębiorców, w tym założycieli startupów - wystarczy wspomnieć działania Campusu Google dla startupów na warszawskiej Pradze, czy realizowany od 2018 r. we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju program “Projektanci Innowacji PFR” uczący projektowania innowacyjnych rozwiązań za pomocą metody design thinking. 

Wierzymy, że polskie przedsiębiorstwa dzięki cyfrowej transformacji, przetrwają ten kryzys, a w późniejszym czasie także odbudują zyski.