Pomożemy 15 000 polskich przedsiębiorców uodpornić się na kryzys Startuje program Firmy Jutra
4 listopada 2020
Przez ostatnie trzy dekady Polska przeszła gruntowną przemianę. PKB wzrósł ponad 2,5-krotnie, a wartość eksportu prawie czternastokrotnie*. Zmieniają się jednak dotychczasowe mechanizmy napędzające ten wzrost, a globalna pandemia COVID-19 znacznie przyspieszyła procesy tych zmian. W świetle wydarzeń związanych z obecnym kryzysem warto zastanowić się jak będzie wyglądała nowa gospodarcza rzeczywistość.
Ze względu na kwestie bezpieczeństwa i obowiązujące obostrzenia, konsumenci przenieśli się do internetu. W szczytowym okresie początków pandemii w Europie przybyło 12 mln nowych użytkowników usług online, w tym w Polsce aż 3,6 mln**. Liczba użytkowników korzystających z kanałów online w celu zrobienia zakupów spożywczych od początku pandemii podwoiła się, a w przypadku handlu detalicznego wzrosła o 70%***. Jesteśmy świadkami bezprecedensowego wzrostu popytu na usługi online, który jednocześnie może być dużym wyzwaniem, ale i szansą dla polskiej gospodarki.
Według najnowszego raportu "Digital Challengers in next normal" przygotowanego przez McKinsey & Company, w okresie od stycznia do maja 2020 roku, rozwój gospodarki cyfrowej w Polsce gwałtownie przyspieszył i był 2,5-krotnie wyższy niż średni wzrost w poprzednich dwóch latach, osiągając poziom 18,4%. Wiele wskazuje więc na to, że Polska mogłaby wyjść kryzysu wsparta o silne, cyfrowe fundamenty. Prognozy McKinsey & Company już w 2018 r. przewidywały, że dzięki dzięki cyfryzacji i nowym technologiom PKB Polski mógłby wzrosnąć aż o 275 mld złotych (64 mld euro) do 2025 r., ale tylko w przypadku efektywnego wykorzystania ich potencjału.
Małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią ponad 50% polskiego PKB i zatrudniają ponad 6,7 mln osób, mogłyby być one więc motorem napędowym takiej zmiany****. Jednak ponad połowa firm, które musiały zmierzyć się z gwałtowną potrzebą transformacji cyfrowej ze względu na pandemię koronawirusa i spowodowane nią czasowe zamknięcie gospodarki, nie była do tego odpowiednio przygotowana. Główną barierą dla większości biznesów, które już zaczęły działalność w internecie, bądź dopiero ją planują, jest brak wiedzy, umiejętności i narzędzi.
Aby odpowiedzieć na powyższe bariery, ogłaszamy dzisiaj kompleksowy bezpłatny program szkoleniowo-rozwojowy Firmy Jutra, przygotowany we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju oraz Operatorem Chmury Krajowej. W jego ramach pomożemy 15 000 polskich przedsiębiorstw przetrwać kryzys dzięki działalności w sieci.
Program pomoże przedsiębiorcom m.in. przenieść biznes do sieci, rozwijać cyfrowe kanały sprzedaży, dotrzeć do nowych klientów, którzy przenieśli się do świata cyfrowego i zwiększyć swoją innowacyjność, dzięki adaptacji modeli biznesowych i wykorzystaniu rozwiązań chmurowych. Firmy Jutra to 26 000 godzin bezpłatnych, indywidualnych konsultacji dla firm, zespół 16 doradców indywidualnych, dostępnych w każdym województwie w Polsce i ponad 70 godzin praktycznych kursów online, które pozwolą rozwinąć działalność w internecie, dostosować model biznesowy do obecnych wyzwań oraz wykorzystać rozwiązania chmurowe do zwiększenia efektywności firmy.
Program Firmy Jutra obejmuje:
- nowy bezpłatny program szkoleniowy Google adresowany do wszystkich mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać biznes w internecie. Wsparcie będzie składać się z: indywidualnej pomocy konsultanta w opracowaniu planu rozwoju w internecie, szkoleń, pakietu bezpłatnych narzędzi oraz wsparcia doradcy we wdrożeniu zmian
- kurs Lean Canvas i e-booki biznesowe od Polskiego Funduszu Rozwoju, wspierające rozwój i szybką adaptację modeli biznesowych firm
- ścieżki szkoleniowe od Chmury Krajowej dotyczące rozwiązań chmurowych dla małych i średnich przedsiębiorców pomagające zwiększać innowacyjność, obniżać koszty działalności, a firmy które ukończą obie ścieżki szkoleniowe otrzymają od Chmury Krajowej znaczące pakiety środków do wykorzystania w chmurze Google. Łączna wartość bezpłatnych pakietów wyniesie pół miliona złotych. Szkolenia i oferta bezpłatnych pakietów zostanie udostępniona od 1 stycznia.
Ogłoszony dzisiaj plan to kontynuacja naszych programów wspierających polskich przedsiębiorców. Od 2005 roku, kiedy to wystartował nasz pierwszy program dla polskich przedsiębiorców - Google Internetowe Rewolucje, przeszkoliliśmy w zakresie marketingu online 200 000 osób z 62 000 firm z 800 miast w całej Polsce. 62% przedsiębiorców zwiększyło swoje wyniki biznesowe. Swoją pomoc adresujemy także do początkujących przedsiębiorców, w tym założycieli startupów - wystarczy wspomnieć działania Campusu Google dla startupów na warszawskiej Pradze, czy realizowany od 2018 r. we współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju program “Projektanci Innowacji PFR” uczący projektowania innowacyjnych rozwiązań za pomocą metody design thinking.
Wierzymy, że polskie przedsiębiorstwa dzięki cyfrowej transformacji, przetrwają ten kryzys, a w późniejszym czasie także odbudują zyski.