Gościnny wpis dr Toshiyuki Kono, przewodniczącego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków. Wybitny profesor Toshiyuki Kono uczy również międzynarodowego prawa prywatnego i prawa dotyczącego dziedzictwa kulturowego na japońskim Uniwersytecie Kyushu.

Zachowanie i ochrona przeszłości ma zasadnicze znaczenie dla naszej przyszłości. To przekonanie leży u podstaw działań Międzynarodowej Rady Zabytków i Miejsc (International Council on Monuments and Sites skr. ICOMOS) - globalnej organizacji pozarządowej zajmującej się opieką nad światowym dziedzictwem architektonicznym i archeologicznym.



10 tysięcy członków naszej światowej organizacji - w tym architekci, archeolodzy, geografowie, planiści i antropologowie - podziela tę samą wizję: ochrony i promocji światowego dziedzictwa kulturowego. Ostatnie demonstracje na rzecz klimatu z udziałem młodych ludzi zwróciły uwagę świata na pilną konieczność podjęcia działań przeciwdziałających kryzysowi klimatycznemu, który ma niszczycielski wpływ także na nasze dziedzictwo kulturowe. Aby ocalić tę część naszej ludzkiej spuścizny, musimy podjąć działania już teraz.

Właśnie dlatego, we współpracy z CyArk i Google Arts & Culture uruchamiamy Heritage on the Edge (“Dziedzictwo na krawędzi”) - nowe doświadczenie online, które prezentuje wpływ zmian klimatycznych na pięć obiektów z Listy światowego dziedzictwa UNESCO. Możecie dołączyć do nas i odkrywać ponad 50 wystaw online, modele 3D, wycieczki Street View oraz wywiady z lokalnymi specjalistami i przedstawicielami społeczności na temat 5 zabytków dotkniętych skutkami kryzysu klimatycznego: kultowych posągów Rapa Nui na Wyspie Wielkanocnej, miasta meczetów Bagerhat w Bangladeszu, miasta Chan Chan w Peru, zbudowanego z cegły suszonej na słońcu, szkockiego zamku w Edynburgu i nadmorskiego miasta Kilwa Kisiwani w Tanzanii.


Ten projekt to przede wszystkim wezwanie do działania. Wpływ zmian klimatu na nasze dziedzictwo kulturowe odzwierciedla skalę zmian zachodzących na naszej planecie i pokazuje, że potrzebna jest zdecydowana reakcja. Działania w poszczególnych miejscach mogą zapobiegać jedynie stratom lokalnym. Tymczasem jedynym trwałym rozwiązaniem są zmiany systemowe i globalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Wystawa Heritage on the Edge zbiera opowieści o stracie, ale także o nadziei i sile przetrwania. Historie te przypominają nam, że całe nasze dziedzictwo kulturowe, w tym także obiekty wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, to coś więcej niż atrakcje turystyczne. To miejsca o wielkim znaczeniu narodowym, duchowym i kulturowym.

https://www.youtube.com/embed/sRPuuu-uyco
Ruszyły zgłoszenia do tegorocznej edycji Indie Games Festival - corocznego konkursu organizowanego przez Google Play dla niezależnych twórców gier. Każdy, kto chce zaprezentować swoje aplikacje szerszej publiczności może zgłosić swój udział. Tegoroczna edycja będzie dla Polaków szczególna, ponieważ jej finał w kwietniu odbędzie się po raz pierwszy w Warszawie a wydarzenie będzie otwarte nie tylko dla twórców, ale także wszystkich fanów i graczy. Będzie to nie lada okazja, aby zapoznać się ze zgłoszonymi tytułami oraz spotkać ich deweloperów, a także zagłosować na najlepsze gry i tym samym stać się jurorem konkursu.



Czym jest Google Play Indie Games Festival? Tegoroczna edycja to trzy konkursy skierowane dla niezależnych twórców gier z Japonii, Korei Południowej oraz Europy. 20 najlepszych uczestników z każdego z tych trzech regionów zaprezentuje swoje aplikacje podczas finałów w Tokio, Seulu i w Warszawie. W ich trakcie uczestnicy, eksperci oraz zespół Google Play wytypują 10 gier, z których jury wybierze następnie trójkę zwycięzców.

Nagrody, które otrzymają finaliści konkursu, pomogą niezależnym twórcom zaprezentować swoje aplikacje szerokiemu gronu potencjalnych graczy. Zwycięzcy będą mogli skorzystać z kampanii marketingowych o znacznej wartości, promocji swojej aplikacji w ramach Google Play i za pośrednictwem innych kanałów. Nagrodzeni otrzymają także najnowszy sprzęt, który pomoże im w rozwoju swoich produktów.

Dzięki Google Play Indie Games Festival chcemy wyłonić autorów najciekawszych niezależnych gier i pomóc im osiągnąć sukces. To wydarzenie gamingowe co roku staje się wielkim świętem pasji, kreatywności i innowacji, bo takie wartości wnoszą, gry indie do Google Play. W poprzednich edycjach konkursu wśród 20 finalistów z Europy zawsze znajdowały się studia deweloperskie z Polski. W 2019 roku aż 4 polskie gry zostały zaprezentowane podczas finału.

Spróbujcie swoich sił i wejdźcie do gry! Termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu upływa 2 marca 2020 r. Finał odbędzie się 25 kwietnia 2020 w Warszawie, bezpłatna rezerwacja na wydarzenie dostępna jest tutaj.

Poszukujecie inspiracji? Sprawdźcie, kto zwyciężył w europejskiej edycji konkursu w 2019 roku.

https://www.youtube.com/embed/sRPuuu-uyco





https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhfMZ__mU5-swZCiYm9BJb-KvxNfDPNlphpyLx5kk_w19CR2tMoKwEZCttVH4I524hLkdIW1sEKUp7q5TfES91XNYyKff-8jxqH7lVsVakeA4fDoB78cJhai26PMgqns22vmLFzBQ/s1600/YT_NY_Press+Pack_Polska1-150dpi.png
Przełom grudnia i stycznia to moment podsumowań, refleksji, ale i wyznaczania sobie nowych celów na nadchodzący czas. Postanowiliśmy sprawdzić jakie zmiany chcecie wprowadzić w swoje życie w 2020 r. Co sobie obiecywaliście?


...dbać o zdrowie 
Według internetowego badania YouGov zleconego przez YouTube, to właśnie chęć prowadzenia zdrowszego trybu życia jest Waszym najczęstszym postanowieniem na ten rok. Aż 41% przebadanych przez nas osób zadeklarowało, że planuje „zdrowiej się odżywiać”, a 39% chciałoby „więcej ćwiczyć”. Z bardziej zrównoważonym stylem życia związana jest również chęć nauki gotowania, którą deklaruje 29% z Was.

Każdy moment jest dobry, by zawalczyć o własne zdrowie, a już nowy rok wydaje się do tego celu po prostu idealny. Każdy nawet najmniejszy krok ku lepszemu życiu jest na wagę zdrowia - komentuje Katarzyna Bosacka, autorka kanału EkoBosacka na YouTube, na której kanale znajdziecie informacje o tym co jeść, a czego lepiej unikać, a także praktyczne porady dotyczące np. tego jak rezygnować z plastiku czy marnować mniej jedzenia.

...podróżować
Na trzecim miejscu wśród Waszych postanowień noworocznych plasuje się „więcej podróżować”. Gdzie szukać inspiracji? To, że podróże kształcą, poszerzają horyzonty, rozwijają wyobraźnię i pozwalają znaleźć nowe przyjaźnie udowadniają Kaja Kraska i Mateusz Mękarski z Globstory. Na ich kanale podróżniczym znajdziecie mnóstwo filmów z wypraw, a wśród nich także te. mniej popularne destynacje, jak, Rumunia czy Gambia. Być może to właśnie wymarzone dla Was kierunki na tegoroczny urlop?

…i uczyć się nowych rzeczy
Jak się okazuje, w nowym roku chcecie także znaleźć czas na uczenie się i doskonalenie już nabytych umiejętności: 22% przebadanych osób planuje „zdobywać nowe umiejętności do pracy”, a 16% stawia raczej na „znalezienie nowego hobby”. Spośród wszystkich, którzy chcieliby nabyć nowe umiejętności do pracy lub zająć się nowym hobby w 2020 r., 64% osób planuje poświęcić więcej czasu na „rozwój osobisty”, a w szczególności na działania takie jak medytacja czy mindfulness. 59% zamierza zaś „opanować nowy język obcy”.

Trzecim najpopularniejszym dla Was obszarem rozwoju było zaś ćwiczenie/uprawianie sportu i aż 53% ankietowanych stwierdziło, że to właśnie aktywność fizyczna jest obszarem, w którym chcieliby rozwijać się w 2020 roku.


Jak planować by realizować?
Wyznaczanie sobie osobistych celów na początku roku jest coraz bardziej powszechnym zwyczajem. Wyniki badania YouGov pokazały, że 71% z Was robi postanowienia noworoczne i aż 74% spośród nich udało się dotrzymać postanowień i osiągnąć cele założone na początku zeszłego roku.

Niezwykle pomocna jest inspiracja na początku i motywacja w trakcie. Obie możecie dziś łatwiej znaleźć dzięki technologii - od cennych porad i pomocnych treści (np. wskazówki treningowe lub przepisy na zdrowe jedzenie) po monitorowanie postępów w osiągnięciu założonych celów (np. pomiar liczby kalorii przy użyciu aplikacji mobilnych). Przebadane przez nas dorosłe osoby, które kiedykolwiek podjęły postanowienia noworoczne wskazały, że YouTube i media społecznościowe (37%), a następnie aplikacje mobilne (34%) są ważnymi platformami, z których korzystają, aby osiągnąć zamierzone cele. Dodatkowo, jak wykazało badanie przeprowadzone przez firmę Kantar w październiku 2019 roku, 79% z Was rozwija wraz z YouTube swoje pasje czy hobby. Wśród nastolatków ten odsetek jest jeszcze wyższy i wynosi aż 85%. Filmy, które pomagają spełniać i rozwijać pasję to między innymi wideo związane ze sportem i aktywnością fizyczną, gotowaniem czy motoryzacją.

YouTube to nie tylko źródło inspiracji do poszukiwania nowego hobby, ale również świetne narzędzie do nauki. Aż 73% osób ogląda materiały, które popularyzują wiedzę i pomagają w nauce. Dla wielu z Was (69%) to również YouTube jest platformą pierwszego wyboru w poszukiwaniu treści popularnonaukowych i edukacyjnych. Co ciekawe, platforma okazuje się być w tej kwestii niezwykle pomocna uczniom i ich opiekunom. Ponad połowa rodziców i aż 2/3 nastolatków (kategoria wiekowa 14-17 lat) korzysta z filmów na YouTube podczas odrabiania prac domowych lub przygotowywania projektów w szkole.

Mamy nadzieję, że wytrwacie w waszych noworocznych postanowieniach. Powodzenia!

Wszystkie podane wyżej dane, o ile nie wskazano inaczej, pochodzą z badania z YouGov Plc. Ankieta YouGov została zlecona przez YouTube. Łączna wielkość próby wynosiła 1000 osób dorosłych. Badanie przeprowadzono online w dniach 21 października - 1 listopada 2019. Liczby są reprezentatywne dla wszystkich polskich dorosłych (w wieku 18+).

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhfMZ__mU5-swZCiYm9BJb-KvxNfDPNlphpyLx5kk_w19CR2tMoKwEZCttVH4I524hLkdIW1sEKUp7q5TfES91XNYyKff-8jxqH7lVsVakeA4fDoB78cJhai26PMgqns22vmLFzBQ/s1600/YT_NY_Press+Pack_Polska1-150dpi.png