Heritage on the Edge - nowa wystawa Google Arts & Culture zachęca do działania w związku z kryzysem klimatycznym
29 stycznia 2020
Gościnny wpis dr Toshiyuki Kono, przewodniczącego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków. Wybitny profesor Toshiyuki Kono uczy również międzynarodowego prawa prywatnego i prawa dotyczącego dziedzictwa kulturowego na japońskim Uniwersytecie Kyushu.
Zachowanie i ochrona przeszłości ma zasadnicze znaczenie dla naszej przyszłości. To przekonanie leży u podstaw działań Międzynarodowej Rady Zabytków i Miejsc (International Council on Monuments and Sites skr. ICOMOS) - globalnej organizacji pozarządowej zajmującej się opieką nad światowym dziedzictwem architektonicznym i archeologicznym.
10 tysięcy członków naszej światowej organizacji - w tym architekci, archeolodzy, geografowie, planiści i antropologowie - podziela tę samą wizję: ochrony i promocji światowego dziedzictwa kulturowego. Ostatnie demonstracje na rzecz klimatu z udziałem młodych ludzi zwróciły uwagę świata na pilną konieczność podjęcia działań przeciwdziałających kryzysowi klimatycznemu, który ma niszczycielski wpływ także na nasze dziedzictwo kulturowe. Aby ocalić tę część naszej ludzkiej spuścizny, musimy podjąć działania już teraz.
Właśnie dlatego, we współpracy z CyArk i Google Arts & Culture uruchamiamy Heritage on the Edge (“Dziedzictwo na krawędzi”) - nowe doświadczenie online, które prezentuje wpływ zmian klimatycznych na pięć obiektów z Listy światowego dziedzictwa UNESCO. Możecie dołączyć do nas i odkrywać ponad 50 wystaw online, modele 3D, wycieczki Street View oraz wywiady z lokalnymi specjalistami i przedstawicielami społeczności na temat 5 zabytków dotkniętych skutkami kryzysu klimatycznego: kultowych posągów Rapa Nui na Wyspie Wielkanocnej, miasta meczetów Bagerhat w Bangladeszu, miasta Chan Chan w Peru, zbudowanego z cegły suszonej na słońcu, szkockiego zamku w Edynburgu i nadmorskiego miasta Kilwa Kisiwani w Tanzanii.
Ten projekt to przede wszystkim wezwanie do działania. Wpływ zmian klimatu na nasze dziedzictwo kulturowe odzwierciedla skalę zmian zachodzących na naszej planecie i pokazuje, że potrzebna jest zdecydowana reakcja. Działania w poszczególnych miejscach mogą zapobiegać jedynie stratom lokalnym. Tymczasem jedynym trwałym rozwiązaniem są zmiany systemowe i globalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.
Wystawa Heritage on the Edge zbiera opowieści o stracie, ale także o nadziei i sile przetrwania. Historie te przypominają nam, że całe nasze dziedzictwo kulturowe, w tym także obiekty wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, to coś więcej niż atrakcje turystyczne. To miejsca o wielkim znaczeniu narodowym, duchowym i kulturowym.