Nieważne czy szukacie w internecie odpowiedzi na nurtujące Was pytania, sposobu na ciekawe spędzenie wolnego czasu lub po prostu potrzebujecie pomocy - zawsze powinniście mieć pewność, że Wy i Wasza rodzina jesteście bezpieczni.

Właśnie z tego powodu w ubiegłym roku otworzyliśmy Centrum Bezpieczeństwa Google w Monachium, nasze globalne centrum inżynieryjne w zakresie prywatności. To tam budujemy wiele narzędzi, które pomagają nam chronić Waszą prywatność i zapewnić Wam bezpieczeństwo w internecie.

Realizujemy też projekty edukacyjne, takie jak polski program Asy Internetu, prowadzony wspólnie z Fundacją Szkoła z Klasą. Jego celem jest wzmacnianie w dzieciach i nastolatkach wartości, które pomogą im uniknąć zagrożeń w sieci oraz wspieranie nauczycieli i rodziców w tym zakresie.

Ale to nie wszystko, w zeszłym roku, poprzez nasze filantropijne ramię Google.org, ogłosiliśmy Google.org Impact Challenge: Bezpieczeństwo w sieci - fundusz o wartości 10 milionów euro, który umożliwia realne wsparcie organizacji tworzących praktyczne rozwiązania w zakresie zwalczania nienawiści i ekstremizmu w sieci oraz zwiększania bezpieczeństwa dzieci, zarówno online, jak i offline. O wsparcie ubiegało się ponad 870 projektów z 44 krajów.

Dziś z dumą ogłaszamy organizacje nagrodzone kolejnymi grantami: 29 podmiotów z 14 krajów otrzymuje wsparcie w wysokości 10 milionów euro na sfinansowanie działań w swoich krajach ojczystych i w całej Europie. Wśród grantobiorców znalazły się dwie organizacje z Polski: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Polska Akcja Humanitarna. Pierwsza z nich zrealizuje projekt zwiększający bezpieczeństwo dzieci w Internecie poprzez rozwój ich umiejętności społecznych, druga - projekt promujący tolerancję dla różnorodności poprzez kreatywne treści.

Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach otrzymanego wsparcia opracuje bogaty zbiór materiałów na temat rozwoju społecznego i emocjonalnego dzieci, które mają mało rozwinięte kompetencje społeczne, przez co padają ofiarą nękania online i offline lub same są jego sprawcami. Zespół Fundacji będzie organizował warsztaty w szkołach, aby bezpośrednio dotrzeć do dzieci.

Polska Akcja Humanitarna chce natomiast promować tolerancję i zachęcać do dialogu międzykulturowego, wykorzystując wirtualną rzeczywistość i kreatywne treści. Za pośrednictwem sieci influencerów PAH zamierza dotrzeć do milionów Polaków w całym kraju oraz poza jego granicami, aby promować ideę otwartego dialogu o różnorodności i wielokulturowości.

Wśród pozostałych laureatów znalazły się organizacje przygotowujące tak różnorodne projekty jak np. FARE Network, który opracował narzędzia do lepszego zrozumienia zjawiska nienawiści w piłce nożnej - umożliwiają one łatwiejsze zgłaszanie przestępstw i dyskryminacji w piłce nożnej, czy Mama Chat, która stworzyła chatbota zapewniającego bezpłatne i anonimowe wsparcie kobietom, które spotkały się z problemem wykorzystywania w Internecie.

Pełną listę stypendystów znajdziecie na naszej stronie.


Gratulujemy wszystkim organizacjom i cieszymy się, że możemy wspierać ich wysiłki w tak ważnej sprawie jak bezpieczeństwo w sieci!