Centralna część fresku - arcydzieła jaskini Chauvet. Fot. David Huguet


Nasze redaktorskie notatki: Jaskinia Chauvet we Francji zawiera jedne z najstarszych prehistorycznych rysunków naskalnych na świecie. Dzieła te są tak delikatne, że aby je chronić, jaskinia musiała zostać zamknięta dla zwiedzających. Jednak dzięki naszemu partnerowi, Syndicat Mixte de la Grotte Chauvet (SMERGC), możecie teraz wkroczyć do świata naszych wspólnych przodków, zarówno dzięki funkcji rozszerzonej rzeczywistości w wyszukiwarce Google, jak i technologii VR. Jeden z naszych starożytnych protoplastów, który poprosił o zachowanie anonimowości, podróżował w czasie 36 000 lat, aby podzielić z Wami opowieścią, czym była wówczas jaskinia.


Podróż do wielkiej jaskini rozpoczęliśmy kilka dni temu. Dzisiaj przybyliśmy w okolice kamiennego łuku rozciągającego się nad rzeką i planujemy tu osiąść. Rozpalamy ogień, sygnalizując innym ludziom przebywającym w pobliżu jaskiń, że tu jesteśmy. Przywieźliśmy ze sobą małe kamienne narzędzia do tworzenia grotów strzałek, których używamy do polowania. Być może uda nam się je wymienić na inne towary.

Księżyc świeci jasno, więc kiedy rozbiliśmy już obóz, ruszam na wycieczkę, aby przyjrzeć się dokładnie wejściu do jaskini i pozdrowić pozostałych. Dzieci wciąż nie śpią, bawią się zabawkami, ale nasłuchują też lwów ryczących w oddali. Kiedyś żyły tu też niedźwiedzie, ale dawno już wyginęły.

Im bardziej zbliżam się do wejścia jaskini, tym bardziej czuję, jak jej ciemność mnie przyciąga. Zapalam pochodnię i wchodzę do środka. Po krótkim spacerze, trafiam do miejsca, w którym my - i ci przed nami - zostawiliśmy swoje ślady. Tutaj ktoś zdrapał glinę, odsłonił wapień i pomalował swój świat na długo przed naszym przybyciem. Moimi ulubionymi malunkami są konie - kiedy się im przyglądam, wydaje mi się, że jeden się boi, inny bawi, a trzeci, ten ciekawski, nadstawia uszu.
Centralna część fresku - arcydzieła jaskini Chauvet. Fot. David Huguet

W pobliżu znajomego mamuta mój wzrok przyciąga nowy obraz - to chyba nasi młodzi myśliwi narysowali tutaj tego lwa, aby świętować swój sukces.

Fresk jest tak ogromny, że ciężko go w całości objąć wzrokiem. Cofam się, by zrozumieć jego znaczenie. Widzę jaskiniowe lwy, renifery i jelenie, które w tej grze światła i cienia wydają się wręcz poruszać. To Tylko kilka linii i kształtów, narysowanych przez wyćwiczone dłonie, ale nie ma wątpliwości, że jest to arcydzieło.

Dalej są odciski dłoni pozostawione przez tych, którzy byli tu przed nami. Staję na palcach i rozciągam się, aby dopasować moją rękę do odbić pozostawionych na zimnej skale i nagle czuję, że ja też muszę zostawić swój ślad. Nigdy nie wybrano mnie na malarza, ale teraz jestem sam i czuję się dużo pewniej. Zanurzam dłoń w czerwonej farbie, której jeszcze trochę tu zostało, podnoszę się z powrotem na palce i dodaję na ścianie swój odcisk dłoni.

Gdy wysycha, cofam się i obserwuję, jak zwierzęta i odciski dłoni znikają w ciemności. Kto wie, jak długo tu były i na jak długo pozostaną?


Kolejna notka od redaktora: jeśli podobała Wam się jaskiniowa opowieść anonimowego przodka, obejrzyjcie najnowszą wystawę Google Arts & Culture Chauvet: Meet our Ancestors (Jaskinia Chauvet: Poznaj naszych przodków) lub przenieście się w dawny świat dzięki najnowszej technologii.


„Chauvet - The Dawn of Art” to wędrówka w wirtualnej rzeczywistość dostępna na HTC vive, która prowadzi gości przez jaskinię Chauvet. W podróż przez 12 stacji w jaskini zabierze Was Daisy Ridley (wersja angielska) lub Cécile de France (wersja francuska). Nie martwcie się, jeśli nie macie zestawu VR - ta wersja wideo Youtube 360 jest równie wciągająca.


Dzięki funkcji rozszerzonej rzeczywistości w wyszukiwarce Google możecie wyświetlić trójwymiarowy model fresku w jaskini i zobaczyć go z bliska. Użyjcie smartfona, aby umieścić go bezpośrednio we własnej przestrzeni, aby mieć poczucie skali i zobaczyć detale.










https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhQ34WZXQfcXeXaJ5LZtBSKw6sfugy3ckIpS2Cvas5iFcmX2n6NBnCK3v0k0_hgamJecowVAuGub1nndmNsETqquFlu_nvyfwebcWeIi5_uCBfmGOAMyAUoQ6vXmWC8wbH1YeMePA/s1600/Obraz1.png
110 lat temu, 15 lutego 1910 roku, na świat przyszła Irena Sendlerowa, polska działaczka społeczna i charytatywna. Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, dama Orderu Orła Białego, laureatka Orderu Uśmiechu - to tylko wybrane z odznaczeń bohaterki, której rocznicę urodzin uczciliśmy dzisiaj na stronie głównej wyszukiwarki Google, nie tylko w Polsce, ale również w 28 krajach na całym świecie.


„Wychowana byłam w duchu, że obojętna jest sprawa religii, narodu, przynależności do jakiejś rasy – ważny jest człowiek!” – pisała w życiorysie Sendlerowa. Znana była głównie ze względu na swoje zasługi w czasach II wojny światowej. Działając w konspiracji, także w Radzie Pomocy Żydom „Żegota”, prowadziła, wraz z grupą współpracowniczek, akcję ratowania dzieci żydowskich z getta warszawskiego. Jej działania z czasów hitlerowskiej okupacji były wyrazem postawy życiowej, którą wykazywała się także przed wojną i po niej.

Przez lata niezwykła historia polskiej działaczki nie była szeroko znana. Zmieniło się to dopiero w 1999 roku, kiedy uczennice z liceum w stanie Kansas napisały sztukę teatralną „Life in a Jar” („Życie w słoiku”). Przedstawienie przygotowane na olimpiadę historyczną opowiadało o tym, jak Irena Sendlerowa ocaliła tożsamość wielu dzieci, zapisująć ich prawdziwe nazwiska na kartkach papieru, które następnie zakopywała w słoikach w ogrodzie pod jabłonką. To właśnie ta opowieść, a także zasadzone przez Sendlerową przy wejściu do Ogrodu Sprawiedliwych Jad Waszem w Jerozolimie drzewo, były inspiracją dla autorki dzisiejszego doodle, Lydii Nichols.


Okolicznościowa grafika to jednak nie wszystko, co przygotowaliśmy dla Was z okazji tej wyjątkowej rocznicy. Na platformie Google Arts & Culture znajdziecie również wystawę zatytułowaną "Irena Sendler - Odkryj historię polskiej Sprawiedliwej wśród Narodów Świata", przygotowaną przez Muzeum POLIN.


Z wystawy dowiecie się nie tylko jak potoczyły się losy społeczniczki  śledząc je od jej narodzin aż do śmierci  ale też poznacie jej wrażliwość na cudzą krzywdę i niezwykły talent organizacyjny. Przybliży Wam ona również wartości jakimi Sendlerowa kierowała się w swoim życiu oraz sposoby podtrzymywania pamięci o tej niezwykłej Polce.


Klikajcie w nasz doodle i razem z nami świętujcie 110. urodziny Ireny Sendlerowej, poznając historię będącą przykładem niezwykłej odwagi i determinacji oraz świadectwem miłości do drugiego człowieka ponad podziałami.

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhQ34WZXQfcXeXaJ5LZtBSKw6sfugy3ckIpS2Cvas5iFcmX2n6NBnCK3v0k0_hgamJecowVAuGub1nndmNsETqquFlu_nvyfwebcWeIi5_uCBfmGOAMyAUoQ6vXmWC8wbH1YeMePA/s1600/Obraz1.png

Dzień Bezpiecznego Internetu, ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku, dzisiaj jest obchodzony w 150 krajach na całym świecie.

Niezależnie od tego, czy w ramach świętowania sprawdzasz swoje zabezpieczenia, testujesz swoją wiedzę na temat ochrony przed wyłudzaniem informacji w quizie o phishingu, ustalasz reguły korzystania z urządzeń cyfrowych przez Twoje dziecko (w aplikacji Family Link) lub dzielisz się najciekawszymi wskazówkami pod hashtagiem #SID2020, na pewno doceniasz, jak ważne jest bezpieczeństwo online na co dzień. Dlatego też Google nieustannie inwestuje w narzędzia i projekty, dzięki którym Ty i Twoja rodzina możecie czuć się bezpieczniej.

Niecały rok temu otworzyliśmy w sercu Europy Globalne centrum bezpieczeństwa i prywatności. W monachijskim centrum powstały między innymi takie produkty, jak Menedżer Haseł, który każdego dnia skanuje setki milionów haseł i ostrzega o ich wycieku. W 2019 roku udostępniliśmy też funkcję Sprawdzanie hasła, z której do tej pory skorzystało już ponad 100 mln użytkowników.


Rozwijamy umiejętność korzystania z Internetu


W listopadzie 2018 roku we współpracy z fundacją Szkoła z Klasą zainaugurowaliśmy program dla dzieci – Asy Internetu. Skupia się on wokół autorskich szkoleń dla nauczycieli w polskich szkołach, dzięki którym dowiadują się oni jak edukować najmłodszych w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu. Co więcej, w ramach programu pedagodzy mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanych scenariuszy lekcji i darmowych materiałów edukacyjnych.

Dzięki programowi dzieci m.in. poznają przydatne sposoby analizowania informacji, uczą się jak rozważnie udostępniać treści, tworzyć silne hasła i radzić sobie z agresją i nękaniem w sieci. W 2019 roku w Polsce przeszkoliliśmy w tym zakresie ponad 30 tysięcy dzieci.

Regularnie współpracujemy też z ekspertami i innymi podmiotami publicznymi i branżowymi. W tym miesiącu ogłosiliśmy listę 29 organizacji, które otrzymają środki w ramach Google.org Impact Challenge: Bezpieczeństwo w sieci, programu grantów o łącznej wartości 10 mln euro, wspierającego europejskie organizacje zwalczające nienawiść i ekstremizm oraz dbające o bezpieczeństwo dzieci. Wśród grantobiorców znalazły się dwie organizacje z Polski: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Polska Akcja Humanitarna. Pierwsza z nich zrealizuje projekt zwiększający bezpieczeństwo dzieci w Internecie poprzez rozwój ich umiejętności społecznych, druga - projekt promujący tolerancję dla różnorodności poprzez kreatywne treści.


Inwestycje w zabezpieczenia


Nieustannie tworzymy też nowe, innowacyjne produkty i usługi, które chronią użytkowników przed zagrożeniami. W ubiegłym roku odnowiliśmy funkcję Google Play Protect, zabezpieczenie przed złośliwym oprogramowaniem wbudowane w urządzenia z Androidem, które zapobiega instalacji ponad 1,9 mld potencjalnie szkodliwych aplikacji z nieznanych źródeł.

Udostępniliśmy także jeszcze większej liczbie użytkowników nasz Program Ochrony Zaawansowanej – teraz zamiast standardowego klucza bezpieczeństwa, mogą używać telefonu z systemem Android lub iOS. Na tym jednak się nie zatrzymujemy i nadal będziemy nieustannie pracować nad najlepszymi zabezpieczeniami, aby chronić każdego użytkownika przed coraz to nowszymi zagrożeniami.


Dzień Bezpiecznego Internetu w gronie rodzinnym


Dzień Bezpiecznego Internetu to także doskonała okazja dla rodziców i nauczycieli, aby porozmawiać z dziećmi na temat bezpieczeństwa w sieci, a także potencjalnych zagrożeń, z którymi mogą spotkać się w Internecie. Przypominamy więc 7 przydatnych wskazówek, postępując zgodnie z którymi zwiększycie bezpieczeństwo online swoje oraz swoich podopiecznych.


7 zasad bezpieczeństwa od Google


#1: Twórz silne hasła

Hasła to pierwsza linia obrony przed zagrożeniami w sieci. Dlatego powinny być trudne do odgadnięcia przez hakera. Silne hasło powinno składać się z co najmniej 8 znaków, a także być kombinacją liter, cyfr i symboli. W hasłach nie należy używać danych osobowych, takich jak imię i nazwisko lub data urodzin, a także oczywistych kombinacji, łatwych do odgadnięcia, takich jak “1234” lub “Hasło01”.

Jeżeli masz problem z zapamiętaniem dłuższych sekwencji, narzędzia takie jak Menedżer Haseł Google i funkcja sugerowania haseł w Safari mogą pomóc, podpowiadając (i zapamiętując) mocne, unikalne hasła dla każdego nowego konta.




#2: Używaj unikalnych haseł do swoich kont

Od mediów społecznościowych poprzez strony z wiadomościami, aż po zakupy online, większość z nas ma wiele kont w różnych serwisach. Zapamiętywanie innych danych logowania do każdego profilu może być uciążliwe, jednak bardzo ważne jest, aby dla każdego konta stworzyć unikalne hasło. W przeciwnym razie uzyskanie przez hakera lub niepowołaną osobę dostępu do jednego konta, może spowodować naruszenie naszych danych w szeregu innych usług lub serwisów

Aby sprawdzić siłę swoich haseł i bezpieczeństwo kont, skorzystaj z funkcji Sprawdzanie haseł Google Checkup do przeskanowania swoich loginów i dowiedz się, czy używasz za słabych haseł lub czy któreś z nich mogły zostać już złamane przez hakerów.


#3: Chroń się przed phishingiem

Wyłudzanie informacji w sieci (phishing) stanowi poważne zagrożenie, dlatego użytkownicy powinni zawsze zwracać uwagę na podejrzane e-maile, SMS-y i inne wiadomości. Przypomnij swoim bliskim, że nie powinni otwierać wiadomości, a także załączników do e-maili od nieznanych osób. Nie klikaj w żadne linki ani nie podawaj danych osobowych, dopóki nie będziesz mieć pewności, że e-mail pochodzi z wiarygodnego źródła. Dane osobowe, takie jak numery telefonów, adres domu, numery ubezpieczenia społecznego lub zdjęcia przedstawiające karty kredytowe, nie powinny być nigdy publikowane. Dowiedz się więcej rozwiązując quiz o phishingu.


#4: Ostrożnie dziel się informacjami o sobie

Pozornie nieszkodliwe, a dzisiaj bardzo częste udostępnianie różnych informacji o sobie i swoim życiu również może spowodować realne zagrożenie. Wielu młodych ludzi, wrzucając różne treści oraz zdjęcia do mediów społecznościowych, nie zastanawia się nad tym, że opublikowany dzisiaj post za kilka lat może zostać inaczej zrozumiany i mieć realny wpływ na to, jak inni ludzie będą ich postrzegać. Zachęcamy do zapoznania się z grą Interlandią oraz innymi materiałami dostępnymi w programie Asy Internetu, dzięki którym dzieci dowiedzą się, jak należy chronić swoje bezpieczeństwo w Internecie, a także dać dobry przykład swoim znajomym.


#5: Odpowiedzialnie korzystaj z mediów społecznościowych

To ważne, aby młodzi ludzie w sieci mogli spotkać się z szacunkiem ze strony innych. Zachęcaj, aby dawali dobry przykład swoim rówieśnikom, nie odpowiadając na komentarze lub posty, w których występuje hejt i nienawiść. Osoby w każdym wieku powinny mieć możliwość reakcji na przypadki nękania w Internecie oraz zgłoszenia odpowiednim organom takich zachowań, bez względu na to, czy są ich ofiarami czy świadkami. Ważna jest także edukacja od najmłodszych lat, jakie działania mogą być szkodliwe dla innych.




#6: Przestrzegaj zasad korzystania z sieci ustalonych w Twojej rodzinie 
Bardzo ważnym elementem dbania o bezpieczeństwo w Internecie, jest rozmowa z dziećmi o zagrożeniach i odpowiednich zachowaniach, a także ustalenie w gronie rodzinnym podstawowych zasad korzystania z technologii. Rodzice podczas takiej rozmowy powinni dowiedzieć się od dzieci, jakie strony odwiedzają najmłodsi, i ocenić, czy są one bezpieczne i odpowiednie dla ich wieku. Wyjaśnij swoim dzieciom, na czym polegają ustalone rodzinnie zasady korzystania z Internetu. Możesz również ograniczyć ich dostęp do niektórych stron internetowych poprzez kontrolę prywatności, a także użyć aplikacji Google Family Link, aby zarządzać ustawieniami kont Google Twoich dzieci, zatwierdzać lub blokować aplikacje i witryny albo ustawić limity czasu korzystania z ekranu.


#7: Zachowaj cyfrową równowagę

Internet jest przestrzenią bogatą w treści edukacyjne, ale ważne jest, aby czas spędzany przed ekranem równoważyć także innymi zajęciami. Pomocne w tym może być realne zmierzenie czasu, jaki spędzamy online. Zachęcamy do wypróbowania różnych rozwiązań, mających na celu zadbanie o cyfrową równowagę, np. wtyczek liczących i wyświetlających czas aktywności użytkownika na ekranie, dzięki czemu będziesz mógł dokładnie sprawdzić, ile czasu spędzasz przed ekranem smartfona lub komputera.


Dzień Bezpiecznego Internetu to doskonała okazja, aby porozmawiać w rodzinnym gronie o zasadach, jakich powinniśmy przestrzegać, aby nasza internetowa przyszłość była bezpieczna dla nas wszystkich.


Żeby dowiedzieć się więcej o naszych projektach i narzędziach, dzięki którym zadbasz o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny, odwiedź Centrum bezpieczeństwa Google.


  1. Kiedy w lipcu 2011 roku ogłosiliśmy plebiscyt "Wybieramy naszą wizytówkę na Street View", to właśnie reprezentacyjna ulica Łodzi, uznawaną za jedną z najdłuższych ulic handlowych Europy (ma ponad 4 km!), zdobyła najwięcej głosów internautów. 22 lutego 2012 r. uruchomiliśmy Street View w Polsce - sławna Piotrkowska była pierwszym miejscem dostępnym w ramach naszych wirtualnych wycieczek. A przy okazji spaceru internauci mogą podziwiać kilkadziesiąt znajdujących się przy niej zabytkowych kamienic oraz Aleję Gwiazd.

  2. Marzy Wam się rejs Królową Polskich Rzek? To był wyjątkowy projekt realizowany z Fundacją WWF Polska. Przy pomocy specjalnego plecaka Google Trekker zainstalowanego na łodzi, przepłyneliśmy przez Polskę, aby pokazać wyjątkowe fragmenty pięknej i naturalnej Wisły – dzikiej przyrody, piaszczystych brzegów i licznych wysp. 

  3. Jeżeli chcielibyście poczuć się jak piłkarz wbiegając na murawę wśród okrzyków tłumu, wirtualna wycieczka po płytach stadionów Euro 2012 została przygotowana właśnie dla Was. Stadion Narodowy w Warszawie, PGE Arena w Gdańsku czy Stadion Miejski we Wrocławiu tylko czekają na pierwszy gwizdek sędziego, aby je zwiedzić na Mapach Google. 



  4. Muzeum Powstania Warszawskiego to wyjątkowe interaktywne miejsce upamiętniające największą akcję zbrojną podziemia w Europie podczas II wojny światowej. Wirtualny spacer po ekspozycji muzeum może stać się doskonałą lekcją historii i szansą na poznanie losów powstańców.

  5. Mapy Google to nie tylko przepiękne krajobrazy na Ziemi i cudowne widoki Kosmosu, ale także atrakcje...pod ziemią! Trasę turystyczną Kopalni Soli w Wieliczce, na której znajdują się wyrobiska eksploatowane od XVII do XIX wieku i która zawiera ponad 20 komór usytuowanych na trzech poziomach, od 64 do 135 m pod ziemią, jeziora i kaplice z solnymi rzeźbami, płaskorzeźbami i żyrandolami możecie przebyć w każdej chwili bez konieczności używania szybu górniczego. 

  6. Gdzie wakacje spędzał Fryderyk Chopin w dzieciństwie? W rodzinnym domu w Żelazowej Woli. Muzeum biograficzne wybitnego polskiego kompozytora i pianisty oraz 7-hektarowy park krajobrazowy nad rzeką Utratą jest dostępne na wyciągnięcie ręki, a właściwie na jedno kliknięcie.

  7. Odkrywanie to Wasza druga pasja? Jeżeli tak i jeszcze nie byliście w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, macie szansę zaplanować swoją wycieczkę po interaktywnych eksponatach. 

  8. Przepiękny klasycystyczny budynek Opery Wrocławskiej, na której scenie wystawiane są najznamienitsze opery i balety świata także otworzył swoje drzwi na wirtualnych odwiedzających. Poczujcie się jak gwiazda sceny operowej lub przespacerujcie się wśród zawiłych korytarzy. 

  9. Gdy śniegu za oknem brak, mroźnych wrażeń może dostarczyć Wam wjazd kolejką linową aż na sam szczyt Kasprowego Wierchu. Stamtąd zaś rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na ośnieżone szczyty skąpane w promieniach zachodzącego Słońca. 

  10. Liczący 1603 m n.p.m ten najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów możecie zdobyć w zaledwie kilka minut. Po takim “wysiłku” możecie odpocząć w punkcie widokowym na samej górze lub odwiedzić Obserwatorium Meteorologiczne. 

  11. Może wybieracie się do Wałbrzycha w poszukiwaniu złotych skarbów? Na pewno nie zapomnijcie odwiedzić Zamku Książ i jego tajemnych komnat pełnych historii, legend i zagadek. Spróbujcie je rozwiązać wraz z Mapami Google. 

  12. Ekspresjonistyczna Hala Stulecia we Wrocławiu, zbudowana według projektu Maxa Berga, w 2006 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jej wnętrze to kolejny pomysł na nietypowy wirtualny spacer w poszukiwaniu nietypowych miejsc przedstawiających architekturę XX wieku. 

  13. Najwyższy wodospad w polskich Sudetach spada trzema kaskadami z wysokości 27 metrów. Jeżeli tak jak my uwielbiacie zachwycać się tak niesamowitymi pomnikami przyrody i chcecie wstąpić na teren Karkonoskiego Parku Narodowego, zapraszamy! 

  14. Mazury to idealne miejsce na weekendowy odpoczynek. Rozkoszujcie się przyrodą w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, wędrujcie szlakami wycieczkowymi lub wypłyńcie w rejs po jeziorze Niegocin, śpiewając żeglarskie szanty. Ahoj marynarze! 

  15. Ślady wielowiekowej tradycji nigdzie nie są tak widoczne jak w Zamku Królewskim na Wawelu. Mapy Google przeniosą Was na dziedziniec arkadowy, gdzie będziecie mogli poczuć się jak królowie XIV-wiecznej Polski. 

Ostatnie 15 lat to dla nas niesamowita przygoda z Mapami Google, w której Street View odgrywa ogromną rolę. Aby uczcić 15 urodziny Map, dzielimy się z Wami 15 wyjątkowymi widokami Street View z całego świata oraz 15 polskimi wirtualnymi wycieczkami.

Funkcję Street View uruchomiliśmy w 2007 r. Wtedy też mogliście zobaczyć najdziwniejszy film produktowy z naszej premiery. W lipcu 2008 r. Street View zawitało do Europy - pokazaliśmy wtedy 3500 kilometrów trasy Tour de France. Początkowo był to projekt mający na celu ułatwienie Wam odkrywania różnych miejsc na komputerze. Obecnie Street View stało się kluczową częścią tego, w jaki sposób mapujemy świat w ponad 220 krajach i terytoriach.

Zobaczcie kilka naszych ulubionych widoków Street View, które wybraliśmy spośród 170 miliardów zdjęć zebranych przez ostatnie 15 lat. Przeniosą Was one do niesamowitych miejsc, pokażą jak pielęgnować świadomość kulturową i ją chronić, sprawią, że świat wyda się Wam bardziej dostępny. Zobaczcie je wszystkie i cieszcie się tymi widokami razem z nami.

Nasze ulubione miejsca na Street View w Polsce:
  1. Kiedy w lipcu 2011 roku ogłosiliśmy plebiscyt "Wybieramy naszą wizytówkę na Street View", to właśnie reprezentacyjna ulica Łodzi, uznawaną za jedną z najdłuższych ulic handlowych Europy (ma ponad 4 km!), zdobyła najwięcej głosów internautów. 22 lutego 2012 r. uruchomiliśmy Street View w Polsce - sławna Piotrkowska była pierwszym miejscem dostępnym w ramach naszych wirtualnych wycieczek. A przy okazji spaceru internauci mogą podziwiać kilkadziesiąt znajdujących się przy niej zabytkowych kamienic oraz Aleję Gwiazd.

  2. Marzy Wam się rejs Królową Polskich Rzek? To był wyjątkowy projekt realizowany z Fundacją WWF Polska. Przy pomocy specjalnego plecaka Google Trekker zainstalowanego na łodzi, przepłyneliśmy przez Polskę, aby pokazać wyjątkowe fragmenty pięknej i naturalnej Wisły – dzikiej przyrody, piaszczystych brzegów i licznych wysp. 

  3. Jeżeli chcielibyście poczuć się jak piłkarz wbiegając na murawę wśród okrzyków tłumu, wirtualna wycieczka po płytach stadionów Euro 2012 została przygotowana właśnie dla Was. Stadion Narodowy w Warszawie, PGE Arena w Gdańsku czy Stadion Miejski we Wrocławiu tylko czekają na pierwszy gwizdek sędziego, aby je zwiedzić na Mapach Google. 



  4. Muzeum Powstania Warszawskiego to wyjątkowe interaktywne miejsce upamiętniające największą akcję zbrojną podziemia w Europie podczas II wojny światowej. Wirtualny spacer po ekspozycji muzeum może stać się doskonałą lekcją historii i szansą na poznanie losów powstańców.

  5. Mapy Google to nie tylko przepiękne krajobrazy na Ziemi i cudowne widoki Kosmosu, ale także atrakcje...pod ziemią! Trasę turystyczną Kopalni Soli w Wieliczce, na której znajdują się wyrobiska eksploatowane od XVII do XIX wieku i która zawiera ponad 20 komór usytuowanych na trzech poziomach, od 64 do 135 m pod ziemią, jeziora i kaplice z solnymi rzeźbami, płaskorzeźbami i żyrandolami możecie przebyć w każdej chwili bez konieczności używania szybu górniczego. 

  6. Gdzie wakacje spędzał Fryderyk Chopin w dzieciństwie? W rodzinnym domu w Żelazowej Woli. Muzeum biograficzne wybitnego polskiego kompozytora i pianisty oraz 7-hektarowy park krajobrazowy nad rzeką Utratą jest dostępne na wyciągnięcie ręki, a właściwie na jedno kliknięcie.

  7. Odkrywanie to Wasza druga pasja? Jeżeli tak i jeszcze nie byliście w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, macie szansę zaplanować swoją wycieczkę po interaktywnych eksponatach. 

  8. Przepiękny klasycystyczny budynek Opery Wrocławskiej, na której scenie wystawiane są najznamienitsze opery i balety świata także otworzył swoje drzwi na wirtualnych odwiedzających. Poczujcie się jak gwiazda sceny operowej lub przespacerujcie się wśród zawiłych korytarzy. 

  9. Gdy śniegu za oknem brak, mroźnych wrażeń może dostarczyć Wam wjazd kolejką linową aż na sam szczyt Kasprowego Wierchu. Stamtąd zaś rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na ośnieżone szczyty skąpane w promieniach zachodzącego Słońca. 

  10. Liczący 1603 m n.p.m ten najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów możecie zdobyć w zaledwie kilka minut. Po takim “wysiłku” możecie odpocząć w punkcie widokowym na samej górze lub odwiedzić Obserwatorium Meteorologiczne. 

  11. Może wybieracie się do Wałbrzycha w poszukiwaniu złotych skarbów? Na pewno nie zapomnijcie odwiedzić Zamku Książ i jego tajemnych komnat pełnych historii, legend i zagadek. Spróbujcie je rozwiązać wraz z Mapami Google. 

  12. Ekspresjonistyczna Hala Stulecia we Wrocławiu, zbudowana według projektu Maxa Berga, w 2006 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jej wnętrze to kolejny pomysł na nietypowy wirtualny spacer w poszukiwaniu nietypowych miejsc przedstawiających architekturę XX wieku. 

  13. Najwyższy wodospad w polskich Sudetach spada trzema kaskadami z wysokości 27 metrów. Jeżeli tak jak my uwielbiacie zachwycać się tak niesamowitymi pomnikami przyrody i chcecie wstąpić na teren Karkonoskiego Parku Narodowego, zapraszamy! 

  14. Mazury to idealne miejsce na weekendowy odpoczynek. Rozkoszujcie się przyrodą w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, wędrujcie szlakami wycieczkowymi lub wypłyńcie w rejs po jeziorze Niegocin, śpiewając żeglarskie szanty. Ahoj marynarze! 

  15. Ślady wielowiekowej tradycji nigdzie nie są tak widoczne jak w Zamku Królewskim na Wawelu. Mapy Google przeniosą Was na dziedziniec arkadowy, gdzie będziecie mogli poczuć się jak królowie XIV-wiecznej Polski. 

Sprawdźcie też najciekawsze miejsca na Street View z całego świata:
  1. Wejdźcie na szczyt El Capitan w Park Narodowy Yosemite ze słynnym alpinistą
    Wybierzcie się na wycieczkę po Parku Narodowym Yosemite bez wspinania się na wysoki na 3000 stóp El Capitan - są osoby, które podjęły to ryzyko, abyście mogli podziwiać to niezwykłe miejsce.

  2. Odwiedźcie Międzynarodową Stację Kosmiczną w Space View
    Wszystkie kolekcje Street View - poza jedną - mają cechę wspólną: grawitację. Ale dzięki odpowiedniemu sprzętowi i współpracy z NASA udało nam się pokonać naprawdę wyjątkowe przeszkody, abyście mogli się poczuć się jak to jest być astronautą.

  3. Przejedźcie się z nami na Festiwal Lodu na jeziorze Khövsgöl w Mongolii
    Jak spędzić mroźną zimę w Mongolii? Organizując otwarty festiwal na starożytnym zamarzniętym jeziorze! Zabraliśmy Street View na imprezę i wskoczyliśmy na sanie zaprzężone w konie, by zdać Wam relację z przejażdżki po lodowym placu zabaw.

  4. Zdobądźcie alpejski szczyt Mont Blanc
    Jeśli jesteście gotowi na spektakularne widoki, wybierzcie się razem z nami na wycieczkę na ośnieżony szczyt Mont Blanc. Nawiązaliśmy współpracę ze światowej sławy fotografami alpejskimi, narciarzami, alpinistami, wspinaczami i biegaczami, aby zebrać zdjęcia Street View, które pozwolą Wam doświadczyć ekstremalnej przygody. Sprawdźcie koniecznie jak to jest przebiec się po szczycie góry, wspiąć się na ostry grzbiet między szczelinami lodowca i jeździć na nartach w jednym z najpiękniejszych miejsc na Ziemi.

  5. Przenieście się do Tokio na czas kwitnienia wiśni
    Sakura w Japonii, czyli sezon kwitnienia wiśni, jest znana na całym świecie. Wybierzcie się na wiosenny spacer po Tokio ze Street View. Koniecznie spójrzcie w lewo i zobaczcie słynną świątynię Zōjō-ji, znajdującą się w dzielnicy Shibakoen w pobliżu wieży Tokio Tower.

  6. Zanurzcie się w blasku świateł Sagrada Familia bez turystycznego zgiełku
    Weźcie głęboki oddech wchodząc do głównej komnaty Sagrada Familia. To może być Wasza jedyna szansa, aby zobaczyć słynne, przypominające drzewa, kolumny kościoła, niezwykłą grę świateł i widoki przyprawiające o zawrót głowy. A to wszystko bez tłumu turystów i gapiów.

  7. Skoczcie na Wyspę Bożego Narodzenia w towarzystwie czerwonych krabów
    Udajcie się na odległe tropikalne terytorium Australii, by podziwiać doroczną migrację czerwonego kraba. To niepowtarzalna okazja, by wraz z zachwycającym widokiem zachodu słońca obserwować miliony krabów maszerujących z lasu prosto do morza.

  8. Spacerujcie po Wielkim Meczecie Szejka Zajida w Abu Zabi
    Zobaczcie jak style architektury muzułmańskiej spotykają się w jednym z największych na świecie meczetów - Wielkim Meczecie Szejka Zajida. Meczet, który jest w stanie pomieścić 40 000 wiernych, ma politykę otwartych drzwi i zaprasza gości z całego świata, aby mogli zobaczyć jego skomplikowane kopuły, odblaskowe baseny i hipnotyzującą salę modlitwy.

  9. Odkryjcie fiord Ilulissat na Grenlandii
    Poczujcie chłód, spoglądając na fiord Ilulissat na Grenlandii, gdzie lodowa czapa spotyka się z oceanem. Zdjęcia wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2004 roku fiordu to symbol piękna naszej planety i ilustracja wpływu zmian klimatu na przyrodę.

  10. Poznajcie jedyną na świecie nielotną papugę: zagrożonego kākāpō
    Wejdźcie wirtualnie do domu kākāpō i odkryjcie prehistoryczną Nową Zelandię taką jaką była na miliony lat przed tym, jak pierwsza łódź pojawiła się na jej brzegach. Dołączcie do wyjątkowej wycieczki na Street View po smaganych wiatrem sanktuariach i dziewiczych rezerwatach, które są niedostępne dla zwiedzających.

  11. Przeprawcie się przez Amazonię na rzece Rio Negro
    Dzięki Street View możecie przeprawić się rzeką Rio Negro i obejrzeć niezwykłe zdjęcia wykonane na długości ponad 30 mil różnorodnego brzegu, lasu i wioski.

  12. Odwiedźcie pływające domy na Uros na jeziorze Titicaca
    Kultura, kraj czy klimat mogą się różnić, ale każdy z nas ma miejsce, które może nazwać domem. Zobaczcie jak ludzie żyjący na Uros na Jeziorze Titicaca w Peru budują swoje mieszkania na pływających wyspach trzcinowych.

  13. Wejdźcie do Wieży Eiffla
    Bez względu na to, czy macie lęk wysokości, czy po prostu nie mieliście okazji zobaczyć jeszcze kultowej Wieży Eiffla na żywo - Street View jest na wyciągnięcie ręki. Możecie wybrać się na wycieczkę po szczycie Paryża bezpośrednio z domu, aby zobaczyć z góry atrakcje, takie jak Łuk Triumfalny, Montmartre czy Sekwanę.


  14. Spójrzcie na zorzę polarną
    Jeżeli nie możecie się udać na daleką północ, aby zobaczyć zorzę polarną, pomożemy Wam zobaczyć to niezwykłe zjawisko. Nasz zespół spędził sześć nocy na śniegu, zanim wreszcie udało mu się sfotografować nieuchwytną Aurora Borealis na zamarzniętym jeziorze Pitkäjärvi w Finlandii.


  15. Zwiedźcie starożytne Machu Picchu
    Po latach oczekiwania na uzyskanie pozwolenia na zrobienie zdjęć tego cudu świata, 7 dni metodycznie przeprawialiśmy się przez tarasy i świątynie miasta Inków z Google Arts & Culture, aby udostępnić Wam tę perełkę światowego dziedzictwa kultury.

Odkrywajcie te miejsca i wiele innych!
#GoogleMaps15

https://lh5.googleusercontent.com/f7rXC3fk2o4gZqyVm6RACLDvl6DN4OXnGWPe-NOLk3GkVZvLpSIrjiVy59T8U10wnEG-22KntcxeKAXmsme3-J1AlKQn5NQIA31BAZmaG5793oIELGDt1QBSTx-PEJO6K9n0c-e3


  • Odkrywaj: Szukacie miejsca na obiad w pobliżu swojego biura? Chcecie wybrać się na dobry koncert? W karcie Odkrywaj udostępniamy Wam informacje i opinie o około 200 milionach miejsc na całym świecie, w tym o lokalnych restauracjach, pobliskich atrakcjach lub zabytkach.
  • Dojazd: Niezależnie od tego, czy podróżujecie samochodem, czy komunikacją miejską, z kartą Dojazd zawsze skorzystacie z najlepszej trasy. Ustawcie swoje codzienne dojazdy, aby otrzymywać aktualne informacje o ruchu drogowym i czasie podróży oraz propozycje alternatywnych tras.
  • Zapisane: Zapisaliście już ponad 6,5 miliarda miejsc na Mapach Google - od nowej piekarni po drugiej stronie miasta po słynną restaurację, którą warto odwiedzić podczas następnych wakacji. Teraz możecie przeglądać swoje zapisane miejsca, organizować plany na następną podróż oraz udostępniać Wasze rekomendację w jednym wygodnym miejscu.
  • Opublikuj: Każdego roku setki milionów ludzi pomaga nam aktualizować Mapy Google. Dzięki nowej karcie Opublikuj możecie łatwo dzielić się swoją lokalną wiedzą i dodawać szczegółowe informacje na temat dróg i adresów, brakujących miejsc, a także recenzje biznesowe i zdjęcia. Dzięki każdemu udostępnieniu pomagacie innym użytkownikom Map w poznawaniu nowych miejsc i podjęciu decyzji, co chcą zrobić.
  • Najnowsze: Nowa karta Najnowsze jest dla Was źródłem wiedzy o trendach oraz miejscach, których nie możecie przegapić zdaniem lokalnych ekspertów i wydawców (takich jak np. The Infatuation). Oprócz odkrywania, zapisywania i udostępniania rekomendacji w sieci, możecie także bezpośrednio porozmawiać z firmami, aby uzyskać odpowiedzi na Wasze pytania.

W 2005 roku, a dokładnie 8 lutego, postanowiliśmy stworzyć mapę świata i uruchomiliśmy usługę Map Google. Od tamtego czasu ulepszamy ją, by pomóc Wam łatwiej poruszać się po świecie. Wspieramy już ponad miliard użytkowników: ułatwiamy Wam dotarcie z punktu A do punktu B oraz umożliwiamy odkrywanie ciekawych miejsc. Dzisiaj rozpoczynamy świętowanie 15 urodziny Map Google z nowym wyglądem i aktualizacjami produktowymi, które wprowadziliśmy w oparciu o Wasze opinie.

Odświeżony wygląd i nowe karty
Od dzisiaj zobaczycie zaktualizowaną aplikację Map Google na Androida oraz iOS i szybko znajdziecie potrzebne Wam informacje dzięki pięciu łatwo dostępnym kartom: Odkrywaj, Dojazd, Zapisane, Opublikuj i Najnowsze.
  • Odkrywaj: Szukacie miejsca na obiad w pobliżu swojego biura? Chcecie wybrać się na dobry koncert? W karcie Odkrywaj udostępniamy Wam informacje i opinie o około 200 milionach miejsc na całym świecie, w tym o lokalnych restauracjach, pobliskich atrakcjach lub zabytkach.
  • Dojazd: Niezależnie od tego, czy podróżujecie samochodem, czy komunikacją miejską, z kartą Dojazd zawsze skorzystacie z najlepszej trasy. Ustawcie swoje codzienne dojazdy, aby otrzymywać aktualne informacje o ruchu drogowym i czasie podróży oraz propozycje alternatywnych tras.
  • Zapisane: Zapisaliście już ponad 6,5 miliarda miejsc na Mapach Google - od nowej piekarni po drugiej stronie miasta po słynną restaurację, którą warto odwiedzić podczas następnych wakacji. Teraz możecie przeglądać swoje zapisane miejsca, organizować plany na następną podróż oraz udostępniać Wasze rekomendację w jednym wygodnym miejscu.
  • Opublikuj: Każdego roku setki milionów ludzi pomaga nam aktualizować Mapy Google. Dzięki nowej karcie Opublikuj możecie łatwo dzielić się swoją lokalną wiedzą i dodawać szczegółowe informacje na temat dróg i adresów, brakujących miejsc, a także recenzje biznesowe i zdjęcia. Dzięki każdemu udostępnieniu pomagacie innym użytkownikom Map w poznawaniu nowych miejsc i podjęciu decyzji, co chcą zrobić.
  • Najnowsze: Nowa karta Najnowsze jest dla Was źródłem wiedzy o trendach oraz miejscach, których nie możecie przegapić zdaniem lokalnych ekspertów i wydawców (takich jak np. The Infatuation). Oprócz odkrywania, zapisywania i udostępniania rekomendacji w sieci, możecie także bezpośrednio porozmawiać z firmami, aby uzyskać odpowiedzi na Wasze pytania.
Pięć nowych kart w Mapach Google zapewnia łatwiejszy dostęp do wszystkiego, czego potrzebujecie.

Aktualizujemy również nasz wygląd o nową ikonę Map Google, która odzwierciedla ewolucję jaką przeszliśmy mapując świat. Zmiana opiera się na kluczowym od samego początku elemencie Map - pinezce - i reprezentuje zmianę charakteru naszej usługi - od narzędzia ułatwiającego dotarcie do miejsca docelowego, do takiego, które towarzyszy Wam podczas zdobywania nowych doświadczeń i odkrywania kolejnych ciekawych punktów na mapie świata.

Nie mogliśmy się oprzeć i postanowiliśmy uczcić taką okazję specjalną urodzinową ikoną samochodu. Będzie dostępna przez ograniczony czas, więc wypatrujcie jej podczas nawigacji na Mapach Google!
Wypatrujcie naszej nowej ikony korzystając z Map na telefonie i w przeglądarce!

Stworzona dla Was, do użytku w podróży
Nieustannie wprowadzamy zmiany, aby pomóc Wam w podróżowaniu - bez względu na to, jaki środek transportu wybierzecie. Nasze nowe funkcje dostępne w aplikacji Mapy Google pozwolą Wam uzyskać jeszcze więcej informacji podczas poruszania się transportem publicznym.

W minionym roku wprowadziliśmy prognozy zatłoczenia w środkach transportu publicznego, oparte o dane zebrane podczas poprzednich przejazdów. Wszystko po to, byście mogli wcześniej dowiedzieć się, jakie będą warunki podróży w wybranym przez Was autobusie, tramwaju czy linii metra. Aby pomóc Wam jeszcze lepiej zaplanować podróż, dodajemy nowe informacje o Waszej trasie zebrane od osób, które już nią jeździły. Wkrótce przed wyruszeniem w drogę będziecie mogli poznać szczegóły, takie jak:
  • Temperatura: dla jeszcze bardziej komfortowej jazdy, sprawdźcie wcześniej, czy według poprzednich pasażerów w pojeździe było za ciepło czy za zimno.
  • Dostępność: jeśli macie specjalne potrzeby lub wymagacie dodatkowego wsparcia, od teraz będziecie mogli zidentyfikować linie transportu publicznego z obsługą personelu, łatwo dostępnym wejściem i siedzeniem, dostępnym przyciskiem STOP lub dobrze widoczną diodą LED.
  • Sekcja dla kobiet: w regionach, w których firmy przewozowe zdecydowały się na wyznaczenie specjalnych sekcji dla kobiet, pomożemy znaleźć te informacje.
  • Bezpieczeństwo na pokładzie: poczujcie się bezpieczniej, wiedząc, czy dany środek transportu jest monitorowany - niezależnie od tego, czy jest to obecność pracownika ochrony, zainstalowane kamery bezpieczeństwa czy dostępność linii pomocy.
  • Liczba dostępnych wagonów: w Japonii będziecie mogli wybrać trasę na podstawie liczby wagonów, aby zwiększyć swoje szanse na zajęcie miejsca siedzącego.
Powyższe przydatne informacje pochodzić będą od pasażerów, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i pojawią się obok tras transportu publicznego (jeśli będą dostępne). Aby pomóc przyszłym pasażerom, możecie wypełnić krótką ankietę w Mapach Google na temat swoich wrażeń z ostatnich podróży. Powyższe informacje zaczniemy pokazywać na całym świecie w marcu, a ich dostępność będzie się różnić w zależności od regionu i organizacji transportu miejskiego.


Nowe informacje o podróży pomagają podejmować świadome decyzje.

Kierunek zmian
W ubiegłym roku wprowadziliśmy Live View, żeby pomóc Wam szybko zdecydować, którą drogę wybrać, gdy poruszacie się pieszo z Mapami Google. Dzięki zdjęciom Street View, technologii uczenia maszynowego i czujnikom w smartfonach, funkcja pokazuje Wam Wasze otoczenie ze wskazówkami nałożonymi w rozszerzonej rzeczywistości (AR).

W nadchodzących miesiącach będziemy testować nowe możliwości Live View, zaczynając od lepszej pomocy za każdym razem, gdy wyszukujecie miejsca. Będziecie mogli szybciej zobaczyć, jak daleko się ono znajduje i w jakim kierunku powinniście się udać.
Live View wkrótce pomoże Wam jeszcze lepiej odnaleźć się w nowej przestrzeni.

Dziękujemy Wam za zaufanie i bycie z nami przez ostatnie 15 lat. Do zobaczenia w podróży!

https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEihfcL5K-a4JsiY7SVKPKLWtri_2tZpAPTRK-8ToZSprmQzxPagg8ea_qvCLkN4RrIwlYYjfEjIygR-MH7fmnsrtjAX9woY7Qd8C5ApcuZpn_Pp2u8yKtPufo1RMpQVnZdHWT1fYg/s1600/1.+Intro+Image.png









Pełną listę stypendystów znajdziecie na naszej stronie.


Gratulujemy wszystkim organizacjom i cieszymy się, że możemy wspierać ich wysiłki w tak ważnej sprawie jak bezpieczeństwo w sieci!
Nieważne czy szukacie w internecie odpowiedzi na nurtujące Was pytania, sposobu na ciekawe spędzenie wolnego czasu lub po prostu potrzebujecie pomocy - zawsze powinniście mieć pewność, że Wy i Wasza rodzina jesteście bezpieczni.

Właśnie z tego powodu w ubiegłym roku otworzyliśmy Centrum Bezpieczeństwa Google w Monachium, nasze globalne centrum inżynieryjne w zakresie prywatności. To tam budujemy wiele narzędzi, które pomagają nam chronić Waszą prywatność i zapewnić Wam bezpieczeństwo w internecie.

Realizujemy też projekty edukacyjne, takie jak polski program Asy Internetu, prowadzony wspólnie z Fundacją Szkoła z Klasą. Jego celem jest wzmacnianie w dzieciach i nastolatkach wartości, które pomogą im uniknąć zagrożeń w sieci oraz wspieranie nauczycieli i rodziców w tym zakresie.

Ale to nie wszystko, w zeszłym roku, poprzez nasze filantropijne ramię Google.org, ogłosiliśmy Google.org Impact Challenge: Bezpieczeństwo w sieci - fundusz o wartości 10 milionów euro, który umożliwia realne wsparcie organizacji tworzących praktyczne rozwiązania w zakresie zwalczania nienawiści i ekstremizmu w sieci oraz zwiększania bezpieczeństwa dzieci, zarówno online, jak i offline. O wsparcie ubiegało się ponad 870 projektów z 44 krajów.

Dziś z dumą ogłaszamy organizacje nagrodzone kolejnymi grantami: 29 podmiotów z 14 krajów otrzymuje wsparcie w wysokości 10 milionów euro na sfinansowanie działań w swoich krajach ojczystych i w całej Europie. Wśród grantobiorców znalazły się dwie organizacje z Polski: Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Polska Akcja Humanitarna. Pierwsza z nich zrealizuje projekt zwiększający bezpieczeństwo dzieci w Internecie poprzez rozwój ich umiejętności społecznych, druga - projekt promujący tolerancję dla różnorodności poprzez kreatywne treści.

Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach otrzymanego wsparcia opracuje bogaty zbiór materiałów na temat rozwoju społecznego i emocjonalnego dzieci, które mają mało rozwinięte kompetencje społeczne, przez co padają ofiarą nękania online i offline lub same są jego sprawcami. Zespół Fundacji będzie organizował warsztaty w szkołach, aby bezpośrednio dotrzeć do dzieci.

Polska Akcja Humanitarna chce natomiast promować tolerancję i zachęcać do dialogu międzykulturowego, wykorzystując wirtualną rzeczywistość i kreatywne treści. Za pośrednictwem sieci influencerów PAH zamierza dotrzeć do milionów Polaków w całym kraju oraz poza jego granicami, aby promować ideę otwartego dialogu o różnorodności i wielokulturowości.

Wśród pozostałych laureatów znalazły się organizacje przygotowujące tak różnorodne projekty jak np. FARE Network, który opracował narzędzia do lepszego zrozumienia zjawiska nienawiści w piłce nożnej - umożliwiają one łatwiejsze zgłaszanie przestępstw i dyskryminacji w piłce nożnej, czy Mama Chat, która stworzyła chatbota zapewniającego bezpłatne i anonimowe wsparcie kobietom, które spotkały się z problemem wykorzystywania w Internecie.

Pełną listę stypendystów znajdziecie na naszej stronie.


Gratulujemy wszystkim organizacjom i cieszymy się, że możemy wspierać ich wysiłki w tak ważnej sprawie jak bezpieczeństwo w sieci!