Wsparcie dla służb sanitarnych w walce z koronawirusem - raporty o mobilności społeczności w czasie pandemii
3 kwietnia 2020
Wraz z tym jak kolejne kraje i społeczeństwa mierzą się z pandemią COVID-19, coraz większy nacisk kładzie się na strategie ochrony zdrowia publicznego, w tym na utrzymanie fizycznego dystansu w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na co dzień w Mapach Google używamy zagregowanych i anonimowych danych, które pokazują natężenie ruchu w określonych miejscach, co pomaga w identyfikowaniu zakorkowanych tras lub kiedy dany sklep lub punkt usługowy są najbardziej zatłoczone. Od służb sanitarnych na całym świecie otrzymujemy wiele sugestii, że właśnie takie zagregowane i anonimowe dane mogłyby być pomocne w podejmowaniu kluczowych decyzji w walce z COVID-19.
Dlatego też dzisiaj publikujemy wstępną wersję COVID-19 Community Mobility Reports, czyli raportów dotyczących mobilności danych społeczności w czasie pandemii. Chcemy w ten sposób pomóc w wyciąganiu wniosków, co zmieniło się w związku z wprowadzeniem zasad dotyczących pracy zdalnej, obowiązku przebywania w domach i innych obostrzeń, które mają na celu spłaszczenie krzywej pandemii. Te raporty zostały opracowane, by służyć jako wsparcie w obecnej sytuacji, przy zachowaniu naszych rygorystycznych protokołów i zasad prywatności.
Raporty wykorzystują zagregowane, anonimowe dane do określania zmian tendencji w ruchu w czasie, w określonych miejscach, podzielonych na ogólne kategorie, takie jak centra handlowe i tereny rekreacyjne, sklepy spożywcze i apteki, parki, punkty przesiadkowe, miejsca pracy i tereny mieszkalne. Trendy będą przedstawiane w ujęciu kilku tygodni, a najnowsze informacje zawarte w raportach będą pochodziły sprzed 48-72 godzin. Podczas gdy prezentujemy procentowy wzrost lub spadek odwiedzin danego typu miejsc, nie będziemy przedstawiać całkowitej bezwzględnej liczby odwiedzin. Aby chronić prywatność użytkowników, w żadnym momencie nie są udostępniane jakiekolwiek dane osobowe, takie jak lokalizacja danej osoby, kontakty lub pokonywane trasy.
Raporty będą publicznie dostępne na całym świecie i obejmą początkowo 131 krajów. Biorąc pod uwagę jak pilnie potrzebne są takie informacje, w miarę możliwości zapewnimy również statystyki na poziomie regionalnym. W nadchodzących tygodniach będziemy pracować nad dodaniem kolejnych krajów i regionów, aby raporty mogły być pomocne dla urzędników odpowiedzialnych za zdrowie publiczne na całym świecie, którzy chcą chronić ludzi przed rozprzestrzenianiem się COVID-19.
Pobierz i przejrzyj raport dla wybranego regionu.
Mamy nadzieję, że te raporty, w połączeniu z innymi zasobami, jakimi dysponują urzędnicy odpowiedzialni za zdrowie publiczne, pomogą w podejmowaniu decyzji dotyczących działań w walce z pandemią COVID-19. Takie informacje mogą pomóc służbom sanitarnym np. w ocenie zmian w natężeniu ruchu i tym samym we wprowadzaniu nowych zaleceń dotyczących godzin pracy lub godzin dostaw. Podobnie, duże natężenie ruchu w punktach przesiadkowych komunikacji publicznej może wskazywać na potrzebę większej liczby autobusów i pociągów, aby umożliwić osobom podróżującym zachowanie większych odległości pomiędzy sobą. Ostatecznie, nie tylko zrozumienie tego, czy ludzie podróżują, ale też analiza wzrostu lub spadku zainteresowania konkretnymi typami miejsc może pomóc opracować wytyczne w celu lepszej ochrony zdrowia publicznego i podstawowych potrzeb społeczności.
Przykład Community Mobility Report dla stanu Luizjana w USA.
Oprócz publikacji Community Mobility Report współpracujemy również z wybranymi epidemiologami, którzy zajmują się pandemią COVID-19. Wspólnie aktualizujemy istniejące już, zagregowane i anonimowe zbiory danych, które można wykorzystać do lepszego zrozumienia i prognozowania przebiegu pandemii. Dane tego typu pomogły już wcześniej badaczom w przewidywaniu epidemii, planowaniu infrastruktury miejskiej i tranzytowej oraz zrozumieniu mobilności ludzi oraz reakcji na konflikty zbrojne i klęski żywiołowe.
Ochrona prywatności
Community Mobility Reports są oparte na tej samej światowej klasy technologii anonimizacji, której używamy na co dzień w naszych produktach. W przypadku tych raportów stosujemy technikę prywatności różnicowej (differential privacy), która polega na dodaniu “sztucznego szumu” (artificial noise) do zbiorów danych, umożliwiając uzyskanie jakościowych wyników bez możliwości identyfikacji żadnej konkretnej osoby.
Wnioski są wyciągane na podstawie zagregowanych, zanonimizowanych zbiorów danych od użytkowników, którzy włączyli Historię lokalizacji, która jest domyślnie wyłączona. Użytkownicy, którzy mają włączoną Historię lokalizacji, mogą ją wyłączyć w dowolnym momencie za pośrednictwem swojego konta Google i zawsze mogą usunąć dane Historii lokalizacji bezpośrednio poprzez swoją Oś czasu.
W tej bezprecedensowej sytuacji, będziemy poddawali raporty dalszej ocenie, w miarę otrzymywania opinii od służb sanitarnych, organizacji pozarządowych, samorządów lokalnych i pozostałych przedstawicieli społeczności. Mamy nadzieję, że te nowe analizy będą stanowić uzupełnienie istniejących już informacji o zdrowiu publicznym, które pomagają wszystkim zadbać o własne zdrowie i bezpieczeństwo.