Oto zwycięskie gry Indie Games Festival 2020 w Europie:
Tegoroczna edycja Indie Games Festival - konkursu organizowanego przez Google Play dla niezależnych twórców gier - dobiegła końca. Dzisiaj mamy przyjemność ogłosić laureatów europejskiej edycji oraz gry najlepiej ocenione przez jury. Wielkim zwycięzcą konkursu są polskie studia deweloperskie - z trzech nagrodzonych tytułów aż dwa zostały przygotowane przez twórców z Polski.

Czym jest Google Play Indie Games Festival? Tegoroczna edycja to trzy konkursy skierowane dla niezależnych twórców gier z Japonii, Korei Południowej oraz Europy. Festiwal co roku wyłania autorów najciekawszych niezależnych gier i pomaga im w osiągnięciu międzynarodowego sukcesu.





W każdej z trzech regionalnych edycji konkursu spośród setek zgłoszeń wybranych zostało 10 finalistów, którzy następnie prezentowali swoje gry przed jury. W tym roku finał europejskiej edycji konkursu miał odbyć się w Warszawie. Jednak ze względu na wyjątkową sytuację na świecie, jury obradowało online. Głównymi kryteriami, branymi pod uwagę przy ocenie gier były m. in.innowacyjność, radość z gry, projekt oraz jakość techniczna i produkcyjna.

W tegorocznej edycji wśród finalistów (wybranych spośród zgłoszeń z 29 krajów) znalazły się 3 studia z Polski, a 2 z nich zostały wskazane przez jury jako laureaci.

Oto zwycięskie gry Indie Games Festival 2020 w Europie:
Humorystyczna gra małżeńskiego duetu z Rebel Twins, w której tajny super-agent Jacek musi powstrzymać gangi zmutowanych ciastek oraz ich przerażających Bossów zanim obrócą całe miasto w garść gruzu. Gra urzekła jury animacjami oraz wciągającą mechaniką, która gwarantuje dobrą zabawę, niezależnie od tego, czy gra się przez 5 minut czy przez 5 godzin.
  • inbento, studio Afterburn (Polska)
Lunch jedzony w biurze zainspirował twórców gry do stworzenia rodzinnej rozgrywki pełnej łamigłówek, polegających na układaniu wzorów niczym japońskiego bento. Gracz musi pomóc przyjaznej rodzinie kotów stworzyć swój posiłek, jednocześnie rozwiązując nietypowe puzzle. Gra dostępna jest aż w 17 językach.
The White Door to nowa gra przygodowa typu point-and-click, stworzona przez twórców serii Cube Escape i Rusty Lake. Inspirowana jest prawdziwą historią. Gracz musi pomóc mężczyźnie, który cierpi na utratę pamięci. Jego celem jest odzyskanie wspomnień.


Pozostali finaliści:
  • 60 Parsecs!, Robot Gentleman (Polska)
  • Alien Escape, KORION Interactive (Niemcy)
  • Alt-Frequencies, Accidental Queens (Francja)
  • Doors: Awakening, Big Loop Studios (Bułgaria)
  • My Diggy Dog 2, King Bird Games (Rosja)
  • Traffix, WebAvenue Unipessoal Lda (Portugalia)
  • Void Tyrant, Quite Fresh Ltd. (Wielka Brytania)
Finaliści konkursu otrzymali nagrody, dzięki którym będą mogli zaprezentować swoje aplikacje szerokiemu gronu potencjalnych graczy, m.in. kampanie promocyjne w Sklepie Play, indywidualne konsultacje biznesowe z ekspertami Google, promocję gry w kanałach marketingowych Google Play oraz Android Developers, a także przygotowaną przez agencję SuperScale skalowaną kampanię reklamową gry o wartości 100 000 euro. Nagrodzeni otrzymają także najnowszy sprzęt, który pomoże im w rozwoju swoich produktów.

Zachęcamy do wypróbowania nagrodzonych gier i życzymy Wam udanej zabawy!






W lutym obchodziliśmy 15 rocznicę uruchomienia Map Google, z których dziś korzysta już ponad miliard użytkowników z różnych zakątków globu. Z biegiem lat do Map dodano ponad 200 milionów miejsc, a teraz użytkownicy dodają już ponad 20 milionów wpisów każdego dnia! To właśnie Wy dzielicie się wskazówkami, opiniami, zdjęciami i pomocnymi dla innych informacjami. I to właśnie na Waszej opinii postanowiliśmy polegać przy wyłonieniu 16 wyjątkowych miejsc - po jednym w każdym z województw - którym przyznamy Złotą Pinezkę.

Złota Pinezka trafi do 16 atrakcji turystycznych
Złota Pinezka to wyróżnienie dla najbardziej docenionych przez Was miejsc w całej Polsce. W każdym województwie wybraliśmy najwyżej ocenianą atrakcję turystyczną z grupy 5 miejsc o największej liczbie zgromadzonych ocen*. 
Wyjątkowi przewodnicy
Do wspólnego poznawania turystycznych perełek Polski zaprosiliśmy 8 twórców znanych ze swojego zamiłowania do podróży i ciekawości świata. Są to: Krzysztof Adamek, Victor Borsuk, GDZIE BĄDŹ, Globstory, Szpilki w Plecaku, Travelicious, Travelover i Wędrowne Motyle. Obserwujcie ich, aby poznać wyróżnione atrakcje i sposoby na odkrywanie nowych miejsc - tych bliższych i dalszych, tych znanych i mniej oczywistych.

Wyjątkowe miejsca
Od dzisiaj, aż do 12 sierpnia, będziemy odkrywać przed Wami kolejnych laureatów. Rozpoczynamy podróż przez Polskę.



Złote Pinezki


Województwo pomorskie - Zamek w Malborku
Zamek w Malborku to najwspanialszy zamek średniowiecznej Europy, obiekt z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO… i zdobywca Złotej Pinezki. Cieszymy się, że jego bramy ponownie otworzyły się dla zwiedzających. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji, koniecznie wybierzcie się w to miejsce. Odkryjcie tereny zamkowe - część Przedzamcza, dziedzińce Zamku Średniego i Wysokiego, tarasy wraz z ogrodem wielkich mistrzów, fosy i międzymurza - i wnętrza – historyczne i wystawowe. Ponad 30 000 użytkowników nie może się mylić :). Naprawdę warto! A już teraz możecie obejrzeć go w obiektywie Victora Borsuka - siedmiokrotnego mistrza Polski w kitesurfingu, podróżnika i człowieka wielu pasji - a jedną z nich jest fotografia (klik).



Województwo zachodniopomorskie - Wały Chrobrego
Wały Chrobrego to prawdziwa wizytówka Szczecina. Tarasy widokowe mają 500 metrów długości i leżą 19 metrów nad poziomem brzegu odrzańskiego. Z ich szczytu można obserwować bajeczną panoramę na Odrę i port. Widok ten musiał zaskarbić serca wielu odwiedzających, którzy postanowili ocenić to miejsce najlepiej ze wszystkich w województwie zachodniopomorskim, dzięki czemu otrzymało ono Złotą Pinezkę! Teraz Wały Chrobrego mają już ponad 12 000 opinii na Mapach Google, a średnia ocen to aż 4,7. Zobaczcie też jak pięknie prezentują się na instagramie Victora Borsuka (klik).



Województwo warmińsko-mazurskie - Mosty w Stańczykach
Mosty w Stańczykach nazywane też Akweduktami Puszczy Rominckiej to jedne z najstarszych i najpiękniejszych mostów w Polsce. Pierw­szy z nich po­wsta­wał w la­tach 1912–1914, a dru­gi w całości zbudowano w 1918 ro­ku. Na miejscu można podziwiać nie tylko ich niezwykłe walory architektoniczne, ale także przyjrzeć się bogactwu naturalnemu Puszczy Rominckiej, u której wejścia są położone. Wykonane z żelbetonu, pięcioprzęsłowe mosty mierzą sobie bowiem aż 36,5 m wysokości każdy. Ich monumentalny widok co roku przyciąga fanów z całej Polski, którzy niezmiennie wystawiają mu najwyższe noty. Nic więc dziwnego, że Mosty w Stańczykach otrzymały Złotą Pinezkę! Zobaczcie jakie wrażenie zrobiły te niezwykłe budowle na autorach kanału Gdzie Bądź (klik).


Województwo podlaskie - Pałac Branickich
Pałac Branickich to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji epoki saskiej w Polsce, a na miejscu można podziwiać nie tylko jej eleganckie komnaty, ale także niezwykle zadbane i liczące sobie prawie 10 hektarów ogrody pałacowe, które stanowią integralną część terenów zielonych Białegostoku. Obecnie we wnętrzach “Wersalu Podlasia”, jak zwykło się go nazywać, siedzibę swoją mają Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji. Nie można pominąć tego miejsca na mapie turystycznej Podlasia. Gdzie Bądź odwiedzili to miejsce po zmroku (klik).

Województwo kujawsko-pomorskie - Żywe Muzeum Piernika
Żywe Muzeum Piernika istnieje od 2006 roku i mieści się w samym centrum Torunia. Goście odwiedzający muzeum nie tylko mogą obejrzeć sposób wyrobu korzennych wypieków, ale przede wszystkim sami wziąć udział w procesie jego powstawania. Od 2014 roku muzeum powiększyło swój program o nową wystawę przedstawiającą manufakturę z przełomu XIX/XX wieku. Każdy odwiedzający może zobaczyć tam m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika (i samodzielnie wprawić je w ruch), zabytkowy piec i największą w Europie kolekcję woskowych form. Zobaczcie co o Muzeum mówi Ewa Chojnowska-Lesiak, czyli Szpilki w Plecaku (klik).

Województwo dolnośląskie - ZOO Wrocław Afrykarium
Myśl przewodnia Afrykarium to prezentacja różnorodnych ekosystemów związanych ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu, pod wspólnym hasłem „życiodajne wody Afryki”. Na rozpisany w początkach 2008 roku konkurs architektoniczny nadesłano 14 projektów, z których komisja konkursowa wybrała opracowanie pochodzące z wrocławskiej Fabryki Projektowej ArC2. Przygotowywanie szczegółowych projektów wykonawczych trwało blisko 4 lata. Ostatecznie budowa ruszyła na przełomie marca i kwietnia 2012. Afrykarium otwarto 26 października 2014 r. To pierwsze w Polsce oceanarium oraz jedyne na świecie, które poświęcone jest faunie i florze jednego kontynentu. Laureata ogłosiła Ewa Chojnowska-Lesiak, czyli Szpilki w Plecaku (klik).



Międzyrzecki Rejon Umocniony - Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie to jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych świata, które są obecnie rezerwatem nietoperzy. Łączną długość podziemnych korytarzy szacuje się na około 32–35 km. W Muzeum otwarto niedawno nową trasę turystyczną. Eskapada po podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego zaczyna się w bunkrze nr 717. Trwa trzy godziny i kończy się w schronie 719, gdzie na zwiedzających czeka nowa atrakcja – zapadnia, która broniła dostępu do obiektu. O laureacie opowiada Patrycja Jaskot, czyli Travelover (klik). 

Województwo lubelskie - Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce - późnobarokowa rezydencja magnacka, dawna siedziba arystokratycznych rodów Bielińskich i Zamoyskich - położone jest w otulinie Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego. Za projekt Pałacu z Kozłówce odpowiada prawdopodobnie włoski architekt Józef II Fontana, któremu rezydencja zawdzięcza swój późnobarokowy styl. Rezydencja szczęśliwie przetrwała wojnę i zachowała wystrój z przełomu XIX i XX wieku, zachowując nieporównywalny z żadnym zabytkiem w Polsce stopień autentyzmu. O laureacie opowiada Patrycja Jaskot, czyli Travelover (klik). 


Województwo świętokrzyskie - Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe został wzniesiony w typie palazzo in fortezza, czyli rezydencji łączącej wygodę mieszkańców z funkcją obronną. Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu, a od 2018 r. ma status pomnika historii. Od 2007 r. każdy turysta może zapoznać się z dziejami i wielkością rodu Ossolińskich, fantastycznym bogactwem magnaterii polskiej oraz potęgą i wielkością XVII-wiecznej Polski. O Zamku Krzyżtopór wspomina Kaja Kraska, czyli Globstory (klik). 


Województwo małopolskie - Zamek Królewski na Wawelu 
Zamek Królewski na Wawelu to jedno z najbardziej znaczących historycznie i kulturalnie miejsc w Polsce. Przez wieki stanowił siedzibę polskich władców i był symbolem państwowości. W 1930 roku Zamek stał się także jednym z najważniejszych muzeów w kraju. Można w nim podziwiać nie tylko bogate kolekcje obrazów, rzeźb, tkanin, wyrobów złotniczych, militariów, porcelany czy mebli, ale także wybrać się na krótką podróż w czasie i zobaczyć jak wyglądały królewskie komnaty w okresie renesansu i baroku. Zobaczcie co o Zamku Królewskim pisze Katarzyna Ciejka, autorka bloga Travelicious (klik).


Województwo łódzkie - Pasaż Róży
W podwórzu dawnego Hotelu Polskiego przy ulicy ulicy Piotrkowskiej 3, znajduje się Pasaż Róży. To wyjątkowe miejsce, gdzie ściany oficyn są wyłożone milionami lusterek o nieregularnych kształtach, zachwyca odwiedzających Łódź, jak i samych mieszkańców od 2015 roku. Autorką tej niezwykle pracochłonnej instalacji jest Joanna Rajkowska, która tworzenie mozaikowego podwórza rozpoczęła podczas Festiwalu Łódź Miasto Czterech Kultur. O historii tego magicznego podwórka i jego niezaprzeczalnym uroku opowiadają Kaja i Mateusz z Globstory (klik). 


Województwo wielkopolskie - Park Cytadela
Park Cytadela to największy park miejski w Poznaniu. To wyjątkowe miejsce służy mieszkańcom już od ponad 50 lat. Zbudowany został w latach 1963-1970 na terenie dawnego Fortu Winiary. W pozostałościach tej twierdzy mieści się obecnie Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii „Poznań”. Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów parku jest uroczyście oddany do użytku w 1986 r. "Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami". W 2002 roku na jego terenie stanęła również instalacja jednej z najsłynniejszych polskich rzeźbiarek Magdaleny Abakanowicz pt. "Nierozpoznani". Zobaczcie jak opisuje to miejsce pochodzący z Poznania fotograf i podróżnik Krzysztof Adamek (klik).


Województwo podkarpackie - Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to pierwsze i największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce. Założone zostało po drugiej wojnie światowej. Na obszarze skansenu prezentowana jest kultura polsko-ukraińskiego pogranicza we wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski) wraz z Podkarpaciem. Poszczególne grupy etnograficzne (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie) posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne znakomicie dostosowane do fizjografii terenu. Odtwarzając typowe układy zabudowy wsi i zagospodarowania zagród na terenie Muzeum zgromadzono ponad 100 obiektów budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku. Laureata Złotej Pinezki w województwie podkarpackim przedstawił fotograf i podróżnik Krzysztof Adamek (klik).
Województwo śląskie - Kopalnia Guido 
Jedyna w swoim rodzaju kopalnia węgla kamiennego, która mieści się w Zabrzu. Choć dziś już nieczynna, na udostępnionych do zwiedzania poziomach 170, 320 i 355 czeka na turystów moc atrakcji. Choć kopalnia od lat nie wydobywa węgla, to na trasie turystycznej go nie brakuje. Podczas zwiedzania można natrafić na węgiel co najmniej cztery razy, i to w zupełnie surowej formie pokładu o grubości nawet do dwóch metrów. Zwiedzający mają również okazję przyjrzeć się z bliska, jak pracują potężne maszyny do urabiania skał i węgla. Wystarczy zjechać prawdziwą klatką szybową, by móc przekonać się, jak wygląda praca górników 320 metrów pod ziemią. Zwycięstwo Kopalni Guido ogłosili Anna i Marcin Nowakowie, czyli Wędrowne Motyle (klik).


Województwo opolskie - Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera 
Filharmonia mieści się w samym centrum miasta, tuż przy malowniczym Kanale Młynówka. Budynek Filharmonii to wyremontowana w 2006 r. sala koncertowa z 495 miejscami, sala kameralna mieszcząca 120 słuchaczy oraz foyer o powierzchni 168 m². Różnorodny repertuar, który można tu usłyszeć – od muzyki symfonicznej i operowej przez kameralną, musical, jazz, poezję śpiewaną czy inne rodzaje muzyki popularnej – łączy światowy poziom wykonania. Oprócz doznań artystycznych miejsce oferuje również przestrzeń do spotkań towarzyskich – w rozbudowanym gmachu Filharmonii funkcjonuje współpracująca ze sceną klubową restauracja Cztery Pory Roku, gdzie można napić się dobrej kawy, porozmawiać i posłuchać muzyki. Krakowska 24 to adres szczególny na kulturalnej mapie Opola. Złotą Pinezkę w województwie opolskim dla Filharmonii Opolskiej ogłosili na swoich kanałach Anna i Marcin Nowakowie, czyli Wędrowne Motyle (klik).

Województwo mazowieckie - Łazienki Królewskie
Łazienki Królewskie, nazywane "najszczęśliwszym miejscem w Warszawie", to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta - tworzą ją klasycystyczne zabytki i historyczne ogrody. Można tu odpocząć, obserwując przyrodę, oraz zwiedzić takie perły europejskiej architektury, jak: Pałac na Wyspie, Starą Oranżerie, Teatr Królewski, Pałac Myślewicki, czy malowniczo położony Amfiteatr. Oprócz budynków, pawilonów oraz wolnostojących rzeźb znajdują się tam cztery ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny oraz Chiński. Do Łazienek zaprosi Was Katarzyna Ciejka, autorka bloga Travelicious.pl (klik).
To już wszystkie nagrodzone atrakcje turystyczne. Cieszymy się, że mogliśmy przez te ostatnie tygodnie zabrać Was na wirtualną podróż przez Polskę. Gratulujemy laureatom, a Was zachęcamy do odwiedzenia tych niezwykłych miejsc. Wakacje trwają!

Odkrywanie Polski z małą pomocą od Google
Jeśli ruszacie właśnie w drogę, mamy dla Was kilka wskazówek:
  • Jedzcie jak miejscowi: znajdujcie restauracje i firmy na trasie
    Częścią odkrywania nowego miejsca jest spróbowanie lokalnej kuchni i regionalnych specjałów. Dobre jedzenie to jedno z najważniejszych wspomnień z podróży. Użyjcie Map Google, aby wyszukać miejsca warte odwiedzenia w okolicy, w której się znajdujecie. Przejrzyjcie recenzje, aby dowiedzieć się, gdzie można zjeść najlepsze kartacze na Suwalszczyźnie, pyry z gzikiem czy smażone lub wędzone ryby nad Bałtykiem.

  • Dowiedzcie się więcej: wykorzystajcie maksymalnie pasek wyszukiwania Map Google i kartę Odkrywaj 
    Jak najszybciej znaleźć interesujące Was miejsca i atrakcje? Użyjcie paska wyszukiwania w Mapach Google, żeby znaleźć określone rzeczy, takie jak „wodospad” czy „szlak”. Aby uzyskać lepsze wyniki podczas wyszukiwania firmy lub usługi wpiszcie „hotele z widokiem na ocean”, “agroturystyka nad jeziorem” lub „wynajem kajaków”.

  • Zapisujcie odwiedzane miejsca i te, które chcecie zobaczyć
    Skorzystajcie z karty Zapisane, aby tworzyć własne listy ulubionych miejsc, w których byliście i które chcecie odwiedzić. Z łatwością możecie się podzielić swoimi listami z innymi. Otwórzcie aplikację Mapy Google i znajdźcie obowiązkowe punkty na Waszą wycieczkę. Dotknijcie nazwy miejsca, a następnie ikony „Zapisz”, aby dodać je do jednej z kilku wstępnie ustawionych list, takich jak „Chcę odwiedzić” lub „Ulubione”. Możecie też stworzyć nową własną listę, np. „Najpiękniejsze miejsca na skoki ze spadochronem”.

  • Podajcie dalej: zostawiajcie recenzje i udostępniajcie zdjęcia
    Inni podróżni poświęcili czas na pozostawienie recenzji i zdjęć na Mapach Google, które pomogły Wam w podjęciu decyzji o podróży? Przekażcie to następnym pasjonatom drogi i zostawcie własne recenzje i zdjęcia miejsc, które sprawiły, że Wasza wizyta była niezapomniana. W ten sposób małe firmy, rodzinne restauracje czy ukryte malownicze miejsca mogą zostać odkryte, gdy następnym razem ktoś będzie przejeżdżał obok.

  • OK Google: Pokaż atrakcje turystyczne...
    O pomoc możecie też poprosić Asystenta Google. Kiedy już będziecie w trasie, możecie odkryć kolejne atrakcje turystyczne mówiąc na przykład “OK Google, pokaż atrakcje turystyczne w Łodzi” lub pytając o atrakcje w okolicy wybranego miasta. Asystent pomoże Wam również w znalezieniu restauracji czy noclegów w okolicy - wystarczy powiedzieć “OK Google, pokaż restauracje w pobliżu”.

Życzymy Wam udanych i bezpiecznych podróży!




Dzisiaj przypada rocznica odkrycia Kamienia z Rosetty, zabytku piśmiennictwa, dzięki któremu możliwe było odczytanie egipskich hieroglifów. Starożytni Egipcjanie używali tego systemu pisania ponad 4000 lat temu, aby utrwalać swoje historie. Ale tylko nieliczni wiedzieli jak je zapisywać i odczytywać.

Od dzisiaj, dzięki Fabricius, nowemu narzędziu Google Arts & Culture, każdy może interaktywnie poznać ten fascynujący język, korzystając z trzech specjalnie przygotowanych opcji.

Pierwszą z nich jest “Learn” - możecie uczyć się o języku starożytnego Egiptu po krótkim wprowadzeniu edukacyjnym.


Sześć interaktywnych kroków, aby przybliżyć Wam egipskie hieroglify.

Druga możliwość to “Play” - Fabricius zaprasza Was do zabawy i przetłumaczenia własnych słów i wiadomości na hieroglify gotowe do udostępnienia znajomym i rodzinie.

Łatwy sposób zapisu własnych wiadomości przy użyciu egipskich hieroglifów. Podzielcie się z przyjaciółmi (nie jest to poprawne z naukowego punktu widzenia, ale udostępniamy to Wam w celach rozrywkowych :D).

A ponieważ Fabricius to narzędzie do nauki i pisania hieroglifów, oferuje również nowe możliwości badań akademickich - opcje “Work”. Do tej pory eksperci musieli zapoznawać się z obszerną literaturą i przeglądać książki po książkach, aby tłumaczyć i rozszyfrowywać starożytny język - ten proces pozostał praktycznie niezmieniony od ponad wieku. Fabricius zawiera pierwsze narzędzie cyfrowe, które - w oparciu o technologię uczenia maszynowego - dekoduje egipskie hieroglify. Aby wspierać dalszy rozwój badań nad starożytnymi językami, narzędzie jest udostępniane jako oprogramowanie typu open source. Technologia AutoML Google Cloud, a konkretnie AutoML Vision, została tu wykorzystana do stworzenia modelu uczenia maszynowego, który jest w stanie zrozumieć znaczenie hieroglifów. W przeszłości potrzebny był zespół naukowców zajmujących się danymi, obszerny kod i mnóstwo czasu. Teraz AutoML Vision pozwala programistom łatwo szkolić maszynę w rozpoznawaniu wszelkiego rodzaju obiektów.

Desktopowy zestaw narzędzi wykorzystujący Cloud ML wspierający ekspertów w procesie odczytywania egipskich hieroglifów.

Fabricius dostępny jest w języku angielskim i arabskim. Swoją nazwę otrzymał na cześć ojca epigrafiki, czyli dziedziny nauki zajmującej się badaniem dawnych napisów wyrytych na twardym materiale. Stworzyliśmy go we współpracy z Australijskim Centrum Egiptologii (Australian Center for Egyptology) na Uniwersytecie w Macquarie, Psycle Interactive, Ubisoft oraz egiptologami z całego świata.

Odkryjcie jeszcze więcej historii o cudach starożytnego Egiptu, w tym opowieść o klątwie słynnego króla Tutanchamona, piramidach w Gizie czy Księgach Umarłych. A jeśli jesteście nauczycielami korzystającymi z Google Classroom, przygotowaliśmy dla Was dodatkowe materiały, z których możecie skorzystać na Waszych lekcjach.
Słynny król Tutanchamon odkryty na początku XX wieku przez Howarda Cartera.
Kolorowe hieroglify znalezione na zdobionej trumnie Djedhoriufankh z 1000-900 p.n.e. prezentowane na wystawie w British Museum.

Poznajcie starożytny Egipt pobierając bezpłatną aplikację Google Arts & Culture lub odwiedzając stronę Google Arts & Culture.









Wszystkie niezbędne informacje o programach Google dla startupów znajdziecie na stronie Google for Startups.

Ruszyły zgłoszenia do drugiej edycji europejskiego akceleratora Google dla startupów. Tegoroczna edycja, otwarta dla młodych firm z całej Europy, będzie prowadzona przez zespół Google for Startups Campus w Warszawie. Ponad 3-miesięczny program kierujemy do startupów, które wykorzystują technologię, aby odpowiedzieć na wyzwania, przed którymi stoi świat w obecnej sytuacji. Dodatkowo uruchamiamy programy wsparcia dla założycieli startupów będących przedstawicielami niedostatecznie reprezentowanych grup społecznych.


W tegorocznej edycji od 10 do 12 europejskim startupom, które zakwalifikują się do programu prowadzonego przez zespół w Warszawie, zapewnimy 3-miesięczne zdalne wsparcia od Google. Obejmie ono m.in. warsztaty i spotkania mentorskie z inżynierami Google i ekspertami zewnętrznymi, pomoc w rozwoju produktu oraz kompetencji menedżerskich założycieli, a także dostęp do produktów i wiedzy technicznej Google oraz kredytów do wykorzystania na usługi Google Cloud.

Technologia w służbie rozwiązywania problemów
Tym razem inicjatywa skierowana jest do startupów w fazie wzrostu, które mają siedzibę w Europie lub Izraelu, zespół składający się z ponad 10 osób, a także potencjał do rozwijania zastosowania produktów Google lub wiedzy technicznej (chmury, sztucznej inteligencji lub uczenia maszynowego) do rozszerzania działalności firmy. Przedsiębiorstwa aplikujące powinny wykorzystywać technologię jako odpowiedź na współczesne problemy dotyczące np. służby zdrowia, edukacji, finansów, handlu, przekazywania informacji, pracy zdalnej, dostaw żywności, lub zapewniać usługi dla sektorów B2B/ B2C.

Jeśli jesteście przedstawicielami takiego właśnie startupu, czekamy na wasze zgłoszenia - aplikować możecie na stronie Google for Startups.
Zgłoszenia przyjmowane są do 23 sierpnia, a program akceleracyjny rozpocznie się w listopadzie 2020.


Równe szanse dla wszystkich
Według raportu Atomico o stanie sektora technologii w Europie tylko 20% założycieli startupów na naszym kontynencie to kobiety, a 92% całego dofinansowania dla młodych firm w 2019 roku przeznaczono na zespoły składające się wyłącznie z mężczyzn. Również osoby o ciemnym kolorze skóry mają ograniczony dostęp do kapitału, szkoleń oraz programów mentoringowych, a wśród liderów startupów wciąż stanowią niewielką grupę osób. Aby przeciwdziałać wykluczeniu oraz wyrównać szanse wśród europejskich założycieli startupów, szczególnie w czasie spowolnienia gospodarczego, przygotowaliśmy także dwa programy dla osób z niedostatecznie reprezentowanych grup społecznych.

W ramach programu Google for Startups Immersion: Women Founders 12 uczestniczek - założycielek startupów w ciągu 12 tygodni skorzysta z indywidualnych konsultacji mentoringowych, a także weźmie udział w cotygodniowych warsztatach i sesjach rozwijających kompetencje. Z kolei projekt Google for Startups Immersion: Black Founders połączy 10 założycieli startupów z Europy oraz Izraela z międzynarodowymi ekspertami Google, aby rozpoznać i rozwiązać najważniejsze wyzwania techniczne i biznesowe ich firm, oraz zapewni kontakt z sieciami inwestorów i funduszami venture capital. Startupy biorące udział w tym programie powinny mieć wśród założycieli przynajmniej jedną osobę czarnoskórą.


Gamingowe startupy przyspieszają
Ubiegłoroczna edycja Google for Startups Accelerator, która również miała miejsce w Warszawie, skierowana była do firm z sektora gamingowego z całego kontynentu. Wzięło w niej udział 10 startupów z 6 krajów, w tym 4 polskich twórców gier (Ahoy Games, Chess & Checkers Games, Reality Games, T-Bull).
Po 6-miesięcznym okresie akceleracji wszystkie startupy odnotowały dynamiczny wzrost miesięcznych cyklicznych przychodów (MRR, średni wzrost o 74%), a 1/3 z nich podwoiła lub nawet je potroiła. Całkowita liczba pobrań gier startupów, które wzięły udział w akceleratorze wzrosła o 76 mln i osiągnęła prawie 767 milionów pod koniec kwietnia 2020. Przy tym liczba aktywnych użytkowników zwiększyła się o 11 milionów (89%), a w przypadku firm, które osiągnęły największy sukces, odnotowano nawet 200-krotny wzrost w tym zakresie.

Wszystkie niezbędne informacje o programach Google dla startupów znajdziecie na stronie Google for Startups.

25 lipca producenci wykonawczy Ridley Scott (Marsjanin, Gladiator), Kai Hsuing (Władcy chaosu) i reżyser Kevin Macdonald (Whitney, One Day in September, Ostatni król Szkocji) zapraszają Was i światową społeczność YouTube do chwycenia za kamery i nagrania „Dnia z życia 2020” (Life in A Day).



10 lat po oryginalnym filmie „Dzień z życia” chcemy ponownie połączyć siły, by stworzyć pełnometrażowy film dokumentalny YouTube Originals, który opowie o dniu z życia na Ziemi. Wybrane nagrania, otrzymane od ochotników takich jak Wy, zostaną połączone w jeden materiał, który pokaże, jak wygląda typowy dzień w tych trudnych czasach. „Dzień z życia 2020” będzie miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Sundance oraz na YouTube w 2021 r.

Jeśli kontynuujecie izolację ze względu na pandemię, film możecie nagrać w domu. Możecie też pokazać, jak Wy i ludzie w Waszym kraju próbują przystosować się do zupełnie nowych warunków. Może tego dnia spotkacie się z dawno niewidzianymi znajomymi lub rodziną, a może pójdziecie do pracy. Może ten dzień będzie dla Was wyjątkowy ze względu na ślub, przeprowadzkę lub chęć podzielenia się ważną informacją. A może będzie to po prostu zwyczajny dzień. Wierzymy, że każde Wasze wydarzenie z życia jest godne upamiętnienia, dlatego chcemy połączyć Wasze doświadczenia i perspektywy tak, aby stworzyć wyjątkową kapsułę czasu, która zachowa ten moment w historii.

Obraz zostanie stworzony w całości z nadesłanych materiałów i będzie montowany przez 5 miesięcy. Gdy skończymy przyjmować nagrania, 30-osobowy, wielojęzyczny zespół rozsiany po całym świecie zajmie się weryfikacją i tłumaczeniem nadesłanych filmów. Trzech głównych montażystów – Mdhamiri Á Nkemi (Tajemnica bladego konia, Barwy gangu), Sam Rice-Edwards (Whitney, Post-It Love) i Nse Asuquo (House of My Fathers, The Jazz Ambassadors) – zajmie się postprodukcją i będzie pracować, wraz z reżyserem Kevinem Macdonaldem, nad stworzeniem fabuły z nadesłanych materiałów.

Zachęcamy do udziału Was i ludzi z całego świata. Na przesłanie nagrania macie tylko tydzień - od 25 lipca do 2 sierpnia - i możecie to zrobić na stronie lifeinaday.youtube. Mamy nadzieję, że nadesłane materiały pokażą życie z rozmaitych perspektyw.

Oczywiście nie wszystkie z nadesłanych materiałów znajdzie się w filmie, ale zarówno jego twórcy, jak i my, mamy nadzieję, że samo wzięcie udziału w akcji sprawi, że ten dzień stanie się wyjątkową okazją do międzynarodowej współpracy i wymiany doświadczeń.

Oryginalny film „Dzień z życia” społeczność YouTube stworzyła w 2010 roku. Nadesłano wówczas 80 tysięcy nagrań. Ostateczna wersja filmu miała swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Sundance w 2011 roku, była wyświetlana w kinach na całym świecie i uzyskała ponad 16 milionów wyświetleń na YouTube.

Słońce świeci coraz mocniej, dla wielu z Was rozpoczęły się już wakacje… a gdzie podziały się letnie festiwale? Jeśli tęsknicie za imprezami muzycznymi, które zwykle wypełniały tę część roku, nie może Was zabraknąć na Najpiękniejszej Domówce Świata, czyli 26. edycji Pol’and’Rock Festival, która rozpocznie się 30 lipca i potrwa do 1 sierpnia. Jedno z najpopularniejszych polskich wydarzeń rozrywkowych w tym roku odbędzie się online i będziecie je mogli obejrzeć w całości na YouTube.



Po raz pierwszy tysiące wielbicieli dobrej muzyki i pozytywnych emocji połączy siły przed ekranami komputerów i telefonów. W programie około 70 godzin koncertów na żywo, a także rozmów z inspirującymi gośćmi w ramach Akademii Sztuk Przepięknych. Wśród artystów, którzy zagrają na żywo z festiwalowego studia w Warszawie są między innymi: Raz Dwa Trzy, Urszula, Renata Przemyk, Nocny Kochanek, Farben Lehre, Łydka Grubasa, Acid Drinkers, Big Cyc, ikona polskiej piosenki dziecięcej - Majka Jeżowska, a także zwycięzca Plebiscytu Złotego Bączka - zespół Kwiat Jabłoni. A to dopiero półmetek festiwalowych ogłoszeń.

Nie mniej imponująco przedstawia się również lista gości tegorocznej Akademii Sztuk Przepięknych. Wśród do tej pory ogłoszonych osób znaleźli się m.in. bracia Sekielscy, Ewa Ewart, Janusz Gajos, Andrzej Mleczko czy Wojciech Mann.

Jesteśmy jedynymi, którzy nie odwołali swojego Festiwalu i całkowicie zaproponowali go w formie online. Kiedy ostatecznie zdecydowaliśmy, że będziemy transmitować go w całości na YouTube, dostaliśmy ogromnej energii, że możemy trafić do każdego z Was! Żadnego przyjaciela festiwalu – nie zostawimy bez 26. Pol’and’Rock! – mówi o tym wyjątkowym wydarzeniu Jurek Owsiak.



Choć w zmienionej i internetowej formie, mamy nadzieję, że 26. Pol’and’Rock Festival ONLINE dostarczy Wam sporo pozytywnych emocji i dobrej muzyki. Wszystkie koncerty, spotkania i wydarzenia obejrzycie na żywo na kanale Kręcioła.TV na YouTube. A już teraz, dzięki specjalnej playliście, możecie rozpocząć przygotowania do Najpiękniejszej Domówkę Świata!


W czasie pandemii i lockdownu dla niektórych z nas bycie online stało się kołem ratunkowym. Dzięki internetowi mogliśmy mieć kontakt ze swoimi najbliższymi, pomagać rodzinie i sąsiadom, wspierać lokalne firmy, uczyć się oraz swoje dzieci nowych umiejętności.

Obecnie także wykorzystujemy internet oraz cyfrowe rozwiązania, aby wspierać swoje rodziny i lokalną społeczność. Te same narzędzia, stosowane w czasie lockdownu, mogą pomóc w szybszym i bardziej zrównoważonym pokonaniu obecnego kryzysu gospodarczego związanego z pandemią. Właśnie dlatego, postanowiliśmy podjąć zobowiązanie: Google pomoże 10 milionom ludzi i przedsiębiorstw w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce w znalezieniu pracy, zdobyciu kompetencji cyfrowych lub cyfryzacji, a także rozwoju w ciągu najbliższych 18 miesięcy.


Pomoc w zdobyciu nowych umiejętności i nowej pracy
Już na długo przed pandemią było dla nas jasne, że w przyszłości praca będzie wymagała umiejętności cyfrowych. Z tego powodu uruchomiliśmy program Grow with Google - w Polsce Google Internetowe Rewolucje - i postawiliśmy sobie za początkowy cel przeszkolenie miliona osób w Europie w ciągu dwóch lat. Zainteresowanie szkoleniami przeszło nasze najśmielsze oczekiwania: w ciągu ostatnich pięciu lat przeszkoliliśmy bowiem ponad 70 milionów ludzi na całym świecie.

Podczas kwarantanny odnotowaliśmy natomiast trzykrotny wzrost zapotrzebowania na szkolenia Google Internetowe Rewolucje. Aby pomóc jeszcze większej liczbie rodzin, społeczności i firm szybciej wyjść z kryzysu, nieustannie inwestujemy w nowe programy. W ramach tej pomocy pokryjemy m.in. koszty uzyskania profesjonalnego certyfikatu Google na platformie Coursera dla 100 000 osób, co może pozwolić im podjąć pracę wymagającą nowych umiejętności z zakresu IT. 50 000, czyli połowa spośród tych miejsc zarezerwowana będzie dla osób, które bez odpowiedniego wsparcia nie mogłyby się tego podjąć, ze względu na bariery takie jak nieznajomość języka, opieka nad dziećmi lub trudności finansowe. Organizacja Google.org, nasze filantropijne ramię, wesprze też finansowo lokalne organizacje non-profit, aby zapewnić osobom z różnymi trudnościami możliwość ukończenia kursu.


Przez ostatnich pięć lat nauczyliśmy się także, że musimy robić jak najwięcej, aby pomóc tym, którym nowe technologie mogą zabrać lub przekształcić miejsca pracy. Dlatego w ramach naszego zobowiązania w regionie EMEA zapewniamy granty w wysokości 15 milionów USD, umożliwiające pracownikom i właścicielom małych przedsiębiorstw zdobycie kluczowych kompetencji cyfrowych, a dzięki nim także dostęp do większej liczby miejsc pracy.


Pomoc lokalnym firmom w budowaniu obecności w sieci oraz zdobywaniu klientów
Wraz z odmrożeniem gospodarki, wydatki konsumentów zaczęły rosnąć. W związku z tym dodaliśmy do narzędzi Google nowe funkcje, których zadaniem jest pomoc lokalnym firmom w zdobyciu nowych klientów oraz nawiązaniu z nimi kontaktu. W wyszukiwarce Google oraz Mapach, za pośrednictwem Google Moja Firma przedsiębiorcy na bieżąco mogą udostępnić informacje o nowych godzinach otwarcia oraz innych udogodnieniach lub zmianach. Dzięki temu firmy mogą szybciej przestawić się na nowe usługi i modele biznesowe, np. dostawę lub oferowanie jedzenia na wynos, a także prowadzenie zajęć lub spotkań online.


Inwestujemy również w nowe programy, aby pomóc branżom najbardziej dotkniętym przez pandemię, w tym handlowi detalicznemu i branży turystycznej.

W przypadku firm z branży handlu detalicznego, popyt na produkty kupowane online rośnie wykładniczo, dlatego tak ważne jest teraz bycie konkurencyjnym. Dotarcie do nowych odbiorców za granicą może być zdecydowanie łatwiejsze dzięki zaktualizowanemu narzędziu Market Finder, które zapewni informacje o eksporcie i logistyce w czasie COVID-19. Aby pomóc przedsiębiorcom w zrozumieniu zmian w popycie, udostępniamy również nowe interaktywne narzędzie, w którym znajdą informacje na temat szybko rosnących kategorii sklepów w wyszukiwaniach Google, a także w którym miejscu na świecie rośnie liczba wyszukiwań oraz jakie są słowa kluczowe tych zapytań.





W przypadku branży turystycznej współpracujemy z ekspertami i organizacjami, takimi jak Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO), aby rozpocząć szkolenia, które pomogą urzędnikom zajmującym się turystyką w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce, a przez to także branży, zrozumieć i wykorzystać szereg narzędzi cyfrowych w celu przyciągnięcia turystów i cyfrowego zachowania dziedzictwa kulturowego.


Pomagamy firmom pracować wydajniej i zmienić nastawienie
Obecny kryzys przyspieszył wprowadzenie na szerszą skalę nowych rozwiązań, których rozwoju spodziewaliśmy się w dłuższym okresie, np. wykorzystanie sztucznej inteligencji i automatyzacji w celu zwiększenia sprzedaży, obniżenia kosztów i podejmowania lepszych decyzji. Nowe badania sugerują, że europejskie przedsiębiorstwa już wykorzystujące sztuczną inteligencję prawdopodobnie urosną trzykrotnie powyżej średniej w ciągu następnych 15 lat, dodając 2,7 biliona euro, czyli 19%, do europejskiej produkcji do 2030 roku.

Aby uczynić taki wzrost możliwym dla każdej firmy, wprowadzamy narzędzie AI dla biznesu dla małych i średnich firm w Europie. Narzędzie (na razie dostępne w języku angielskim, jednak będziemy wprowadzać kolejne wersje językowe jeszcze w tym roku) sporządzi dla każdej firmy spersonalizowany raport prezentujący najbardziej odpowiednie zastosowania sztucznej inteligencji i potencjalne korzyści, a także praktyczne sugestie, jak zacząć. Wprowadzenie tego narzędzia to jeden z elementów naszych działań na rzecz budowania zaufania do sztucznej inteligencji poprzez odpowiedzialne innowacje i przemyślane regulacje, aby obywatele Europy mogli bezpiecznie cieszyć się korzyściami społecznymi i ekonomicznymi z wykorzystywania AI.

Pomoc finansowa dla lokalnych przedsiębiorstw
Transformacja cyfrowa nie opiera się wyłącznie na technologii: przedsiębiorstwa na tej drodze potrzebują również wsparcia finansowego. Właśnie dlatego kilka tygodni temu ogłosiliśmy dotacje i kredyty reklamowe dla lokalnych firm. Niedawno uruchomiliśmy w 19 krajach europejskich możliwość dodawania specjalnych linków wsparcia w Google Moja Firma, aby firmy mogły poprosić swoich klientów o pomoc w postaci darowizn lub kart podarunkowych. Podjęliśmy także współpracę z nowymi partnerami, aby umożliwić korzystanie z kart podarunkowych, w tym Sum Up, LaFourchette, OptioPay, Rise.ai i Atento.

Na przyszłość oraz na rolę, jaką może w niej odegrać technologia, spoglądamy z optymizmem. Dlatego też współpracujemy z rządami państw, aby pomagać ludziom, przedsiębiorcom i całym społecznościom. Narzędzia online, które stanowiły koło ratunkowe dla wielu z nas w czasie lockdownu, pomagają teraz ludziom znaleźć pracę i zdobyć nowe kompetencje zawodowe. Jeśli będziemy dalej współdziałać, technologia może być nieocenionym wsparciem dla wszystkich, gdy Europa stoi u progu ożywienia gospodarczego po pandemii.

Aby dowiedzieć się więcej o programach Google i narzędziach, odwiedźcie stronę: https://learndigital.withgoogle.com/internetowerewolucje/course/digital-marketing