Google pomoże europejskim firmom oraz pracownikom wyjść z kryzysu
1 lipca 2020
W czasie pandemii i lockdownu dla niektórych z nas bycie online stało się kołem ratunkowym. Dzięki internetowi mogliśmy mieć kontakt ze swoimi najbliższymi, pomagać rodzinie i sąsiadom, wspierać lokalne firmy, uczyć się oraz swoje dzieci nowych umiejętności.
Obecnie także wykorzystujemy internet oraz cyfrowe rozwiązania, aby wspierać swoje rodziny i lokalną społeczność. Te same narzędzia, stosowane w czasie lockdownu, mogą pomóc w szybszym i bardziej zrównoważonym pokonaniu obecnego kryzysu gospodarczego związanego z pandemią. Właśnie dlatego, postanowiliśmy podjąć zobowiązanie: Google pomoże 10 milionom ludzi i przedsiębiorstw w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce w znalezieniu pracy, zdobyciu kompetencji cyfrowych lub cyfryzacji, a także rozwoju w ciągu najbliższych 18 miesięcy.
Pomoc w zdobyciu nowych umiejętności i nowej pracy
Już na długo przed pandemią było dla nas jasne, że w przyszłości praca będzie wymagała umiejętności cyfrowych. Z tego powodu uruchomiliśmy program Grow with Google - w Polsce Google Internetowe Rewolucje - i postawiliśmy sobie za początkowy cel przeszkolenie miliona osób w Europie w ciągu dwóch lat. Zainteresowanie szkoleniami przeszło nasze najśmielsze oczekiwania: w ciągu ostatnich pięciu lat przeszkoliliśmy bowiem ponad 70 milionów ludzi na całym świecie.
Podczas kwarantanny odnotowaliśmy natomiast trzykrotny wzrost zapotrzebowania na szkolenia Google Internetowe Rewolucje. Aby pomóc jeszcze większej liczbie rodzin, społeczności i firm szybciej wyjść z kryzysu, nieustannie inwestujemy w nowe programy. W ramach tej pomocy pokryjemy m.in. koszty uzyskania profesjonalnego certyfikatu Google na platformie Coursera dla 100 000 osób, co może pozwolić im podjąć pracę wymagającą nowych umiejętności z zakresu IT. 50 000, czyli połowa spośród tych miejsc zarezerwowana będzie dla osób, które bez odpowiedniego wsparcia nie mogłyby się tego podjąć, ze względu na bariery takie jak nieznajomość języka, opieka nad dziećmi lub trudności finansowe. Organizacja Google.org, nasze filantropijne ramię, wesprze też finansowo lokalne organizacje non-profit, aby zapewnić osobom z różnymi trudnościami możliwość ukończenia kursu.
Przez ostatnich pięć lat nauczyliśmy się także, że musimy robić jak najwięcej, aby pomóc tym, którym nowe technologie mogą zabrać lub przekształcić miejsca pracy. Dlatego w ramach naszego zobowiązania w regionie EMEA zapewniamy granty w wysokości 15 milionów USD, umożliwiające pracownikom i właścicielom małych przedsiębiorstw zdobycie kluczowych kompetencji cyfrowych, a dzięki nim także dostęp do większej liczby miejsc pracy.
Pomoc lokalnym firmom w budowaniu obecności w sieci oraz zdobywaniu klientów
Wraz z odmrożeniem gospodarki, wydatki konsumentów zaczęły rosnąć. W związku z tym dodaliśmy do narzędzi Google nowe funkcje, których zadaniem jest pomoc lokalnym firmom w zdobyciu nowych klientów oraz nawiązaniu z nimi kontaktu. W wyszukiwarce Google oraz Mapach, za pośrednictwem Google Moja Firma przedsiębiorcy na bieżąco mogą udostępnić informacje o nowych godzinach otwarcia oraz innych udogodnieniach lub zmianach. Dzięki temu firmy mogą szybciej przestawić się na nowe usługi i modele biznesowe, np. dostawę lub oferowanie jedzenia na wynos, a także prowadzenie zajęć lub spotkań online.
Inwestujemy również w nowe programy, aby pomóc branżom najbardziej dotkniętym przez pandemię, w tym handlowi detalicznemu i branży turystycznej.
W przypadku firm z branży handlu detalicznego, popyt na produkty kupowane online rośnie wykładniczo, dlatego tak ważne jest teraz bycie konkurencyjnym. Dotarcie do nowych odbiorców za granicą może być zdecydowanie łatwiejsze dzięki zaktualizowanemu narzędziu Market Finder, które zapewni informacje o eksporcie i logistyce w czasie COVID-19. Aby pomóc przedsiębiorcom w zrozumieniu zmian w popycie, udostępniamy również nowe interaktywne narzędzie, w którym znajdą informacje na temat szybko rosnących kategorii sklepów w wyszukiwaniach Google, a także w którym miejscu na świecie rośnie liczba wyszukiwań oraz jakie są słowa kluczowe tych zapytań.
W przypadku branży turystycznej współpracujemy z ekspertami i organizacjami, takimi jak Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO), aby rozpocząć szkolenia, które pomogą urzędnikom zajmującym się turystyką w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce, a przez to także branży, zrozumieć i wykorzystać szereg narzędzi cyfrowych w celu przyciągnięcia turystów i cyfrowego zachowania dziedzictwa kulturowego.
Pomagamy firmom pracować wydajniej i zmienić nastawienie
Obecny kryzys przyspieszył wprowadzenie na szerszą skalę nowych rozwiązań, których rozwoju spodziewaliśmy się w dłuższym okresie, np. wykorzystanie sztucznej inteligencji i automatyzacji w celu zwiększenia sprzedaży, obniżenia kosztów i podejmowania lepszych decyzji. Nowe badania sugerują, że europejskie przedsiębiorstwa już wykorzystujące sztuczną inteligencję prawdopodobnie urosną trzykrotnie powyżej średniej w ciągu następnych 15 lat, dodając 2,7 biliona euro, czyli 19%, do europejskiej produkcji do 2030 roku.
Aby uczynić taki wzrost możliwym dla każdej firmy, wprowadzamy narzędzie AI dla biznesu dla małych i średnich firm w Europie. Narzędzie (na razie dostępne w języku angielskim, jednak będziemy wprowadzać kolejne wersje językowe jeszcze w tym roku) sporządzi dla każdej firmy spersonalizowany raport prezentujący najbardziej odpowiednie zastosowania sztucznej inteligencji i potencjalne korzyści, a także praktyczne sugestie, jak zacząć. Wprowadzenie tego narzędzia to jeden z elementów naszych działań na rzecz budowania zaufania do sztucznej inteligencji poprzez odpowiedzialne innowacje i przemyślane regulacje, aby obywatele Europy mogli bezpiecznie cieszyć się korzyściami społecznymi i ekonomicznymi z wykorzystywania AI.
Pomoc finansowa dla lokalnych przedsiębiorstw
Transformacja cyfrowa nie opiera się wyłącznie na technologii: przedsiębiorstwa na tej drodze potrzebują również wsparcia finansowego. Właśnie dlatego kilka tygodni temu ogłosiliśmy dotacje i kredyty reklamowe dla lokalnych firm. Niedawno uruchomiliśmy w 19 krajach europejskich możliwość dodawania specjalnych linków wsparcia w Google Moja Firma, aby firmy mogły poprosić swoich klientów o pomoc w postaci darowizn lub kart podarunkowych. Podjęliśmy także współpracę z nowymi partnerami, aby umożliwić korzystanie z kart podarunkowych, w tym Sum Up, LaFourchette, OptioPay, Rise.ai i Atento.
Na przyszłość oraz na rolę, jaką może w niej odegrać technologia, spoglądamy z optymizmem. Dlatego też współpracujemy z rządami państw, aby pomagać ludziom, przedsiębiorcom i całym społecznościom. Narzędzia online, które stanowiły koło ratunkowe dla wielu z nas w czasie lockdownu, pomagają teraz ludziom znaleźć pracę i zdobyć nowe kompetencje zawodowe. Jeśli będziemy dalej współdziałać, technologia może być nieocenionym wsparciem dla wszystkich, gdy Europa stoi u progu ożywienia gospodarczego po pandemii.
Aby dowiedzieć się więcej o programach Google i narzędziach, odwiedźcie stronę: https://learndigital.withgoogle.com/internetowerewolucje/course/digital-marketing