Niepewność i wyzwania, z jakimi borykaliśmy się w minionym roku, niezbicie wykazały, jak ważne jest to, by każdy miał dostęp do wiarygodnych informacji i mógł oddzielać fakty od fikcji. Dlatego też Google zdecydował się przeznaczyć 25 mln euro, by wesprzeć uruchomienie Europejskiego Funduszu Mediów i Informacji, którego zadaniem jest poprawa umiejętności korzystania z mediów, zwalczanie dezinformacji i pomoc w weryfikacji faktów. Naszym celem jest zagwarantowanie, że Wy i Wasze rodziny otrzymacie informacje, których oczekujecie, odpowiedzi, których potrzebujecie, i dokładność, na którą zasługujecie.

Nasze zaplanowane na pięć lat zobowiązanie wesprze wysiłki Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego, Europejskiego Obserwatorium Mediów Cyfrowych oraz Fundacji Calouste Gulbenkiana na rzecz finansowego wsparcia organizacji, które starają się sprostać kluczowym wyzwaniom:
  • pomoc dorosłym i młodzieży w poprawie umiejętności korzystania z mediów; 
  • wspieranie i rozszerzanie zasięgu zespołów zajmujących się weryfikowaniem informacji;
  • wzmocnienie wiedzy specjalistycznej, badań i narzędzi pomocnych w zwalczaniu dezinformacji.
Jako pierwsi darczyńcy Europejskiego Funduszu Mediów i Informacji zachęcamy inne organizacje do pójścia w nasze ślady i wsparcia tej ważnej inicjatywy. Według ostatniego raportu mniej niż jeden na dziesięciu Europejczyków uczestniczył w jakiejkolwiek formie szkolenia w zakresie umiejętności korzystania z mediów elektronicznych. Dlatego widzimy oczywiste zapotrzebowanie na tego typu finansowanie i badania.

W najbliższych tygodniach Fundusz rozpocznie przyjmowanie wniosków od naukowców, organizacji non-profit i wydawców medialnych z Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Zwycięskie pomysły zostaną wybrane przez niezależne komisje składające się z ekspertów branżowych – Google nie będzie uczestniczyć w podejmowaniu żadnych decyzji dotyczących Funduszu.

Ogłoszone przez nas dzisiaj zaangażowanie w Fundusz jest kontynuacją wcześniejszych grantów dla podmiotów zajmujących się weryfikacją informacji i orga­nizacji pozarządowych, w tym tych związanych z pandemią COVID-19 i szczepionkami. Stanowi też dalszy ciąg naszej pracy mającej na celu zwalczanie dezinformacji w okresach poprzedzających ważne wydarzenia, takie jak na przykład wybory. Od 2015 roku zapewniliśmy finansowanie i wsparcie techniczne organizacjom skupionym na walce z dezinformacją, w tym nowym innowacyjnym modelom, takim jak CrossCheck we Francji. Przeprowadziliśmy również szkolenia z zakresu cyfrowej weryfikacji informacji dla 90 tysięcy europejskich dziennikarzy, uzyskując ponad 400 tysięcy odwiedzin naszego portalu szkoleniowego.

Oczywiście dalej pracujemy na rzecz rozwoju umiejętności korzystania z mediów przez młodych ludzi – programy takie jak Asy Internetu i Be Internet Citizens zapewniają cyfrowe umiejętności ułatwiające uczniom i nastolatkom sprawdzanie faktów. Poprzez nasz charytatywny oddział, Google.org, od 2018 roku przekazaliśmy 3,2 mln euro dofinansowania na programy takie jak Newswise, The Student View i Weitklick, a poprzez Google News Initiative - dodatkowe środki na wsparcie Students for President i Zeit für Lehrer.

Jeśli reprezentujesz organizację z pomysłem, rejestrując się na tej stronie, możesz dowiedzieć się więcej na temat Funduszu i sprawdzić terminy przyjmowania wniosków.